Boxer

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
TRAPATONI
Puppy

Boxer

Δημοσίευση από TRAPATONI » 09 Σεπ 2011, 01:53

Παιδιά να ρωτήσω και εγώ κάτι?

Έχω μια μονοκατοικία και με αυτά που συμβαίνουν στις μέρες μας φοβάσαι όχι μόνο την κλοπή αλλά και για το αν θα πειράξουν την οικογένεια σου.

Πάντα μου άρεσαν τα σκυλιά αλλά ποτέ δεν είδα τον σκύλο σαν σωματοφύλακα ή φύλακα παρά μόνο σαν φίλο.
ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ Ο ΣΚΥΛΟΣ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΥΠΑΚΟΗΣ ΑΠΟ ΕΙΔΙΚΟ.

Τα boxer εμφανισιακά και μόνο είναι ο σκύλος που θα διάλεγα , αλλά επειδή υπάρχουν και άλλοι παράγοντες θα ήθελα να ρωτήσω. :
1) Το βασικότερο για μένα είναι πως τα πάνε με παιδιά και γενικά με τους ανθρώπους?Αυτό εξαρτάται βέβαια απο την κοινωνικοποίηση τους αλλά γενικά σαν ράτσα πως είναι ?
2)Το σκυλί θα μένει μέσα στο σπίτι και ενδιαφέρομαι για αρσενικό boxer αλλά , χωρίς να τρέχει από εδώ και από εκεί, πάνω κάτω και γενικά να μπορείς να γυρνάς από την δουλειά και να μην βλέπεις τα πάντα διαλυμένα. Γιατί ωραία είναι τα παιχνίδια αλλά δυστυχώς όταν γυρνάς σπίτι θέλεις και να ξεκουραστείς.
3) Αν όντως είναι πολύ ενεργητικά για μένα μπορείτε να μου προτείνεται κάποια άλλη φυλή?

Ευχαριστώ,
Γ.Τ

Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Re: Boxer

Δημοσίευση από mgm » 09 Σεπ 2011, 12:31

Μετέφερα τη δημοσίευσή σου εδώ όπου ταιριάζει καλύτερα και ίσως έχεις περισσότερες απαντήσεις.
Φαντάζομαι πως έχεις ήδη διαβάσει τις δημοσιεύσεις εκεί όπου δημοσίευσες αρχικά :arrow: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=57&t=1155
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

MGP
Old Member
Όνομα: Sofia

Δημοσίευση από MGP » 09 Σεπ 2011, 12:46

Τα boxer τα πάνε πάρα πολύ καλά με τα παιδιά, προσωπικά τα θεωρώ ιδανικά, είναι αρκετά ενεργητικά και ζωηρά σκυλιά γι᾽αυτο θα πρέπει να το εκτονώνεις με βόλτες που απαιτουν χρόνο, αν δεν θες να βρίσκεις το σπίτι στην κατάσταση που περιγράφεις. Αλλά αυτο ισχύει για όλα τα σκυλιά... Για φύλαξη δεν είναι εγγύηση οτι θα σου βγεί ο τρομερός και φοβερός φύλακας, αλλά απο την άλλη ολα τα σκυλιά λίγο-πολύ εχουν το ενστικτο της προστασίας του χώρου και της οικογένειας τους.
Αν θες κάτι πιο ευκολο (και μπορείς να το έχεις πάντα), θα σου έλεγα να σκεφτείς την περίπτωση να βρέις ένα ενήλικο σκυλί που να χαρίζεται, ετσι δεν θα χρειαστεί να περάσεις απο τα κουταβίσια (θα μπορείς και να ξεκουραστείς γυρνώντας απο την δουλειά) και μπορείς να διαλέξεις ενα σκυλί χαμηλής ενέργειας που δεν θα σου κάνει το σπίτι ανω κάτω με τα παιχνίδια και την υπερκινητικότητα του. Όπως και να ᾽χει, την πολλή ξεκούραση ξέχασε την αν θες σκύλο, την βόλτα δεν την αποφεύγεις κι ας έχεις κήπο. wink:

Διάβασε αυτό μπορεί να σου φανεί ενδιαφέρον http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=64&t=29911&hilit

Άβαταρ μέλους

καψοραχη
Old Member

Δημοσίευση από καψοραχη » 09 Σεπ 2011, 16:58

Γ.Τ θα σου χαλασω την καρδια αν και δεν σε ξερω....εμενα οι ανθρωποι που ξεκινουν συμβιωση με ενα σκυλι για δικη τους ασφαλεια με βαζουν σε επιφυλακη....δεν μου αρεσει...το σκυλι δεν ειναι "εργαλειο" οπως ειναι ο συναγερμος....περνουμε και συμβιωνουμε με εναν συντροφο και αυτο ξεκιναει απο την ΑΓΑΠΗ ΜΑΣ σε αυτον...θα μου πεις το ενα δεν αποκλειει το αλλο αλλα θα προτιμουσα να ελεγες "λατρευω τα σκυλια θελω να παρω ενα και θα ηθελα ενα μεγαλοσωμο για να νοιωθουμε και ασφαλεια"...βεβαια το τι θα ηθελα εγω γιατι να σε ενδιαφερει θα μου πεις και συμφωνω.....αλλα εγω λεω την γνωμη μου φορα παρτιδα παντα! επειτα και εκεινα περι ζημιων ηρθαν και μου χαλασαν ακομα περισσοτερο την κατασταση.....φιλε μου τα σκυλια ΚΑΙ ζημιες κανουν ΚΑΙ μαδανε ΚΑΙ βολτες θελουν ΚΑΙ εμετο κανουν στο πανακριβο χαλι ΚΑΙ λερωνουν αμα εχουν διαροιες! σκεψου πριν το παρεις γιατι μετα δεν ειναι μπλουζα να την χαρισεις η να την πεταξεις σε τελευταια αναλυση!....υιοθετεις ενα παιδι στην ουσια το οποιο θα φτασει στην καλυτερη περιπτωση την συμπεριφορα ενος 5χρονου παιδιου! σορυ για την τοποθετηση αλλα αν το σκεφτεις ισως εκτος απο ενα σκυλι προστατευω και σενα απο στεναχωρες καταστασεις. Αν αγαπας τα σκυλια τοτε γιατι σκεφτηκες ΤΩΡΑ να παρεις που φοβασαι?

Άβαταρ μέλους

nantia86
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από nantia86 » 09 Σεπ 2011, 17:09

th: th: ακριβως ετσι ειναι η συμβιωση μ'ενα σκυλο.Ο απολυτα εκπαιδευμενος σκυλος να ειναι δε ξερεις τι απροοπτο μπορει να προκυψει.Οποιος εχει μανια με την καθαριοτητα για μενα δε μπορει να συμβιωσει μ'ενα σκυλο,εκτος αν στη πορεια λογω της αγαπης αλλαξη αποψη.Επισης ποτε δε θα μπορουσα να δεχτω καποιος να περει σκυλο μονο για να τον "φυλαει",υπαρχουν καλυτεροι τροποι για να αισθανομαστε ασφαλεις.

Άβαταρ μέλους

zar
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από zar » 09 Σεπ 2011, 17:23

Το να εχεις σκύλο προυποθέτει πανω απο ολα να αγαπας τους σκύλους. Απο κει και πέρα ο καθενας μας εχει τις προτιμήσεις σου σε ράτσα ή μη. Αλλά οι ερωτήσεις σου με τρομάζουν λιγάκι. Δηλαδή αν εχεις παιδί δεν θα το αφήσεις να είναι και παιδί εως οτου μεγαλώσει? κατευθείαν βιολογος δεν θα σου βγει...Τις ζημιές του ως κουτάβι θα τις κάνει, εξαρταται και απο σενα στο ποσο σωστά θα το χειριστείς.
Νομίζω πως αν δεν είσαι διατεθειμένος να ρισκάρεις και να περάσεις και τα δύσκολα με το σκυλο σου, καλο θα ήταν να μην μπεις σε αυτη τη διαδικασία.
Τώρα όσον αφορά την φύλαξη, ναι τα μποξερ είναι σκυλιά που μπορούν να κάνουν φύλαξη αν και εγώ προσωπικά θα πηγαινα σε κατι πιο σίγουρο οπως bullmastiff (αφου λες οτι θες να είναι καλο και με τα παιδιά) απο εγγυημενο εκτροφέα πάντα, και οχι απο pet shop και τα συναφή. Μου φαίνεται οτι ταιριάζει περισσότερο σε αυτά που περιγράφεις και απο αποψη ενεργητικότητας, δεν είναι υπερκινητικά σκυλιά.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

spirostsakas
Saint Bernard

Δημοσίευση από spirostsakas » 10 Σεπ 2011, 15:32

σιγουρα τα μποξερ ειναι ιδανικα για οικογενεια.θα συμφωνησω και εγω με τους προλαλησαντες οτι ο σκυλος δεν ειναι αντικειμενο,και οτι μπορει να του συμβει οτι ακριβως και στον ανθρωπο.απο εγκεφαλικο μεχρι να σου κανει σοβαρες ζημιες,ολα ειναι στο προγραμμα.νομιζω και το λυκοσκυλο ειναι ενα εξαιρετικο σκυλι για οικογενεια και εχουν (μεσα τους) τον φυλακα,αλλα μαδανε θελουν χρονο, φροντιδα κ.ο.κ.εμενα παρολο και τα 2 μου σκυλια εχουν εκδηλωσει συμπεριφορα φυλαξης stop:: στην ουσια εγω νιωθω οτι τα προστατευω απο τον κοσμο και οχι αυτα εμενα thr::
ΕικόναΕικόνα ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

satso
Beagle
Όνομα: Σάββας

Δημοσίευση από satso » 11 Σεπ 2011, 12:57

Φίλε μου,κατά την προσωπική μου άποψη ο ορισμός του οικογενειακού σκυλιού είναι το Golden retriever.Είναι πολύ φιλικά με τα παιδιά και αρκετά μεγαλόσωμα,ώστε αν χρειαστεί να υπερασπιστεί την οικογένεια του(γιατί αν πάρεις σκύλο έτσι πρέπει να τον θεωρείς και να του φέρεσε,διαφορετικά δεν θα έχεις σωστά αποτελέσματα).Βέβαια η συγκεκριμένη ράτσα έχει τρομερή ενέργεια και δεν είναι η καλυτερή λύση για διαμέρισμα.ειδικά όταν είναι κουτάβι θα σου κάνει ζημιές.Αν έχεις πολύ χώρο στο διαμέρισμα και θέλεις να πάρεις έναν αγαθό γίγαντα για σύντροφο και φύλακα,πάρε ένα αγγλικό μαστίφ.Έχουν εξαιρετικό χαρακτήρα,τους μιλάς σαν να είναι άνθρωπος και σε καταλαβαίνουν(έχω μαστίφ και ξέρω).Θέλει πολλές αγκαλιές και δένετε πολύ με την οικογένεια που συμβιώνει.Απλώς θέλει πολύ χώρο γιατί είναι τεράστιο σκυλί,είναι όμως υπερπροστατευτικό και βασίζεσαι ότι θα σε προστατεύσει.Στην Δράμα τρεις έχουμε μαστίφ και κοιμώμαστε πραγματικά με ανοιχτές τις πόρτες.Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα.Αν ενδιαφερθείς για την συγκεκριμένη ράτσα μπορώ να σου δώσω περισσότερες πληροφορίες.

Άβαταρ μέλους

Topic author
TRAPATONI
Puppy

Δημοσίευση από TRAPATONI » 12 Σεπ 2011, 22:39

Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. Έχετε απόλυτο δίκαιο σε αυτά που γράψατε και το καταλαβαίνω. Απλός είμαι στην αναζήτηση ενός φίλου πρώτα απ όλα και μετά φύλακα σκύλου, γι αυτό ψάχνω να βρω κάποια ράτσα που θα ''ταιριάζει'' περισσότερο σε μένα. Βόλτα δεν έχω πρόβλημα να πηγαίνω τον σκύλο, απλά δεν μπορώ τα πολύ ενεργητικά σκυλιά που θα τρέχουν όλη ώρα, θα πηδάνε πάνω σου κλπ. Θέλω όταν κάθομαι πχ στον καναπέ να είναι και αυτός αραχτός δίπλα μου και όχι να χοροπηδάει σαν κατσίκι όλη την ώρα.

Τι γνώμη έχετε για τα bulldog?????????

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 12 Σεπ 2011, 22:48

Όταν απαντήσουμε για τα bulldog μετά για πιο θα ρωτήσεις;
πέστα όλα μαζί για να κανονίσουμε τη πορεία μας cc1:
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”