Czechoslovakian wolfdog (Ceskoslovenský Vlciak)

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times
Re: Czechoslovakian wolfdog

Δημοσίευση από My Nellie » 28 Νοέμ 2008, 13:19

geogouz έγραψε:Εγω σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου ένα κουταβάκι από αυτή την φυλή...Θα πάω βέβαια στην Ουγγαρία να το πάρω αλλά αφου δεν μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα τι να πεις...Η γέννα έχει γίνει κ έχω κάνει κράτηση για ένα αρσενικό μικρούλι.Να ο πατέρας του...
ΣΚΥΛΑΡΟΣ με τα όλα του
Με το καλό να το δεχθείς και να το απολαύσουμε και στην photo gallery!!!
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

marakious
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από marakious » 28 Νοέμ 2008, 14:54

ειναι πανεμορφο :lov
Με το καλο το καινουριο μελος th:
Εικόνα ΜΑΡΙΑΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Lacrimosa
Bullmastiff

Δημοσίευση από Lacrimosa » 03 Δεκ 2008, 00:36

geogouz έγραψε:Εγω σε λίγες μέρες θα έχω στα χέρια μου ένα κουταβάκι από αυτή την φυλή...Θα πάω βέβαια στην Ουγγαρία να το πάρω αλλά αφου δεν μπορείς να το βρεις στην Ελλάδα τι να πεις...Η γέννα έχει γίνει κ έχω κάνει κράτηση για ένα αρσενικό μικρούλι.
Μπράβο geogouz! Με το καλό να σου έρθει ο μικρός :clap
Θα σου κάνουμε και καμιά επίσκεψη για να σας δούμε...έτσι;;; (bs)
<ΟΧΙ στις πωλήσεις ζώων στα pet shops>

Άβαταρ μέλους

Pamis
Beagle

Δημοσίευση από Pamis » 06 Δεκ 2008, 19:51

Καλησπέρα σε όλους. Σκέφτομαι και εγώ να πάρω Cwd αλλά επειδή το έψαξα λίγο και από συζητήσεις που έχω κάνει σε ξένα forum και με εκτροφείς από το εξωτερικό κατάλαβα ότι είναι μια ιδιαιτερη ράτσα. Αυτό που με φοβίζει περισσοτερο είναι μην είναι σαν τα Husky...... δλδ να μην εκπαιδεύονται. Μου είπαν οτι δεν είναι ετσι αλλά αναρωτιέμαι γιατί όλοι οι εκτροφείς λένε ότι τα έχουν μέσα σε κλουβιά γιατι όταν είναι μόνα θέλουν να δραπετεύσουν. Anyway αν κάποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει παρακαλώ.

Άβαταρ μέλους

atal
Akita

Δημοσίευση από atal » 07 Δεκ 2008, 00:09

Ειναι πραγματι ιδιαιτερη φυλη ,και οχι για αρχαριους ιδιοκτητες.εκτος απο το ομοιοτητα ως προς το φαινοτυπο εχουν πολλα στοιχεια και απο τον χαρακτηρα του λυκου,και αυτος ειναι και ο λογος που μεχριν πριν και απο μερικα χρονια ηταν σχεδον ακατορθωτο να παρει καποιος ενα κουταβι.Το κυριο χαρακτηριστικο ειναι οτι ειναι ιδιαιτερα επιφυλακτικα με τους ξενους χωρις ομως να ειναι επιθετικα.Δυσκολα θα δεχθουν ξενα ζωα μαζι τους .σιγουρα ομως ολα τα παραπανω σε συνδυασμο με την εμφανιση τους τα εχει κανει τοσο ξεχωριστα

Άβαταρ μέλους

Lacrimosa
Bullmastiff

Δημοσίευση από Lacrimosa » 07 Δεκ 2008, 01:59

Pamis έγραψε: Αυτό που με φοβίζει περισσοτερο είναι μην είναι σαν τα Husky...... δλδ να μην εκπαιδεύονται. Μου είπαν οτι δεν είναι ετσι αλλά αναρωτιέμαι γιατί όλοι οι εκτροφείς λένε ότι τα έχουν μέσα σε κλουβιά γιατι όταν είναι μόνα θέλουν να δραπετεύσουν. Anyway αν κάποιος ξέρει κάτι ας ενημερώσει παρακαλώ.
Όταν έψαχνα πληροφορίες για το Czechoslovakian wolfdog,διάβαζα κι εγώ σχεδόν παντού ότι δεν είναι εύκολο να τα εκπαιδεύσεις λόγω του 'ελεύθερου πνεύματός' τους- ας το πω έτσι.... δεν είναι από τα σκυλιά που θα υπακούν τυφλά.......
μόνο όσοι έχουν ασχοληθεί σοβαρά με τη φυλή θα σε βοηθήσουν.... οι εκτροφείς σίγουρα μπορούν.
<ΟΧΙ στις πωλήσεις ζώων στα pet shops>

Άβαταρ μέλους

LeF
Beagle

Δημοσίευση από LeF » 04 Μάιος 2010, 10:40

περα απο ουγγαρια μπορουμε να προμη8ευτουμε απο ελλαδα εναν τετοιο σκυλο?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

giannis1530
Puppy

Δημοσίευση από giannis1530 » 09 Ιούλ 2010, 22:14

ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ..ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΕΝΑ CWD. ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΜΑ ΜΑΘΕΤΕ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΒΡΩ ΓΡΑΨΤΕ..THANKS:):)

Άβαταρ μέλους

ilias28
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από ilias28 » 09 Ιούλ 2010, 22:50

γεια σου, δεν ξέρω για την Ελλάδα, αλλά εδώ πέρα τα έχει πάρα πολύς κόσμος, αλλά όπως συζητούσα με κάποιους, είναι αρκετά δύσκολα σκυλιά όσο αφορά την πειθαρχία....δεν γνωρίζω αν έχεις ενημερωθεί καθολου.... ~wv
Εικόνα
Εικόνα ΗΛΙΑΣ & ΚΑΡΟΛΙΝΑ

Άβαταρ μέλους

HERA
Puppy

Δημοσίευση από HERA » 10 Σεπ 2010, 16:37

είναι ένα πραγματικά αγέρωχο σκυλί...

επειδή πάντα ήμουν θαυμάστρια του λύκου, είχα και εγώ με την σειρά μου ψάξει το θέμα του wolfdog.

Τελικά, ήρθα σε επικοινωνία με Ιταλό εκτροφέα.
Με ρώτησε για τις συνθήκες κάτω από τις οποίες θα ζούσε, για το κλίμα της πόλης που έμενα αλλά και για το αν είχα και άλλα ζώα στο σπίτι.

Οι απαντήσεις μου ήταν τέτοιες που με συμβούλεψε να το σκεφτώ καλά πριν τον πάρω.

Έτσι, παραμένω με την πανέμορφη λαμπραντορίνα μου και την σιαμεζούλα μου bigg:

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΦΥΛΕΣ ΣΚΥΛΩΝ”