Boxer

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.
Re: Boxer

Δημοσίευση από Jamsies » 13 Σεπ 2011, 01:06

Εξαρταται τι εκτονωση δινεις σ'εναν σκυλο κ με τι τροπους.Αν το σκυλι το βγαζεις βολτα 5 λεπτα ισα για την αναγκη του εννοειται οτι κ το σπιτι θα φαει,κ τον κηπο θα σκαψει κ σαν κατσικι θα χοροπηδαει! Αν στο σκυλι μαθεις οτι στον καναπε δεν παιζουμε αλλα κοιμομαστε,αυτο ακριβως θα κανει.Το θεμα ομως ειναι οτι δεν ειναι προγραμματισμενα...εμβια οντα ειναι κι αυτα!

Γενικοτερα θα σου ελεγα να μην παρεις κατι ακομα,δεν νομιζω οτι ξερεις πως ειναι να ζεις μ'ενα σκυλι.Ισως καλυτερα να αναθεωρησεις καποιες αποψεις σου πρωτα,η εστω να το ξανασκεφτεις,για να μην καταληξεις ουτε εσυ ουτε ο σκυλος δυστυχισμενοι.Απο τα γραφομενα σου μου δινεις την εντυπωση οτι δεν αναφερεσαι σε ζωα με μυαλο κ συναισθηματα,απλα θες να κατι να εκπαιδευτει για να φυλαει το σπιτι κ να κοιμαται διπλα σου οταν βλεπεις τηλεοραση καθως και να μην κανει κ πολυ μπαχαλο στο σπιτι.

Τα σκυλια δεν ειναι ετσι,και φασαρια θα κανουνε, και οταν ειναι μικρα ενα καποιο μπαχαλο θα κανουνε,και η εκπαιδευση δεν γινεται ως δια μαγειας απο καποιον ειδικο.Μια αρμονικη συμβιωση με ενα ζωο προυποθετει πανω απ'ολα χρονο κ προσπαθεια εκ μερους σου. Γι'αυτο,γνωμη μου,ασε τα ζωντανα σκυλια προς στιγμην.Οταν βρεις την απαντηση στο "Γιατι θελω σκυλο?" ευχαριστως να το ξανασυζητησουμε.

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 13 Σεπ 2011, 10:10

Όλα τα κουτάβια ανεξερτήτου ράτσας είναι ιδιαίτερα κινητικά και πολλές φορες κάνουν ζημιές άλλα μικρότερες άλλα μεγαλύτερες, θέλουν πολλή υπομονή οταν διανύουν την ηλικία που δαγκώνουν τα πάντα και έχουν ακράτεια... θελουν εκτόνωση, σταθερή συμπεριφορά και εκπαίδευση που θα κάνεις εσύ. Αν το εκπαιδεύσει κάποιος άλλος για εσένα θα ακούει εκείνον. Δηλαδή πρέπει να διαθέσεις χρόνο όπως και να ᾽χει και αν θες κουτάβι θα πρέπει να δεχτείς οτι για τουλάχιστον 6 μήνες θα μπαίνεις σπίτι και θα καθαρίζεις και μετά θα βγαίνεις για περπάτημα και εκτόνωση και οταν θα γυρνάς θα δουλέυεις σε βασική υπακοή. Η χαλάρωση στον καναπέ με τον σκύλο, θα έρθει μετά τον εναμιση χρόνο κι αφού έχουν πάει ολα καλά... Επίσης είναι πολύ δύσκολο να έχεις ενα σκυλί ήρεμο, (ειδικά οταν είναι κουτάβι) οταν στο σπίτι υπάρχουν μικρά παιδιά. Μόνο που θα βλέπει τα παιδάκια να χοροπηδάνε, να φωνάζουν, να παίζουν (σαν παιδιά εξαλλου), θα κάνει τα ίδια και χειρότερα, οπότε θα υπάρχει το απόλυτο χάος... Τα bulldog, είναι καλά με τα παιδιά, σαν ενήλικα δεν είναι ιδιαίτερα κινητικά, αλλά έχουν κάποια προβληματάκια υγείας που πρέπει να σκεφτείς και σαν χαρακτήρες είναι ιδιαίτερα πεισματάρικα, που σημαίνει οτι πρέπει να αφιερώσεις περισσότερο χρόνο στην εκπαίδευση του και μπορεί να γίνουν κυριαρχικά, που σημαίνει οτι χρειάζονται οπωσδήποτε χρόνο για κοινωνικοποίηση και προσοχή για εκδήλωση επιθετικότητας σε φάση διεκδίκησης παιχνιδιών και φαγητού (αναφέρομαι στα παιδιά που μπορεί να το ενοχλούν εκείνη την στιγμή).
Κατά την γνώμη μου ξεκινάς λίγο λάθος, το πρόβλημα δεν είναι τόσο η ράτσα που θα επιλέξεις όσο το οτι θές σκύλο σε μια φάση της ζωής σου που θές να χαλαρώνεις... Αυτο δεν μπορείς να το έχεις με κανέναν σκύλο και πόσο μάλλον με κουτάβι.

Άβαταρ μέλους

satso
Beagle
Όνομα: Σάββας

Δημοσίευση από satso » 14 Σεπ 2011, 00:57

Αγαπητέ φίλε,δεν υπάρχει καλό και κακό σκυλί,υπάρχουν καλοί και κακοί ιδιοκτήτες σκύλων.Αν πάρεις σκυλί,να το κάνεις επειδή το θέλεις και όχι επειδή πρέπει.

Άβαταρ μέλους

XRYSIA
Akita
Όνομα: ΧΡΥΣΑ

Δημοσίευση από XRYSIA » 14 Σεπ 2011, 12:19

Και να προσθέσω κι εγώ σε όλα τα παραπάνω σαν κάτοχος boxer που είμαι, ότι η συγκεκριμένη ράτσα....
1- Δεν κουράζεται και δεν χαλαρώνει σχεδόν ποτέ. Μόνο μετά από βόλτες ηρεμεί και αυτό για 1 ωρίτσα περίπου μέχρι να ξελαχανιάσει.
2- Σαν κουτάβια είναι ξεροκέφαλα - σαματατζίδες - πειραχτήρια.
3- Έχουν μεγάλη περιέργεια για το οτιδήποτε αγγίζει το αφεντικό τους, με αποτέλεσμα να θέλουν να το κάνουν δικό τους μόλις το αφήσεις από τα χέρια σου.
4- Δεν το συζητώ (από προσωπική μου εμπειρία) ότι είναι σκύλος για μέσα στο σπίτι. Μπορεί σε 5 λεπτά να το κάνει μπάχαλο.
Μέχρι και τη σίτα της μπαλκονόπορτας κατέβασε όταν ήταν 6 μηνών.
5- Θέλει βόλτες αλλά τα παιχνίδια τους είναι πιο ευχάριστα (ειδικά όταν είναι παιχνίδια σκληρά με δαγκώματα) γιατί έχουν επαφή μαζί σου.
6- Με τα παιδιά μεταμορφώνονται σε χαδιάρικα σκυλάκια και ηρεμούν όταν τα πλησιάζουν. Είναι τρελά αγαπισιάρικα όταν έρχονται σε επαφή με τα παιδιά.

Υ.Γ. Ένας γνωστός μου μου είχε πει ότι ο δικός του είναι 6 χρονών και ακόμη σαν κουτάβι συμπεριφέρεται
Για όλους αυτούς τους λόγους ΛΑΤΡΕΥΩ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΡΑΤΣΑ. Δεν πρόκειται ποτέ να παραιτηθούν από τη ζωή!!!!!

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”