Βουρτσισμα δοντιων

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Άβαταρ μέλους

ιοαννα42
Akita
Όνομα: Ιωάννα

Re: Βουρτσισμα δοντιων

Δημοσίευση από ιοαννα42 » 26 Μάιος 2013, 17:34

ρε παιδιά και που βρίσκεται τις οδοντόβουρτσες και τις οδοντόκρεμες σε pet shop ή στον κτηνίατρο??? :oops: (πρωτάρα βλέπεται...) :oops:

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ioanna_ » 07 Οκτ 2013, 10:51

Ιωάννα, αν και καθυστερημένα, σου λέω ότι οδοντόκρεμα και οδοντόβουρτσα βρίσκεις στα πετ σοπ.

Εγώ άρχισα πριν λίγο καιρό να του τα καθαρίζω, αλλά δεν έχω καταφέρει και πολλά. Δεν είμαι και πολύ τυπική σ' αυτή τη διαδικασία δυστυχώς, μόνο και μόνο επειδή δεν κάθεται. Που και που δηλαδή του τα καθαρίζω. Δεν μένει σε μία θέση, κουνιέται συνεχώς και φυσικά ματώνουν τα ούλα του. Είτε του μιλάω γλυκά είτε τον μαλώνω, δεν υπάρχει αποτέλεσμα. Ουφ είναι τόσο δύσκολο τελικά!!!!!! :wshl

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Οκτ 2013, 11:12

Παιδιά στα pet shop βρίσκεις, αλλά τι να το κάνεις, είναι πολύ δύσκολο έως ακατόρθωτο (αν θέλετε την γνώμη μου) να καθίσει το σκυλί να του βουρτσίσεις τα δόντια σωστά, ώστε να έχεις αποτέλεσμα... :nop:

Αυτό το οποίο όμως έμαθα και εγώ πρόσφατα από την μαμά της Βούλας, το οποίο είναι η αλήθεια ότι αγνοούσα παντελώς, παρ΄όλη την εμπειρία μου και παρ΄όλο που είμαι και εκ φύσεως υπερκαταναλωτική..., είναι ότι υπάρχει ένα παιχνίδι στο οποίο μπαίνει μέσα μια οδοντόπαστα συγκεκριμένη με γεύση μπέικον και όπως το μασουλάει, πλένονται τα δόντια μόνα τους και νομίζω ότι θα το παραγγείλω κάποια στιγμή να μου το φέρει...
Αν θέλετε μπορούμε να της πούμε να μας κάνει κάποια στιγμή μια μαζική παραγγελία όσοι θέλουμε... wink:

Τα παιδιά στο pet shop της Βούλας είναι αλήθεια ότι είναι πολύ ενημερωμένοι για τέτοια θέματα και έχουν και κάποια είδη που δεν έχω βρει και για σκυλάκια και για γάτες, που εγώ τουλάχιστον δεν είχα βρει πουθενά αλλού και προσπαθούσα να τα φέρω από εξωτερικό και δεν μου τα έστελναν, είτε επειδή ήταν σπρέυ και δεν επιτρέπεται να μετακινούνται αυτά με απλή συσκευασία..., είτε επειδή ήταν εύθραυστα και πάλι υπήρχε πρόβλημα, συν την διαδικασία και την καθυστέρηση και το ότι έπρεπε να έχω κάρτα για να το κάνω αυτό...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ioanna_ » 07 Οκτ 2013, 11:49

Καλά υπάρχει τέτοιος τρόπος για να καθαρίζουν τα δόντια τους? Φοβερό δεν το συζητώ!!!!!! Και γεύση μπέικον? Πάρτυ θα κάνουν τα διαολάκια μας! Με ενδιαφέρει κάποια στιγμή να το αποκτήσω. Ελπίζω βέβαια να μην στοιχίζει ο κούκος αηδόνι owo::

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Οκτ 2013, 11:52

Δεν νομίζω ότι είναι ακριβό, τώρα βέβαια θα ρωτήσω και θα σου πω..., αλλά ένα παιχνίδι είναι, πόσο νάχει... ???
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ioanna_ » 07 Οκτ 2013, 12:15

Έλα ντε....σωστό κι αυτό. Πάντως αν ρωτήσεις πες μου!!!!
Thanks sm:)

Άβαταρ μέλους

-Rika-
Akita

Δημοσίευση από -Rika- » 13 Νοέμ 2013, 22:46

Ρε παιδιά τελικά τι έγινε με αυτό το παιχνίδι το πήρε κανείς? Κάνει δουλειά?

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από ioanna_ » 14 Νοέμ 2013, 11:35

Εγώ προσωπικα δεν το έχω πάρει. Ακόμα παιδευόμαστε με οδοντόβουρτσες και οδοντόκρεμες. Την τελευταία φορά κάθισε περισσότερο αλλά εντάξει δεν μπορώ να πω οτι τα καθαρίζουμε και τέλεια. Ειδικά τα πίσω δόντια είναι πιο δύσκολα στο καθάρισμα, και ειδικά η εσωτερική πλευρά.

Άβαταρ μέλους

-Rika-
Akita

Δημοσίευση από -Rika- » 14 Νοέμ 2013, 18:52

Κι εγώ Ιωάννα τα ίδια τραβάω!Εσύ Ισιδώρα το πήρες?

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 15 Νοέμ 2013, 01:38

Παιδιά το πήρα, δεν είναι ακριβό, έχει περίπου 7 ευρώ και άλλα 3-3,5 δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά κάπου εκεί κοντά η οδοντόπαστα η οποία είναι με γεύση βοδινό και γι΄αυτό και τους αρέσει...

Το πόσο λειτουργεί όμως κορίτσια εξαρτάται και από το σκυλάκι, εννοώ ότι αν είναι κάποιο σκυλί πιο λαίμαργο και του αρέσουν και τα παιχνίδια είναι ιδανικό, γιατί ασχολείται πολύ, αν όχι ασχολείται λιγότερο...
Και γιατί σας το λέω αυτό, επειδή ο Μοrgan μου την έχει καταβρεί..., του αρέσει πολύ, το μασουλάει... και πιστεύω ότι κάνει δουλειά, αλλά δεν μπορώ να ξέρω βέβαια αν θα το κάνουν όλα τα σκυλιά με τον ίδιο ζήλο αυτό...

Βέβαια προκειμένου να ταλαιπωρείσαι και εσύ και το σκυλί με οδοντόβουρτσες κλπ, ή προκειμένου να του δίνεις τα γνωστά για τα δόντια ντέντιξ, που δεν έχω σε μεγάλη εκτίμηση προσωπικά, πιστεύω ότι αυτό είναι σαφώς καλύτερο και δεν είναι και το κόστος του απαγορευτικό για να μην μπορεί να το δοκιμάσει κανένας.

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”