ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΥΦΟΥΛΑ!

Μπορώ να ζευγαρώσω το σκύλο μου; Γιατί ΟΧΙ;
Επιπτώσεις και κίνδυνοι ενός επιπόλαιου ζευγαρώματος.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Πολλά καινούργια μέλη δεν κατάλαβαν την χρησιμότητα του forum Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ» ίσως διότι δεν το διάβασαν από την αρχή. Υπενθυμίζουμε ότι ο χώρος αυτός δημιουργήθηκε για να μιλήσουμε για το ανεξέλεγκτο ζευγάρωμα και τις επιπτώσεις αυτού. Οι αγγελίες του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Κλειδωμένο
Άβαταρ μέλους

Topic author
peinaleon
Puppy

ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΥΦΟΥΛΑ!

Δημοσίευση από peinaleon » 12 Νοέμ 2008, 09:27

Χαίρετε! Ονομάζομαι "Λέων", είμαι 4,5 χρόνων, ζυγίζω 4 κιλά, κρατάω από το
φημισμένο Yorkshire και είμαι γόνος της γνωστής οικογενείας των Τεριέ!
Είμαι ήδη δις πατέρας, αλλά καθότι πιστεύω στην αξία της διαιώνισης του
είδους, αναζητώ λατρευτή νεαρά αντιστοίχων προσόντων, για όμορφες, ρομαντικές
στιγμές.
Μόλις μάθω τα μυστικά του forum, θα αναρτήσω και φωτογραφία.. όχι να το παινευτώ,
αλλά είμαι νοστιμούλης.
Μετά τιμής,
Λέων. wink:

Άβαταρ μέλους

EVI.T
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Re: ΖΗΤΕΙΤΑΙ ΝΥΦΟΥΛΑ!

Δημοσίευση από EVI.T » 12 Νοέμ 2008, 10:57

4 κιλα owo::

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 12 Νοέμ 2008, 13:50

γεια σου κ καλως ηρθες ~wv

Αν θες πες μας 2 λογια για σενα κ το μικρο στ συστηθειτε μας :hi

για φωτο κοιτα εδω viewtopic.php?f=76&t=1731

Επειτα... γιατι ζευγαρωνεις το σκυλο σου?
Κ 4 κιλα.. ειναι βαρυς για Γιορκσαιρ..

Περιμενουμε νεα ~wv

Άβαταρ μέλους

Topic author
peinaleon
Puppy

Δημοσίευση από peinaleon » 14 Νοέμ 2008, 14:46

Καλησπέρα και σας ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. :clap
Κατ' αρχάς είστε ελαφρώς αδιάβαστοι ή μου φαίνεται;
Υπάρχουν διάφορα μεγέθη Yorkshire όπως "mini" & "toy".
Ο δικός μου ανήκει στα "mini" και ως εκ τούτου τα 4(ουάου!!) κιλά του είναι συνταγματικώς κατοχυρωμένα! tea;::
Τώρα, γιατί τον ζευγαρώνω; scr: :?:
Η συνεύρεση, όπως γνωρίζετε και για το είδος μας, είναι χαλαρωτική, απολαυστική, προκαλεί ευθυμία, ευεξία και
αποτελεί φυσική λειτουργία των υγιών οργανισμών! th:
Αφήστε που μού το έχει ζητήσει κι ο ίδιος, αφενός για να μην πέσει σε κατάθλιψη, αφετέρου διότι έφτασε πλέον σε ηλικία γάμου κι επιθυμεί να γνωρίσει τη συμβία του, κατόπιν ωστόσο δοκιμής. :lol:
Αυτά από "εμάς"! :hi
Μετά χαράς θα απαντήσω και σ' άλλες ερωτήσεις!

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 14 Νοέμ 2008, 16:18

Ε πας κ λιγα λογια στο "συστηθειτε μας" :mrgreen:

Μπα δεν ειμαστε αδιαβαστες :nop: Το προτυπο της φυλης των Γιορκσαιρ τεριε δε διαχωριζει το μεγεθος σε τυπους οπως "toy". Αυτα ειναι εφευρεσεις των πετσοπαδων/ιδιωτων που πουλανε κουταβια, για να δικαιολογησουν το μικρο ή μεγαλο μεγεθος των σκυλων τους. Τα Γιορκι πρεπει να φτανουν μεχρι τα 3.1 κιλα. Αν θες διαβασε το προτυπο εδω >>>>> http://www.fci.be/nomenclatures_detail. ... ile=group3 Το ιδιο λενε πχ για τα Μαλτεζακια :wink:

Παντως να ξερεις οτι οσο ζευγαρωνεις το σκυλο σου, τοσο περισσοτερο θα στο ζηταει :cy:

Περιμενουμε φωτο του στη φωτο γκαλερυ ~wv

Άβαταρ μέλους

EVI.T
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EVI.T » 14 Νοέμ 2008, 22:45

Marga έγραψε:Ε πας κ λιγα λογια στο "συστηθειτε μας" :mrgreen:

Μπα δεν ειμαστε αδιαβαστες :nop: Το προτυπο της φυλης των Γιορκσαιρ τεριε δε διαχωριζει το μεγεθος σε τυπους οπως "toy". Αυτα ειναι εφευρεσεις των πετσοπαδων/ιδιωτων που πουλανε κουταβια, για να δικαιολογησουν το μικρο ή μεγαλο μεγεθος των σκυλων τους. Τα Γιορκι πρεπει να φτανουν μεχρι τα 3.1 κιλα. Αν θες διαβασε το προτυπο εδω >>>>> http://www.fci.be/nomenclatures_detail. ... ile=group3 Το ιδιο λενε πχ για τα Μαλτεζακια :wink:

Παντως να ξερεις οτι οσο ζευγαρωνεις το σκυλο σου, τοσο περισσοτερο θα στο ζηταει :cy:

πες τα μαργα wink:

Άβαταρ μέλους

Topic author
peinaleon
Puppy

Δημοσίευση από peinaleon » 17 Νοέμ 2008, 09:45

Καλημέρα και καλή εβδομάδα!
Ας συστηθώ λοιπόν. Με λένε Μαρία. Αγαπώ τα ζώα γενικότερα και για να είμαι ειλικρινής
αυτή η ιστορία με τις ράτσες, τις φυλές και τα χαρακτηριστικά τους μου μοιάζει ανέκδοτο, όταν
μάλιστα μιλάμε για ζώντες οργανισμούς με συναίσθημα και νοημοσύνη. Αδιαφορώ για τα κιλά και
τα γνωρίσματα της κάθε ράτσας και απεχθάνομαι το εμπόριο.
Ο λόγος που μπήκα στη διαδικασία "αγοράς" ενός ζώου, ήταν γιατί ο συγκεκριμένος μουσούδος
είχε πάθει μια σοβαρότατη φλεγμονή στα αυτάκια του(είχε ήδη αρχίσει να γίνεται δύσοσμος!!),
και έτσι είχε πάψει να θεωρείται "ευπώλητος" owo::
Έτσι τον πήρα, αφού ο "ευσυνείδητος" έμπορος σκεφτόταν να του κάνει ευθανασία, γιατί όπως μου
είπε, "είχε ήδη χάσει τα λεφτά του". :shock: :oops:

Είμαι υπέρ του να υιοθετούμε αδέσποτα ζώα, που μας έχουν απόλυτη ανάγκη κι όχι να ξοδεύουμε μια περιουσία
στην αγορά ζώων από "τζάκι" (ήμαρτον!!). Απλώς στη περίπτωσή μου, αντέδρασα όπως θα αντιδρούσα για ένα
αδέσποτο, ημίαιμο ζωάκι. Από τη στιγμή που έμαθα, ήμουν υπέυθυνη για την τύχη του.

Όσο για το ζευγάρωμα...
σέβομαι τις απόψεις περί στείρωσης ή αποχής, κατά περίπτωση πάντα.
Πιστεύω ωστόσο πως η κατοχή ενός ζώου, δε σημαίνει καταδυνάστευση και καταπάτηση κάθε
δικαιώματός του, υπέρ του δικού μας βολέματος.
Αυτά από μένα,
Καλημέρα σας! wink:
EVI.T έγραψε:
Marga έγραψε:Ε πας κ λιγα λογια στο "συστηθειτε μας" :mrgreen:

πες τα μαργα wink:

Άβαταρ μέλους

EVI.T
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από EVI.T » 17 Νοέμ 2008, 13:35

ε τοτε λοιπον αφου δεν σ ενδιαφερει να βγαζεις σκυλια εκτος προτυπου(γιατι γιορκι 4 κιλων δεν ειναι τυπικο δειγμα και εντος προτυπου)παρε ενα ημιαιμο θηλυκο και ζευγαρωνε τα...αφου θες τα γενια να εχεις και τα χτενια...

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από stamatis13 » 17 Νοέμ 2008, 13:36

peinaleon έγραψε: Είμαι υπέρ του να υιοθετούμε αδέσποτα ζώα, που μας έχουν απόλυτη ανάγκη κι όχι να ξοδεύουμε μια περιουσία
στην αγορά ζώων από "τζάκι" (ήμαρτον!!). Απλώς στη περίπτωσή μου, αντέδρασα όπως θα αντιδρούσα για ένα
αδέσποτο, ημίαιμο ζωάκι. Από τη στιγμή που έμαθα, ήμουν υπέυθυνη για την τύχη του.
Τότε δεν θα ήταν καλύτερα να βρεις ανάδοχους γονείς σε αδέσποτα....? Το χουν μεγαλύτερη ανάγκη.
Φιλικά
Σταμάτης

Άβαταρ μέλους

andrewk
Beagle

Δημοσίευση από andrewk » 17 Νοέμ 2008, 20:51

:dv1 ΄Ασχετα με την συζήτηση για το ζευγάρωμα, αν το πρότυπο είναι μέχρι 3,1 κιλά τότε τουλάχιστον το 70% των yorkie που κυκλοφορούν στην Ελλάδα είναι εκτός προτύπου..........., όσο για τα μεγέθη μεγάλο, μεσαίο, μικρό (mini) και toy υπάρχουν παντού, προφανώς δεν θα τα βρεις στα στάνταρτς. Να εξηγήσω ότι toy θεωρείται ένα σκυλί που δεν ξεπερνά το 1,4 κιλά . Από 1,5 κιλα μέχρι 2,2 θεωρείται mini. Τώρα ακούς από pet-shop ή από αγγελίες toy ή τσέπης και φτάνουν τα 3 και τα 4 κιλά όταν μεγαλώσουν. Το ότι θα φτάσει αυτά τα κιλά δεν σημαίνει ότι θα το αγαπάς λιγότερο, αλλά ότι κάποιοι είναι απατεώνες και εξαπατούν κόσμο κατ' εξακουλούθησην.

Κλειδωμένο

Επιστροφή στο “Φάκελος «ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ»”