Newfoundland (Νέας γης)

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Re: Newfoundland (Νέας γης)

Δημοσίευση από Marga » 23 Δεκ 2009, 12:41

καλως ηρθες!!

αν το σκυλακι σου ειναι απο πετ σοπ καλυτερα να ακυρωσεις αμεσα την παραγγελια!
δες γιατι ΓΙΑΤΙ ΟΧΙ ΣΤΑ PET SHOPS - TI ΕΙΝΑΙ ΤΑ PUPPY MILLS? και Εμπειριες απο σκυλια αγορασμενα απο πετ σοπς/εισαγωγεις :!: :!:

Oσο για τα αλλα που ρωτας, ριξε μια ματια στα θεματα της εκπαιδευσης, θα βρεις πολλες πληροφοριες :st

(και σε παρακαλω γραφε μας με ελληνικους χαρακτηρες)

Άβαταρ μέλους

sylvana
Puppy

Δημοσίευση από sylvana » 25 Δεκ 2009, 14:24

ΔΕΝ ΤΟ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΛΑ ΑΠΟ pET SHOP ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ! ΑΠΛΑ ΑΓΧΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΒΑΡΟΣ ΤΗΣ ! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΛΟ ΣΚΥΛΙ... ΟΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΠΕΙ.

Άβαταρ μέλους

mathousalix
Bullmastiff

Δημοσίευση από mathousalix » 10 Ιαν 2010, 15:39

καλα βρε παιδια ειναι δυνατον να εχετε ηδη παραγγειλει σκυλι και να αναρωτιεστε αν θα σας φαει??γιατι το πηρατε το σκυλι??δεν ενημερωθηκατε πριν την αγορα για τον χαρακτηρα του σκυλιου που θα εχετε στη ζωη σας τα επομενα 10-15 χρονια???

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 10 Ιαν 2010, 15:53

sylvana έγραψε:geiaaaa!!!! eimai ki egw kainourgia edw!!! parhggeilla ena skuli neas ghs alla tha mou to feroun apo to ekswteriko!esu pou eixes isws mporouses na mou7 peis kapoia vasika pragmata wste na mhn mas faei:P,,,, apla fovamai ligo tis metafores h to pws tha mathei kapoia arxika pragmata!kata ta lla kserw oti einai kalos xarakthras skuliou!!!help!!!
Πιστεύω ότι αστειευόμεος/-η έγραψες το "...ώστε να μη μας φάει" :nop:
Όπως έγραψε και προηγουμένως το μέλος mathousalix, είναι αναμφισβήτητο το ότι όταν επιθυμούμε να αποκτήσουμε ένα σκύλο μιας ορισμένης φυλής, φροντίζουμε να μάθουμε όσο το δυνατόν περισσότερες πληροφορίες για τα φυσικά του χαρακτηριστικά καθώς και για τον χαρακτήρα του και τις ανάγκες στην διατροφή, στην φροντίδα, στην εκπαίδευσή του κοκ....
Εν πάση περιπτώσει, εάν δεν το έχεις κάνει ήδη αυτό, μπορείς κάλλιστα να συζητήσεις το θέμα με τον εκτροφέα στον οποίο έχεις παραγγείλει το κουτάβι. Δεν έχετε μιλήσει γενικώτερα, μέχρι τώρα? Πώς τον βρήκες και πώς τον αξιολόγησες? Εκείνος δεν σε ρώτησε ορισμένα πράγματα γύρω από τις γνώσεις σου για την συγκεκριμένη φυλή?
Η μεταφορά του είναι πραγματικά ένα ισχυρό στρες που θα υποστεί το μικρό, πέραν του στρες αποχωρισμού από την μητέρα και τα "αδέλφια" του. Και πρέπει να του δώσεις όσο χρόνο χρειασθεί για να ηρεμίσει και να αρχίσει να συνηθίζει το νέο του περιβάλλον και τους νέους ανθρώπους γύρω του...
Μπορείς να ανοίξεις ένα καινούργιο θέμα στην ενότητα "Συστηθείτε μας" και να συζητήσουμε εκεί ό,τι αφορά το νέο σου φιλαράκι, το οποίο εύχομαι να το δεχθείς με το καλό!!!
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

mathousalix
Bullmastiff

Δημοσίευση από mathousalix » 10 Ιαν 2010, 15:59

συγνωμη αμα ημουν λιγο αποτομη αλλα δεν μπορω μου ανεβαινει το αιμα στο κεφαλι οταν βλεπω ανευθυνες συμπεριφορες..
κατα τα αλλα συμφωνω με την nellie

Άβαταρ μέλους

Ραφαηλ
Bullmastiff

Δημοσίευση από Ραφαηλ » 16 Ιαν 2010, 23:49

Sophiaouda έγραψε:Να διορθώσω το ύψος και βάρος 66cm-78cm και βάρος από 50-80 κιλά.
Με μία πρόταση μπορώ να χαρακτηρίσω τον χαρακτήρα τους ''καλοκάγαθοι γίγαντες''.
Έκτος από τη χρησιμότητα τους ως ναυαγοσώστες, έχουν χρησιμοποιηθεί και σαν σκύλοι θεραπείας.
http://www.ncanewfs.org/working/therapy/
Γεια σου...εχω και εγω ενα σκυλο νεας γης 6 μηνων...θα ηθελα να σε ρωτησω ποτε ολοκληρωνεται η αναπτυξη της τριχας του και πως μπορω να βοηθησω σε αυτην ?Και γενικα αν πιστευεις πως πρεπει να ξερρω κατι σημαντικο για οποιδηποτε θεμα του σκυλου θα ηθελα να με ενημερωσεις..σ'ευχαριστω ~wv

Άβαταρ μέλους

Ραφαηλ
Bullmastiff

Δημοσίευση από Ραφαηλ » 17 Ιαν 2010, 20:32

Γεια σας...εχω και εγω ενα σκυλο νεας γης 6 μηνων...θα ηθελα να σας ρωτησω ποτε ολοκληρωνεται η αναπτυξη της τριχας του και πως μπορω να βοηθησω σε αυτην ?Και γενικα οποιος ξερει τιποτα σημαντικο για οποιδηποτε θεμα του σκυλου θα ηθελα να με ενημερωσει..

Άβαταρ μέλους

noelia1984
Beagle
Όνομα: σια

Δημοσίευση από noelia1984 » 28 Ιούλ 2012, 11:07

Γεια σασ κ απο μενα! Λυστε μου σασ παρακαλω μια απορια! Το ποσο φιλακασ ειναι το νεασ γησ! Θελω παρα πολλυ να παρω αλλα απο τη στιγμη που δεν ειναι φηλακασ τι να κανω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”