Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

KICKASS
Saint Bernard
Όνομα: Γεράσιμος

Re: Καθημερινή φροντίδα και περιποίηση...

Δημοσίευση από KICKASS » 03 Ιουν 2012, 01:37

να ρωτήσω κάτι για την εμφάνιση,το δικό μ είναι μπέζ χρώμα αν κ λίγο πιό σκούρο αφού ο πατέρας ήταν μαυρούλης κ η μάνα μπέζ(απο αυτήν πήρε προφανώς) κ στο κάθε μάγουλο κ στο πηγούνι έχει κάτι σαν βλαντί κ βγαίνουν τρίχες.δεν είναι ότι με πειράζει αφού είναι κουκλί αλλά για ποιόν λόγο τα έχει?παρατήρησα το ίδιο κ σε άλλο ένα θυληκό κουτάβι που είχε στα μάγουλα.

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Club Member
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 02 Νοέμ 2012, 18:23

εγω εχω εινα τζακ ρασελ 2 μηνων με ασπρη μουριτσα.εδω και τεσσερις μερες καθαριζα τα ματακια του με βρεγμενο μπαμπακι(σκετο νερο) για τα κοκκινα δακρθα,και ηδη τα αποτελεσματα ειναι πολυ καλα,εχει αρχισει και καθαριζει.ομως σημερα που την πηγα για το πρωτο εμβολια η κτηνιατροσ μου ειπε οτι ετσι επιβαρυνω την-ηδη υγρη-περιοχη των ματιων,το οποιο ευνοει την αναπτυξη βακτηριδιων,και οποτε να σταματησω.μου ειπε μονο οταν αργοτερα θα μεγαλωσει το σκυλι και τα δακρυα θα εχουν τραβηηει προς τα κατω(οχι κοντα στο ματι) με μια μπατονετα μπορω να του βαζω προσεχτικα λιγο οξυζενε και ασπριζει
τονιζω ΟΧΙ το οξυζενε που βαζουμε στα μαλλια αλλα αυτο που χρησιμοποιουμε για τα χτυπηματα-πληγες,γιατι διαβασα και μια τετοια ''μπαρουφα'' καπου wink:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤
Όνομα: Στέλλα
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από Stellini2012 » 28 Δεκ 2012, 01:16

Εψαξα το φόρουμ και νομίζω ότι εδω είναι η σωστή θεματική.
Επαθα το εξής: Περίπου μία εβδομάδα δεν χτένισα τη Μπαλλού καθημερινά και έχει γεμίσει κόμπους....
Αγόρασα μία ειδική χτένα με δοντάκια, η οποία κάνει δουλειά, αλλά ενώ η Μπαλούκα καθόταν μία χαρα και χτενιζόταν αραχτή με την κανονική χτένα, όποτε πάω να την χτενίσω με την άλλη με δαγκώνει.
Ξεκίνησα να της κόβω τους κομπους, οι περισσοτεροι βρίσκονταν στα πλαινά των πίσω ποδιών. Τι με συμβουλεύετε (εκτός του προφανούς καθημερινού χτενίσματος) να της κόψω τους κόμπους και να αφήσω το μαλλάκι της στα συγκεκριμένα σημεία να μακρύνει ξανά, να αγοράσω κάποιο μαλλακτικό νερό, μαλλακτικό κλπ ?
Πριν από λίγες ημέρες την έκανα μπάνιο και της τα ξέμπλεξα όσο μπόρεσα, μήπως να της κόψω τους κόμπους και να την ξανακάνω μπάνιο;

Ευχαριστώ !
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Stellini2012 » 03 Ιαν 2013, 13:07

Ας επανέλθω στην προηγούμενη δημοσίευσή μου, μήπως και ξεχάστηκε λόγω εορτών.

Δυστυχώς δεν κατάφερα να της ξεμπλέξω τους κόμπους... Της έκοψα αρκετούς, αλλά ειδικά στα ποδαράκια της είναι πολλοί. Το αποτέλεσμα ήταν να φαίνεται σαν να έχει αλωπεκίαση και να την έχω κάνει σαν κουρεμένο γίδι. Δεν προσπάθησα περισσότερο με την ειδική χτένα διότι φαινόταν να πονάει και αντιδρούσε δαγκώνοντας. Αντίθετα, όταν της έκοβα τους κόμπους με το ψαλιδάκι (νυχιών, το μικρούλι) μου έγλυφε τα χέρια. Είναι κρίμα γιατί το μαλλιά της είναι τόσο απαλά σαν το μοχέρ ύφασμα !

Σκέφτομαι το απόγευμα να την πάω σε κομμωτήριο μήπως καταφέρουν να της ξεμπλέξουν τα μαλλάκια, αλλά αν δεν καταφέρουν, θα προσπαθήσω να την κουρέψω όσο λιγότερο γίνεται, διότι είναι χειμώνας και δεν θέλω να κρυώνει στις βόλτες μας. Δεν είμαι ματαιόδοξη καθόλου, αλλά δεν μπορώ να τη βασανίζω κάθε που χρειάζεται να την χτενίσω.

Το μάθημά μου το πήρα: Ούτε ημέρα χωρίς χτένισμα ! Ούτε εβδομάδα χωρίς υγρή πετσέτα με νερομηλόξυδο...
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

βασω
Akita

Δημοσίευση από βασω » 12 Μαρ 2013, 11:55

Θα σου ελεγα να την πας για ενα κουρεμα σε καποιον που να ξερει και να μην την κουρεψει σαν κατσικακι. Θα την απαλλαξει απο κομπους που δεν χτενιζονται, ομως απο κει και περα, εφοδιασου με μια καταλληλη βουρτσα- η βουρτσα ειναι το μυστικο και το καθημερινο χτενισμα! Στην αρχη ειχα παρει μια χτενα που πιο πολυ κομπους δημιουργουσε παρα ξεμπερδευε. Μετα πηρα αυτη, το μικρο μεγεθος, και μου εχει λυσει το προβλημα των κομπων, ουτε ποναει η μικρη μου, το βλεπει σαν μασαζ http://www.petexperts.gr/prd_images/16DALE04S.jpg
Be the guy your dog thinks you are..

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Stellini2012 » 12 Μαρ 2013, 13:51

Σε ευχαριστώ Βάσω. Την κούρεψα σε κομμωτήριο σκύλων και η αλήθεια είναι ότι οι κόμποι δεν ήταν στο τελείωμα της τρίχας, αλλά στην αρχή, στη βάση του τριχώματος, στο δέρμα.
Τη βούρτσα που μου δείχνεις της είχα και είναι πολύ καλή, αλλά πήρα και μία άλλη που μου έχει λύσει τα χέρια, με μονή σειρά μακρύτερων μεταλλικών δοντιών. Πρώτα της χτενίζω τα μαλλάκια με την κοντή που της κάνει και μασάζ και μετά της τα κάνω με την μακριά.
Πλέον τη χτενίζω καθημερινά και είναι μία χαρά το μαλλάκι της, άσε που το απολαμβάνει κιόλας (με πολλά γλυκόλογα, δύο λιχουδιές και πολλά φιλάκια για να κάθεται φρόνιμη).
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

tobyiorkie
Bullmastiff
Όνομα: Δημήτρης

Δημοσίευση από tobyiorkie » 18 Αύγ 2013, 00:34

Μεγάλος μπελάς αν τα αφήσεις αχτένιστα κάποιες μέρες..
Εγώ τον δικό μου τον χτενίζω κάθε μέρα τουλάχιστον μια φορα.. Πάντα όμως brskw κόμπους ..
Αν και το θέμα σου ήταν μερικούς μήνες πριν και προφανώς έχει λήξει πλέον, το έκανε σε μικρό βαθμό και ο δικός μας αυτό.. Για κούρεμα δεν τον πήγαμε εμείς.. απλά στα ποδαράκια του κάνουμε μικρές και απαλές κινήσεις..Πιάνουμε τις τριχούλες τούφες τούφες και χτενίζουμε απαλά .. Έτσι το δέχεται και δεν αντιδράει το τερατάκι μας..
Σκεφτόμαστε τις τελευταίες μέρες να του πάρουμε ένα από τα spray κατά τον κόμπων που κυκλοφορούν, άραγε κάνουν δουλειά αυτά τα spray η είναι τσάμπα χρήματα και επιβάρυνση προς το σκυλάκι !?

Άβαταρ μέλους

Stellini2012
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Stellini2012 » 18 Αύγ 2013, 02:14

Ναι το εχω λύσει το πρόβλημα με καθημερινό χτενίσματα
Πρώτα τη χτενίζει με τη χτενα με τα κοντά και λεπτά δοντακια, μετά με αυτή με τα μακριά (μόνη σειρά και λεπτά σαν αγκαθα χτενια) και τέλος με μια πάλι με μόνη σειρά αλλά περισσότερο πυκνά δόντια.
Είμαι ήσυχη έτσι αν και καμιά φορά κουράζεται. Ωστόσο αυτή η διαδικασία δεν παίρνει πάνω από 15 λεπτά !
Θεωρώ τα σπρέι τζαμπα λεφτά, δεν χρειάζονται και άλλα χημικά στο δέρμα τους: σκαλιμπορ αμπούλες κλπ δεν είναι αρκετά;
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

tobyiorkie
Bullmastiff
Όνομα: Δημήτρης

Δημοσίευση από tobyiorkie » 18 Αύγ 2013, 15:37

Το καθημερινό χτένισμα είναι το κλειδί για να μην ταλαιπωρηθεί κανένας από τους 2. Το κατάλαβα και εγώ πρόσφατα.
Εγώ τον χτενίζω πρώτα με εκείνη για τους κόμπους. Αρχίζω από χαμηλά ξεμπλέκοντας όλους τους κόμπους τούφα τούφα και στο τέλος της κάνω μερικές περασιές με την άλλη που έχει μια σειρά μεγάλα δόντια και είμαστε μια χαρά..
Έχεις δίκιο πάντως για τα χημικά.. Ampoules , κολάρα , spray είναι αρκετά τα χημικά που τους δίνουμε ας μην τα φορτώνουμε με άσκοπα...

Άβαταρ μέλους

ioanna_
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ιωάννα

Δημοσίευση από ioanna_ » 03 Σεπ 2013, 10:47

Εγώ παιδιά τον χτενίζω κάθε μέρα. Βέβαια έχει τύχει να μην το κάνω 1 ή δύο βράδια και τότε γίνεται ο χαμός με το τρίχωμα. Έχει όμως κόμπους πίσω από τα αυτιά, οι οποίοι ξεκινάνε από τη βάση του τριχώματος. Έχω καταφέρει να βγάλω μερικούς αλλά δυστυχώς όχι όλους. Η χτένα που χρησιμοποιούμε έχει δύο σειρές μεταλλικά δόντια που από τη μία πλευρά είναι πιο αραιά και από την άλλη πιο πυκνά. Είναι πολύ καλή αρκεί το χτένισμα να γίνεται σε καθημερινή βάση. Δεν μπορώ όμως με τίποτα να ξεφορτωθώ όλους αυτούς τους κόμπους των αυτιών και μάλλον η μόνη λύση είναι ένα κουρεματάκι στα σημεία αυτά. Εκτός και αν αγοράσω κάποια μαλακτική κρέμα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Ομορφιά Εμφάνιση Καθαριότητα!”