αγορα σκυλου

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
khfhnas
Puppy
Όνομα: george

αγορα σκυλου

Δημοσίευση από khfhnas » 26 Δεκ 2011, 11:06

καλημερα στην κοινοτητα , εδω και δυο μερες εχω βγαλει τα ματια μου διαβαζοντας αμετρητα θεματα γυρω απο την αγορα εκπαιδευση διατηρηση σκυλου. καταρχην να ανεφερω οτι ποτε δεν ειχα σκυλο (ειμαι αισίως στα 35) αλλα σκεφτομαι σοβαρα να παρω εναν για το σπιτι . εχω οικογενεια με τρια παιδια (η μικρη 1,5 ετους) και θα ηθελα την βοηθεια σας για να αποφασισω . εχω προτιμηση για ενα θηλυκό μαλτεζακι. θα τα καταφερω?

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Re: αγορα σκυλου

Δημοσίευση από mitsi » 26 Δεκ 2011, 11:48

Και γιατι θελεις να αγόρασεις και να μην υιοθετήσεις...??
Τα σκυλια δεν ειναι διαβαζουμε δινουμε εξετασεις ξεμπερδέψαμε. ειναι δεσμευση μιας ζωης.

Εφοσον εχεις μικρα παιδακια διαλεξε ενα σκυλι το οποιο θα εχει ηδη μαθει τα βασικα θα ειναι πολυ ποιο ευκολο για εσενα και για ολη την οικογένεια.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 26 Δεκ 2011, 11:52

Καλημέρα και καλως ήρθες!
Πρόσφατα είδα μια εκπομπή που έλεγε για τα μαλτεζάκια, επειδή είναι μικροκαμωμένα και λίγο ευαισθητα στα κοκαλάκια, δεν προτείνονται σε οικογένειες με πολύ μικρά παιδιά που μπορεί κατα λάθος να τα τραυματίσουν. Δεν ξέρω πάλι...
Προσωπικά είμαι υπέρ της υιοθεσίας κάποιου ενήλικου σκύλου. Ετσι θα αποφύγεις τα κουταβίσια που ακόμα και έμπειρους σκυλογονείς πολλές φορες τους φέρνουν στα όρια τους.
Γενικά αυτο που εχω δει απο την εμπειρία μου, είναι οτι τα μεγαλόσωμα και μεσσαίου μεγέθους σκυλιά, δείχνουν περισσότερο υπομονή στα παιδιά απ' οτι τα μικρόσωμα. Η ανιψιά μου μεγάλωσε με ενα ντόπερμαν 40 κιλά, δυο ημίαιμα 30 και 25 κιλά κι ένα ημίαιμο 8 κιλά. Τα μεγαλόσωμα την πρόσεχαν και την ανέχοταν σε ότι κι αν τους έκανε, σε αντίθεση με το μικρόσωμο που σε κάθε ευκαιρία της βούταγε τα πόδια (ελαφρα, προειδοποιητικά) για να τον αφήσει ήσυχο.
Αυτο που λέω δεν είναι κανόνας, απλά οσο πιο μικρόσωμο είναι το σκυλάκι, τόσο πιο έυκολο είναι να ''κακοποιηθει'' κατα λάθος απο ενα μικρό παιδί και να αναπτύξει ανεπιθύμητες συμπεριφορές.
Αν τελικά αποφασήσεις οτι θες κουταβάκι θέλει παρα μα πάρα πολυ υπομονή, αυτο να εχεις στον νου σου κι ολα γίνονται.
Καλή τυχη σε οτι αποφασήσεις wink:

Άβαταρ μέλους

Topic author
khfhnas
Puppy

Δημοσίευση από khfhnas » 26 Δεκ 2011, 12:31

μπορω να υιοθετησω ενα ενηλικο καθαρόαιμο μαλτεζ?

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 26 Δεκ 2011, 12:59

Δεν ξερω αν υπαρχει καποιο ενηλικο καθαροαιμο μαλτεζ αλλα σιγουρα υπαρχουν πολλα ημιαιμα μαλτεζακια (η κατι μικροσωμο) που εχουν αναγκη. Προσωπικα θα σου ελεγα να δωσεις λιγο παραπανω βαση σ'αυτο που λεει η Σοφια περι μικροσωμων κ παιδιων γενικα. Ενα ενηλικο 15-20 κιλα θα ηταν καλυτερη επιλογη. Αν παρολα αυτα θελεις ενα καθαροαιμο μαλτεζ απευθυνσου σε αξιοπιστο εκτροφειο, μπορεις να συζητησεις κ μαζι τους κατα ποσο ειναι ιδανικη επιλογη για ενα μωρο!

Μπραβο σου που κανεις μια τετοια επιλογη συνειδητα κ οχι επιπολαια οπως δυστυχως γινεται πολλες φορες!

Άβαταρ μέλους

Βιτάλης
Global Moderator
Όνομα: Λάκης
Been thanked: 2 times

Δημοσίευση από Βιτάλης » 26 Δεκ 2011, 13:11

Kαλώς ήρθες Γιώργο και χρόνια πολλά σε εσένα και στην οικογένεια σου.
Θα είναι δύσκολη η συμβίωση με τρία παιδιά και ένα μαλτέζ. Στη θέση σου θα έπερνα σοβαρά υπόψη μου αυτά που σου έγραψαν.

Άβαταρ μέλους

Topic author
khfhnas
Puppy

Δημοσίευση από khfhnas » 26 Δεκ 2011, 13:14

ευχαριστω ολους για την βοηθεια σας , θα τα σκεφτω σοβαρα . μετα απο συζητηση με την οικογενεια και ανευρεση και ενος εκτροφεα θα αποφασισω αν θα ειναι καλο για το ζωντανο και εμας η αποκτηση ενος σκυλακου.
καλημερα σε ολους

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 26 Δεκ 2011, 13:48

Θα σου προτεινα κατι αλλο.... πρωτα να δειτε τα ωράρια σας.
Εννοω τι ωρα σηκωνεστε το πρωι τι διαθεσιμο χρονο εχετε, το μεσημερι παλι εαν μπορειτε και το βραδυ το ιδιο.
Γραψτε τους χρονους σας και δειτε εαν μπορειτε να αναλάβετε σοβαρα αυτη την απόκτηση.
Καλως η κακώς το βαρος θα πεσει σε εσας τα παιδια ειναι πολυ μικρα για να αναλάβουν την ευθύνη.
Εαν εχετε κηπο σιγουρα τα πραγματα θα ειναι ποιο ευκολα.
Ενα μωρο για τον πρωτο χρονο απαιτει πληρης αφοσιωση..... οταν ερχετε στον κοσμο δεν γνωριζει που πρεπει να τα κανει ή οτι δεν πρεπει να μασαει αντικειμενα ή να δαγκωνει τα χερια... αυτα πρεπει να τα μαθουμε εμεις με σωστο τροπο.
Να γνωριζεις οτι ενας σωστος εκτροφεας θα σου δωσει το μωρο αφου εχει κλεισει και τον δευτερο μηνα με την μαμα του. Αυτο ειναι ζωτικης σημασιας
πρωτον πρεπει να απογαλακτιστει
δευτερον να κοινωνικοποιηθει μεσα απο την αγελη της οικογενειας του.

Τα μεσα μαζικης ενημέρωσης εχουν κανει απο την μια καλο γιατι ο κοσμος θελει σκυλια μεσα στην ζωη του αλλα απο την αλλη οταν ερχονται αντιμετωποι με την πραγματικοτητα και οτι το σκυλι που διαλεξανε μετα απο πολυ ψαξιμο δεν κανει τις εντολες με ευκολια, μαδαει, εχει τριχες, τα κανει παντου, κανει ζημιες κτλ αλλαζουν γνωμη και αυτος που την πληρωνει ειναι το σκυλι.
Γιαυτο σου ειπα και πριν οτι το σκυλι δεν ειναι διαβασμα - εξετάσεις.

Εαν οντως θελεις να αποκτησετε ενα νεο μελος υπαρχει και η λυση προσωρινης φιλοξενειας.
Πολλες φιλοζωικες εχουν αναγκη απο ανθρωπους που θα φιλοξενησουν για λιγο καιρο ενα σκυλακι ή να το διαλεξεις με την προυποθεση να δεις εαν μπορειτε οικογενειακως να ανταπεξελθετε στις αναγκες του και να δωσεις ενα χρονικο περιθώριο 1-2 εβδομαδας.
Προσωπικα δεν το θεωρω λαθος και ειναι πολυ ποιο σωστη κινηση.
Το χρονικο περιθωριο ειναι λιγο και εφοσον θα φιλοξενησεις ενα ετοιμο σκυλι δεν θα νιωσει την διαφορα για λιγες μερες.

Εαν διαλεξεις να "αγορασεις" το νεο μελος της οικογενειας τοτε δεν εχει πισωγυρισμα θα πρεπει να προετοιμαστεις με υπομονη και επιμονη ωστε να του διδαξεις με σωστο τροπο την συμπεριφορα του μεσα στο σπιτι και μαζι με τα μελη της οικογενειας.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 26 Δεκ 2011, 13:52

αν θα ειναι καλο για το ζωντανο και εμας η αποκτηση ενος σκυλακου.
Kαλο θα ειναι ΣΙΓΟΥΡΑ!!! και για το σκυλι αλλα και για τα παιδια σου...εχει αποδειχθει οτι τα παιδια που μεγαλωνουν με κατοικιδιο γινονται πιο υπευθυνα,πιο ισσοροπημενα,πιο ευαισθητα απεναντι στα ζωα και στο περιβαλλον....να παρεις κατοικιδιο.....εχω παιδια και ξερω!
σου ευχομαι τα καλιτερα (bs)

Άβαταρ μέλους

Νέμο
Dog Star ¤¤¤

Δημοσίευση από Νέμο » 26 Δεκ 2011, 17:06

3 παιδιά μέσα στο σπίτι , το μικρότερο είναι 1.5 έτους και θέλετε κουτάβι?
το κουτάβι είναι ένα μωρό από μόνο του!!!!
είστε σίγοροι ότι θα αντέξετε μέσα σε όλες τις υποχρεώσεις της καθημερινότητάς σας και ένα κουτάβι?
έχετε το χρόνο?
έχετε τη διάθεση να ασχοληθείτε?
οι πρώτοι μήνες είναι πολύ δύσκολοι
το κουτάβι δεν είναι σε θέση να κρατιέται ακόμη περιμένοντας τις συγκεκριμένες ώρες της βόλτας με αποτέλεσμα να κατουράει και να χέζει μέσα στο σπίτι
έχετε την υπομονή να είστε με τη σφουγγαρίστρα?
έχετε τη δυνατότητα μέσα σε όλα σας τα έξοδα να εντάξετε και τις πάνες του σκύλου, που θα χρησιμοποείτε ώστε να μάθει έστω να λερώνει μέσα στο σπίτι, αλλά στη συγκεκριμένη θέση που θα είναι η πάνα?
όλα αυτά με ένα μωρό στο σπίτι που τώρα αρχίζει να περπατάει

ένα ενήλικο ζώο όμως,αυτά τα γνωρίζει ήδη και δεν απαιτεί την εκπαίδευση που χρειάζεται ένα κουτάβι

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”