Aπο ποια ηλικια...

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
alinaki
Dog Star ¤¤¤

Aπο ποια ηλικια...

Δημοσίευση από alinaki » 02 Φεβ 2009, 00:39

Καλησπερα.Εχω μια απορια οσον αφορα το ζευγαρωμα γιατι ποτε δεν εχω ζευγαρωσει καποια απο τα σκυλια μου αλλα την foxy μου θα την αφησω μια φορα να κανει κουταβακια.Αυτη η ερωτηση μπορει να εχει ξαναγινει αλλα δεν βρισκω το αναλογο topic..
Η ερωτηση μου ειναι η εξης απο ποια ηλικια θα μπορεσει να μεινει εγκυος?Εγω βεβαια θελω να μεινει στην καταλληλη ηλικια και οχι νωριτερα..Οποτε θελω να την προφυλαξω απο τυχον αρσενικα..
Αγαπήστε τα ζώα για μια ζωή όπως κάνουν και αυτά μην τα πετάτε όταν τα βαρεθείτε έχουν ψυχή και συναισθήματα το μόνο που δεν έχουν είναι μιλιά
_______________________________________________________________________________________________________________
Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρω μας δεν είναι το μίσος,αλλά η αδιαφορία προς αυτά.Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς!!

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times
Re: Aπο ποια ηλικια...

Δημοσίευση από My Nellie » 02 Φεβ 2009, 14:51

Σύμφωνα με τον ΚΟΕ:
Οι αποδεκτές ηλικίες ζευγαρώματος είναι για μεν το θηλυκό από 18 μηνών έως 10 ετών, για δε το αρσενικό από 16 μηνών έως 12 ετών.
Φαντάζομαι ότι για να θέλεις να ζευγαρώσεις την Foxy, θα πρέπει να είσαι κι ενημερωμένη για τις προϋποθέσεις ενός επιτυχούς ζευγαρώματος, καθώς επίσης και για όλες εκείνες τις παραμέτρους που θα πρέπει να ελέγξεις. Όμως ομολογώ ότι αυτό
alinaki έγραψε: ......αλλα την foxy μου θα την αφησω μια φορα να κανει κουταβακια......
δεν μπορώ να το αντιληφθώ.....
Εν πάση περιπτώσει, είναι ζήτημα που έχει συζητηθεί κατά κόρον στο forum...., αλλά εξακολουθώ να πιστεύω ότι σκεφτόμαστε ανθρωποκεντρικά για τα σκυλιά μας. Τα αντιμετωπίζουμε δηλαδή με έναν συναισθηματισμό σαν να πρόκειται για ανθρώπους.
Πώς το σκέφτεσαι εσύ? Θέλεις να μου εξηγήσεις την δική σου οπτική γωνία?
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Topic author
alinaki
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από alinaki » 02 Φεβ 2009, 22:45

Απλα η φοξυ μου ειναι πολυ ομορφη και οσο μεγαλωνει γινεται ακομα περισσοτερο!Οσοι την βλεπουν μου λενε οτι την θελουν για δικη τους.Θελω να βρω ενα αναλογο αρσενικο που αυτο σημαινει εννοειται υγιες και πομερανιαν.Εχουν βρεθει ατομα που θα δωσω τα κουταβακια οχι μονο για μια γεννα της αλλα και για τις επομενες τρεις(που λεει ο λογος).Αλλα εγω φυσικα θα την αφησω να ζευγαρωσει ''μονο'' μια φορα και μετα θα την στειρωσω.Ο καθενας κανει αυτο που θεωρει σωστο για τα σκυλια του κι εγω δεν νομιζω αυτο που σκεφτομαι να ειναι παραλογο.Δεν ειπα πως θα την ''ξεπατωσω''στις γεννες,οτι θα την ζευγαρωσω με αρρωστα σκυλια ουτε οτι δεν εχω βρει ατομα που θα παρουν τα κουταβακια...Εχω αλλα 2 σκυλια τα οποια ειναι στειρωμενα.Τα εχω στειρωσει γιατι ηξερα οτι και να τα ζευγαρωνα δυσκολα θα εβρισκα ατομα να παρουν τα κουταβια τους γιατι ηταν ημιαιμα οποτε δεν το σκεφτηκα καν.
Γνωριζω οτι η καταλληλη ηλικια ειναι τοτε.Αυτο που δεν γνωριζω ειναι ''απο ποτε'' μπορει να μεινει εγκυος για να την προσεχω απο τυχον αρσενικα.Θελω να την ζευγαρωσω οταν θα ειναι ετοιμη κι αυτη μηπως αν γινει νωριτερα βλαψει την υγεια της ή κατι τετοιο.
Αγαπήστε τα ζώα για μια ζωή όπως κάνουν και αυτά μην τα πετάτε όταν τα βαρεθείτε έχουν ψυχή και συναισθήματα το μόνο που δεν έχουν είναι μιλιά
_______________________________________________________________________________________________________________
Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρω μας δεν είναι το μίσος,αλλά η αδιαφορία προς αυτά.Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς!!

Άβαταρ μέλους

siaste
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από siaste » 03 Φεβ 2009, 04:04

Απλα η φοξυ μου ειναι πολυ ομορφη και οσο μεγαλωνει γινεται ακομα περισσοτερο!Οσοι την βλεπουν μου λενε οτι την θελουν για δικη τους
Φιλεναδα μου εδωσες την αφορμη να σου μεταφερω κατι ΣΩΣΤΟ που διαβασα προσφατα....'''Οταν βγαζω τον σκυλο μου βολτα,ολοι θελουν να μαθουν απο που τον πηρα για να αγορασουν και εκεινοι ενα.....
Ματαια προσπαθω να τους εξηγησω οτι τα σκυλια χρειαζονται ΧΡΟΝΟ,ΧΩΡΟ και ΧΡΗΜΑ...Το πρωτο πραγμα που τους κανει εντυπωση,ειναι η εμφανιση του..οι ευθυνες ειναι το τελευταιο...και σ αυτην την παγιδα πεφτουν ανθρωποι απ ολα τα κοινωνικα στρωματα ..
Οι πιτσιρικαδες που θελουν να φαινονται hip μ εναν εντυπωσιακο σκυλο πλαι τους,οικογενειαρχες που καπου διαβασαν οτι η συμβιωση με σκυλια διαπαιδαγωγει τους κανακαρηδες τους,πλουσιες κυριες που πληρωνουν οσο οσο για την πιο σπανια ρατσα,απληροφορητοι μικροαστοι που ψαχνουν τον πιο φθηνο τροπο να αποθαρρυνουν τους διαρρηκτες...
Στην καλυτερη περιπτωση,οι πρωτοι επειτα απο λιγο καιρο φορτωνουν τον σκυλο στους γονεις τους,οι δευτεροι τον εξοριζουν στην ταρατσα η' στο χωριο,οι αλλες μεταφερουν τις ευθυνες συντηρησης στις υπηρετριες και οι τελευταιοι ανακαλυπτουν καθυστερημενα οτι ενας συναγερμος ειναι πολυ φθηνοτερος και πιο αποτελεσματικος...'''

Άβαταρ μέλους

Topic author
alinaki
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από alinaki » 03 Φεβ 2009, 11:54

Φιλεναδα ολοσωστα ολα αυτα συμφωνω και επαυξανω!!! th: Αλλα ΔΕΝ ειπα οτι θα την ζευγαρωσω μονο κ μονο επειδη ειναι ομορφουλα..Εξηγησα τους λογους κι εγω το σκυλι μου μονο με σωστα κριτηρια θα το ζευγαρωσω και δεν θελω να συμβαλλω στην αυξηση των αδεσποτων προς Θεου!! th: th:

Άβαταρ μέλους

Roben
Old Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Roben » 03 Φεβ 2009, 12:05

Εφόσον έχεις βρει υποψήφιους γονείς για τα κουτάβια δεν υπάρχει τίποτα να στο απαγορεύσει :nop:
Οπως σου είπε η Nellie αν κλεισει τους 18 μήνες η μικρή σου μπορείς να την ζευγαρώσεις χωρίς φόβους για την υγεία της th:
Μόλις γεννήσει και ξέρεις πόσα κουταβάκια έχεις μπορείς για τους επόμενους 2 μήνες μέχρι να απογαλακτηστούν να επιλέξεις τους κατάλληλους αναδόχους.

Ο λόγος που προσπαθούν να σε αποτρέψουν είναι απλά γιατί πραγματικά υπάρχουν τόσα όμορφα κουταβάκια σαν τη δική σου στους δρόμους και σε στέγες αδέσποτων που καλό θα ήταν όταν ξέρουμε πως κάποιος επιθυμεί να υιοθετήσει ένα, να τον προτρέπουμε να πάρει απο εκεί kk:
Ελένη

"Άιεν αριστεύειν"

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 03 Φεβ 2009, 12:14

Λοιπόν Alinaki, η περίοδος αυτή που ονομάζεται οίστρος, διακρίνεται σε τρία στάδια.
Προοίστρος: Τότε θα δεις το αιδοίο να διογκώνεται και να εκκρίνεται αίμα σκούρου χρώματος.
Οίστρος: Το αίμα έχει ανοιχτότερο χρώμα και σ' αυτή την περίοδο μπορεί να συλλάβει. Τώρα θα δέχεται και τους αρσενικούς σκύλους οι οποίοι βέβαια θα έχουν αρχίσει να την μυρίζουν και να την πλησιάζουν από το πρώτο στάδιο ήδη.
Μεταοίστρος: Είναι το στάδιο που ακολουθεί εάν δεν ζευγαρώσει και συλλάβει. Τότε παρουσιάζεται και το φαινόμενο της ψευδοκύησης.
Θα παρατηρήσεις και αλλαγές στην συμπεριφορά της, θα είναι πιο υποταγμένη και τρυφερή, θα θέλει ίσως περισσότερα χαδάκια.
Να προσέξεις πολύ εάν την έχεις σε αυλή, την περίοδο του οίστρου, τα ανεπιθύμητα αρσενικά που θα τριγυρίζουν το σπίτι σας.
Επίσης, εάν δεν είσαι ενημερωμένη ήδη, να υπενθυμίσω ότι υπάρχουν κάποιες απαραίτητες ιατρικές εξετάσεις που πρέπει να γίνουν και στα δύο ζώα πριν από το ζευγάρωμα.... Φρόντισέ το κι αυτό, ώστε να εξασφαλίσεις ότι τα κουτάβια θα είναι απολύτως υγιή.
Η Foxy έχει κάποιο πιστοποιητικό ότι είναι ελεύθερη κληρονομικών παθήσεων? Δεν γνωρίζω βέβαια εάν είναι ευαίσθητα στην εμφάνιση κάποιων ασθενειών, εάν έχουν κάποια προδιάθεση δηλαδή.....
Το ίδιο θα πρέπει να έχει και το αρσενικό που θα επιλέξεις.

Άβαταρ μέλους

Topic author
alinaki
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από alinaki » 03 Φεβ 2009, 12:26

Ο προοιστρος ποτε ερχεται?Ποσο μηνων θα ειναι???

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member

Δημοσίευση από My Nellie » 03 Φεβ 2009, 12:45

Από 6-7 μηνών έως κι 24 μηνών, για τις μεγαλόσωμες φυλές.
Λάβε υπ' όψιν σου όμως ότι, καλό είναι να μη ζευγαρώνουν από τον πρώτο τους οίστρο, επειδή υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα δυστοκίας, δύσκολου τοκετού δηλαδή....., έτσι έχω διαβάσει.
Έχει ξαναγεννήσει δικό σου σκυλί??
Έχεις ανάλογη εμπειρία???

Άβαταρ μέλους

shipa
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από shipa » 03 Φεβ 2009, 16:45

Κάταρχάς θέλω να ρωτήσω τί είναι το ''αιδοιο''. :?:
Είναι η τρίτη σκυλλίτσα που έχω στην ζωή μου αλλά τις άλλες τις είχα ανεξέλεχτες ποτέ δεν τις είχα περιορισμένες και όποτε είχαν οιστρό έρχοντα όλα τα αρσενικά τις γειτονιάς γέμιζε η αυλή μου και στο τέλος είχαμε γεννητούρια. Τώρα με την Shipa ξόδεψα λεφτά για να κάνω περίφραξη το σπίτι με ξύλα. Όμως εκέι που έιναι το κάγκελο (είσοδος) είναι πιό χαμηλά είναι περίπου στο 1.20μ λέτε να μας γελάσει κανένας σκύλλος και να πεταχτεί μέσα? Δέν μπόρω να το ψηλώσω άλλο εκεί δεν γινετε. Φοβάμε πολύ :pl: Έχετε καμιά ιδέα?
MY SPECIAL GIRL..SHIPA

Τί να κάνω είμαι Λαμπρατοράκιας

Απάντηση

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”