ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
antonissamos
Akita

ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ

Δημοσίευση από antonissamos » 24 Φεβ 2011, 19:13

παιδιά καλησπέρα έχω ένα αμερικάνικο ακίτα 10 μηνών.το βράδυ του βάζω το φαγητό του και το τρώει όλο, όταν αφήσω περισσότερο φαγητο μέσα στο μπόλ μέχρι το πρωί το έχει φάει.
το θέμα είναι ότι το σκυλί το βράδυ δεν είναι δεμένο αλλά γυρίζει ελέυθερο στον περιφραγμένο χώρο του σπιτιού.
είναι καλό να ξέρει το σκυλί ότι όταν πινάσει την νύχτα θα βρεί φαγητό στο δικό του μπόλ?
ή πρέπει να ξέρει ότι μπορεί να φαεί μόνο συγγεκριμένες ώρες της ημέρας?
τα ρωτάω αυτά γιατί προσπαθώ να αποφύγω το ενδεχόμενο να του ρίξει κάποιος φόλα κατά την διάρκεια της νύχτα και να την φάει.
προσπαθώ και το εκπαιδέυω να μην τρώει απο κάτω, μέχρι στιγμής πάμε καλά αλλα ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για αυτο.

Άβαταρ μέλους

blondie
Bullmastiff

Re: ΑΠΟΦΥΓΗ ΦΟΛΑΣ

Δημοσίευση από blondie » 25 Φεβ 2011, 00:36

Φοβάμαι ότι είναι ( σχεδόν ) αδύνατο να μάθεις σε ένα σκυλάκι να μην πλησιάσει μια λιχουδιά, κυρίως από τη στιγμή που δε θα είσαι παρόντας.
Για μένα, με το να αφήνεις την τροφή του διαθέσιμη όλη τη νύχτα, του περνάς λάθος μηνύματα. Ότι δλδ, μπορεί να τρώει όποια στιγμή θελήσει, εν απουσία σου.
Προσωπικά, φροντίζω τα σκυλάκια μου να με βλέπουν όσο τους προετοιμάζω την τροφή, να κατανοούν ότι τρώνε από το "χέρι" μου και αφού ακουμπήσω τα πιάτα τους κάτω, δίνω εντολή για να φάνε.

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 25 Φεβ 2011, 06:04

Όταν δεν είσαι μπροστά και είναι μόνος του ο σκύλος σου στον κήπο,κατα 99.9 τα εκατό θα φάει μια μπριζόλα που θα του πετάξουν.Δεν έχει σχέση το που και πότε θα τρώει.

Όσο για την αποφυγή φόλας,αυτό που πραγματικά μπορείς να του μάθεις είναι να μην τρώει απο κάτω όταν πηγαίνετε βόλτα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
antonissamos
Akita

Δημοσίευση από antonissamos » 25 Φεβ 2011, 20:06

παιδιά ευχαρηστώ που μπήκατε στον κόπο να μου απαντήσετε. η αλήθεια είναι οτι ποτέ δεν τον αφήνω να γλύφει αλλα ούτε και να τρώει απο κάτω.
απλά πίστευα ότι με το να έχει φαγητό ολο το βράδυ στο μπολ του θα μπορεί να είναι συνέχεια χορτατος έστι ώστε να μην φάει κάτι αλλο όταν του πετάξουν....

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Old Member
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 25 Φεβ 2011, 20:40

Αντώνη καλύτερα το βράδυ να το βάζεις μέσα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο και καλό είναι να συνηθήσει τώρα που είναι ακόμη μικρό.
Όπως είπε και η Βανέσα δύσκολα να αντισταθεί στον πειρασμό για πολύ ώρα.

Άβαταρ μέλους

Topic author
antonissamos
Akita

Δημοσίευση από antonissamos » 25 Φεβ 2011, 21:24

Λάκη και εκεί που είναι το δικό του μέρος να τον βάλω δεν είναι μέσα στο σπίτι μου είναι σε εξωτερικό χώρο. Το θέμα είναι ότι αυτο το σκυλι το έχω σαν φύλακα γιατί μένω στην εξοχή, οπότε πρέπει το βράδυ να είναι έξω...

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 25 Φεβ 2011, 21:33

Ο φύλακας πρέπει να είναι μέσα στο σπίτι, εκτός και αν φυλάει την αυλή. Η φιλοσοφία οτι ο σκύλος πρέπει να ζει εξω απο το σπίτι ειναι ξεπερασμενη. Κατανοώ βέβαια οτι καποιοι δεν θέλουν το σκύλο μέσα στο σπίτι αλλά αυτό δεν ακυρώνει αυτό που μόλις είπα.

Άβαταρ μέλους

Mr.dog
Saint Bernard

Δημοσίευση από Mr.dog » 25 Φεβ 2011, 21:38

Όσο καλό σκύλο φύλακα και να έχεις,έξω είναι οφ σε λίγα sec με μια φόλα, την οποία και θα φάει κατά 99.99999% είτε έχει διαθέσιμο φαι είτε όχι.

Άβαταρ μέλους

Topic author
antonissamos
Akita

Δημοσίευση από antonissamos » 25 Φεβ 2011, 22:38

το φυσικό περιβάλον του σκύλου δεν είναι να ζεί μέσα στο σπίτι, αλλα έξω
όταν είναι έξω απο το σπίτι δεν φυλάει την αυλή αλλα ότι υπάρχει στον χώρο του....

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 25 Φεβ 2011, 22:41

όπως νομίζεις...

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”