ΜΠΑΝΙΟ ΣΕ WESTIE

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
darann25
Beagle

ΜΠΑΝΙΟ ΣΕ WESTIE

Δημοσίευση από darann25 » 21 Σεπ 2009, 10:39

Καλημέρα σας,

Εχω την εξής απορία, η κτηνίατρος μου είπε σε λίγες ημέρες να κάνω μπάνιο το κουτάβι μου (westie) για να του φύγει η κιτρινίλα και η μυρωδιά. Η μυρωδιά έχει ήδη φύγει (δεν το έχω κάνει μπάνιο καθόλου) η αλήθεια όμως είναι ότι δεν είναι τόσο λευκό όσο αυτά τα περιποιημένα που βλέπω σε διάφορες φωτογραφίες. Δε θέλω να το κάνω μπάνιο ακόμα, είναι αλήθεια όμως ότι η κιτρινίλα θα φύγει? Με το μάδημα το τρίχωμά του θα γίνει πιο λαμπερό?

ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους

nkod
Beagle

Re: ΜΠΑΝΙΟ ΣΕ WESTIE

Δημοσίευση από nkod » 18 Οκτ 2009, 19:24

Γειά σου,

Έχω κι εγώ westie, και το λούσιμο κανονικά, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ για αυτην την ρατσα.. ειδικά με σαμπουάν ανθρώπων.. μόνο με ειδικό και δεν θα στο πρότεινα να το χρησιμοποιείς πολύ. Με το stripping (μέθοδος κουρέματος) καθαρίζουν οι κιτρινίλες. Προσπάθησε να βρείς κάποιον να κουρεύει με την μέθοδο stripping και ΟΧΙ με μηχανή ξυρίσματος, γιατί καταστρέφει το τρίχωμα του...Αυτά. ότι άλλο θέλεις μπορείς να με ρωτήσεις...
I got a Westie mate...

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

westy
Puppy

Δημοσίευση από westy » 25 Οκτ 2009, 01:02

nkod γεια σου!!!! :help Έχω και γω westie και θα ήθελα να σε ρωτήσω κάτι....Μαδάει καθόλου?Η δικιά μου δεν μαδούσε καθόλου μέχρι που άρχισα να παρατηρώ τρίχες στις μπλούζες μου...Παρατήρησα επίσης ότι έχει αρχίσει να βγάζει πιο σκληρές τρίχες κάτω απο το πρώτο τρίχωμα...Φταίει αυτό ή είναι θέμα εποχής?Μήπως ξέρεις πότε πρέπει να την πάω για stripping?Και κάτι τελευταίο...Ξέρεις αν το furminator κάνει για τα westie?Αν μπορείς να με διαφωτίσεις θα σου είμαι ευγνώμων.... (bs)

Άβαταρ μέλους

nkod
Beagle

Δημοσίευση από nkod » 25 Οκτ 2009, 18:28

Για να ξέρεις γενικά.. Τα westie είναι η μοναδική ράτσα terrier τα οποία δεν μαδάνε και δεν πρέπει να μαδάνε... Η τρίχα τους μεγαλώνει αλλα δεν πέφτει ποτέ.. όταν φτάσει στο σωστό σημείο πρέπει να στριπαριστεί, μία διαδικασία που αν την έχει συνηθίσει το westie σου τότε δεν το πονάει.. Μην αφήσεις ΠΟΤΕ και ΚΑΝΕΝΑΝ άσχετο να βάλει ξυριστική μηχανή στο σκυλάκο σου γιατί απλά θα του καταστρέψει την σκληρή τρίχα και θα γίνει σαν Μαλτέζικο (έχω δει από κοντά westie με μαλακή τρίχα και ξενέρωσα). Για stripping πρέπει να την πηγαίνεις 1 φορά τους 2-3 μήνες.. ανάλογα όμως και το πόσο έχει μακρύνει η τρίχα της.. Σου ξαναλέω μόνο πρόσεχε το stripping να γίνεται με το χέρι ή με ειδικό μαχαιράκι και ΟΧΙ ΜΕ ΞΥΡΙΣΤΙΚΗ ΜΗΧΑΝΗ... ΣΟΣ σε αυτό το τελευταίο...
Ότι αλλη απορία έχεις, επειδή το έχω ψάξει πολύ...πες μου να σε ενημερώσω..
I got a Westie mate...

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

nkod
Beagle

Δημοσίευση από nkod » 25 Οκτ 2009, 18:30

To furminator είναι εργαλείο που αφαιρεί τις νεκρές τρίχες... το westie δεν έχει κάτι τέτοιο...Αυτό έχει τρίχες προς ξερίζωμα, οπότε δεν νομίζω να σου κάνει δουλεια...Εγώ πάντως δεν νομιζω να το χρησιμοποιούσα...
I got a Westie mate...

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Roma
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Roma » 25 Οκτ 2009, 18:39

Μιας και τελευταια εχω αρχισει να ψαχνω για την περιποιηση της δικης μου westinas..Εχω μιλησει με 3 επαγγελματιες groomers σχετικα με το stripping και αυτο που με ρωτανε εξ'αρχης ειναι αν θελω να το παω για καλλιστεια.Οταν λεω οτι δε θελω μου λενε οτι το stripping δε χρειαζεται.Επειδη ακριβως γινεται με το χερι δεν υπαρχουν πολλοι που το κανουν αυτο και συν τοις αλλοις αν το κανουν σωστα παιρνουν πολλα λεφτα απο 60 ευρω εως και 100 μου εχουν πει.Επιπλεον ειναι μια διαδικασια που δεν χρειαζεται να ανεχεται το σκυλι εφοσον δεν υπαρχει λογος καλλιστειων.Αυτο που μου εχουν πει ειναι απλως να το περιποιουμαι με καθημερινο χτενισμα..
Θελω να τα συζητησω ολα αυτα γιατι και μενα η δικια μου ειναι 5 μηνων και θελω να μαθει να καθεται ησυχη στον groomer απο νωρις.. (bs)
Οσο για την τριχα και μενα η δικια μου μαδαει, οχι ομως οσο τα αλλα μακρυτριχα πχ. μαλτεζ.Υπαρχουν καποιες βιταμινες ή κατι τετοιο που να ενισχυει την αντοχη της τριχας και μην πεφτει?
Επισης κατι που εχω παρατηρησει.. πολυ καλο ειναι το χτενισμα,οσο πιο συχνο ειναι τοσο λιγοτερες ειναι οι τριχες που πεφτουν..
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

nkod
Beagle

Δημοσίευση από nkod » 27 Οκτ 2009, 00:15

Κοίτα, δεν είναι μόνο θέμα καλλιστείων αλλα είναι και θέμα, ότι με την ξυριστική μηχανή, καταστρέφεται η σκληρή τρίχα του westie, και γίνεται καθαρά μαλακή και μοιάζει με μαλτέζ πιο πολύ απότι westie... πάντως εγώ βρήκα μια groomer που θα τον κουρέψει με stripping και όχι ξυριστικη μηχανή και θα μου πάρει max 50 ευρώ... πολύ καλή τιμή. Εξάλλου δεν με νοιάζει να δίνω 50 ευρώ κάθε 2-3 μήνες ώστε ο κύριος να είναι στην πένα και πανέμορφος.. Αν παρατήρησες πάντως Roma απο τις υπογραφές μας τα σκυλάκια μας έχουν μονο 1 μέρα διαφορά με την δικιά σου να είναι μια μέρα μεγαλύτερη... Κι εγώ αθήνα μένω και ζωγράφου. να κανονίσουμε να βρεθούνε :D
I got a Westie mate...

ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Roma
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Roma » 27 Οκτ 2009, 10:35

nkod έγραψε:Κοίτα, δεν είναι μόνο θέμα καλλιστείων αλλα είναι και θέμα, ότι με την ξυριστική μηχανή, καταστρέφεται η σκληρή τρίχα του westie, και γίνεται καθαρά μαλακή και μοιάζει με μαλτέζ πιο πολύ απότι westie... πάντως εγώ βρήκα μια groomer που θα τον κουρέψει με stripping και όχι ξυριστικη μηχανή και θα μου πάρει max 50 ευρώ... πολύ καλή τιμή. Εξάλλου δεν με νοιάζει να δίνω 50 ευρώ κάθε 2-3 μήνες ώστε ο κύριος να είναι στην πένα και πανέμορφος..
Δε θα ανεχτώ να βάλουν ξυριστική μηχανή επάνω της,στα σίγουρα..Αλλά αν θυμάμαι καλά κάνουν μόνο ψαλίδισμα όπου χρειάζεται..Πάντως αν μπορείς knod στειλε μου σε pm ποιος ειναι ο groomer που βρήκες γιατί θα ήθελα να μιλήσω και με αυτόν για το stripping και για την κατάλληλη ηλικία για να το αρχίσει.Αν είναι κοντά στη περιοχή που μένεις θα βολεύει και μένα αφού δεν μένω μακριά. th:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Summer
Puppy

Δημοσίευση από Summer » 02 Ιαν 2010, 21:11

Καλησπέρα και Καλή Χρονια! Πριν 3 μέρες απέκτησα τη Summer, ένα westie 3 μηνών. Ξέρω ότι το μπάνιο δεν επιτρέπεται σε αυτή την ράτσα και όλα τα σχετικά. Η απορία μου είναι πώς θα γίνει να παραμείνει λευκή και όμορφη, ιδιαίτερα στα πόδια και την μουσούδα της. Η δικιά μου έχει βρώμικα ποδαράκια από όταν την πήρα. Πώς θα γίνει να είναι καθαρή μετά την βόλτα κτλ; το στεγνο καθάρισμα με ειδικό αφρό επιτρέπεται; Αν ξέρει κάποιος, θα του είμαι υπόχρεη!

Άβαταρ μέλους

Roma
Dog Star ¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Roma » 06 Ιαν 2010, 13:30

Εμένα με έχουν συμβουλέψει να αποφεύγω το συχνό μπάνιο για να μην έχω πρόβλημα και με τη μυρωδιά που αναδύεται λόγω αυτού του συχνού πλυσίματος. Για μετά τη βόλτα και τις ζημιές μου έχουν πει να καθαρίζω τα σημεία με ενα πανάκι ή βετεξ βρεγμένο. Επίσης υπάρχουν τα μαντηλάκια καθαρισμού που είναι ειδικά για σκύλους και όχι αυτά των ανθρώπων γιατί έχουν διαφορετικό pH . Γενικά όμως αποφεύγω τα σπρει και τα "ειδικά" στεγνού καθαρίσματος διότι τα westie είναι πολύ ευαίσθητα σε δερματικές αλλεργίες και δε θέλω να το ρισκάρω..Αυτά και ελπίζω να βοήθησα..
Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”