ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ

Γενική συζήτηση για τις ράτσες, αναγνωρισμένες
από τον Διεθνή Κυνολογικό Όμιλο F.C.I.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο forum αυτό συζητάμε και σχολιάζουμε τα χαρακτηριστικά των φυλών. Απαγορεύεται να βάζετε φωτογραφίες των σκύλων σας στο χώρο αυτό.
Φωτογραφίες καθώς και συζητήσεις εκτός θέματος θα διαγράφονται.
Άβαταρ μέλους
Dog's Revenge
Retired
Retired

Re: ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΠΟΙΜΕΝΙΚΟΣ

Δημοσίευσηαπό Dog's Revenge » 23 Νοέμ. 2010, 23:53

Nora έγραψε:Ώρα παιχνιδιού!

Nora έγραψε:Η μικρή Νεφέλη κάνει κουμάντο!!!

Αυτά δεν νομίζω ότι έχουν σχέση με τον σχολιασμό της φυλής, όπως υποστηρίζετε.
Σας ευχαριστώ
Μην ΑΓΟΡΑΖΕΤΕ σκύλους, ΥΙΟΘΕΤΗΣΤΕ ένα ΑΔΕΣΠΟΤΟ
Δεν είμαι εγώ σπορά της τύχης ο πλαστουργός της νιας ζωής, εγώ είμαι τέκνο της ανάγκης κι ώριμο τέκνο της οργής. (Κ. Βάρναλης)

bross35
Chihuahua
Chihuahua

Δημοσίευσηαπό bross35 » 05 Απρ. 2011, 20:40

Ποιος ειναι ο Ελληνικος ποιμενικος φυλακας ?

Όχι ενας ποιμενικος συνοδειας ,αλλα ενας ποιμενικος που πρεπει να εχει την ικανοτητα να κρινει μονος του ποτε και με ποιον πρεπει να εμπλεκει σε μαχη.
Η δουλεια του η ζωη του η ευτυχια του ειναι η προστασια του κοπαδιου, να αλωνιζει τα βουνα,χωρις να εχει υπο την προστασια του ζωα αυτος ο σκυλος μελανχολει. Ειναι σκυλος που αυτενεργει πολυ δυνατος και πολυ κυριαρχικος. Γενικα δυσκολος για κατοικιδιο.
Αυτα ισχυουν για ολα τα ορεινα ποιμενικα. Για μενα δεν εχουν κανενα ρολο σε οικισμους. Ειναι για το βουνο.

Πως όμως πρεπει να είναι ο ποιμενικος ?

Είναι ένα ζωο με μυικη μαζα συνεπως δυναμη,που χρειαζεται να διανυσει μεγαλες αποστασεις για να κανει καταδιωξη,ταυτοχρονα πρεπει να είναι καλα προστατευμενος γιατι ο αντιπαλος-λυκος-αρκουδα είναι ζωα με μεγαλες δυνατοτητες προκλησης τραυματων.Αρα η γουνα αυτου του ζωου πρεπει να είναι πυκνη και μακρια.

Οι πρωτοι σκυλοι που χρησιμοποιηθηκαν ηταν οι βαρεως τυποι μολοσσοειδεις-μαστιφοειδεις,και ηταν κοντοτριχοι και βραχυκεφαλοι (μεγαλο κρανιο,πλακουτσωτη μυτη,).

Παρουσιαζανε όμως τα εξης μειονεκτηματα.
Δεν ειχαν καθολου καλη αγελαια συμπεριφορα ,δηλαδη δεν υπηρχε συνεργασια στην αντιμετωπιση του κινδυνου.
Ειχαν ελλειπη προστασια λογω του ότι ηταν κοντοτριχοι και λογω κατασκευης των σιαγονων ,η δυναμη του δαγκωματος ηταν στο πισω μερος της οδοντοστοιχιας και όχι μπροστα.

Ας το σκεφτουν καλα αυτοι που θελουν να κρατησουν εναν τετοιο σκυλο σπιτι.

bross35
Chihuahua
Chihuahua

Δημοσίευσηαπό bross35 » 06 Απρ. 2011, 23:20

Υ.Γ.

Ο Ελληνικος ειναι ποιμενικος πολλαπλων καθηκοντων και κυριος καταδιωξης-επιθεσης.
Ο ρωσικος [και οι δυο τυποι καυκασιος και ασιας ] ειναι αμυνας.
Ο border collie π.χ ειναι ποιμενικος οδηγος.
Ολα τα καθηκοντα, για φαρμα φυσικα.

Ας με συνχωρεσουν καποιοι για αυτο που θα πω παρακατω χωρις να θελω να τους προσβαλω απλος προσπαθω να
τους ανοιξω τα ματια,
γραφουν καποιοι για τους Ελληνικους [καταλαβαινουν νομιζω καποιοι τι θελω να πω],αυτοι οι ποιμενικοι τους ειναι ισκιοι αληθινων ποιμενικων.

Ακομα και για τους ρωσικους που γραφουν καποιοι οτι εχουν ενα σκυλο 100 και 150 κιλα και δεν ξερω τι.........
Οταν το βιβλιο τον λεει 45-70 κιλα πως γινετε αυτο ΑΡΑΓΕ...................
υπαρχει στη Ρωσια ενα εκτροφειο το ''Κοκκινο αστερι'' που μιξαρει ρωσικους με Βερναδου και γινετε.
Μετα διαβαζω κατι ιστοριες οτι τον πηρε την αρχηγεια,οτι τον εχει ελευθερο και ερχονται επισκεπτες στο σπιτι,
δεν ειναι για γελια αυτο ρε παιδια.
Ρωσος κανονικος,λιγων κιλων,λεπτος ,οχι αυτοι οι χοντροι που κοιμουνται ολη μερα εαν δεν τον χτυπησεις οταν ειναι μικρος [γιατι μερικοι το κανουν και αυτο και μετα φρεναρει ο σκυλος, παιρνει φοβια και σιγουρα θα εχει αλλη συμπεριφορα σε ολη του τη ζωη]
η μερικοι παλει μπορει να μη το χτυπουν αλλα ολη την ωρα μη αυτο και μη εκεινο, τον σπανε το σκυλο,χαλανε το χαρακτηρα του, τον κανουν μαμοθρευτο.
Δε εψαξαν απο πριν τη σκυλο θα παρουν,δεν καταλαβαινω αυτη τη νοοτροπια,ας αγορασουν ενα κανις.
Νομιζω οταν παιρνεις μια ρατσα την παιρνεις για το σκοπο που δουλευει,δεν μπορεις να παραπειεις το ταμπεραμεντο
καθε σκυλου π.χ διαδασα καπου, παει λεει το ρωσικο για εκπεδευση,ρε αδερφε δεν εκπεδευετε ο σκυλος δε διαβασες,
δε υποτασετε,δεν εκτελει,αλλος παλει πηρε ρωσικο και το εχει στο σαλονι στο διαμερισμα αυτο το πραγμα προσπαθησα να το φανταστο πως θα ειναι.

Εν ολιγης μολις γινει Ο σκυλος σας 2 χρονον περιπου ,γιατι εκει πανω χαζευουν,θα καταλαβουν τι παει να πει καυκασιος,η ασιας η Ελληνικος.

Άβαταρ μέλους
Jamsies
Club Member
Club Member
Όνομα: Εύη.
Φύλο: Θήλυ

Δημοσίευσηαπό Jamsies » 07 Απρ. 2011, 00:35

bross35 έγραψε:Υ.Γ.

Νομιζω οταν παιρνεις μια ρατσα την παιρνεις για το σκοπο που δουλευει,δεν μπορεις να παραπειεις το ταμπεραμεντο
καθε σκυλου π.χ διαδασα καπου, παει λεει το ρωσικο για εκπεδευση,ρε αδερφε δεν εκπεδευετε ο σκυλος δε διαβασες,

Εκτροφεας Ρωσιδα με διακρισεις ΤΡΕΛΕΣ κ με σκυλια στα πρωτυπα της φυλης κ οχι 100 κιλα λεει αλλα...ποιος εχει αραγε δικιο?? Ο καθε σκυλος εκπαιδευεται! Οχι με τον ιδιο τροπο,οχι με τα ιδια αποτελεσματα κ σιγουρα λαμβανοντας υπ'οψην αυτο το οποιο ξερει να κανει.Αλλα εσυ το πας αλλου κ μαλιστα τραγικα αλλου αν καταλαβα καλα! Συν οτι εδω δεν ειναι το τοπικ για να κανουμε αυτη την κουβεντα,ευχαριστως να την συνεχισουμε σε αλλη ενοτητα.

bross35
Chihuahua
Chihuahua

Δημοσίευσηαπό bross35 » 08 Απρ. 2011, 21:54

Εκτροφεας ρωσικα και εκτροφεας αφρικανιδα,εχεις προσωπικη εμπειρια πες,δεν εχεις μη μηλας, μπερδευεις και τους αλλους.Εχω αλλαξει μεχρι τωρα 15 σκυλους και τα γραφω αυτα και δεν το παω πουθενα,γραφω τη γνωμη μου.

Άβαταρ μέλους
Βιτάλης
Club Member
Club Member
Όνομα: Λάκης
Φύλο: Άρρεν

Δημοσίευσηαπό Βιτάλης » 08 Απρ. 2011, 22:17

bross35 έγραψε:γραφω τη γνωμη μου

Πιο ευγενικά όμως θα ήταν καλύτερα.

Άβαταρ μέλους
Jamsies
Club Member
Club Member
Όνομα: Εύη.
Φύλο: Θήλυ

Δημοσίευσηαπό Jamsies » 09 Απρ. 2011, 20:44

Κι εγω την δικη μου.Οχι δεν εχω μεγαλωσει 15 ρωσσικα,απλα τυχαινε να θελω ενα εξου κ η Ρωσσιδα εκτροφεας...δεν ηξερα κ ρωταγα βλεπεις! Οσο για 'σενα δυστυχως η ευτυχως εδω ειναι φορουμ κ μιλανε πολλοι,αν θες να μιλας μονος σου κ να εχεις το αλαθητο τοτε φτιαξε ενα μπλογκ.

Άβαταρ μέλους
Phivass
Beagle
Beagle
Όνομα: Φίλιππος

Δημοσίευσηαπό Phivass » 10 Απρ. 2011, 02:26

Γειά σε όλους.....Πρίν 3 μέρες απόκτησα από φίλο (τσοπάνη) στη Μακεδονία έναν ελληνικό ποιμενικό...έχω αναρτήσει φωτογραφίες του κουταβιού στο Photo Gallery φυσικά θέλω να μάθω αν όντως είναι ελληνικός ή όχι , χωρίς αυτό να αλλάζει κάτι στην αγάπη μου προς το σκύλο καθώς αν και κουτάβι 2 μηνών (50 ημερών για την ακρίβεια) έχει κάποια πράγματα που μου αρέσουν στα σκυλιά! Γενικά λοιπόν μιλώντας θα ήθελα να μου πεί κάποιος αν εξ όψεως του μοιάζει όντως για ελληνικό ποιμενικό. Επίσης θέλω να μάθω αν το γεγονός του πιο ζεστού κλίματος εδώ στην Κρήτη θα τον επηρρεάσει και σε πιο βαθμό γιατί αν κάποιος μου πεί ότι ο σκύλος θα βασανίζεται τότε προτιμώ να τον δώσω πίσω παρά να κάνω τέτοιο έγκλημα...

υ.γ Ο κτηνίατρος δεν μου έδωσε πειστική απάντηση για το αν όντως είναι αυτό που λέμε ελληνικός ποιμενικός καθώς στην ερώτηση μου , μου απάντησε ένα ξερό "ναι" χωρίς να τεκμηριώσεί με υποδείξεις την απάντηση του...αφήνοντας με να θεωρώ ότι δεν ήξερε και πολλά για την ράτσα ή τουλάχιστον την αξιολόγηση της!

Ευχαριστώ εκ των προτέρων !

Φίλιππος.

bross35
Chihuahua
Chihuahua

Δημοσίευσηαπό bross35 » 13 Απρ. 2011, 22:56

Χαρακτηριστικα Ελληνικου ποιμενικου,

Οταν περπαταει να εχει βηματισμο αλογου και το κεφαλι να το δουλευει πιο πολυ απο τη μεση και προς τα κατω
[οταν περπαταει,οχι οταν φερμαρει κατι]αυτο πιο πολυ διακρινετε σε ενηλικους σκυλους,[εαν το εχει συνεχεια επανω εχει αλλα αιματα μεσα].

Επανω στο ζβερκο εχει χωριστρα,ακριβως στο κεντρο χωριζονται οι τριχες του δεξια και αριστερα.

Η μουρη του σε σχεση με το μετωπο να μην κανει ''μπαμπριζ'' να ερχεται ομιόμορφα,να μην εχει κουτελο.

Χοντρη μουρη,χοντρα ποδια,στηθος φαρδυ,σε ενηλικα σκυλια να κανει προγουλη ακομα και στις θηλυκιες αλλα πιο λιγο,[αυτα μπορει να τα εχει και ενας σκυλος που εχει παππου η προπαπου ρωσικο] αλλα οταν τον κοιτας απο τα πλαγια να ειναι τετραγωνισμενος να μην ειναι η μεση προς τα κατω να κανει τοξο .[αν το κανει αυτο εχει μεσα ρωσικο αιμα,το γραφω αυτο γιατι ειναι τις μοδας τωρα να ζευγαρωνετε μισο-μισο,και να πλασαρετε σαν Ελληνικο].

Το κεφαλι να ειναι 3 φορες μεγαλυτερο απο τη μουσουδα του

Το ματι του Ελληνικου ειναι στρογγυλο και στα παλια κοκκαλα εχει απο πατω και κοκκινο,το ρωσικο ερχετε αμυγδαλωτο.

Η ουρα του να μην φτανει μεχρι τον αστραγαλο [αν δεν ειναι κομενη,μην κοβετε ουρες η ουρα ειναι ζυγη],

Τεστ χαρακτητα Ελληνικου,

Οταν τον δωσεις να φαει ενα κοματι [οχι κροκετα] το παιρνει και παει παραπερα ποτε δεν το τρωει μπροστα σου.

Και γενικα οταν υπαρχει ενηλικο σκυλι και φυλαει ενα χωρο,οταν ερθει ξενος παρουσια αφεντικου, δεν ορμαει σαν τρελο και κολαει στο φραχτη να φαει τη σιτα,αφηνει μια αποσταση 5-10 μετρον ,ενοειται ο ξενος να μην το προκαλει και να μην το κοιταει στα ματια.
Αυτα τα ολιγα........
Και να θυμαστε οταν διαλεγετε κουταβι,μην περνετε αυτο που θα ερθει πρωτο σε εσας,μπορει το καλο κουταβι τι μερα που θα πατε να ειναι λιγο αδιαθετο,θα πρεπει να πατε πολλες φορες και να παρατηρητε και τη μανα,το καλο
σκυλι το δειχνει η μανα,καλη επιτυχια.

Άβαταρ μέλους
Phivass
Beagle
Beagle
Όνομα: Φίλιππος

Δημοσίευσηαπό Phivass » 13 Απρ. 2011, 23:30

thnx bross35

Ούτως ή άλλως εγω τον σκύλο δεν τον διάλεξα μου τον έδωσαν σαν "δώρο" γιατί μου είχαν υποχρέωση. Είναι αυτό που λέμε "σου χάρησαν το γάιδαρο και τον κοίταξες στα δόντια"...Θέλω να πω ότι δεν καίγομαι αν είναι καθαρός ελληνικός ή όχι. Βέβαια θα ήθελα να είναι! Τον άλλο μήνα (μετά το εμβόλιο της μόρβας) θα τον πάω σε μια κτηνίατρο που είναι καλή στις ράτσες των σκύλων και έχει κάποια σχέση με τον Αρκτούρο που ασχολείται με τους συγκεκριμένους σκύλους να μου πει και αυτή την άποψη της. Τώρα στα χαρακτηρηστικά που αναφέρεις το μόνο που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι το κεφάλι την ώρα της βόλτας το κρατά συνέχεια μπροστά και σχεδόν καθόλου όρθιο (μόνο όταν ακούσει κάτι το σηκώνει και φτιάχνει και τα αυτιά του)...Πάντως δεν είναι και πολύ "εκδηλωτικός" σαν σκύλος σε διάφορα ερεθήσματα...ας πούμε δεν γαυγίζει σχεδόν καθόλου και αν έρθει ξένος έχω μια μικρή σκυλίτσα που χαλάει τον κόσμο ενω αυτός είναι απλά σε στάση (ας το πούμε) φέρμας.......Τεσπα θα ποστάρω σε ένα μήνα την απάντηση της γιατρού έτσι για να έχουμε να λέμε...........η ουσία είναι ότι το σκυλί το γουστάρω πάρα πολύ........

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες