Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

irene k
Akita
Όνομα: Ειρήνη

Re: Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Δημοσίευση από irene k » 12 Νοέμ 2013, 17:51

Καλησπέρα!! παρόλο που έχετε πει πολλά για το βούρτσισμα, θα ήθελα μια βοήθεια. Η ίρμα μου είναι 3 μηνών και κοντότριχη, παρόλο που από νωρίς έχω ξεκινήσει να τη χτενίζω δεν της αρέσει καθόλου και αντιδράει πολύ! Εντάξει θα συνεχίσω να προσπαθώ με λιχουδιές και χάδια.. το θέμα είναι μήπως η βούρτσα που χρησιμοποιώ- την μεταλλική- της πέφτει λίγο "βάρβαρη". Υπάρχει άλλη λύση? και για την ηλικία της και το τρίχωμα της (που αυτή την περίοδο μαδάει πάρα πολύ)πόσες φορές την εβδομάδα να την βουρτσίζω? Επίσης αυτό με το ξυδάκι και τα έλαια μπορώ να το κάνω κάθε μέρα?

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Club Member
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 12 Νοέμ 2013, 23:36

Καλησπέρα Ειρήνη μου...Θα σου πω την δική μας εμπειρία..Εχω κοντότριχο σκυλάκι που μαδάει πάααααρα πολύ...
Καλησπέρα Ειρήνη...!!

Η πρώτη βουρτσα που χρησιμοποίησα είναι μία μεταλλική με πολύ μικρες ''τριχούλες'' (δεν ξέρω αν αναφέρεσαι σε αυτήν ή στην furminator),η οποία,όχι μόνο δεν έκανε δουλειά,αλλά αποδείχτηκε πως τραυμάτιζε και το δέρμα της μικρής μου...ευτυχώς που είναι κάτασπρη και είδα γρήγορα τις γρατζουνίες στο κορμάκι της...

Τώρα της έχω πάρει την furminator,η οποία είναι πολύ καλή,αλλά θέλει προσοχή στη χρήση,δεν πρέπει να χτενίζεις μ αυτήν πάνω από δυο φορές το μήνα..Εγώ συγκεκριμμένα την χτενίζω μια φορά το μήνα με αυτήν,και της έχω πάρει και μια βούρτσα της kong(σαν λαστιχένια είναι,δεν είναι μεταλλική),που με έχει βολέψει πάρα πολύ..Είναι ηλεκτροστατική και κολλάνε όλες οι τρίχες πάνω της..την κάνω κάθε μέρα,κι επείδη είναι και μαλακιά,της αρέσει πολύ της μικρής μου...ξαπλάρει και το απολαμβάνει κιολας! mock:

Το μηλόξυδο λένε πως βοηθάει το τρίχωμα,δεν ξέρω με ποιον τρόπο ακριβώς...πάντως εγώ την σκουπίζω μέρα παρά μέρα με ένα πανάκι με μηλόξυδο,κι αυτό που έχω παρατηρήσει είναι ότι το τριχωμά της λάμπει και είναι πολύ πιο μαλακό...

Θα σου προτείνω και κάτι άλλο,που εμένα προσωπικά με έχει σώσει...Πάρτης λαδάκι yumega με ω3(από ένα οποιοδήποτε πετ σοπ)... Βάζεις μια πολύ μικρή ποσότητα κάθε μέρα στο πιατάκι του και...τααν τααααν...οι τρίχες εξαφανίζονται... :yah Βέβαια αυτό θα πρέπει να το χρησιμοποιήσεις ενα μήνα περίπου μέχρι να δεις τα αποτελέσματα...

Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι... wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

irene k
Akita

Δημοσίευση από irene k » 13 Νοέμ 2013, 06:28

Λία σε ευχαριστώ !!! Ναι με βοήθησες πολύ! Νομίζω ότι θα δοκιμάσω αυτή την βούρτσα που μου είπες ....... αλλά και τα υπόλοιπα!!!!

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 13 Νοέμ 2013, 11:34

Ειρήνη συμφωνώ απόλυτα μ' αυτά που σου πρότεινε η Λία!
Θέλω απλά να σου πω κι εγώ για το μηλόξυδο που χρησιμοποιώ κάθε βράδυ μετά την τελευταία βόλτα της ημέρας. Μετά την πρωινή και την απογευματινή βόλτα απλά του περνάω τα πατουσάκια με βρεγμένο (με νερό) χαρτί κουζίνας ή πανάκι, το οποίο έχω στύψει καλά, και μετά τα στεγνώνω πάλι με πανάκι.
Αλλά το βράδυ μετά το μηλόξυδο μπορώ να σου πω ότι γίνεται άλλο σκυλί! Λες και βγήκε από το μπάνιο!!! Το τρίχωμα όντως είναι πιο απαλό και καθαρίζει τέλεια. Άσε που το μηλόξυδο είναι έτσι κι αλλιώς αντισηπτικό. Εμείς που έχουμε και τριχάρες, το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό κάθε φορά και ειδικά τώρα που άρχισαν και οι βροχές, με έχει σώσει!!!!!
Για το βούρτσισμα συνέχισε με λιχουδιές γιατί τα κουτάβια δεν το δέχονται συνήθως. Εμείς κάθε φορά είχαμε πόλεμο για να κάτσει όταν ήταν μικρούλης. Το έβλεπε σαν παιχνίδι και δάγκωνε τη βούρτσα. Τώρα πια τρέχει μόνος του στη βούρτσα και μετά κάθεται ανυπομονώντας να τον χτενίσω! Ξέρει όμως ότι θα πάρει και μία πολύ νόστιμη λιχουδιά χαχαχα!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους

irene k
Akita

Δημοσίευση από irene k » 13 Νοέμ 2013, 13:13

Κορίτσια είστε υπέροχες!!! είμαι τόσο άπειρη και κάθε συμβουλή είναι πολύτιμη!!

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 13 Νοέμ 2013, 13:30

Πάντα στη διάθεση σου!!!!! sm:)

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 06 Μαρ 2014, 23:23

Παιδιά είμαι στην ευχάριστη θέση να ανακοινώσω ότι το χτενισμα μας αποτελεί πια μια απόλαυση. Εφάρμοσαν τις συμβουλές σας και τώρα χτενιζομαστε μέρα παρά μέρα σε σημείο που ξαπλωνουμε κιόλας. Οι λιχουδιές στο ενδιάμεσο κόπηκαν και τρώμε μια στο τέλος !
Λίγο στα ποδαρακια αντιδρά αλλά που θα πάει θα ηρεμήσουμε και με αυτό.
Τα στοιχεία που βοήθησαν είναι τα εξής: Τη χτενίζω στο μεγάλο τραπέζι και όχι σε καρέκλα, και χρησιμοποιώ τρεις βούρτσες. Μια οδοντωτη στην αρχή μια πλατιά μετά και στο τέλος την πυκνή (σαν τσατσαρα). Και είμαστε σούπερ ! Το είχα μεγάλο άγχος γιατί αποτελεί μια καθημερινή σχεδόν συνήθεια και επιτέλους δεν αποτελεί αγγαρεία ούτε για μένα ούτε για τη Μπαλλού.
Χμμ ίσως για τους άλλους να αποτελεί γιατί δεν καθεται σε κανέναν άλλο. ;)
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

souz13
Akita
Όνομα: souzana

Δημοσίευση από souz13 » 14 Οκτ 2014, 20:36

εγώ του εχω μία με μεταλλικά δοντάκια που είναι η απλή και τον κάνω κάθε μέρα...βέβαια δεν πολυκάθεται νομίζει πως παιζουμε αλλά κάπως τα καταφέρνω! νομίζω πως υπάρχουν και χτένες για τους κόμπους πιο πολύ ισχύει;; μήπως πρέπει να πάρω αυτην??

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 14 Οκτ 2014, 20:49

Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

xrfenia
Akita
Όνομα: antho

Δημοσίευση από xrfenia » 07 Μαρ 2015, 10:46

καλημέρα! το σκυλάκι μου είναι 2 μηνών και κάτι ημερών, τι φροντίδα καθαριότητας πρέπει να ακολουθήσω?
ο κτηνίατρος μου δεν είναι τόσο κατατοπιστικός γι αυτό ρωτάω εδώ...
κάθε μέρα το σκουπίζω με μωρομάντιλο ( πατουσάκια, τριχωματακι .. ) και μια στις δύο μέρες το περνάω με γάζα με νερό τι άλλο πρέπει να κάνω?
τα αυτάκια του τα καθαρίζω?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”