Πέταξαν αδέσποτα σκυλιά στα σκουπίδια

Εδώ δεν θα φοβηθούμε να καταγγείλουμε, με στοιχειά, ανθρώπους που: δηλητηριάζουν, κακομεταχειρίζονται ή πετάνε σκύλους στο δρόμο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ellif
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ellif » 03 Ιουν 2009, 18:47

Υπάλληλοι της υπηρεσίας καθαριότητας στον Αλμυρό Βόλου
03/06/2009 |

Η "εκκαθάριση" έγινε παρουσία της δημοτικής αστυνομίας
Πρωτοφανής αγριότητα σε βάρος ζωών στον Αλμυρό Βόλου.

Υπάλληλος της καθαριότητας του Δήμου, πέταξε ζωντανά σε τσουβαλιά και στη συνεχεία στα σκουπίδια μικρά σκυλιά.

Αυτό κατήγγειλε στο ΣΚΑΪ η Αθηνά Υφαντή, πρόεδρος του Φιλοζωϊκού συλλόγου της περιοχής.

Μάλιστα η "εκκαθάριση" έγινε παρουσία της δημοτικής αστυνομίας.

Όπως ανέφερε η κ. Υφαντή, όταν η Φιλοζωική ζήτησε να μάθει το λόγο μιας τέτοιας ενέργειας, ο Δήμος επικαλέσθηκε ότι τα σκυλιά ανήκαν σε οικογένεια με διανοητικά προβλήματα και δεν τηρούνταν οι συνθήκες υγιεινής.

Μιλώντας στο ΣΚΑΪ 100.3 ο Δήμαρχος Αλμυρού Ευάγγελος Χατζηκυριάκος καταδίκασε το γεγονός. Ανέφερε ότι θα αποδοθούν ευθύνες στον εργαζόμενο, ο οποίος προέβη σε αυτή την ενέργεια.
Πηγη. http://www.skai.gr
τα πάντα για τα ζώα & όχι μόνο!
Ηράκλειο Κρήτης

Άβαταρ μέλους

Topic author
ellif
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Re: Πέταξαν αδέσποτα σκυλιά στα σκουπίδια

Δημοσίευση από ellif » 04 Ιουν 2009, 00:01

θα στειλουμε ολοι μαιλ.και θα παρουμε τηλ.για την απαραδεκτη κατασταση και το αισχος!!! ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ ΚΥΡΙΟΙ..ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑ Ή ΟΧΙ. ΝΤΡΟΠΗ ΚΑΙ ΑΙΣΧΟς ΣΑς!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ...ΜΠΡΑΒΟ ΕΛΛΑΔΑ!!!!

ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
Εδρα : ΑΛΜΥΡΟΣ T.K : 37100
Δήμαρχος : Χατζηκυριάκος Ευάγγελος
Διεύθυνση : ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΚΩΝ/ΝΟΥ 117 Πόλη : ΑΛΜΥΡΟΣ
Τηλέφωνο 1 : 24220-21284 Fax : 24220-23068
Τηλέφωνο 2 : 24220-21377
E-Mail : [email protected] URL :

ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΑΙΛ Η ΦΑΞ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΓΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΜΥΡΟΥ ΒΟΛΟΥ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
ΖΩΦΟΡΟΣ
http://zophoros.ning.com/
Ηράκλειο Κρήτης

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Πεταξαν αδέσποτα στον Αλμυρο Βολου!!!

Δημοσίευση από katdpan » 04 Ιουν 2009, 00:03

Υπάλληλοι της υπηρεσίας καθαριότητας στον Αλμυρό Βόλου
03/06/2009 | 13:43 Τελευταία Ενημέρωση 14:52 03/06/2009

Φιλοζωικοί σύλλογοι λένε ότι η δημοτική αρχή είπε ότι τα ζώα φέρονταν ως ασθενή και επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία των πολιτών
--------------------------------------------------------------------------------
Στα σκουπίδια πέταξαν ζωντανά αδέσποτα σκυλιά, υπάλληλοι της υπηρεσίας καθαριότητας στον Αλμυρό Βόλου, με τη συνοδεία αστυνομικών, μετά από εντολή, σύμφωνα με καταγγελία μελών του Φιλοζωϊκού συλλόγου και κατοίκων της περιοχής.

Το περιστατικό συνέβη, αφού πρώτα περίοικοι ενημέρωσαν την υπηρεσία καθαριότητας του Δήμου, ότι κάποιοι τάιζαν αδέσποτα που τριγύριζαν στις εργατικές κατοικίες στην περιοχή Ξηριά.

Τα μέλη του Φιλοζωικού συλλόγου ζήτησαν το λόγο για την περισυλλογή των ζωών. Η Δημοτική αρχή τους ενημέρωσε ότι κατόπιν ιατρικής εξέτασης από υπηρεσία της Νομαρχίας Μαγνησίας, τα ζώα φέρονταν ως ασθενή και επικίνδυνα για τη δημόσια υγεία των πολιτών.

Το γεγονός διαψεύδει ο υπεύθυνος της κτηνιατρικής υπηρεσίας Αλμυρού.

Ο Δήμαρχος Αλμυρού κ. Ευάγγελος Χατζηκυριάκος μιλώντας σε τοπικό ραδιοφωνικό σταθμό δήλωσε άγνοια για το γεγονός. Επίσης επέρριψε ευθύνες στον φιλοζωικό σύλλογο για πλήρη αδιαφορία στο θέμα των αδέσποτων.

ΔΗΜΟΣ ΑΛΜΥΡΟΥ
Εδρα : ΑΛΜΥΡΟΣ T.K : 37100
Δήμαρχος : Χατζηκυριάκος Ευάγγελος
Διεύθυνση : ΒΑΣΙΛΕΩΣ ΚΩΝ/ΝΟΥ 117 Πόλη : ΑΛΜΥΡΟΣ
Τηλέφωνο 1 : 24220-21284 Fax : 24220-23068
Τηλέφωνο 2 : 24220-21377
E-Mail : [email protected] URL :

ΣΤΕΙΛΕΤΕ ΜΑΙΛ Η ΦΑΞ ΔΙΑΜΑΡΤΥΡΙΑΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗ ΑΓΡΙΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΚΑΚΟΠΟΙΗΣΗ ΤΩΝ ΖΩΩΝ ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΑΛΜΥΡΟΥ ΒΟΛΟΥ!!!

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ
ΖΩΦΟΡΟΣ

Το ξεσήκωσα απο το zophoro, σημερινή ανακοίνωση...
Ενα έχω να πω...ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ, ΑΙΣΧΟΣ....
Στείλτε ολοι mail μπας και τους κάνουμε να ντραπούν (που δεν το πιστευω)...
Γνώρισα τους ανθρώπους κι αγάπησα τα ζώα!!!
Ποτέ δεν θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν??!!??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 04 Ιουν 2009, 00:09

ευχαριστώ για τη "μεταφορά" του θέματος παιδια...δεν το είχα δει...
Ο άντρας μου είναι απο ένα χωριο της περιοχής. Εγω πάντως το πρωϊ θα τους στείλω τα "συγχαρητηρια"μου!!!!
Και οταν θα μας χτυπήσουν ξανα την πόρτα για ψήφο.... να δεις τι εχει να γίνει!!!!!
Ποτέ δεν θα πειράξω τα ζώα τα καημένα, μην τάχα σαν κι εμένα κι εκείνα δεν πονούν??!!??
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
ellif
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ellif » 04 Ιουν 2009, 00:22

κυριε δημαρχε..
ολος ο κοσμος εχει μαθει για το γεγονος της απαραδεκτης και καταδικαστεας πραξεις στον δημο σας σχετικα με την κακοπ/ση αδεσποτων ζωων που απο ατομα της δημοτικης αστυνομιας και οπως αναφερεται και στον τυπο και τα μεσα http://www.skai.gr επικαλέσθηκατε ότι τα σκυλιά ανήκαν σε οικογένεια με διανοητικά προβλήματα και δεν τηρούνταν οι συνθήκες υγιεινής συμφωνα με την αποψη της κυριας Αθηνάς Υφαντή, πρόεδρος του Φιλοζωϊκού συλλόγου της περιοχής.σαν πολιτης στην ελλαδα,χρονια εθελοντης στα ζωα,και πανω απο ολα σαν ανθρωπος ομολογω πως τετοιες πραξεις οχι απλα δεν τιμανε κανεναν δημο,αλλα ουτε την ιδια την ελλαδα και μας εκθετουν και διεθνως για την νοοτροπια μας και την "φιλοζωια" μας! το θεωρω απαραδεκτω να θανατωνονται ζωα χωρις να το εχει εγρινει κτηνιατρικη υπηρεσια,καποιος αρμοδιος για ζωα ή η φιλοζωικη της περιοχης...εκει θα δικαιολογουσα εγω και πολυς κοσμος φανταζομαι αυτην την τοσο αποτροπαια πραξει απο την δημοτικη αρχη! εμεινα δε αναυδη οταν πληροφορηθηκα απο τον σκαι εγω και πολυς κοσμος που εχει ,ειτε αγαπα ζωα ειτε ειτε ειναι εναντιον της κακοπ/σης τους απο το κρατος! οτι υπάλληλος της καθαριότητας του Δήμου, πέταξε ζωντανά σε τσουβαλιά και στη συνεχεία στα σκουπίδια μικρά σκυλιά!!
δεν εχω λογια να πω στον "ανθρωπο" αυτον και οσους εδωσαν την εντολη σε αυτα τα "ατομα" να κανουν αυτο το φονικο!! αυτο το αισχος για τον δημο και την ελλαδα!!!
ποτε επιτελους αναρωτιεμαι κυριε δημαρχε θα παψουμε να φερομαιστε μερικοι ετσι στα ζωα μας που κανεναν δεν πειραζουν και αντι για φολες και τετοια αισχρη ειλικρινα απαραδεκτη κακοπ/ση θα αρχισουμε να τα προστατευουμε ειλικρινα με ΠΡΑΞΕΙΣ!!!
ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ? λυπαμε παρα πολυ και ευχομαι να αποδωθουν αμεσα ευθυνες σε ΟΛΟΥΣ ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΟΣ!!! ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΚΡΙΣΗ!! δολοφονηθηκαν αθωες ψυχες ζωων χωρις να το πει καποιος κτηνιατρος.γιατι επρεπε να γινει αυτο? εαν και εσεις το καταδικαζεται μαζι με ολη την ελλαδα επικυρηξτε τους ,επιββαλεται ποινες σε ολους! και αναλογιστητε τι εικονα δειξατε σαν δημος με αυτην την πραξη!!!
λυπαμε ειλικρινα παρα πολυ που αυτο εγινε απο την δημοτικη αστυνομια... και ολοι οσοι συνεβαλαν σε αυτο το φριχτο εγκλημα και κοιμουνται ησυχοι!! κριμα ειλικρινα!!
εθελοντης στα ζωα
κρητη

(παραθετο δημοσια το μαιλ.μου στον δημο του ΑΙΣΧΟΥΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΝΤΡΟΠΗΣ ευχομενη να παψει επιτελους το κρατος με τις πραξεις του να μας εκθετει διεθνως..ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ ΤΕΤΟΙΑ ΕΛΛΑΔΑ! ΑΙΣΧΟΣ! ΑΣ ΜΗΝ ΜΕΙΝΕΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΕΤΣΙ...ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΕ ΚΑΠΟΤΕ...)ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!!
Ηράκλειο Κρήτης

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 04 Ιουν 2009, 07:05

και λίγα είπες....και πολύ ευγενικά!!!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 04 Ιουν 2009, 07:45

(Μπορείτε απλά να σβήσετε το μήνυμα αυτό ή να μην το διαβάσετε αλλά να ξέρετε οτι αυτό το μήνυμα έχει "δημοσιευτεί" και στο internet)

Θα ηθελα κι εγώ με τη σειρά μου να σας πω "συγχαρώ" για την κίνηση που κάνατε σαν δήμος!!!!
Για άλλη μια φορά δείξατε τα δείγματα του πολιτισμού της περιοχής μας. Και λέω της περιοχής μας γιατί δυστυχώς είμαι δημότης της περιοχής του Βόλου.
Κατα τη γνώμη μου θα πρέπει να επιρριφθούν ευθύνες σε όσους εμπλακήκαν σε αυτή την "πολιτισμένη επιχείρηση" που πετάξατε τα σκυλιά στα σκουπίδια. Ναι κύριε δήμαρχε δεν πρέπει να βγαίνετε στις τηλεοράσεις και να καταδικάζεται το γεγονός απλά και μόνο.Αν το καταδικάζετε πραγματικά θα πρέπει σαν αρχή του τόπου να τιμωρήσετε τους υπαλλήλους του δήμου που πήραν μέρος στην "εκκαθάριση" και να κάνετε μηνύσεις κατα παντός υπευθύνου.Και πραγματικά να ζητήσετε την παραδειγματική τιμωρία τους! Αν έχετε υπ' οψη σαν το νέο νόμο, έχετε "πατήματα" να το κάνετε.
Η λύση δεν είναι "πονάει χέρι-κόψει χέρι". Λύση θα είναι να συνεργαστήτε με τις φιλοζωϊκες της περιοχής ή και του Βόλου ακόμη και να περιθάλψετε τα αδέσποτα και να τα στειρώσετε,έτσι ώστε κάποια στιγμή να λυθεί το πρόβλημα των αδέσποτων.Και μην δικαιολογηθήτε οτι δεν υπάρχουν χρήματα για κάτι τέτοιο....
Αυτό είναι πολιτισμός. Να μάθουμε να βοηθάμε κάτι θεωρητικά "υποδιαίστερο" απο εμάς (γιατί στην ουσία έχουμε να μάθουμε πολλά απο τα ζώα,όπως συμπόνοια,αγάπη κ.α.)
Τι κι αν ήταν άρρωστα? Τους άρρωστους ανθρώπους τους βάζουμε σε τσουβάλια και τους πετάμε?
Α ξέχασα....τα σκυλιά δεν δίνουν ψήφους!!!!
Σας "ευχαριστούμε" πάρα πολύ που για άλλη μια φορά ντροπιάσατε την περιοχή και την Ελλάδα γιατί τα νέα σας κάνουν πλέον τον γύρο του κόσμου μέσω internet και τηλεοράσεων.Για άλλη μια φορά "δείξατε" τον πολιτισμο μας σαν Ελληνες που είμαστε, και σαν Ευρωπαίοι που θέλουμε να λεγόμαστε.Πραγματικά λυπάμαι γιατί μόνο να λέμε ξέρουμε, οτι δώσαμε τα "φώτα" του πολιτισμού στον υπόλοιπο κόσμο και μετά αυτά τα φώτα εμείς απλά ...τα σβήσαμε!!!!
Οταν θα έρθει η ώρα των εκλογών ξανά, απλά ελάτε να μας ζητήσετε ψήφους και να δίνετε χειραψίες παντού με χαμόγελα.....κι εμείς με τη σειρά μας...θα σας πετάξουμε στα σκουπίδια!!!!

Αυτή είναι η δικία μου "συγχαρητήρια επιστολή" που έστειλα. Καντε κι εσείς το ίδιο...λυσσάξτε....βγάλτε τα απωθημένα σας...έχετε κάθε δικαίωμα σαν πολίτες αυτού του κράτους....
Απο δω και πέρα καλά θα είναι,όπου εμφανίζονται τέτοια δείγματα πολιτισμου, να στέλνουμε mail ή επιστολές...είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε...να τους "κράζουμε".Μήπως και κάποτε συναιτιστούν....
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

NOULA2
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από NOULA2 » 04 Ιουν 2009, 07:55

ΑΙΣΧΟΣ owo:: owo:: owo::
FRINTA REX

Άβαταρ μέλους

argiro
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από argiro » 04 Ιουν 2009, 11:57

scr: scr: scr:
μόλις έστειλα κι εγώ ένα email.... και μου έβγαλε failure notice....
γιατί? γέμισε το inbox τους? θα ξαναστείλω.... scr:
ηρώ
Εικόνα,Εικόνα,Εικόνα,Εικόνα,Εικόνα
Ο πόνος δεν είναι ανθρώπινο προνόμιο!!!

Άβαταρ μέλους

katdpan
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από katdpan » 04 Ιουν 2009, 12:01

Κι εμένα μου έβγαλε το ίδιο αν και το έστειλα πρωι πρωι (σηκώθηκα με νεύρα)....
Ζήτησα να μου βρούνε το σωστο mail (αν δεν ισχύει αυτό) και οταν το βρω θα σας το πω.Εκτος αν γέμισαν όπως λες και δεν χωράνε αλλά!!!
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΑΤΑΓΓΕΙΛΤΕ Το!!”