Ερωτηση: Λυκοσκυλο σε groomer?

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

andreasloui
Beagle
Όνομα: andreas
Re: Ερωτηση: Λυκοσκυλο σε groomer?

Δημοσίευση από andreasloui » 15 Σεπ 2015, 13:49

Καλησπέρα αυτό που λέτε με το λάδι σολομού ισχύει και για τα κοκεράκια? Εμένα μου είπανε να του βάζω ηλιέλαιο μια κουταλιά κάθε ημέρα. Επίσης εγω έχω την βούρτσα camon δεν κάνει για καθημερινή χρήση?

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 15 Σεπ 2015, 14:18

Το λάδι σολωμού, βοηθάει όλα τα σκυλιά, για καλύτερο τρίχωμα.
Για το ηλιέλαιο, δεν γνωρίζω.
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Topic author
leleni
Bullmastiff
Όνομα: Ελένη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από leleni » 15 Σεπ 2015, 14:21

Ναι το διαβασα παντου αυτο για το βουρτσισμα με τη συγκεκριμενη. Λεω να την ψαξω γιατι ειδα και κατι βιντεο και πορωθηκα!!! :yah
Εχει εδω στα πετ σοπ ή ιντερνετικα να την παρω;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Σεπ 2015, 17:23

Υπάρχει και σε pet shops, αλλά πρόσεχε γιατί υπάρχουν και απομιμήσεις...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Heroic
Akita

Δημοσίευση από Heroic » 02 Οκτ 2015, 00:09

Σιγά μην είναι και τίγρης, άκου εκεί λύκος... -lol-
Μπορείς να βρέις έναν groomer να του κάνει stripping με ελαφρόπετρα ή το χέρι απλά πρέπει να βρέις κάποιον που αποδεδειγμένα ξέρει πώς να το κάνει[Δές hand stripping στο youtube]. O Γερμανικός Ποιμενικός καθαρόαιμος ή μη, ΔΕΝ κουρεύεται[κατάστρεφεται το τρίχωμα+υπόστρωμα και επίσης επηρεάζεται η σωστή θερμορύθμιση του σώματος είτε κάνει ζέστη είτε κρύο] αλλά και να κουρευόταν η τριχόπτωση δεν θα σταματούσε... απλά θα γέμιζε ο τόπος με κόντες τρίχες που καρφώνονται παντού σαν βελόνες κάτι που θα δυσκόλευε το καθάρισμα.
Οι χτένες τύπου shedder, όπως είναι και το furminator, είναι για την αφαίρεση του νεκρού υποστρώματος και όπως έχουν ήδη πεί οι προλαλήσαντες, θέλει πολύ προσοχή και αραιή χρήση όπως μία φορά σε 1-2 εβδομάδες, ανάλογα με την τριχόπτωση, διοτι εκτός των υγειών τριχών βλάπεται και το δέρμα.
Για ενίσχυση της τρίχας πάρε λάδι σολωμού. Για την ιστορία ξέρω ανθρώπους που ενώ το λάδι σολωμού δεν τους βοήθησε πήραν τις cap salmon oil κάψουλες από το φαρμακείο και είδαν διαφορά[Ρώτα τον κτηνίατρο επ' αυτού και ψάξε και για άλλες μάρκες, δές τις τιμές και βρές τι σε συμφέρει πιό πολύ οικονομικά].

Y.Γ.Ύστερα από την παρακάτω φωτογραφία ελπίζω να μην διανοηθείς ποτέ ξανά να σκεφτείς για κούρεμα Γ.Ποιμενικού...
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”