Εκπαίδευση για την τουαλέτα του σκύλου.

βασικές αρχές εκπαίδευσης των τετράποδων φίλων μας. Γνωρίστε καλύτερα τον πιστό σας φίλο και κάνετε υγιέστερη την διαβίωσή μαζί του.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

yannakis
Saint Bernard

Re: κακα και τσισα στο σπιτι

Δημοσίευση από yannakis » 03 Φεβ 2010, 03:05

επανερχομαι μετα απο καιρο και η σκυλιτσα δεν τα κανει εξω!τα κανει στην πανα και αν τυχει και μπει στο δωματιο με τα χαλια κανει τα κακα της εκει!την κραταει ποση ωρα εξω σε ενα σημειο αλλα τιποτα!το μονο που σκεφτηκαμε ειναι μηπως αν δει καποιο σκυλι να τα κανει εξω να παρα παραδειγμα που λεμε..ααλλα δεν εχει κανενα γνωστο-γνωστη εκει για να τα βγαλουν μαζι!τι αλλο μπορει να κανει?πρεπει να μαθει να τα κανει και εξω :rry

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 03 Φεβ 2010, 08:26

Αποκλείετε να την έχει συνέχεια υπο επιτήρηση μέσα στο σπίτι για να μην τα κάνει και να μην τα κάνει έξω!
Πόσο αντέχει?
Την θέλω τη σκυλίτσα αν είναι να αντέχει τόσο! :lol:

Άβαταρ μέλους

yannakis
Saint Bernard

Δημοσίευση από yannakis » 03 Φεβ 2010, 10:45

την βγαζει δυο φορες την μερα...μυριζει,μυριζει ποση ωρα καθονται εξω και με το που γυρισουν σπιτι τσουπ!αφηνει δωρακια :bl
τι ενωεις να την εχει σε επιτηρηση?αν δηλαδη παει να τα κανει μεσα τι να της πει?αφηστε που χθες κοντεψε και να πεθανει που λεει ο λογος..
ειχε αφησει η μανα της στο κομοδινο αυτα τα χαρτονακια με τα χαπακια μεσα και το σκυλι το περασε για παιχνιδι και δαγκωνε μεχρι που βγηκαν
τα χαπακια και τα φαγε!ηταν και μεζουλιτ!!τρεξιματα ιστοριες,μετα απο μια ενεση που του κανανε το σκυλι εκανε εμετο και του φεβγανε ολες οι αναγκες
μεσα στο σπιτι!ααα ρε καημενη ξαδελφη :lol:

Άβαταρ μέλους

vDogTrainer
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από vDogTrainer » 03 Φεβ 2010, 11:37

Ενωώ να κάτσει 1 ολόκληρη μέρα μαζί της και να την προσέχει να μην τα κάνει,ε που θα πάει,θα τα κάνει στη βόλτα...

Άβαταρ μέλους

Diamandis
Εκτρoφέας

Δημοσίευση από Diamandis » 03 Φεβ 2010, 16:45

Καλημέρα σας Σκυλοπαρέα,

Συγγνώμη που επεμβαίνω έτσι κάπως απότομα, αλλά η κατάσταση που περιγράφεται είναι τραγική και είναι απαράδεκτο να αναγκασθεί η εξαδέλφη του Κυρίου Γιαννάκη να την ανεχθεί επ' αόριστον. Διότι σας το εγγυώμαι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, δεν πρόκειται να αλλάξει με το ότι έχει ειπωθεί μέχρι τώρα!
Δυστυχώς το σκυλάκι είναι ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟ, ΠΑΡΑΜΕΛΗΜΕΝΟ και ΑΚΡΑ ΜΠΕΡΔΕΥΜΕΝΟ από τους "Κυρίους" που δεν τους άξιζε να το έχουν πριν το αναλάβει η εξαδέλφη του Κυρίου Γιαννάκη. Επίσης έχει φθάσει σε ηλικία που η Εκπαίδευση, αναμφίβολα δύσκολη, όπως ανεφερε η Κα Κοτρώνη δεν μπορεί να γίνει πλέον ΣΤΑΔΙΑΚΑ. Είναι σε ηλικία πλέον που πρέπει να του δοθούν ΟΡΙΑ κατ' αρχήν του "ΕΞΩ" και του "ΜΕΣΑ" χωρίς αμφιβολία και με ΚΥΡΟΣ Αρχηγου Αγέλης. Θυμάστε πάντοτε ότι τα σκυλιά - οποιοδήποτε σκυλί - απεχθάνονται να λερώνουν τους χώρους που διαμένουν το "ΜΕΣΑ" δηλαδή! Σε αυτό το δεδομένο βασίζεται και η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ. Είχα γράψει σε ένα άλλο δημοσίευμα μου πως η Αρετούλα μου, σαν κουταβάκι, έμαθε να μην ουρεί μέσα στο κλουβί από τους συγγενείς της. Κάθε φορά που η Αρετούλα ουρούσε η μάνα της, ή αδελφή της, ή η γιαγιά της, όποια ετύχανε να είναι δίπλα της, την αρπαζαν από το σβέρκο με χαρακτηριστικό γρύλλισμα την ακινητοποιούσαν μέχρι που έσκουζε και την αφηναν γλύφοντας τον ποπό της, Δηλαδή ναι δικοί σου είμαστε αλλά μην μας ξανακατουρήσεις ειδάλλως!!! Τεσσερεις φορές έγινε αυτό και η Αρετούλα μου απο δυόμιση μηνών θα σκάσει - Θεός να φυλάει - πρωτού τα κάνει μέσα. Επίσης έμαθε από την αδελφή της να ξύνει με το ποδαράκι την πόρτα της κουζίνας και με το "ΜΟΥΧ ΜΟΥΧ" που λέω εγώ μας ειδοποιεί να την ανοιξουμε να πάει στην αυλή να ενεργηθεί ή να ουρήσει. Δυστυχώς για να επισημάνω το άμεσο της κατάστασης θα πρέπει επίσης να αναφέρω ότι κουταβάκια μαθαίνουν και συνεπώς θα πρέπει να ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΙ να μάθουν να μήν ΕΝΕΡΓΟΥΝΤΑΙ "ΜΕΣΑ" πολύ νωρίτερα από ότι να μήν ΟΥΡΟΥΝ "ΜΕΣΑ"
Γιατί τα λέω αυτά?
Η Εκπαίδευση πού πρέπει να δοθεί τώρα στο σκυλάκι είναι του είδους που τού ελειψε από τους συγγενείς του και συνεκδοχικά από τους "ΚΥΡΙΟΥΣ" που το ειχαν
Επομένως θα πρότεινα στην εξαδέλφη του Κου Γιαννάκη κατ' αρχήν όταν το δεί το σκυλάκι, μετά την ΠΡΑΞΗ, να μήν το μαλώνει διότι εφόσον το σκυλάκι είναι ΑΝΕΚΠΑΙΔΕΥΤΟ συνεπάγεται ότι δεν θα την καταλαβαίνει κιόλας! Έτσι πιθανώς να μπερδέψει το "ΜΗΝ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΕΔΩ" με το "ΜΗ ΤΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ!!!!!" οπότε και θα στρεσαρεται ακόμη περισσότερο αλλα και θα αρχίσει και να ΤΑ ΤΡΩΕΙ!!!!
Μην μπερδεύομε το γρύλλισμα των σκυλιων που ανέφερα παραπάνω σαν απλή ΑΓΡΙΟΦΩΝΑΡΑ δική μας "ΟΧΙ, ΜΗΝ, ΚΑΚΟ κλπ. Είμαι απόλυτα σίγουρος ότι τα σκυλιά έχουν γλώσσα δική τους και κάθε φωνή έχει συγκεκριμμένη σημασία!
Δεύτερον το σκυλάκι πρέπει να μάθει να ενεργείται αμέσως "ΕΞΩ". Οι ΠΑΝΕΣ, ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ, ΣΚΑΦΕΣ ΜΕ ΧΩΜΑ και τοιαυτα ΕΝΔΙΑΜΕΣΑ ΜΕΤΡΑ είναι πλέον ΞΕΠΕΡΑΣΜΕΝΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ και θα το μπερδέψουν ακόμη περισσότερο! Επίσης είναι σε ηλικία που μπορεί να ΚΡΑΤΗΘΕΪ. Αυτό πρέπει να συνειδητοποιηθεί! Είναι αργά πλέον να αρχίσει εκπαίδευση με ΚΛΟΥΒΙ=CRATE. Εφόσον η Εκπαίδευση με ΚΛΟΥΒΙ που επί τη ευκαιρία, όπως συμβουλεύει και η Κα Κοτρώνη, είναι η πιό αποδοτική μέθοδος δεν έχει γίνει μέχρι τώρα, θα πρέπει να γίνει αργότερα!!!
Θα συνειστούσα την εξαδέλφη του Κου Γιαννάκη να θυσιάσει τουλάχιστον μια ολόκληρη μέρα παρακολουθώντας το σκυλάκι. Μόλις δείξει σημάδια ότι θέλει να κάνει κάτι να το σηκώνει ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ και να το βγάζει ¨ΕΞΩ", παραμένοντας μαζί του και λέγοντας κάτι ΜΕΣΑ" φερ είπειν, με αστηρό τόνο όταν ακόμα "ΜΕΣΑ" και "ΕΞΩ" με χαρούμενους ΥΨΗΛΟΥΣ τόνους όταν ΈΞΩ" Το τί λεξεις χρησιμοποιούνται στο επίπεδο και την αμεσότητα αυτής της ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ δεν έχει σημασία. Εγώ χρησιμοποιώ - για τα δικα μου τα σκυλιά - τις λέξεις ΝΟ για "ΜΕΣΑ" και ΠΙΠΙ για 'ΕΞΩ" απλά γιατί οι λέξεις μπορούν να ειπωθούν εύκολα η πρώτη με σοβαρό ύφος και η δεύτερη με υψηλούς χαρούμενους τόνους και το ΕΞΩ= OUT παραμένει για την ΒΟΛΤΑ!!!! Σημασία έχει μόνο το σκυλάκι να μην θεωρήσει το ¨ΕΞΩ/ΠΙΠΙ" σαν ΤΙΜΩΡΙΑ!!
Η λέξη επιλογής για ¨ΕΞΩ" να λέγεται συνεχως με γνήσια χαρά που αργά ή γρήγορα θα μεταδοθεί στο σκυλάκι και θα ενεργηθεί!
Εάν δεν ενεργηθεί/ουρήσει την πρώτη φορά μετά από ένα αρκετό χρονικό διάστημα, είναι μεγάλης σημασίας να σηκωθεί ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ, και να μην αφεθεί να περπατήσει δηλαδή, έως ότου επανέλθει στό σπίτι! Αυτό μεταφέρει το σκυλάκι στην ηλικία που η Θηλυκή για πρώτη φορά τα εισάγει στην αγέλη μεταφέροντας τα από τη φωλιά με το ΣΤΟΜΑ και είναι η ΠΡΩΤΗ ΔΙΔΑΧΗ ΤΩΝ ΟΡΙΩΝ της ΑΓΕΛΗΣ. Επίσης κάνει το σκυλάκι ψυχολογικά πιό έτοιμο να δεχθεί το ΚΥΡΟΣ και συνεπως ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ στην ηλικία που είναι τώρα!
Επαναλάβετε το ίδιο μέχρι που -σας το εγγυώμαι - το σκυλάκι θα ενεργηθεί/ουρήσει Συμμεριστείτε την χαρά, δείξτε του ότι χαίρεστε. ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΩΣ ΜΗΝ ΤΟΥ ΔΙΝΕΤΕ ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ. Το ΦΑΓΗΤΟ είναι μεγίστης σημασίας στην ιεραρχία της ΑΓΕΛΗΣ. Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ στην συγκεκριμμένη περίπτωση αποβλέπει στο να μάθει το σκυλάκι να ενεργείται εκεί που πρέπει για να ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ γίνει αποδεκτό από εσας,! μιμήται δηλαδή την εκπαίδευση ΑΓΕΛΗΣ μαθαίνοντας στο σκυλάκι το πως να γίνει ΑΠΟΔΕΚΤΟ στην ΑΓΕΛΗ κερδίζοντας την εύνοια του ΑΡΧΗΓΟΥ! ΦΑΓΗΤΟ/ΛΙΧΟΥΔΙΕΣ δεν δίνονται σε αυτήν την περίπτωση!
Επανάλεβετε το ίδιο μέχρι που το σκυλάκι θα έρχεται χαρούμενο - σας το εγγυώμαι - να σας ζητάει να του ανοίξετε να βγεί/τε έξω. Ρωτάτε του ΠΙΠΙ/ΕΞΩ κλπ με χαρούμενους τόνους και θα σας απαντάει θετικά. Στην αρχή να συνεχίστε να είστε και εσείς μαζί του για το συναίσθημα της ΑΓΕΛΗΣ. Μετα από λίγο χρονικό διαστημα δεν θα χρειασθεί πλέον να συνεχισθεί αυτό!
Τώρα επανέρχομαι στο θέμα που ανέφερε η Κα Κοτρώνη το ΚΛΟΥΒΙ = CRATE στα Αγγλικά. Είναι σημαντικότητατο το σκυλάκι να έχει ένα, διότι το αισθάνεται σαν την φωλιά του = DEN στα Αγγλικά. Άσχετα με το θέμα εκπαίδευσης που την κάνει κατά πολύ απλούστερη προσδιορίζοντας τον χώρο 'ΜΕΣΑ" είναι και σημαντικότατο μέτρο ασφάλειας όταν δεν είμαστε σε θέση να επιβλέπουμε τα σκυλιά!!
Αγοράστε του ένα ΚΛΟΥΒΙ. Μετά την εκπαιδευση που θα του δώσετε υπάρχει κάποια περίπτωση να μην λερώσει τα στρωσίδια του. Κατά πάσαν πιθανότητα όμως θα τα λερώσει, τουλάχιστον την ΝΥΧΤΑ. Μόλις το αντιληφθείτε, αμέσως βγάλετε τα στρωσίδια λέγοντας 'ΟΧΙ" με σοβαρό τόνο και λέγοντας ΠΙΠΙ με χαρούμενο τόνο βγάλτε τον έξω στην ΑΓΚΑΛΙΑ ΣΑΣ. Επαναλάβετε το ίδιο βιολί δηλαδή! Πολύ σύντομα ομως αυτή τη φορά θα μάθει να κρατιέται διότι και το ίδιο απεχθανεται να λερώνει τα στρωσίδια του στο χώρο που κοιμάται!

Να είστε καλά και κρατάτε μας ενήμερους!

ΔΙΑΜΑΝΤΗΣ

Άβαταρ μέλους

yannakis
Saint Bernard

Δημοσίευση από yannakis » 03 Φεβ 2010, 20:19

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!θα της το πω να το κανει και αυτο αλλα ξερετε το θεμα ειναι οτι εχει και σχολειο η ξαδελφη μου και η μανα της δουλευει και αυτη οποτε δεν μπορουν να ειναι ολη την ωρα πανω απο το κεφαλι του σκυλιου!ισως να ξεκινησουν αυτο που ειπατε το σαββατοκυριακο που θα ναι πιο πολλες ωρες στο σπιτι!το ξερω οτι δεν ειναι σωστο!εμενα η δικια μου εμαθε οταν ηταν στην ταρατσα μεσα σε λιγες μερες να τα κανει εξω και τωρα στο καινουργιο της σπιτακι δεν τα κανει ποτε μεσα παρα μονο στις βολτες!πρεπει να αλλαξει αυτο και επειδη αγαπανε και πολυ το σκυλακι θα τους πω οτι μου ειπατε για να ασχοληθουν και να βρουν μια λυση!δυστυχως οντως το σκυλακι αποκτησε αυτην την συνηθεια επειδη οταν ετυχε να τα κανει μεσα κανεις δεν εκανε κατι για αυτο και ετσι το σκυλακι θεωρησε οτι ειναι σωστο να τα κανει στον χωρο του!ευχαριστω και παλι!

Άβαταρ μέλους

maraki19
Beagle

πως θα μαθει να μην τα κανει στα χαλια?

Δημοσίευση από maraki19 » 06 Φεβ 2010, 15:37

τελικα βρηκα το σκυλακι που εψαχνα!!ειναι 2 μηνων ημιαιμο κ μικροσωμο!αλλα εχω προβλημα!! me:: θελω να το μαθω να μην τα κανει οπου βρει ειδικα στο χαλι γιατι οι γονεις μου γκρινιαζουν!ευχαριστω :help

Άβαταρ μέλους

ντιτο
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Μαρια

Re: πως θα μαθει να μν τα κανει στα χαλια?

Δημοσίευση από ντιτο » 06 Φεβ 2010, 18:34

το θεμα ειναι να μη λερωνει πουθενα μεσα στο σπιτι.πανα του εχεις;

Άβαταρ μέλους

antitse
Bullmastiff

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΑ ΚΑΚΑ ΜΑΣ

Δημοσίευση από antitse » 06 Φεβ 2010, 20:01

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΞΑΦΑΝΗΣΤΗΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΛΑΙΒΕΝΕΤΕ ΕΞΕΤΑΤΑΣΤΙΚΗ!ΤΕΛΙΚΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΕΝ ΤΑ ΜΠΕΡΔΕΥΕΙ ΠΑΕΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΠΑΝΑ ΤΟΥ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΤΑΝ ΚΑΝΕΙ ΚΑΚΑ ΤΟΥ ΠΕΡΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕΡΙΚΑ ΝΑ ΤΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΕΚΤΟΣ bigg: .ΓΙ ΑΥΤΟ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΙ?

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Re: πως θα μαθει να μν τα κανει στα χαλια?

Δημοσίευση από καψοραχη » 06 Φεβ 2010, 20:33

ειναι μικρουλι! θα μαθει...εγω στον Τζοϊ εβαλα πανες στο πατωμα (2,5 μηνων τοτε) και μεσα σε μια μερα εμαθε και πηγαινε εκει...να τον καθοδηγησεις εσυ ,καθε φορα που τον βλεπεις να στηνεται να τον πηγαινεις εκει και να του λες "εδω"...μετα αφου τα κανει να του δινεις λιχουδια και να του λες πολλα μπραβο με πολλα χαδια....θα μαθει! (bs)

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΕΚΠΑΙΔΕΥΟΝΤΑΣ το σκύλο μας!”