Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Αγορα Σκυλου

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Forum rules
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Αγορα Σκυλου

Postby ΦΟΙΒΟΣ » 06 Sep 2007, 11:33

Πραγματικά ευχομαι σε λιγες μερες να μην υπαρχει αυτο το topic μαζι και τα τις υπολοιπες αγγελειες!

Δεν θα σας πω πολλα. Γνωριζουμε βεβαια όλοι οτι το νομιμο ειναι τα αγοραζουμε σκυλακια απο εκτροφεις και pet shop και οτιδηποτε αλλο ειναι παρανομο.
Εγω εκανα το μεγαλυτερο λαθος της μερχι τωρα ζωής μου. Αγορασα το Φοιβο απο pet shop χωρις βεβαια να ξέρω τα βασικα (συνθηκες εκτροφης, ποιοι ηταν οι γονεις, ασθενειες των γονιων κτλ). Εχω το Φοιβο μολις 5,5 μηνες. Εχω δωσει σε κτηνιατρους τα 3πλα λεφτα απο αυτα που εδωσα να τον αγορασω. Προβληματα ψωρας, στομαχικα, αυτιων, και βασικοτερο όλων προβλημα καρδιας που διαγνωστηκε προσφατα. Ειναι 8 μηνων!!!
Οταν τον πήρα ηταν φοβικός. Φοβόταν τη σκιά του! (ποιος ξερει τι είχε περάσει???) Αποτέλεσμα ηταν η κοινωνικοποιηση του να μην ήταν η καλύτερη και πιστεψτε με εκανα τρομερες προσπαθειες. Ακομη και τωρα που αλλαξα σπιτι και κάτω στην εισοδο εχει 2 κουβαδες με μπογιες, τους φοβάται και δεν μπαινει στην οικοδομη. Τους πηρα και όλα μια χαρα. Τωρα τους ξαναεβαλα και εχουμε τα ιδια. Αυτο ειναι ενα χαζο καθημερινο παραδειγμα. εχω μια φίλη η οποια ειχε King Charles και επιμενει οτι η δικια της ειχε τρομερη αυτοπεπιθηση. Αυτο λένε και τα χαρακτηριστηκα της ρατσας. Μονο ο pet-shoπας λέει το αντίθετο dv2:

Λοιπον κάνω εκκληση σε ολους αυτους που ενδιαφερονται να αγορασουν σκυλο:ΠΟΤΕ απο pet shop και απο παρανομους εκτροφεις!!!!! Μπορει να σας στοιχισει στην καλυτερη περιπτωση πολλα χρηματα και στην χειροτερη τη ζωη του πιστου σας φιλου.

Αν θέλετε ρατσα μονο απο νόμιμους εκτροφεις και αν οχι σωστε ενα αδεσποτο.

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Re: Αγορα Σκυλου

Postby ΦΟΙΒΟΣ » 06 Sep 2007, 11:38

Και σε αυτη την κατηγορία ολες οι αγγελιες προερχονται απο μελη που έχουν μόνο ΕΝΑ Post. Μπηκαν όλοι εβαλαν τις αγγελειες τους και τιποτα αλλο. Ευτηχως, θα ήταν πολυ αποκαρδιοτικό αν προέρχονταν απο μελη τα οποια ενδιαφέρονταν και ειχαν αποριες ή εδιναν λύσεις κτλ.

akasotakis
Chihuahua

Postby akasotakis » 06 Sep 2007, 20:07

ΦΙΛΕ ΦΟΙΒΟ, θα ηθελα να σε ρωτησω τη ακριβως ενοης παρανομους εκτροφεις.εγω προσωπικα δεν εχω βαλει καμια αγγελια αλλα εκτρεφω σκυλια σε φυσιολογικες τιμες ,και παντα υγειεστατα με τα εμβολια τους κτλ.
O KAΛΥΤΕΡΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ...!!

Morgan_A
Global Moderator
Όνομα: Ισιδώρα
Φύλο: Θήλυ

Postby Morgan_A » 06 Sep 2007, 22:53

Η αγορά κουταβιών από pet shop, είναι ένα θέμα το οποίο έχουμε λίγο - πολύ εξηγήσει και στην παράγραφο "ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ ΣΚΥΛΟ" στο topic "Ερωτήσεις προς τον εκτροφέα" και νομίζω, ότι όλοι συμφωνούμε, ότι οι συνθήκες στις οποίες υποβάλλονται τα κουτάβια, κατά το διάστημα το οποίο παραμένουν στα μαγαζιά αυτά, μέσα σε κλουβάκια... κλπ, κλπ, κλπ, δεν είναι αυτές που θα έπρεπε σε καμμία περίπτωση..., με αποτέλεσμα τα περισσότερα από αυτά, να παρουσιάζουν πολλά προβλήματα υγείας και όχι μόνο..., στην πορεία της ζωής τους...

Όμως το θέμα της εκτροφής σκύλων από ερασιτέχνες εκτροφείς... και όχι επαγγελματίες, δεν είναι το ίδιο, τουλάχιστον κατά την δική μου άποψη.
Στην περίπτωση αυτή, δεν μπορούμε, να μην παραδεχθούμε, ότι υπάρχουν και άτομα τα οποία ασχολούνται με την εκτροφή ερασιτεχνικά, αλλά είναι λάτρεις των ζώων τους... και της φυλής που εκτρέφουν και οι συνθήκες οι οποίες τα φροντίζουν και τα μεγαλώνουν είναι άριστες...

Ερασιτέχνες εκτροφείς υπάρχουν σε πολλές χώρες της Ευρώπης και μάλιστα κάποιοι από αυτούς, έχουν καταφέρει να θεωρούνται κοφυφαίοι στο έργο τους...

Επίσης, θα πρέπει να τονίσουμε εδώ, ότι ακόμα και επαγγελματίες εκτροφείς, δεν είναι πάντα σωστοί... και έχουμε και τέτοιες περιπτώσεις υπόψη μας...

Για να αποφεύγουμε όμως, περιπτώσεις όπως αυτήν που μας εξιστόρησε η φίλη ΦΟΙΒΟΣ, αλλά και κάθε περίπτωση ανεύθυνης εκτροφής..., απ΄ όπου κι΄ αν προέρχεται, θα πρέπει να βοηθήσουμε όλοι, με όποιο τρόπο μπορεί ο καθένας από την δική του πλευρά..., να ενημερώνεται σωστά ο μελλοντικός ιδιοκτήτης..., ώστε να είναι σε θέση, να ελέγξει τις συνθήκες στις οποίες ζει το κουτάβι, το οποίο πρόκειται να αγοράσει, καθώς και το πόσο υπεύθυνος είναι ο κάθε εκτροφέας ερασιτέχνης ή επαγγελματίας..., ώστε να μπορεί, να πάρει τις περισσότερες δυνατές εγκυήσεις..., σχετικά με την υγεία του ζώου...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Image

Berma
Chihuahua

Postby Berma » 07 Sep 2007, 00:04

Χαίρετε και από εμένα και θα με συγχωρέσετε που απαντώ πρώτα εδώ χωρίς να συστηθώ πρώτα,αλλά θα γίνει και αυτό.

akasotakis wrote:ΦΙΛΕ ΦΟΙΒΟ, θα ηθελα να σε ρωτησω τη ακριβως ενοης παρανομους εκτροφεις.εγω προσωπικα δεν εχω βαλει καμια αγγελια αλλα εκτρεφω σκυλια σε φυσιολογικες τιμες ,και παντα υγειεστατα με τα εμβολια τους κτλ.

Η παρανομία ή όχι ενός εκτροφέα (αν και ο όρος "εκτροφέας" δεν αρμόζει για την περιγραφή αυτών των ατόμων,που μάλλον είναι απλοί ιδιοκτήτες που ζευγαρώνουν το σκυλάκο τους για να δούν απογόνους ή κουταβοπαραγωγοί με σκοπό το κέρδος) έχει αρκετές παραμέτρους:

1. Ο "παράνομος εκτροφέας" δεν διαθέτει pedigree και πιστοποιητικά εργασίας (όπου χρειάζετε) για τα σκυλιά του και δεν υπόκειτε στους ελέγχους του αρμόδιου κυνολογικού οργάνου της χώρας του (πχ. ΚΟΕ).

2. Δεν δηλώνει ως οφείλει τις γέννες του.

3. Δεν πληρεί υγειονομικές και υλικοτεχνικές προϋποθέσεις και διατάξεις.

4. Δεν εκδίδει τιμολόγια ή αποδείξεις και δεν δηλώνει το εισόδημα του από την εκτροφή.

5. Δεν προχωρά σε κτηνιατρικές εξετάσεις για κληρονομικά νοσήματα και τα σκυλιά του δεν συνοδεύοντε από τα κατάλληλα πιστοποιητικά.

6. Δεν συμμετέχει σε εκδηλώσεις που προάγουν την ποιοτική εκτροφή αλλά και την ανάπτυξη της κυνοφιλίας (εκθέσεις,εξετάσεις εργασίας,σεμινάρια).

Οπότε λοιπόν βλέπεις πως κάποιος μπορεί να είναι παράνομος ως προς τα αρμόδια κυνολογικά όργανα,ως προς τα αρμόδια υγειονομικά όργανα,ως προς τα αρμόδια οικονομικά όργανα αλλά κυρίως να παράγει αμφιβόλου ποιότητας ζώα που υποβαθμίζουν την κυνοφιλία και εξαπάτουν,τις περισσότερες φορές,τον αγοραστή αφού δεν του παρέχουν απαραίτητες προϋποθέσεις και αποδείξεις ποιοτικής και υπεύθυνης εκτροφής.

Και για αναρωτηθείτε αν θα εμπιστευόσασταν ερασιτέχνη ιατρό,παιδίατρο,αρχιτέκτονα,κ.α. που δεν σας παρέχει κάποια "απόδειξη" των ικανοτήτων του και του προϊόντος του?...
Γιατί να εμπιστευτείτε την υγεία,την εμφάνιση,τον χαρακτήρα του μελλοντικού σας,τετράποδου συντρόφου σε ερασιτέχνη που δεν έχει και πολλά να χάσει?... :wink:
Η διαφορά της ιδιοφυίας με την βλακεία είναι ότι η πρώτη έχει όρια!

Morgan_A
Global Moderator
Όνομα: Ισιδώρα
Φύλο: Θήλυ

Postby Morgan_A » 07 Sep 2007, 01:16

Καλώς όρισες στην παρέα μας φίλε, ή φίλη Βerma.

Συμφωνώ απολύτως με όσα μας γράφεις, όταν αναφέρθηκα σε ερασιτέχνη εκτροφέα, σε καμμία περίπτωση δεν εννοούσα, ότι δεν θα παρείχε τις προϋποθέσεις τις οποίες μας αναφέρεις... :!: :!: :!:

Οι προϋποθέσεις αυτές είναι αναγκαίες και θα πρέπει να ελεγχούν οπωσδήποτε, από τον κάθε υποψήφιο αγοραστή, όλες... :!: :!: :!:

Λέγοντας ερασιτέχνη, έναν εκτροφέα και όχι επαγγελματία, εννοούσα ότι δεν θα είναι κατ΄ ανάγκη αυτό το επάγγελμά του..., όχι ότι θα παρήχε λιγώτερες εγγυήσεις... σχετικά με την υγεία και την θεσμοθετική διαδικασία..., την οποία ορίζει ο ΚΟΕ και η οποία βέβαια, είναι απαραίτητη προκειμένου να έχεις τις στοιχειώδης εγκυήσεις... :nop:
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Image

DIOR
Saint Bernard

Postby DIOR » 07 Sep 2007, 06:36

Berma"
4. Δεν εκδίδει τιμολόγια ή αποδείξεις και δεν δηλώνει το εισόδημα του από την εκτροφή.

Γεια σου και καλως ηρθες ~wv

Αν γνωριζεις καποιον εκτροφεα που να εκδιδει τιμολογiα η αποδειξεις θα ηθελα να μου δωσεις πληροφοριες pm :roll:
Αύριο είναι πολύ σημαντική ημέρα μην το ξεχνάς……είναι η πρώτη μέρα της υπόλοιπης ζωής σου!!

sofiad
Dog Star ¤

Postby sofiad » 07 Sep 2007, 08:19

Για μενα ο υπευθυνος εκτοφεας ειναι μονο αυτος που ζευγαρωνει για την καλυτερευση μιας ρατσας και κανενας αλλος.Για να το κανει αυτο πρεπει να εχει παρα πολλες γνωσεις,γεννετικης,κτηνιατρικης κλπ.

Ολοι οσοι ασχολουμαστε με τα σκυλια και εχουμε διαλεξει καποιο σκυλι ρατσας,ειναι σιγουρο οτι αγαπαμε την ρατσα αυτη,αυτο ομως δεν σημαινει οτι ξερουμε και μπορουμε να ζευγαρωσουμε το σκυλι μας.Ενα ζευγαρι σκυλων ρατσας η πολλες φορες οπως βλεπουμε στις αγγελιες για ζευγαρωματα,2 ημιαιμων σκυλων,δεν μας κανει αυτοματα εκτροφεις.

Δεν μπορω να φανταστω να ειχα ζευγαρωσει το σκυλι μου,να ερχοταν η ωρα της γεννας μεσα στην νυχτα που δεν υπαρχουν ουτε γιατροι διαθεσιμοι εκεινη την ωρα και να επρεπε να γεννησει με την βοηθεια μου,δεν μπορω να φανταστω αν ενα κουταβι ερχοταν αναποδα και επρεπε να κανει καισαρικη και ο γιατρος δεν μπορουσε να ερθει,δεν μπορω να φανταστω τι θα γινοταν αν η μανα πεθαινε στην γεννα και επρεπε εκτος απο τον πονο του χαμου της σκυλας μου,να ταισω και να φροντισω να ζησουν τα κουταβακια.
Ειναι τοσα πολλα αυτα που πρεπει να σκεφτει καποιος υπευθυνος ιδιοκτητης σκυλου πριν αρχισει εκτροφη,και βεβαια να σκεφτει οτι δεν υπαρχουν σπιτια για ολα αυτα τα κουταβια που γεννιουνται στην χωρα μας
A dog teaches a boy fidelity,perseverance,and to turn around three times before lying down sm:)

ΦΟΙΒΟΣ
Saint Bernard

Postby ΦΟΙΒΟΣ » 07 Sep 2007, 08:54

Tον υπευθυνο εκτροφεα τον περιεγραψε η Σοφια. Τον νομιμο τον περιεγραψε η Berma. Σιγουρα καμια αγγελια δεν ειναι νομιμη. Ποσοι πιστευετε οτι ειναι υπευθυνοι???? Ας μας απαντησουν λοιπον με τι προυποθεσεις εκτρεφουν ολοι αυτοι που ζητουν ταιρι και ολοι αυτοι που τα πουλανε.

Γιατι να συνεχιζεται αυτο δεν το καταλαβαινω.... Το ευκολο χρημα ειναι ο στοχος των περισσοτερων, αλλα γιατι να γινεται τοσο απροκαληπτα και σε βαρος των καλυτερων μας φιλων?

Γιατι ο οποιοςδηποτε που εμβολιαζει ενα κουταβι, μπορει να ονομαζεται εστω και ερασιτεχνης εκτροφεας???

Δωρα, στο ξαναλεω, δεν συμφωνω με αυτο που πας να κανεις αλλα με εχεις πεισει οτι αν και οταν το κανεις, θα γινει με τις καλυτερες προυποθεσεις (θα διαβασεις, θα ρωτησεις). Θέλω να ακουσω και τα επηχειρηματα των υπολοιπων, γιατι μεχρι τωρα το μονο που ακουστηκε ηταν:
ΦΙΛΕ ΦΟΙΒΟ, θα ηθελα να σε ρωτησω τη ακριβως ενοης παρανομους εκτροφεις.εγω προσωπικα δεν εχω βαλει καμια αγγελια αλλα εκτρεφω σκυλια σε φυσιολογικες τιμες ,και παντα υγειεστατα με τα εμβολια τους κτλ.

Εσενα σε επεισε? Δηλ. να κανω και εγω Φοιβακια, να εμβολιασω τα κουταβια, τα δινω και σε τιμη προσφορας και εγινε η δουλεια μου. Ωραια.....

pekinoua
Beagle

Postby pekinoua » 07 Sep 2007, 09:05

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ !!!!

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΛΥ ΠΟΥ ΣΑΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΡΟΥΜΕΝΗ ΠΟΥ ΘΑ ΜΙΛΗΣΩ ΜΑΖΙ ΣΑΣ, ΠΟΛΛΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΑΛΛΑ ΟΛΟΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΑΣ Ο ΦΟΙΒΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΠΟΝΟΣ ΚΑΙ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΩ ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΕΒΟΜΑΙ ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΩΣΤΟ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΣΥΝΑΘΡΩΠΟΥΣ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ "ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΕΣ"ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΥΤΕ ΤΟΝ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΤΗΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΜΑΣ ΣΤΟ ΠΕΡΑΣΜΑ ΤΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.ΟΤΑΝ ΠΑΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΚΟΥΤΑΒΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΞΕΡΕΙΣ ΔΥΟ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΤΗΝ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΤΟΥ ΣΚΥΛΙΟΥ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ Η ΔΥΣΠΛΑΣΙΑ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΙΔΙΟΣ ΣΤΑ ΜΙΚΡΑ ΚΟΥΤΑΒΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΑΠΤΥΓΜΕΝΗ, ΤΙ ΕΝΝΟΩ;ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΘΑΜΠΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΚΟΙΤΑΖΟΥΜΕ ΠΙΟ ΠΡΟΣΕΧΤΙΚΑ ΠΡΙΝ ΑΓΟΡΑΣΟΥΜΕ.ΣΤΑ PET SHOP ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΠΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΟΥΜΕ ΞΑΝΑΠΕΙ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΜΕΝΑ ΣΕ ΜΙΚΡΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ,ΧΩΡΙΣ ΗΡΕΜΙΑ, ΕΝΤΟΝΗ ΚΙΝΗΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ ΕΝΑ ΦΩΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΑΚΗ ΤΟΥΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ , ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΟΥΝ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ΒΓΑΙΝΟΥΝ ΝΕΥΡΙΚΑ ΚΑΙ ΑΝΤΙΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΕΓΜΕΝΑ, ΑΛΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΤΑ ΑΓΟΡΑΖΟΥΝ Π.Χ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΓΝΩΣΤΟ PET SHOP ΝΑ ΠΑΡΩ ΔΟΧΕΙΑ ΑΛΟΥΜΙΝΕΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΜΙΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΗΘΕΛΕ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑΝ ΓΕΡΜΑΝΙΚΟ ΛΥΚΟ , ΠΑΝΕΜΟΡΦΟΣ , ΜΕΓΑΛΟΣΩΜΟΣ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΚΟΠΡΟΦΑΓΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΤΕ ΤΙ ΕΝΝΟΩ , ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΟΥΝ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΕΔΕΙΞΑ ΤΗΝ ΕΙΚΟΝΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΚΑΙ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΤΟΥΣ "ΚΟΙΤΑ ΤΙ ΟΜΟΡΦΟΣ ΛΥΚΑΡΟΣ ΟΛΟΙ ΘΑ ΜΑΣ ΖΗΛΕΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΒΓΕΙ ΑΠΟ ΕΔΩ ΘΑ ΤΟ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ"ΠΟΥ ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΞΩ;ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΑ ΔΥΟ ΟΨΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΡΙΝΟΥΜΕ ΣΚΛΗΡΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟΠΛΕΥΡΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΜΥΑΛΟ ΦΙΛΗ BERMA , ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΕΦΤΑΙΓΕ ΜΟΝΟ ΤΟ ΜΑΓΑΖΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΠΟΥ ΘΑΜΠΩΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΙΑ ΚΑΙ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ , ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ PET SHOP ΟΥΤΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΛΟΓΟ ΚΑΠΟΙΟΝ ΗΘΙΚΟΝ ΑΞΙΟΝ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΚΑΤΗΓΟΡΩ ΚΑΝΕΝΑΝ ΠΟΥ ΤΟ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑΤΙ ΚΑΘΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟΣ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ.ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΑ ΕΚΤΡΟΦΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΟΛΑ ΕΝΤΑΞΕΙ ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΟΡΟΙΔΕΥΟΜΑΣΤΕ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΟΥΤΕ ΤΙΜΟΛΟΓΙΑ ΔΙΝΟΥΝ ΟΥΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ,ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΣΕ ΕΛΑΧΙΣΤΑ.ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΚΤΡΟΦΕΙΟ ΚΑΙ ΕΝΩ ΚΑΤΑΠΕΡΙΕΡΓΟ ΤΡΟΠΟ ΕΙΧΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ ΟΠΩΣ ΤΑΧΑ ΕΙΠΕ ΤΟ ΚΟΥΤΑΒΙ ΕΠΑΣΧΕ ΑΠΟ ΤΥΦΟ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΕ , ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΟΥ ΕΙΠΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΕΙΠΕ"ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΙ ΝΑ ΣΑΣ ΠΩ ΕΧΘΕΣ ΤΟ ΕΒΑΛΑ ΤΟ ΕΜΒΟΛΙΟ"ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΠΡΙΝ ΤΟ ΠΑΡΩ .
ΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ;ΟΤΙ Η ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΑ ΖΩΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΓΡΑΜΜΕΝΟΣ ΚΑΠΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΝΑ ΤΑ ΣΕΒΕΣΑΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΑΓΓΕΛΙΕΣ, ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΖΩΗ ΜΟΥ, ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΔΙΝΟΥΝ ΝΟΗΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕ ΚΑΝΟΥΝ ΕΥΤΙΧΙΣΜΕΝΗ ΤΑ ΛΑΤΡΕΥΩ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΓΡΑΝΤΖΟΥΝΙΑ Η ΕΡΕΘΙΣΜΟ ΤΑ ΤΡΕΧΩ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ ΓΙΑΤΡΟ ΓΙΑ ΝΑΜΗΝ ΜΟΥ ΠΑΘΟΥΝ ΚΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΠΕΘΑΝΩ, STICK ΓΙΑ ΤΑ ΔΟΝΤΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΤΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΤΕΡΗΔΟΝΑ ΚΑΙ ΚΤΛ.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΤΑ ΜΠΟΞΕΡΑΚΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΟΛΥ ΦΡΟΝΤΙΔΑ ΚΑΙ ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΣΟΙ ΕΧΟΥΝ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΑΠΟ ΕΜΕΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ .
ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΕΧΕΙΣ ΙΣΟΤΙΜΟ ΜΕΛΟΣ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΞΑΓΡΥΠΝΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙ ΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΑΡΡΩΣΤΑ, ΝΑ ΦΑΝΤΑΣΤΗΤΑΙ ΕΓΩ ΚΟΙΜΗΘΗΚΑ ΣΤΟ ΚΤΗΝΙΑΤΡΕΙΟ ΟΤΑΝ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ ΜΟΥ ΕΙΧΕ ΧΕΙΡΟΥΡΓΗΘΕΙ ΚΑΙ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕ ΗΞΕΡΑ ΜΕ ΑΦΗΣΕ ΓΙΑΤΙ ΗΞΕΡΑ ΟΤΙ ΗΜΟΥΝ ΙΚΑΝΗ ΝΑ ΚΟΙΜΗΘΩ ΑΠΕΞΩ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΑ ΑΠΟ ΚΛΟΥΒΑ ΣΕ ΚΛΟΥΒΑ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΣΕ ΟΛΑ ΠΑΡΕΑ.
ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΧΑΡΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΩ ΑΠΛΑ ΜΟΝΟ ΚΑΡΔΙΑ ΚΑΙ ΑΠΕΡΑΝΤΗ ΕΥΑΙΣΘΗΣΙΑ.
ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ.

ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ
pekinoua!!!!

Return to “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”