σκυλιά και εγκυμοσύνη

Συνήθως δεν υπάρχουν προβλήματα συμβίωσης σκύλου και μωρών,
τι πρέπει να γνωρίζουν οι μέλλουσες μητέρες.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

lenaki0e0
Dog Star ¤¤¤

Re: σκυλιά και εγκυμοσύνη

Δημοσίευση από lenaki0e0 » 11 Αύγ 2011, 04:00

Παιδια η ξαδελφη μου οταν εμεινε εγκυος περιση ο γιατρος της της ειπε να μην μας επισκεπτετε γιατι εχουμε κατοικιδια και αν και διευκρινισε οτι ειναι εμβολιασμενα και φροντισμενα αυτος της ειπε μακρια γιατι εχει πολλους κινδυνους. Επισις της ειπε οτι μεχρι 6 μηνων το παιδακι της δεν πρεπει να ερθει σε επαφη με τα σκυλια μας (και λεω μας γιατι ειναι απο τα πιο φροντισμενα που υπαρχουν)
Εγω θυμωσα με την ξαδελφη μου εννοητε γιατι δεν εχω δει ακομα απο τον Οκτωβρη κα ουτε το μωρο το χω δει αλλα η μητερα μου ρωτησε και αλλες γυναικες και της ειπαν οτι και σε αυτες ετσι ειπαν οι κτηνιατροι. Τελικα μηπως εκτος του Ηλια που μας βοηθαει να προβλαμβανε το καταστημα και εναν γυναικολογο? χαχαχα

Που θελω να καταληξω.... εχω μπει σε διαδικασιες να σκευτομαι για το μελλον για ενα παιδακι και ενω τα ζωα μου τα λατρευω οσο τπτ αλλο στον κοσμο ανησιχω παρα πολυ μηπως γινει καμια στραβη σε πιθανη εγκυμωσινη η ακομα χειροτερα μηπως γινει κατι και δεν μπορεσω να κανω και παιδι. Σας ακουγετε κουλη η σκεψη μου αλλα εκτος απο τα δικα μου καθαρα και φροντισμενα ζωα καθημερινα συναναστρεφομαι με πολλα αδεσποτα οπου ταιζω και περιθαλπτω....
Τι εχετε να πειτε γιαυτο?

Άβαταρ μέλους

dexatz
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Δέσποινα

Δημοσίευση από dexatz » 11 Αύγ 2011, 09:55

Οι εγκυες δεν μπορουν και δεν πρέπει να ζουν σε αποστειρωμένο περιβάλλον.Φυσικά η υγιεινή πρέπει να προσέχετε ιδιαίτερα στην περίοδο την εγκυμοσύνης και μέχρι το μωρό να γίνει 6 μηνών και να αρχίσει να παράγει μόνος του ο οργανισμός του αντισώματα,αλλά και μέχρι τους 6 μήνες το προστατεύουν τα αντισώματα που παίρνει από το μητρικό γάλα.Δεν θεωρώ απαγορευτική την συνύπαρξη εγκύου και βρέφους με κατοικίδια ζώα.Άλλωστε τόσες μαμάδες εδώ μέσα το αποδεικνύουν.Εγώ πάντως έχω σκοπό να μην αλλάξω κάτι στην σχέση με την Χλόη αν και εφόσον αποφασίσω να κάνω παιδί.Θα έχει ξεκουταβιάσει και αυτή και πιστεύω οτι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα.Φυσικά δεν θα αφήνεις τα σκυλάκια σου χωρίς επίβλεψη με το μωρό και δεν θα αφήνεις να το γλύφουν όταν θα είναι πολύ μικρό,αλλά δεν πιστεύω οτι μπορούν να κολλήσουν τα μωρά κάτι από δεσποζόμενα ζώα.Με τα αδάσποτα που μάλλον φέρουν πολλά μικρόβια λόγο παραμέλησης, θα πρόσεχα στην θέση σου να πλένω καλά τα χέρια μου αφού έρθω σε επαφή μαζί τους,αλλά να μην τρελενόμαστε κιόλας,εγκυμοσύνη είναι, όχι αρρώστια.Καλό βέβαια είναι να μιλήσουν αυτές που γίναν μανούλες και είχαν κατοικίδιο,γιατί κι εγώ θεωρητικά το βλέπω το θέμα,δεν το έχω ζήσει.Πάντως στειρώτητα από τα σκυλιά δεν έχω ακούσει ποτέ και γνωρίζω πολλούς κτηνιάτρους.Όλοι όχι στην γάτα λένε,αλλά νομίζω οτι η Ντέμη@ΛΙΖΑ μας το ξεκαθάρισε κι αυτό το θέμα...
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

XRYSIA
Akita
Όνομα: ΧΡΥΣΑ

Δημοσίευση από XRYSIA » 16 Αύγ 2011, 14:01

Λοιπόν πριν 1 χρόνο γέννησα, αλλά από την πρώτη στιγμή που έμαθα ότι είμαι έγκυος δεν απέφυγα ούτε λεπτό να συναστρέφομαι με τον Brego.
O γιατρός μου το μόνο που με ρώτησε είναι αν το σκυλί είναι εμβολιασμένο και περιποιημένο και σε καμία περίπτωση δεν μου είπε να μην το πλησιάζω. Μου είπε ότι δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα στη συμβίωσή μου με τον Brego. Το μόνο που μου είπε είναι το αυτονόητο...ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΦΕ ΕΠΑΦΗ ΠΛΗΣΙΜΟ ΤΩΝ ΧΕΡΙΩΝ.
Το θέμα είναι ότι δεν τον έχω μέσα στο σπίτι. Σε αυτήν την περίπτωση δεν ξέρω τι γίνεται. Υποθέτω λίγη περισσότερη καθαριότητα.
Το μωρό, o Brego δεν το είδε για 40 μέρες. Μετά σιγά σιγά με μεγάλη προσοχή το πλησίαζα απλά να το μυρίσει 1 φορά τη μέρα. Τώρα που είναι 1 χρονών το χαϊδεύει και το γλείφει και φυσικά δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα υγείας.
Προφανώς είναι καθαρά θέμα νοοτροπίας του γυναικολόγου, πιστεύω.

Άβαταρ μέλους

thessaloniki1975
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από thessaloniki1975 » 16 Αύγ 2011, 14:11

Θα πρότεινα, όσες έχετε γυναικολόγο που σας λέει ότι η συμβίωση με το ζώο σας είναι επικίνδυνη, να αλλάξετε γυναικολόγο. Όχι γιατί σας λέει πράγματα που δε θέλετε να ακούσετε, αλλά διότι αν δεν είναι επιστημονικά καταρτισμένος ώστε να μη λέει τέτοιες ασυναρτησίες, τότε ίσως δεν είναι αρκετά καταρτισμένος για να αναλάβει την εγκυμοσύνη σας!

Απλά διαβάστε λίγο... Ένα ενδιαφέρον συνοπτικό ενημερωτικό κείμενο εδώ
Υποτυπώδης μετάφραση: Κατοικίδια και άλλα ζώα κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης
Αγγλικά: http://www.marchofdimes.com/pregnancy/s ... _pets.html
Μαρίνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

mariag
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευση από mariag » 16 Αύγ 2011, 14:28

Χρύσα σήμερα μπήκα στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου, η οποία καλύτερη δεν θα μπορούσε να είναι! Κατά τη διάρκειά της δεν αποχωριστήκαμε καθόλου το Ιρμάκι μας, δεν έχουμε αλλάξει τίποτα απ τις συνήθειές μας. Βέβαια η εγκυμοσύνη μου ήταν παραπάνω από καλή, ούτε μισή αναγούλα, ούτε ζαλάδα, ούτε τίποτα. Στιγμή δε φοβήθηκα μη με βλάψει εμένα ή το μωρό το Ιρμάκι με αποτέλεσμα να μην αγχωθώ καθόλου και ούτε να αφήνω άλλους να με τρομάζουν (κι αν έχω ακούσει κουφά). Ο γιατρός μου έτσι κι αλλιώς εξαρχής είχε πει ότι τα κατοικίδια μόνο καλό κάνουν. Και για τις γάτες είπε ότι όσες έχουν επαφή με χώματα έξω μπορεί ίσως να είναι φορείς τοξοπλάσματος, τα γατιά που μεγαλώνουν μέσα στο σπίτι δεν έχουν φόβο (εφόσον δεν είναι ήδη μολυσμένα). Μην πανικοβάλεστε, την εγκυμοσύνη μπορούν να την επηρεάσουν αρνητικά πολλά άλλα πράγματα, όχι όμως τα φροντισμένα κατοικίδια
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

XRYSIA
Akita
Όνομα: ΧΡΥΣΑ

Δημοσίευση από XRYSIA » 16 Αύγ 2011, 15:09

Έτσι μπράβο Μαρία! Είναι το καλύτερο που μπορείς να κάνεις. Να μην αλλάξεις τις συνήθειές σου. Να ξέρεις ότι η Ιρμα καταλαβαίνει ότι είσαι έγκυος και η συμπεριφορά της θα είναι περισσότερο από τέλεια με το μωράκι σου όταν θα έρθει στον κόσμο, με την κατάλληλη επίβλεψη βέβαια! Πιστεύω ότι σαν θυληκό σκυλάκι θα είναι και πολύ προσεκτική (προσωπική μου άποψη) με το μωρό.

Υ.Γ. Με το καλό λοιπόν το μωράκι και να κάνετε μια όμορφη κι ευτυχισμένη οικογένεια!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΚΥΛΟΣ”