Κατήγγειλε τον οδηγό που της ζητούσε να κατέβει από το λεωφορείο με το σκύλο – οδηγό της

Τελευταίες ειδήσεις που αφορούν μόνο τους αγαπημένους μας φίλους.
Πάντα αναφέρουμε την πηγή της είδησης.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Το περιεχόμενο της ενότητας «Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ» είναι σύνδεσμοι (links) των οποίων τα δημοσιεύματα είναι πληροφορίες του υπογράφοντος και σε καμία περίπτωση δεν εγγυόμαστε την αξιοπιστία, και τη φερεγγυότητα των.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times
Κατήγγειλε τον οδηγό που της ζητούσε να κατέβει από το λεωφορείο με το σκύλο – οδηγό της

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 10 Μάιος 2016, 12:41

H Ιωάννα - Μαρία Γκέρτσου, ιδρύτρια της Ελληνικής Σχολής Εκπαίδευσης Σκύλων – Οδηγών «Λάρα», η οποία είναι και η ίδια τυφλή, κατήγγειλε χθες στο Α.Τ. Χαλανδρίου τον οδηγό που της ζητούσε επίμονα να κατέβει από το λεωφορείο στο οποίο είχε επιβιβαστεί με τη σκυλίτσα της – οδηγό Μέη.

Ο οδηγός όχι μόνο είχε άγνοια του νόμου που επιτρέπει χωρίς φίμωτρο την είσοδο σκύλων οδηγών τυφλών σε όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς, επέδειξε και μια ρατσιστική συμπεριφορά απέναντι σ’ έναν άνθρωπο που αντιμετωπίζει προβλήματα όρασης.

Η κίνηση του οδηγού να καλέσει την αστυνομία οδήγησε την κα Γκέρτσου στην απόφαση να κινηθεί νομικά εναντίον του υπερασπιζόμενη όπως κάνει πάντα τα δικαιώματα των τυφλών ανθρώπων που καταπατούνται ασύστολα σε αυτή τη χώρα που βρίσκεται χρόνια τώρα σε πολιτισμική κρίση.

Η κα Γκέρτσου, η οποία θα καταθέσει αγωγή τις επόμενες ημέρες εναντίον του συγκεκριμένου οδηγού, αναφέρει για το περιστατικό τα ακόλουθα: «Ο τρομοκράτης (η Μέη), κατέληξε στο Α.Τ. Χαλανδρίου. Φανταστείτε να είστε καθόλα νόμιμοι, κόσμιοι κ.λπ. ενώ σας παρεμποδίζουν την πρόσβαση καθημερινά (παράνομα παρκαρισμένα οχήματα, κακοτεχνίες κ.λπ.) και να σας καλούν και την αστυνομία από πάνω.

Επειδή λοιπόν, ο οδηγός λεωφορείου κάλεσε την αστυνομία κι όχι εγώ όπως έπρεπε, εξαιτίας της Μέη και βρέθηκα ξαφνικά, υπαίτια λες και διέπραξα κανένα έγκλημα, αποφάσισα για πρώτη φορά να κινηθώ νομικά εναντίον του οδηγού του λεωφορείου που δε σέβεται τίποτα και πάσα υπευθύνου φορέα, δηλαδή του ΟΑΣΑ στον όποιο παρεμπιπτόντως, είχαμε απευθύνει επιστολή ένα μήνα πριν.

Ειρωνεία, μια μέρα πριν το συμβάν ανέβασα τη φωτογραφία του Ρίτσαρντ, εκπαιδευόμενου σκύλου - οδηγού της σχολής «Λάρα» να εντοπίζει μια στάση λεωφορείων.

Πάμε λοιπόν στο τμήμα. Αφού δέχτηκα τηλέφωνα από συνδικαλιστές του ΟΑΣΑ, ο οποίοι κλαίγονταν πως ο οδηγός έχει παιδιά, άρχισε το τροπάρι η αξιωματικός υπηρεσίας πως ο οδηγός δεν άσκησε ρατσιστική επίθεση διότι αναφέρθηκε στη Μέη κι όχι σε εμένα, λες κι εγώ τον σκύλο - οδηγό τον έχω για πλάκα. Μετά, προσπαθούσε να μου επιχειρηματολογήσει, πως και η ίδια δέχεται ρατσισμό, λόγω επαγγέλματος. Της εξήγησα λοιπόν πως το επάγγελμα της είναι επιλογή της. Η αναπηρία δεν είναι επιλογή κανενός. Δεν δέχομαι ρατσισμό από άποψη γα@@ το κέρατο μου.

Αν ήταν άλλος άνθρωπος με απώλεια όρασης θα είχε βάλει τα κλάματα και θα είχε φύγει κακείν κακώς από το λεωφορείο για να συνεχίσει με τα πόδια. Κι εγώ, οφείλω να υπερασπίζομαι το δίκαιο γι’ αυτούς που δεν μπορούν. Μετά, ανέλαβε ο διοικητής ο οποίος μου είπε πως ο οδηγός, εμφάνισε μεταμέλεια και πρέπει να δίνουμε βάση στο ανθρώπινο μέρος κ.λπ. κ.λπ. Του απάντησα λοιπόν πως ο ανθρωπισμός θέλει αρχίδια κι όχι όταν φτάνουμε στην αστυνομία (που είχε ο ίδιος καλέσει) κι αποδεικνύεται πως ο οδηγός έχει άδικο να μου το παίζει ανθρωπιστής.

Εν ολίγοις, επιβλήθηκε στον οδηγό διοικητικό πρόστιμο κι έπεται συνέχεια διότι η μήνυση για ρατσιστική συμπεριφορά αφορά ποινικό αδίκημα αλλά για κάποιο λόγο δε συνδέεται με την άρνηση εισόδου σ’ έναν σκύλο – οδηγό τυφλών».

▼ Πηγη ▼

Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times
Re: Κατήγγειλε τον οδηγό που της ζητούσε να κατέβει από το λεωφορείο με το σκύλο – οδηγό της

Δημοσίευση από VOLPE » 10 Μάιος 2016, 14:55

Εχει τον αμέριστο σεβασμό μου και όλο το δίκιο με το μέρος της, στο "τεράστιο" πρόβλημα της, η τυφλή κυρία με τον σκύλο. Είχα στην οικογένεια μου "ολικά τυφλό" άτομο και γνωρίζω από πρώτο χέρι, τι ακριβώς αντιμετωπίζουν.
Η επιμονή της όμως, να "καταστρέψει" μία οικογένεια, του οδηγού, αφού κινδυνεύει και με απόλυση, δείχνει άσχημα στοιχεία. Αυτό που έπρεπε να γίνει, να δημοσιοποιηθεί το γεγονός, υπέρ των αναπήρων ατόμων, το πέτυχε και με το παραπάνω. Ποιός οδηγός δεν θα ξέρει πλέον τα καθήκοντα του, στο συγκεκριμμένο θέμα!
Η μεγαλοσύνη ψυχής, που αυτά τα άτομα πρέπει να έχουν, από το τεράστιο βάρος, που φέρουν στην καθημερινότητα τους, επιβάλλει να συγχωρούν. Αλλωστε το κίνητρο του οδηγού, με το να καλέσει την αστυνομία, δεν ήταν η ρατσιστική συμπεριφορά. Ηταν η παντελής άγνοια του θέματος. Πιστεύω το ότι έμαθε και μαζί με αυτόν και οι περισσότεροι άλλοι, είναι υπεραρκετό.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

jenny_acc
Bullmastiff
Re: Κατήγγειλε τον οδηγό που της ζητούσε να κατέβει από το λεωφορείο με το σκύλο – οδηγό της

Δημοσίευση από jenny_acc » 10 Μάιος 2016, 15:13

μπα, μην εισαι σίγουρος Ισίδωρε.Εγώ νομίζω οτι αν μείνει ατιμώρητος ο οδηγός με μια απλή συγνώμη, δε θα μαθει κανένας το μάθημά του. Εγώ λέω καλά έκανε η συγκεκριμμένη, μπας και βάλουν μυαλό μερικοί.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 10 Μάιος 2016, 19:50

Αν και θα παρακαλούσα να είμαι μπροστά στο περιστατικό,συμφωνώ με τον Ισίδωρο.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 11 Μάιος 2016, 10:27

VOLPE έγραψε:...Η επιμονή της όμως, να "καταστρέψει" μία οικογένεια, του οδηγού, αφού κινδυνεύει και με απόλυση, δείχνει άσχημα στοιχεία. Αυτό που έπρεπε να γίνει, να δημοσιοποιηθεί το γεγονός, υπέρ των αναπήρων ατόμων, το πέτυχε και με το παραπάνω. Ποιός οδηγός δεν θα ξέρει πλέον τα καθήκοντα του, στο συγκεκριμμένο θέμα!
Η μεγαλοσύνη ψυχής, που αυτά τα άτομα πρέπει να έχουν, από το τεράστιο βάρος, που φέρουν στην καθημερινότητα τους, επιβάλλει να συγχωρούν. Αλλωστε το κίνητρο του οδηγού, με το να καλέσει την αστυνομία, δεν ήταν η ρατσιστική συμπεριφορά. Ηταν η παντελής άγνοια του θέματος. Πιστεύω το ότι έμαθε και μαζί με αυτόν και οι περισσότεροι άλλοι, είναι υπεραρκετό.
Ισίδωρε, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η συγχώρεση δεν μπορεί να επιβληθεί ποτέ. Είναι ένα συναίσθημα πολύ πολύ δύσκολο, ιδιαίτερα για ανθρώπους που έχουν βιώσει στο πετσί τους χρόνια υποτίμηση, άρνηση και τους φέρονται σαν να μην υπάρχουν. Παρόλο που συμμερίζομαι τη θέση του οδηγού, θα ήθελα να εκφράσω ότι δεν είναι η επιμονή της που θα καταστρέψει την οικογένειά του οδηγού, αλλά η άγνοια του τελευταίου, την οποία και ο ίδιος θα μεταθέσει στην εταιρεία, η οποία θα πρέπει να αποδείξει ότι φρόντισε να κοινοποιήσει την όποια αλλαγή στους κανονισμούς των επιβατών στο εσωτερικό κοινό της.

Όσον αφορά το ρατσιστικό θέμα, είναι και της μόδας η επίκληση στο ρατσιστικό ύφος ή συμπεριφορά, αλλά νομίζω ότι εντάσσεται στο γενικότερο πλαίσιο του αποκλεισμού κάποιων κοινωνικών ομάδων, όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση των τυφλών και των συνοδών τους, αλλά ο αποκλεισμός ουσιαστικό είναι ταυτόσημος με τον ρατσισμό. Γενικότερα πάντως, τα όποια δικαιώματα κατακτήθηκαν είτε εργαζομένων, είτε ευάλωτων κοινωνικών ομάδων, κατακτήθηκαν μέσω των αγώνων τους και όχι μέσω μαθητείας, ή μαθήματος-παθήματος η οποία δυστυχώς στη χώρα μας δεν είναι ποτέ αρκετή. Και εν πάσει περιπτώσει, η ευκολία με την οποία αντιμετώπιζαν κάποια θέματα οι οδηγοί και η άσχημη και ατιμώρητη συμπεριφορά τους προς το κοινό τους -επιβάτες- ακριβώς λόγω της μήνυσης δεν θα είναι πια η ίδια.

Φυσικά, αυτή είναι η γνώμη μου, την οποία μοιράζομαι φιλικά μαζί σου και με τα υπόλοιπα μέλη του φόρουμ, χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member

Δημοσίευση από VOLPE » 11 Μάιος 2016, 14:22

Stellini2012 έγραψε:Ισίδωρε, δεν θέλω να σε στεναχωρήσω, αλλά η συγχώρεση δεν μπορεί να επιβληθεί ποτέ. Είναι ένα συναίσθημα πολύ πολύ δύσκολο, ιδιαίτερα για ανθρώπους που έχουν βιώσει στο πετσί τους χρόνια υποτίμηση, άρνηση και τους φέρονται σαν να μην υπάρχουν. Παρόλο που συμμερίζομαι τη θέση του οδηγού, θα ήθελα να εκφράσω ότι δεν είναι η επιμονή της που θα καταστρέψει την οικογένειά του οδηγού, αλλά η άγνοια του τελευταίου, την οποία και ο ίδιος θα μεταθέσει στην εταιρεία, η οποία θα πρέπει να αποδείξει ότι φρόντισε να κοινοποιήσει την όποια αλλαγή στους κανονισμούς των επιβατών στο εσωτερικό κοινό της.
Αγαπητή Στέλλα, δεν με στενοχωρείς καθόλου, εκφράζοντας με τόσο ευγενικό τρόπο, την αντίθετη άποψη σου!
Το ίδιο όμως υποστηρίζω και εγώ. Η συγχώρεση δεν μπορεί να επιβληθεί, για να την προσφέρεις. Πηγάζει αυθόρμητα από την ψυχή του κάθε ανθρώπου, δηλαδή "ή το έχεις ή όχι"! Απλά έγραψα, ότι τα άτομα αυτά, με τα τόσο σοβαρά προβλήματα αναπηρίας και με τα όσα αντιμετωπίζουν καθημερινά, θα έπρεπε να έχουν περισσότερα αποθέματα κατανόησης και αλτρουισμού, σε μία τόσο σοβαρή υπόθεση τιμωρίας και να μην γίνονται αμετακίνητοι,σκληροί τιμωροί. Με το σκεπτικό πάντα, ότι η απαράδεκτη συμπεριφορά του οδηγού, δεν νομίζω να ήταν ρατσιστικής προέλευσης, αλλά τελείως λανθασμένη και άσχετη, με ό,τι προβλέπει ο νόμος. Υπερβάλλων ζήλος. Διαφορετικά, δεν θα καλούσε την αστυνομία.
Για όλα τα άλλα συμφωνώ. Την υποτίμηση, που βιώνουν πολλές φορές αυτά τα άτομα, την εκούσια ή ακούσια άρνηση της καθημερινότητας να τους δεχθεί, την άγνοια από πολλούς, των στοιχειωδών έστω δικαιωμάτων τους και ό,τι άλλο τραγικό τους επιφυλάσει η ζωή, μαζί με το πρόβλημα τους.
Και μία τελευταία απορία. Οι αστυνομικοί, στους οποίους δεν επιτρέπεται άγνοια νόμου, γιατί δεν έλεγαν στον οδηγό το τι ισχύει και το θέμα να έκλεινε εκεί? Η προσαγωγή σε τι χρειαζόταν?

ΥΓ Ο πεθερός μου, ήταν ολικώς τυφλός. Το πρόβλημα του όταν κυκλοφορούσε, πεζός ή με ΜΜΜ, ήταν να μην γίνεται εμπόδιο στους άλλους. Αυτό εννοώ λέγοντας μεγαλείο ψυχής!

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 12 Μάιος 2016, 09:31

Ναι είσαι καλά Ισίδωρε!

Και η (υιοθετημένη) )ξαδέλφη μου είναι ολικώς τυφλή και αντιμετώπιζε πολλά προβλήματα στη μετακίνησή της και έχει και αυτή πολύ θυμό για το πως βιώνει την άρνηση της αποδοχής και την ιδιαίτερη συμπεριφορά των γνωστών και αγνώστων. Εκείνο που την θύμωνε και συνεχίζει να την θυμώνει είναι αυτή ακριβώς η προσμονή μεγαλοσύνης από τους ανθρώπους λόγω του προβλήματός της, ενώ εκείνη το μόνο που ήθελε ήταν να συνυπάρχει κανονικά και αρμονικά, όπως όλοι. Με όλα τα καλά και τα στραβά που έχει ένας άνθρωπος, είτε τυφλός είτε όχι.
Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι οι μεγάλοι άνθρωποι είναι περισσότερο συγκαταβατικοί και ίσως μεγαλόθυμοι, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι νέοι, με όλη τη φούρια των συναισθημάτων τους αντιδρούν διαφορετικά, πιο επαναστατικά, περισσότερο συναισθηματικά και καμιά φορά παράλογα !
Νομίζω πως αυτό οφείλεται στη νεότητά τους και όχι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Το βλέπω στα περισσότερα νέα παιδιά και -να πω την αλήθεια- το έβλεπα και στον εαυτό μου, λίγα χρόνια πριν ! Αλλά φευ, μεγαλώνουμε !
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member

Δημοσίευση από VOLPE » 12 Μάιος 2016, 20:13

Stellini2012 έγραψε:...Κάτι άλλο που θα ήθελα να πω είναι ότι οι μεγάλοι άνθρωποι είναι περισσότερο συγκαταβατικοί και ίσως μεγαλόθυμοι, αλλά η αλήθεια είναι ότι οι νέοι, με όλη τη φούρια των συναισθημάτων τους αντιδρούν διαφορετικά, πιο επαναστατικά, περισσότερο συναισθηματικά και καμιά φορά παράλογα !
Νομίζω πως αυτό οφείλεται στη νεότητά τους και όχι στο πρόβλημα που αντιμετωπίζουν. Το βλέπω στα περισσότερα νέα παιδιά και -να πω την αλήθεια- το έβλεπα και στον εαυτό μου, λίγα χρόνια πριν ! Αλλά φευ, μεγαλώνουμε !
Αλλοίμονο Στέλλα, αν οι μεγαλύτεροι άνθρωποι στην πλειοψηφία τους, δεν ήταν συγκαταβατικοί και ρεαλιστές! Θα είχε περάσει η ζωή τους, χωρίς αντίκρυσμα.
Οι νέοι, είναι όπως τα λες. Θα προσέθετα εγώ και πιό "εγωιστές"! Οχι με την έννοια του κακού χαρακτήρα. Οπως έλεγε και ο πατέρας μου, όταν ήμουν νέος και φυσικά διαφωνούσαμε σε πολλά, "νομίζετε ότι ο κόσμος, δημιουργήθηκε ΤΩΡΑ, αποκλειστικά για σας και τον γνωρίζετε ΜΟΝΟΝ εσείς! Εμείς δεν βιώσαμε την ηλικία σας. Γεννηθήκαμε μεσήλικες"! Τότε, δεν καταλάβαινα, την σημασία των λόγων του. Τώρα όμως...! th:

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΕΦΗΜΕΡΙΔΑ ΜΑΣ”