Ποσο κοστιζει η συντηρηση ενος σκυλου?

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill

Ποσο κοστιζει η συντηρηση ενος σκυλου?

Δημοσίευσηαπό andiekalton » 16 Ιαν 2009, 18:02

Καλησπερα...Μερες τωρα σκεφτομαι να ανοιξω αυτο το τοπικ ειδικα για τους μελλοντικους σκυλογονεις...
Ακουμε καθημερινα πως καποιοι ενδιαφερονται για αγορα ενος σκυλου ή ακομη καλυτερα για υιοθετηση ενος αδεσποτου σκυλακου :wink:
Ομως λαμβανουν υποψη τους ποσο θα τους κοστισει μελλοντικα η συντηρηση του μελλοντικου τους συντροφου(τροφη,εξετασεις,παιχνιδια κλπ) ή απλα ειναι μια σκεψη αυθορμητη?
Μηπως ενας λογος που υπαρχουν τοσα αδεσποτα(καθαροαιμα και μη) ειναι η αδυναμια των ανθρωπων να τα συντηρησουν οπως πρεπει???
Απλες σκεψεις κανω και δε θελω να παρεξηγηθω...απλα μηπως θα πρεπει να ενημερωνουμε τον κοσμο που θελει να αποκτησει ενα σκυλακι τι προκειται να αντιμετωπισει?
Για παραδειγμα παμε επισκεψη σε ενα σπιτι που εχει σκυλο!!Βλεπουμε τι χαρες κανει,ποσο γλυκο ειναι,τι καλη παρεα κανει και λεμε : "Αχ θελω κι εγω ενα" χωρις να αναλογιστουμε πως κοστιζει και πως θα πρεπει να κοψουμε μια εξοδο για να του παρουμε φαγητο,να κοψουμε ενα καφεδακι για να του παρουμε κοκκαλα και μασουλητρες...
Προσωπικα προτιμω να μη βγω ξανα απο το σπιτι προκειμενου να εχω σκυλακι αλλα καποιοι αλλοι δεν το σκεφτονται και προβαινουν σε απερισκεπτες κινησεις που πρωτα απ'ολα "βλαπτουν" καποιο ζωντανο!!!
Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε..ποσο σας κοστιζει μηνιαιως η συντηρηση του σκυλου σας?
Εχει σημασια το μεγεθος σε σχεση με το κοστος?
Π.χ τα ιδια εξοδα εχει ενα γιορκι με ενα ροτβαϊλερ?

Συγγνωμη αν σας κουρασα...
Αντιγονη
ΕικόναΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
andiekalton
Topic Author
Dog Star ¤
Δημοσιευσεις: 893
(View: Όλες /Στο topic)

- ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΗ -

Αυτό το θέμα έχει 8 απαντήσεις

Πρέπει να είστε μέλος ή να εγγραφείτε για να δείτε τις απαντήσεις του θέματος.

Εγγραφη    Συνδεση

Επιστροφή στο ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 19 επισκέπτες