αγορα CHOW CHOW

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
chow chow
Puppy

αγορα CHOW CHOW

Δημοσίευση από chow chow » 10 Απρ 2010, 20:36

Γεια χαρα σε ολους!

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα chow chow και εκανα μια βολτα στα pet shop της θεσσαλονικης, αλλα με αυτα που διαβαζω το σκεφτομαι. Ειδα ενα χαριτωμενο σε ενα pet shop αλλα η γλωσσα του δεν ειναι εντελως μπλε. Αυτο είναι δείγμα οτι δεν ειναι καθαροαιμο? Τι αλλο να προσεξω κατα την αγορα ?
Υπαρχει καποιος αξιοπιστος πετσοπας η εκτροφεας στη θεσσαλονικη ή βορεια ελλαδα να ρωτησω?

Ευχαριστω..

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Re: αγορα CHOW CHOW

Δημοσίευση από Marga » 10 Απρ 2010, 20:39

καλησπερα ~wv

ΔΕΝ υπαρχουν αξιοπιστοι πετσοπαδες, απευθυνσου σ εναν σωστο εκτροφεα ~wv

Άβαταρ μέλους

Kat
Εκτρoφέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat » 10 Απρ 2010, 22:49

chow chow έγραψε:Γεια χαρα σε ολους!

Ενδιαφερομαι να αγορασω ενα chow chow και εκανα μια βολτα στα pet shop της θεσσαλονικης, αλλα με αυτα που διαβαζω το σκεφτομαι. Ειδα ενα χαριτωμενο σε ενα pet shop αλλα η γλωσσα του δεν ειναι εντελως μπλε. Αυτο είναι δείγμα οτι δεν ειναι καθαροαιμο? Τι αλλο να προσεξω κατα την αγορα ?
Υπαρχει καποιος αξιοπιστος πετσοπας η εκτροφεας στη θεσσαλονικη ή βορεια ελλαδα να ρωτησω?

Ευχαριστω..
Αγαπητέ φίλε

Εμείς έχουμε εκτροφείο Chow Chow και μπορούμε να σε βοηθήσουμε σε ότι θές αν και δεν είμαστε στην Βόρεια Ελλάδα αλλά στην Κύπρο. Έχουμε στείλει μωρά μας στην Ελλάδα και αυτο είναι πολύ εύκολο διότι υπάρχουν απ ευθείας πτήσεις τόσο προς Αθήνα όσο και προς Θεσσαλονίκη. Αλλά και να μην θέλεις να πάρεις κουτάβι απο εμάς , με μεγάλη μου ευχαρίστηση θα σε βοηθήσω όσο μπορώ για να πάρεις την πιο σωστή απόφαση. Μπορείς να βρείς περισσότερα στοιχεία για εμάς στο http://www.chowschows.net και μπορείς να επικοινωνήσεις στο info@chowschows.com. Θα χαρώ να μιλήσω μαζί σου πιο αναλυτικά
Για ένα πραγματικό σύντροφο, ένα αληθινό φίλο, ένα χαριτωμένο πλασματάκι, για ότι ονειρεύεσε να βρείς σε ένα σκύλο,
θα το βρείς σε ένα Chow-Chow
http://www.chowschows.net , http://www.facebook.com/chowschows

Άβαταρ μέλους

maria_eleni
Saint Bernard

Δημοσίευση από maria_eleni » 10 Απρ 2010, 23:13

Μείνε ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΤΑ PET SHOP!
Αν δεν ξέρεις σχετικά ψάξε τον όρο puppy mills στο forum ή google για να δεις από που προέρχονται τα σκυλάκια στις βιτρίνες.

Επίσης πολλά από τα κουταβάκια στα pet shop είναι άρρωστα για τους εξής λόγους:
α. οι συνθήκες διαβίωσης των γονιών του κουταβιού είναι άθλιες και δεν τα περιθάλπουν. αν πάσχει από κάτι η μαμά θα το περάσει στο κουτάβι.
β. συχνά τα σκυλάκια προέρχονται από αιμομικτικές γέννες. η δυσπλασία και άλλες κληρονομικές ασθένειες θερίζουν.
γ. ο τρόπος μεταφοράς των κουταβιών από τα puppy mills στα pet shop είναι επίσης άθλιες. τα κουτάβια στοιβάζονται σε τραίνα και αεροπλάνα και πολύ εύκολα το ένα κουτάβι που ενδεχομένως είναι άρρωστο μπορεί να κολλήσει τα υπόλοιπα. Δεν είναι άλλωστε τυχαίο που ο τύφος θερίζει.

οι έμποροι στα pet shop φέρονται στα κουτάβια σαν εμπορεύσιμη ύλη. Δεν υπολογίζουν οτι έχουν ψυχούλες.

Το σκυλάκι σου θα το έχεις για πολλά χρόνια. Αξίζει να πληρώσεις κάτι παραπάνω και να αποκτήσεις ένα υγειές κουτάβι, μορφολογικά σωστό που δεν θα παρουσιάσει κληρονομικές ασθένεις.

έχω ημίαιμο τσοου τσοου με καυκάσου και η γλώσσα του είναι μισή μπλέ μισή ρόζ! Το κουτάβι που είδες δεν είναι καθαρόαιμο.

πάρε τηλέφωνο στον ΚΟΕ (Κυνολογικός όμιλος Ελλάδας) και ζήτα μια λίστα με εκτροφείς

Άβαταρ μέλους

Topic author
chow chow
Puppy

Δημοσίευση από chow chow » 12 Απρ 2010, 15:37

Ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις απαντήσεις σας, είστε πολύ κατατοπιστικοί.

Μετά από αυτά που έχω διαβάσει στο φορουμ σχετικά με τα pet shop (ανοιξαν τα ματια μου) έχω ήδη επικοινωνήσει με τον κ. Χάρη, που εκτρέφει Chow Chow στην Κύπρο ( http://www.chowschows.net ) κ έχω τις καλύτερες εντυπώσεις. Πολύ πρόθυμος σε όλα κ με διάθεση να βοηθήσει. Δείχνει πραγματικό ενδιαφέρον για τα chow chow. +1 για οσους κανουν καλή δουλεια, μπραβο!

Έυχομαι σύντομα να εχω συντροφιά ένα αξιαγάπητο κ υγιές chow chow..

Άβαταρ μέλους

vagos789
Saint Bernard

Δημοσίευση από vagos789 » 12 Απρ 2010, 16:57

Πιστευω οτι οι αδελφοι απο την Κυπρο θα σε κατατοπισουν αριστα.
Ωραια σκυλια με ιδιομορφο χαρακτηρα και απαιτησεις σε οτι αφορα την λεονταρίσια γουνα τους.

Άβαταρ μέλους

Topic author
chow chow
Puppy

Δημοσίευση από chow chow » 14 Απρ 2010, 12:37

Ειμαι πολύ χαρουμενος απο χθες τρεχει στο σπιτι μας η μικρή Cherry..

Ευχαριστώ πολύ τα παιδια απο την Κύπρο, Χαρη & Κατερίνα για την υπεροχη κουκλίτσα..
Όταν παρέλαβα την Cherry απο το αεροδρόμιο ήταν σε ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ κατασταση, πεντακάθαρη καλοχτενισμένη, έλαμπε κυριολεκτικα.
Δείχνουν πραγματική αγάπη για τα "μωρά" τους, μακάρι όλοι να ηταν τοσο υπεύθυνοι όσο Χαρης & Κατερίνα.
Όλα πολύ προσεγμένα, με όλα της τα χαρτιά που τη συνοδεύουν, Pedigree, διαβατηριο κτλ, τροφή για τις πρώτες μερες, stick για υγιεινη του στόματος, μέχρι κ πάνες για τη μεταφορα παρέλαβα μαζί με τη μικρή.
Πρόθυμοι στο να λύσουν καθε απορία μου σχετικά με τα chow chow μεχρι κ την πιο απλή λεπτομέρεια, ήταν συνεχώς δίπλα μου τηλεφωνικα από την πρώτη στιγμή για το καθετι και οποιαδήποτε ώρα. Πραγματικοί ΕΚΤΡΟΦΕΙΣ με όλη τη σημασία της λέξεως !!! Μπραβο παιδια σας ευχαριστώ πολύ για τη μικρή, είναι υπεροχη!!
Ευτυχώς που ήρθαν ετσι τα πραγματα και σας γνωρισα και δεν κατέληξα απο την απειρία μου σε καποιο πετσοπ....

Η μικρή είναι απίστευτη... σαν ανθρωπος.. Προσαρμοστηκε αμεσως στο νεο της σπίτι, δε δειχνει καθόλου φόβο, ειναι πολύ χαρωπη κ καλοδιαθετη και όλο ενέργεια. Της παρεσουν πολυ τα παιχνίδια κ τα χαδια... τρελένεται για βολτες στο παρκο και δείχνει εξοικειωμένη με τους ανθρώπους..
καλα όταν ξαπλώνει είναι αποθεωση.. σκέτο λιονταράκι..

Άβαταρ μέλους

ντιτο
Dog Star ¤¤¤¤
Όνομα: Μαρια

Δημοσίευση από ντιτο » 14 Απρ 2010, 12:46

πολυ ομορφες εξελιξεις,να το χαιρεσαι λοιπον και να περνατε καλα.οσο για τον κυριο χαρη και κατερινα εχουν ποιοτητα και φαινεται απο τα ποστ τους.μπραβο και σε εκεινους αλλα και σε εσενα.τυχερουλης ησουν. wink:

Άβαταρ μέλους

dew
Dog Star ¤

Δημοσίευση από dew » 14 Απρ 2010, 13:16

owo:: Αυτό και αν ήταν γρήγορο!! Πότε πρόλαβε και ήρθε;; Πριν 4 μέρες μας έγραψες ότι ψάχνεις!
Να το χαίρεσε! Εύχομαι πολλά ευτυχισμένα χρόνια!
Εικόνα
Having somewhere to go is home, having someone to love is family, having both is blessing.

Άβαταρ μέλους

Kat
Εκτρoφέας
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Kat » 14 Απρ 2010, 14:42

Σας ευχαριστούμε όλους για τα καλά σας λόγια. Εμείς είμαστε τυχεροί που μπορέσαμε να βρούμε τόσο καλές οικογένεις για τα "μωρά" μας. Και οι τρείς οικογένειες που πήραν μωρά απο αυτή τη γέννα ( δύο απο την Αθήνα και μία απο τη θεσσαλονίκη) δείχνουν απίστευτη αγάπη , φροντίδα και στοργή για τα μικρά κουταβάκια.
Σωτήρη, Γιώργο και Απόστολε σας ευχαριστούμε πολύ.

Επιπλέον ευχαριστούμε και συγχαίρουμε όλα τα μέλη αυτού του φόρουμ που δείχνουν τόση πολλή, ειλικρινή και ανόθευτη αγάπη για τα σκυλάκια. Πραγματικά το αξίζουν αυτό οι μικροί μας φίλοι
Για ένα πραγματικό σύντροφο, ένα αληθινό φίλο, ένα χαριτωμένο πλασματάκι, για ότι ονειρεύεσε να βρείς σε ένα σκύλο,
θα το βρείς σε ένα Chow-Chow
http://www.chowschows.net , http://www.facebook.com/chowschows

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”