Ποσο κοστιζει η συντηρηση ενος σκυλου?

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
andiekalton
Dog Star ¤¤
Επικοινωνία:

Ποσο κοστιζει η συντηρηση ενος σκυλου?

Δημοσίευση από andiekalton » 16 Ιαν 2009, 17:02

Καλησπερα...Μερες τωρα σκεφτομαι να ανοιξω αυτο το τοπικ ειδικα για τους μελλοντικους σκυλογονεις...
Ακουμε καθημερινα πως καποιοι ενδιαφερονται για αγορα ενος σκυλου ή ακομη καλυτερα για υιοθετηση ενος αδεσποτου σκυλακου :wink:
Ομως λαμβανουν υποψη τους ποσο θα τους κοστισει μελλοντικα η συντηρηση του μελλοντικου τους συντροφου(τροφη,εξετασεις,παιχνιδια κλπ) ή απλα ειναι μια σκεψη αυθορμητη?
Μηπως ενας λογος που υπαρχουν τοσα αδεσποτα(καθαροαιμα και μη) ειναι η αδυναμια των ανθρωπων να τα συντηρησουν οπως πρεπει???
Απλες σκεψεις κανω και δε θελω να παρεξηγηθω...απλα μηπως θα πρεπει να ενημερωνουμε τον κοσμο που θελει να αποκτησει ενα σκυλακι τι προκειται να αντιμετωπισει?
Για παραδειγμα παμε επισκεψη σε ενα σπιτι που εχει σκυλο!!Βλεπουμε τι χαρες κανει,ποσο γλυκο ειναι,τι καλη παρεα κανει και λεμε : "Αχ θελω κι εγω ενα" χωρις να αναλογιστουμε πως κοστιζει και πως θα πρεπει να κοψουμε μια εξοδο για να του παρουμε φαγητο,να κοψουμε ενα καφεδακι για να του παρουμε κοκκαλα και μασουλητρες...
Προσωπικα προτιμω να μη βγω ξανα απο το σπιτι προκειμενου να εχω σκυλακι αλλα καποιοι αλλοι δεν το σκεφτονται και προβαινουν σε απερισκεπτες κινησεις που πρωτα απ'ολα "βλαπτουν" καποιο ζωντανο!!!
Θα ηθελα λοιπον να μου πειτε..ποσο σας κοστιζει μηνιαιως η συντηρηση του σκυλου σας?
Εχει σημασια το μεγεθος σε σχεση με το κοστος?
Π.χ τα ιδια εξοδα εχει ενα γιορκι με ενα ροτβαϊλερ?

Συγγνωμη αν σας κουρασα...
Αντιγονη
ΕικόναΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Fokos
Dog Star ¤¤¤¤

Re: Ποσο κοστιζει η συντηρηση ενος σκυλου?

Δημοσίευση από Fokos » 16 Ιαν 2009, 17:09

Το μεγεθος παιζει ρολο στην ποσοτητα τροφης που καταναλώνει το σκυλι.
Για τον Leo θελω 68euro το μηνα για τροφη.
30 euro μεσο ορο για μασουλητιρια αντε και κανενα παιχνιδακι.
Αλλα υπαρχουν και τα απροσμενα εξοδα που δεν ειναι λιγα, μια ωτιτιδα, μια τα ματια του, τα εμβολια, μια επισκεψη στον γιατρο.
Σιγουρα στην αρχη ειναι τα περισσοτερα εξοδα, αλλα γενικα υπολογιζω με εναν πρόχειρο υπολογισμο 100-150euro το μηνα φευγουνε για τον Leo.

Άβαταρ μέλους

vicken
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από vicken » 16 Ιαν 2009, 17:12

Ειλικρινά, αν και έχω 5 σκυλάκια, ποτέ δεν τα έβαλα κάτω για να σου πω πόσο μου κοστίζει το μήνα.
Αν πχ. με ρωτήσεις πόσο κάνει το σακούλι η τροφή, πόσο κάνουν οι αμπούλες,
πόσο κάνουν τα αντιπαρασιτικά λουράκια, τα εμβόλια, καθαρισμός δοντιών, στειρώσεις, κ.ο.κ θα σου πω....
αλλά το πόσο μου κοστίζουν μηνιαίως ούτε στο περίπου δεν θα σου πω! scr:
Ελπίζω να τα έχει βάλει κάτω και υπολογίσει κανένας άλλος....

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 16 Ιαν 2009, 17:24

Άβαταρ μέλους

aliki-08
Old Member

Δημοσίευση από aliki-08 » 16 Ιαν 2009, 17:26

Μαζί μ' αυτά που καταστρέφουν ????? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Δεν έχω υπολογίσει ποτέ !!!!! :nop:
Όσα όμως και να είναι πρώτα μπαίνουν οι ανάγκες οι δικές τους και μετά οι δικές μου !!!!!! :lov :lov
Και να σας πω και την αλήθεια, το ευχαριστιέμαι κιόλας !!!!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Για να απολαύσει κάποιος πραγματικά τη συντροφιά ενός σκύλου, δεν πρέπει απλώς να προσπαθήσει
να τον εκπαιδεύσει ώστε να γίνει σχεδόν άνθρωπος.

Η ουσία είναι ότι πρέπει να είναι και ο ίδιος ανοιχτός στην πιθανότητα να γίνει εν μέρει σκύλος.
Edward Hoagland

Άβαταρ μέλους

elmanari
Dog Star ¤¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από elmanari » 16 Ιαν 2009, 17:27

:clap :clap :clap :clap :clap
Dogs are the leaders of the planet. If you see two life forms, one of them's making a poop, the other one's carrying it for him, who would you assume is in charge?

Ενημερώσου προτού πράξεις ...

Άβαταρ μέλους

BEMLI
Old Member

Δημοσίευση από BEMLI » 16 Ιαν 2009, 17:33

δεν τολμω να κ'ανω υπολογισμούς ειδικά με την sugie που ενα χρόνο τώρα είμαστε καθε 10-15 μέρες στον κτηνίατρο....
αλλα εχεις δίκιο... ο περισσότερος κόσμος δεν μπορεί να φανταστεί ποσο κοστίζουν πριν αποκτήσει
Τωρα όμως που ζω μαζί τους.... δεν μπορώ να φανταστω τη ζωή μου χωρίς αυτές :nop:
Λητώ

Άβαταρ μέλους

butch
Saint Bernard

Δημοσίευση από butch » 17 Ιαν 2009, 13:53

Ούτε εγώ έχω κάτσει να υπολογίσω το κόστος συντήρησης των σκύλων μου. Εννοείτε βέβαια πως το κόστος εξαρτάται κυρίως από τη ράτσα (π.χ. ένα ροτβάιλερ θα τρώει δεκαπλάσια ποσότητα από ένα κανίς), την ηλικία (τροφή ανάπτυξης στα κουτάβια και συντήρησης στα μεγαλύτερα), πιθανές απαιτήσεις κάποιας ράτσας με πολύ τρίχωμα π.χ. κούρεμα που είναι κι αυτό ένα έξοδο κ.τ.λ. Πιστεύω πως δεν θα πρέπει να παραμελούμε τη διατροφή και την υγεία του σκύλου, πολλά παιχνίδια και αξεσουάρ τα θεωρώ δευτερεύοντα.
Υπολογίζοντας λοιπόν χονδρικά, για κάποιον που σκέφτεται να αποκτήσει ένα κουτάβι ροτβάιλερ, εμένα μου κοστίζει γύρω στα 50-60€ μηνιαίως. Να αναφέρω πως του έχω κάνει όλα τα εμβόλια (έξτρα κόστος ανάλογα με την περιοχή και τον κτηνίατρο) και συνεχίζω τα επαναληπτικά (κάθε χρόνο) και τις αποπαρασιτώσεις (κάθε τρίμηνο). Ευτυχώς κανένα από τα σκυλιά μου δεν έχει παρουσιάσει κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα υγείας, σε τέτοιες περιπτώσεις πρέπει να αναλογιστούμε και πρόσθετα έξοδα. Ελπίζω να βοήθησα...

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 17 Ιαν 2009, 14:20

Πρωτευοντα ειναι τα εξοδα του γιατρου. Μια καλη ποιότητα στην διατροφη του και εννοειται τα φάρμακα , αμπουλες, κολλαρο για τσιμπουρια κτλ για να μην πληρωνουμε παλι γιατρους και απο εκει και επειτα ολα τα άλλα οταν εχουμε και μας περισσεύουνε.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”