ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times
Re: ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ

Δημοσίευση από Βιτάλης » 25 Ιουν 2011, 00:07

Μια καλή μέθοδος είναι να υπάρχει μία λέξη κλειδί την οποία χρησιμοποιείς σαν εντολή για να ξεκινήσει ο σκύλος σου να τρώει.
Την συγκεκριμένη λέξη πρέπει να χρησιμοποιείς όχι μόνο στα κύρια γεύματα αλλά και κάθε φορά που του δίνεις λιχουδιά.
Έτσι συνδιάζει ότι πρέπει να φάει μόνο όταν ακούσει την λέξη αυτή.
Όλα αυτά βέβαια πάντα ισχύουν με παρουσία του ιδιοκτήτη γιατί αν είναι μόνο του ένα μπιφτέκι επί τρεις ώρες ούτε κι εγώ δεν θα άντεχα τον πειρασμό.

Άβαταρ μέλους

XRYSIA
Akita
Όνομα: ΧΡΥΣΑ

Δημοσίευση από XRYSIA » 17 Αύγ 2011, 12:00

Διάβασα όλο το θέμα περί φόλας και λέω κι εγώ από προσωπική μου άποψη ότι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ (ο Brego) NA ΜΗΝ ΦΑΕΙ ΛΙΧΟΥΔΙΑ ΠΟΥ ΘΑ ΤΟΥ ΠΕΤΑΞΟΥΝ. Ο εκπαιδευτής μου είπε ότι ότι εκπαίδευση και να του κάνεις ποτέ δεν είσαι σίγουρος ότι θα αρνηθεί να φάει. Είναι σαν να λες σε παιδί μη φας παγωτό - γλυκο - πίτσα και άλλα τέτοια. Μπορεί όταν είσαι μπροστα να μην φάει, αλλά όταν θα βρεθεί μόνο του να πέσει με τα μούτρα.
Για το βίντεο με τη θετική εκπαίδευση δεν είχα ιδέα. Λέω να το προσπαθήσω. Τουλάχιστον όταν ο δικός μου γαβγίζει (δεν το κάνει συχνά) σημάινει ότι κάποιος έρχεται στο σπίτι ή ότι κάτι βρήκε (κανένα βατράχι). Μπορεί να έχει αποτέλσμα. Πιστεύω αξίζει μια δοκιμή. Τουλάχιστον να γαβγίσει και να ειδοποιήσει.

Άβαταρ μέλους

ilias1994
Beagle
Όνομα: ilias

Δημοσίευση από ilias1994 » 12 Νοέμ 2011, 16:59

οι σκύλοι φύλακές κατά την γνώμη μου πρέπει να βρίσκονται μέσα στο σπίτι γιατί πρώτα από όλα δένεται καλύτερα με το αφεντικό του και δεύτερον προστατεύει τον χώρο τ όταν νιώσει απειλεί και επομένως και τον δικό σου χώρο...........

Άβαταρ μέλους

Mpoumpoukaki
Old Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευση από Mpoumpoukaki » 12 Νοέμ 2011, 18:21

Πολυ σωστα τα λες Ηλια. Αν θες περασε απο εδω viewforum.php?f=43 να σε γνωρισουμε καλυτερα (bs)

Άβαταρ μέλους

swkratisk
Puppy
Όνομα: swkratis

Δημοσίευση από swkratisk » 29 Οκτ 2012, 20:05

Βιτάλης έγραψε:Μια καλή μέθοδος είναι να υπάρχει μία λέξη κλειδί την οποία χρησιμοποιείς σαν εντολή για να ξεκινήσει ο σκύλος σου να τρώει.
Την συγκεκριμένη λέξη πρέπει να χρησιμοποιείς όχι μόνο στα κύρια γεύματα αλλά και κάθε φορά που του δίνεις λιχουδιά.
Έτσι συνδιάζει ότι πρέπει να φάει μόνο όταν ακούσει την λέξη αυτή.
Όλα αυτά βέβαια πάντα ισχύουν με παρουσία του ιδιοκτήτη γιατί αν είναι μόνο του ένα μπιφτέκι επί τρεις ώρες ούτε κι εγώ δεν θα άντεχα τον πειρασμό.
ξεθαυω και αυτο το θεμα.
λυκοσκυλο φιλου μου, αν δεν ακουγε απο τον ιδιοκτητη του να του λεει ΄΄ουισκι΄΄ ουτε τη μυτη του δεν εβαζε στο φαγητο κοντα. βρε, ποσο προσπαθησα να του δωσω λιχουδιες, τιποτα αυτος. οταν ο φιλος εκσυψε και του λεει τη ΄΄μαγικη λεξη΄΄ στο αυτι, τιν εκανε μια χαψια...

Άβαταρ μέλους

soustas
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από soustas » 26 Μαρ 2013, 21:25

Εγώ πάντως τον Ζαφείρη τον έχω μέσα στο σπίτι και όταν είμαστε έξω πάντα με το λουράκι του!Μόνο όταν πηγαίνουμε έξω μακριά στην εξοχή τον αφήνω ελεύθερο όπου δεν υπάρχει πιθανότητα να βρει φόλα.Όσο και να του έχω μάθει να μην τρώει από κάτω ποτέδεν ξέρεις τι μπορεί να συμβεί...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”