Ρουχαλάκια σκύλου

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
lia_george
Puppy
Όνομα: lia

Ρουχαλάκια σκύλου

Δημοσίευση από lia_george » 12 Ιαν 2016, 11:12

Καλημέρα και πάλι..μου είπαν πως δε πρέπει να έχω συνέχεια ντυμένη τη μικρή μπουμπού γιατί μπορεί να κάνει δερματίτιδα..ισχύει αυτό??
Ευχαριστώ!
Μετά την πρόσφατη απώλεια της Cookie μου, της κουνελοπριγκηπέσσας μου, αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να υιοθετήσουμε αδεσποτούλι σκυλάκι.. dog: τη Δάφνη..το "παυσιπονάκι" μου.. :pl:

Άβαταρ μέλους

vanavana
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Vana
Has thanked: 121 times
Been thanked: 91 times
Re: Ρουχαλάκια σκύλου

Δημοσίευση από vanavana » 12 Ιαν 2016, 12:28

Γεια σου Λία και καλή χρονιά σε όλη την οικογένεια, δίποδη και τετράποδη! Εχεις από ότι είδα ένα γκριφονάκι και όπως καταλαβαίνω ζει στο σπίτι μέσα. Η δερματίτιδα δεν προκαλείται από τα ρούχα αλλά αν έχει ήδη την επιδεινώνει. Αλλά και πάλι γιατί να της φοράς συνέχεια ρούχα; Στη βόλτα το καταλαβαίνω, και πάλι όμως μόνο όταν κάνει κρύο, αλλά συνέχεια δεν υπάρχει λόγος. Η άνεση του σκύλου είναι με το τρίχωμά του, αυτό είναι το παλτό του, εκτός κι αν είναι μικρό σκυλάκι ή κοντοκουρεμένο ή με πολύ λεπτό τρίχωμα και το βγάλεις έξω. Μέσα στο σπίτι δεν υπάρχει λόγος.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Ιαν 2016, 11:22

Δεν γνωρίζω εάν προκαλεί δερματίτιδα το μόνιμο ντύσιμο αλλά όπως σου έγραψε παραπάνω και η Βάνα, δεν νομίζω ότι υπάρχει λόγος να είναι ντυμένο συνέχεια.

Παιδιά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το σκυλάκι μας δεν είναι ούτε μωρό παιδάκι, ούτε κούκλα, είναι ένα πλάσμα που ανήκει σε ένα άλλο είδος και που αν είχε τόσο μεγάλη ανάγκη τα ρουχαλάκια, θα είχε προβλέψει η φύση να κάνει ότι και ο άνθρωπος, δεν θα περίμενε εμάς...

Εντάξει δεν λέω ότι είναι κακό να του βάλεις ένα πουλοβεράκι στα κρύα, ή ένα παλτουδάκι, αλλά μην το παρακάνουμε κι΄όλας, γιατί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τα στεναχωρούμε...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 13 Ιαν 2016, 14:34

Morgan_A έγραψε:...Παιδιά δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι το σκυλάκι μας δεν είναι ούτε μωρό παιδάκι, ούτε κούκλα, είναι ένα πλάσμα που ανήκει σε ένα άλλο είδος και που αν είχε τόσο μεγάλη ανάγκη τα ρουχαλάκια, θα είχε προβλέψει η φύση να κάνει ότι και ο άνθρωπος, δεν θα περίμενε εμάς...
Εντάξει δεν λέω ότι είναι κακό να του βάλεις ένα πουλοβεράκι στα κρύα, ή ένα παλτουδάκι, αλλά μην το παρακάνουμε κι΄όλας, γιατί το μόνο που καταφέρνουμε είναι να τα στεναχωρούμε...
Και να γινόμαστε...γραφικοί, πετυχαίνοντας το αντίθετο, για την φιλοζωία!!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
lia_george
Puppy
Όνομα: lia

Δημοσίευση από lia_george » 14 Ιαν 2016, 10:28

Ευχαριστώ!!Τώρα κυκλοφορεί γυμνούλα! (bs)
Μετά την πρόσφατη απώλεια της Cookie μου, της κουνελοπριγκηπέσσας μου, αποφασίσαμε με το σύζυγό μου να υιοθετήσουμε αδεσποτούλι σκυλάκι.. dog: τη Δάφνη..το "παυσιπονάκι" μου.. :pl:

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Ιαν 2016, 11:59

Μόλις χαλάσει ο καιρός να της φοράς ένα πουλοβεράκι όταν την βγάζεις έξω, αλλά μην της το φοράς μέσα στο σπίτι, επειδή δεν κρυώνει και όταν δεν κρυώνουν δεν το θέλουν...

Υπάρχουν βέβαια και κάποια σκυλάκια που έχουν συνηθίσει, αλλά και αυτά που δεν έχουν συνηθίσει, στα κρύα το θέλουν...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”