ψάχνω σκευασμα για τα ματια του μαλτεζ μου!!!

Καλλωπισμός - φροντίδα του σκύλου μας και ότι άλλο χρειάζεται για να τον κρατήσουμε όμορφο και υγιή!!
Άβαταρ μέλους
Mpoumpoukaki
Club Member
Όνομα: Χρύσα
Φύλο: Θήλυ
Είμαι: Χωρίς σύνδεση

Re: ψάχνω σκευασμα για τα ματια του μαλτεζ μου!!!

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoukaki » 12 Νοέμ. 2010, 12:17

Ευχαριστω βετα και απο εδω wink:

Άβαταρ μέλους
Zouzou_na
Akita

Δημοσίευσηαπό Zouzou_na » 12 Νοέμ. 2010, 16:42

Χρύσα δεν ξέρω γιατί αλλά νομίζω ότι δε σου έχει έρθει το πμ που σου έστειλα και έτσι σου απαντώ και εδώ.
Όχι δεν το έχω ξαναδεί, αλλά θα κοιτάξω αν λέει συστατικά και αν δεν περιέχει αντιβίωση και χημικά ίσως το δοκιμάσω. Αλλά φαντάζομαι ότι αν ήταν καλό κάτι θα είχαμε ακούσει….
Πάντως δεν είναι ιδιαίτερα ακριβό, μάλλον αξίζει να το δοκιμάσουμε.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
mariag
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευσηαπό mariag » 12 Νοέμ. 2010, 18:29

Κορίτσια γεια σας, μπορεί να μην έχω μαλτεζάκι ή κανισάκι αλλά η Ίρμα μου σε γενικές γραμμές είναι τσιμπλιάρα. Ευτυχώς είναι σοκολατένια και δεν φαίνεται όποιος χρωματισμός των ματιών της. Σας πληροφορώ ότι όταν ο αέρας χτυπάει το πρόσωπο του σκύλου ευνοεί τις τσίμπλες. Το καλοκαίρι που είχα ανεμιστήρα, η Ίρμα κάθε πρωί ήταν χάλια. Μου το είπε ο κτηνίατρος.
Όσον αφορά το κοκκινωπό χρώμα, επειδή μια φίλη έχει κανίς και ρώτησε, της είπανε να βάλει οξυζενέ (όχι φυσικά μέσα στο μάτι) και να το καθαρίσει. Δεν ξέρω αν πρόκειται για μόνιμο αποτέλεσμα, δεν το νομίζω, αλλά είπα να σας το πω μιας και προχθές το συζητούσα με τη φίλη μου.
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Zouzou_na
Akita

Δημοσίευσηαπό Zouzou_na » 12 Νοέμ. 2010, 19:03

Μαρία καλησπέρα και ευχαριστούμε για την πληροφορία.
Το ξέρω και εγώ και μάλιστα λένε για καλά αποτελέσματα και άμεσα, δηλαδή εκείνη την ώρα. Δεν τολμάω όμως να το κάνω με τον φόβο μην κουνηθεί εκείνη την ώρα και μπει στο ματάκι της. Ακόμα και με μπατονέτα να το κάνεις, πιστεύω ότι είναι επικίνδυνο................είναι τόσο κοντά στα ματάκια. Προτιμώ να έχει λεκέδες στα ματάκια λοιπόν! Αν βρω κάποιο σκεύασμα που δεν θα κινδυνεύει το κοριτσάκι μου, θα το δοκιμάσω. Έτσι και αλλιώς εντελώς αντικειμενικά και όχι σαν χαζομαμά, έχω να πω ότι το Λιζάκι μου είναι ένα κουκλάκι και οι λεκέδες είναι η γοητεία μας :002
Και πάλι ευχαριστώ
Ααααα ξέχασα και όλα τα σκυλάκια με λεκέδες στα ματάκιαα είναι κουκλάκια!!!! :kis:
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Mpoumpoukaki
Club Member
Όνομα: Χρύσα

Δημοσίευσηαπό Mpoumpoukaki » 12 Νοέμ. 2010, 22:20

Βρε κοριτσια οξυζενε?Εδω στα μαλλια βαζουμε και μας καιει το κεφαλι! lau2:
Και με αυτο δηλαδη θα ασπρισει?Εγω νομιζω ξανθο θα γινει lau2: lau2:
Υπαρχει ειδικο οξυζενε ή αυτο που βαζουμε εμεις? kez:: kez::
Φοβαμαι μην παθει τιποτα χειροτερο.Αν ειναι ετσι θα βαζαμε και χλωρινη lau2: lau2:

Άβαταρ μέλους
sunflower23
Bullmastiff
Όνομα: Ζωη..
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sunflower23 » 15 Νοέμ. 2010, 17:18

εμεις οταν ειχαμε μαλτεζακι η μητερα μου ειχε κοψει προσεκτικα τις τριχες γυρω απο τα ματια ειχε καθαρο προσωπο και οταν δακυζε της το καθαριζε καθε βραδυ με χαμομηλακι.αν κοψετε τις τριχες θα ελλατωθουν κατα πολυ τα δακρυα.τουλαχιστον ετο δικο μας απο τοτε και μετα ηταν κατασπρη στο προσωπο!

Άβαταρ μέλους
sunflower23
Bullmastiff
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sunflower23 » 15 Νοέμ. 2010, 17:26

να συμπληρωσω κατι..σαν κομμωτρια για το οξυζενε αυτο που εχω να πω ειναι οτι το θεωρω εγλημα για τις τριχες του ανθρωπου ΠΟΣΟ μαλλον για τα ζωα που η τρχα τους περαν του αλογου και κεινη παλι με διαφορες ,ειναι τελειως διαφορετικη απο την δικη μας και κλασης πιο ευαισθητη.κανουμε πειραματα στους εαυτους μας εδω και παρα πολλα χρονια οχι ομως παρα τη θεληση μας.Θεωρω οτι θα ηταν καλυτερο να μην κανουμε το ιδιο στα σκυλουνια μας που αποφασιζουν αλλοι για αυτα.το οξυζενε να προσθεσω ειναι ενα δν υπαρχει αλλη ουσια που κανει τη δουλεια του ξανοιγματος και δεν ειναι οξυζενε.επισης το οξυζενε για να ξανοιξει θελει ντεκαπαζ.σε μια ασπρη τριχα οπως εχουν τα μαλτεζε αν βαλεις τετοια ουσια θα καψει την τριχα αν θελετε μπορω να σας πω και τους λογους.επισης λογω θερμοτητας που προκαλει το προιον μπορει να προκαλεσει τυφλωση γιατι η αποσταση απο το ματι ειναι πολυ κοντινη.αν οχι τυφλωση σιγουρα φαγουρα και εντονο ερεθισμο στα ματια

Άβαταρ μέλους
mariag
Dog Star ¤¤
Όνομα: Maria

Δημοσίευσηαπό mariag » 15 Νοέμ. 2010, 17:47

Ζωή κι εγώ μετέφερα αυτό που προτείνανε σε μια φίλη που πριν λίγο καιρό υιοθέτησε (μάλλον έσωσε) ένα κανίς το οποίο ένα πετ σοπ το είχε στα αζήτητα (δεν το αγόρασε). Το σκυλί ήταν 7 μήνες στο κουτί, παραμελημένο και τα μάτια του με μεγάλα κοκκινωπά σημάδια από τα δάκρυα. Μάλλον πρέπει να της πω να μην το επιχειρήσει και να κάνει αυτό που προτείνεις, να κόψει τις τρίχες και να το καθαρίζει τακτικά με χαμομήλι.
Λευτεριά στα φυλακισμένα μπαλκονόσκυλα!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
sunflower23
Bullmastiff
Επικοινωνία:

Δημοσίευσηαπό sunflower23 » 15 Νοέμ. 2010, 18:00

ακριβως.ειναι σχεδον σιγουρο το αποτελεσμα και βαση λογικης.αλλα ακομη και αποτελεσμα να μην υπαρχει σιγουρα θα υπαρχει βελτιωση.το θεμα ειναι να εστιαζουμε στην αιτια δλδ το προβλημα το εχει ο σκυλος η εμεις που το θελουμε ομορφο.η φυση δεν εχει προνοησει γι αυτα?η ιδια η φυση μας εχει δειξει οτι δεν κανει λαθη απλα εμεις δεν μπορουμε να κατανοησουμε το ρεαλισμο της με την υποτιθεμενη ευαισθησια-εγωισμο μας.εκ του αποτελεσματος ομως αφου λοιπον επεμβαινουμε ακομη και στις τριχες του σκυλου μας θα πρεπει να το κανουμε με πολυ προσοχη και οσο το δυνατον φυσικο τροπο..το κοψιμο τον τριχων γυρω απο την περιοχη και το πιασιμο της φρατζουλας με ενα κοκαλακι ειναι το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε.

ΥΓ. να πω οτι κανενα ματ δεν δακρυζει χωρις λογο.καποιες ρατσες εχουν ευαισθησια μεγαλη ομως τα ματια παλι δακρυζουν για καποιο λογο και ο λογος ειναι οτι μπαινουν τριχες στα ματακια τους.κατα τη γνωμη μου οι τριχες που θα πρεπει να κοπουν γυρω απο το ματι δεν ειναι δυο τρεις.ειναι οσες πρεπει ωστε να καθαρισει καλα η περιοχη γυρω γυρω οχι απο τις κοκκινες γενικα απο τριχες.ακομη και εκεινες που αρχιζουν και πηγαινουν προς τη μουσουδιτσα οχι πολυ μακρυα απο το ματι .επειτα με το καλο χτενισμα μαζευεις τη φρατζουλα.δεν υπαρχει περιπτωση εντος ολιγων ημερων αν γινει σωστη δουλεια να μην φανει το αποτελεσμα.

Άβαταρ μέλους
annnoula
Saint Bernard

Δημοσίευσηαπό annnoula » 09 Φεβ. 2011, 00:29

έχω μια απορία για τα μάτια της σκυλίτσας μου. ???
προσέχω οτι τελευταία τα μάτια της ΔΕ δακρύζουν σχεδόν καθόλου. παλιότερα ήταν συχεχώς κόκκινα, αλλά πλέον η μουσούδα της είναι πολύ καθαρή. είναι φυσιολογικό? μήπως έχει πάθει κάτι? μπορεί να ακούγεται γελοίο, αλλά μου φαίνεται περίεργο, γιατί τα δάκρυα είναι "χαρακτηριστικό" των μαλτεζ και μάλιστα πριν λίγο καιρό είχε και η Χαρά κόκκινα μάτια. μήπως πρέπει να την πάω σε κτηνίατρο? μπορεί να έχουν πάθει κατι τα μάτια της?
αν κάποιος ξέρει ας μου απαντήσει! ευχαριστώ!
Χρήστος 7 ετών:
Αγάπη είναι όταν το σκυλάκι σου, σου γλύφει το πρόσωπο ακόμα κι αφού το άφησες μόνο του όλη μέρα.

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες