Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

ποια ρατσα θα ηταν ιδανικη?

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Forum rules
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
pamela
Chihuahua
Chihuahua

ποια ρατσα θα ηταν ιδανικη?

Postby pamela » 28 Jan 2010, 16:07

γεια σας κ παλι θα ηθελα μια βοηθεια κ την αποψη σας ως εμπιροι για το ποια ρατσα σκυλου θα τεριαζςε στην δικη μου περιπτωση
οπως εχω αναφερει εχω μια κορη κ ειμαι εγκυοσ στο δευτερο παιδακι η μικρη μου ειναι 3 χρονων κ εχει πολυ καλεσ σχεσεισ με τα σκυλακια των φιλων κ εχει αρχισει να μου ζηταει να παρουμε κ ενα δικο μας μετα απο 10 με 12 μηνεσ βεβαια για να εχω γεννησει κ να εχει ξεπεταχτει κ το 2 ο μωρο ,αλλα μεχρι τοτε θελω να ειμαι πανετοιμη κ να εχω βρει κ τον εκτροφεα που θα το παρω
το σκυλακι που θα παρουμε θελω να ειναι οσο το δηνατον μικροτερο λογο των συχνων ταξιδιων που κανουμε στο εξιχικο κ θα θελουμε να το εχουμε συνεχεια μαζι μας θελω να μενει μεσα στο σπιτι,ενοειτε να ειναι φυλικο με τα παιδια,καλοσ φιλακας,κ τελοσ να μην βγαζει τριχωμα ελπιζω να μην ζηταω παρα πολλα κ να μην σας κουρασα με την πολυλογια μου
απλα θελω να μας ταιριαξει κ να του ταιριαξουμε οσο το δυνατον περισσοτερο κ να γινει κ αυτο μελοσ τησ οικογενειας μας!!!
ακουω τις προτασεισ σας λοιπον,
φιλικα Βασιλική!!!!!

Yiota23
Chihuahua
Chihuahua

Re: ποια ρατσα θα ηταν ιδανικη?

Postby Yiota23 » 28 Jan 2010, 16:22

Ένα Μαλτεζακι θα ήταν κατάλληλο είναι πολύ καλά σκυλιά με καλό χαρακτήρα και παρόλο το πολύ τους τρίχωμα δεν μαδάνε !!! Παρά το μικρό του μέγεθος θεωρείται πολύ καλός φύλακας, είναι πιστός, πολύ έξυπνος και ιδιαίτερα αγαπητός.Πιστεύω θα ταίριαζε σε αυτά που ζητάτε.
Οσο περισσότερους Ανθρώπους γνωρίζω, τόσο πιο πολύ αγαπώ τον σκύλο μου !!

dew
Great Dane
Great Dane

Postby dew » 28 Jan 2010, 17:49

Καλώς ήρθες (bs)
Πολύ χαίρομαι παρόλο που τα παιδάκια σου είναι θα είναι μικρά (με το καλό να έρθει και το δεύτερο) σκέφτεσαι να προσθέσεις στην οικογένεια σας και ένα σκυλάκι!(bs)
Εγώ δε θα σταθώ τόσο στη ράτσα, υπάρχουν πολλά μικρόσωμα σκυλάκια ράτσας ή ημιαιμάκια που θα ταίριαζαν στη περίπτωσή σας.
Αυτό που ήθελα να σου πω είναι ότι με δύο μικρά παιδάκια θα ήταν καλύτερο, ότι σκυλάκι και να διαλέξεις να μην είναι κουτάβι αλλά ένας ενήλικος σκύλος, καλά κοινωνικοποιημένος και φυσικά να τον υιοθετήσετε αφού πρώτα δείτε τις αντιδράσεις απέναντι στα παιδιά και την οικογένεια..
Γιατί το λέω αυτό; Τα κουταβάκια (γράφω σύμφωνα με τα λεγόμενα όλων αλλά και από προσωπική εμπειρία), θέλουν λίγο περισσότερη ενασχόληση ώστε 1ον να μη δαγκώνουν (όλα δαγκώνουν μέχρι τους 6 μήνες) 2ον να μη λερώνουν (ατυχήματα υπάρχουν πάντα στην αρχή, ειδικά όσο η κύστη τους είναι μικρή και χρειάζονται τουαλέτα και 5 φορές την ημέρα) και 3ον στην εφηβική ηλικία αρχίζουν να προσπαθούν να ανέβουν ιεραρχία (με λίγο απότομες κινήσεις, ως έφηβοι, καβαλόντας,δαγκώνοντας κτλ).
'Ολα αυτά με 2 μωρά παιδάκια μέσα στο σπίτι είναι αρκετά μεγάλος μπελάς και πολλές φορές δυστυχώς τα κουταβάκια οδηγούνται στην απομόνωση (ως άγρια και επικίνδυνα) με αποτέλεσμα να μη κοινωνικοποιηθούν σωστά και να έχουν μεγαλύτερα προβλήματα μεγαλώνοντας.
Από την άλλη αν αναζητήσεις ένα σκυλάκι ημίαιμο ή και ράτσας, ενηλικιωμένο και ήρεμο από κάποιο σωματείο ή ίσως και εκτροφείο, φέρνοντάς το κοντά στην οικογένεια για να γνωριστήτε και μετά να το υιοθετήσετε πιστεύω ότι θα σας σώσει από πολλούς μπελάδες!
Αν φυσικά δεν έχετε πρόβλημα να κάνετε υπομονή σε όλα τα παραπάνω που έγραψα και πιστεύετε ότι θα τα καταφέρετε, τότε πλήρως συνειδητοποιημένοι για τους μικρούς μπελάδες που θα φέρει (μαζί με όλες τις χαρές) πάρτε ένα κουταβάκι. (bs)
Image
Having somewhere to go is home, having someone to love is family, having both is blessing.

Marga
Club Member
Club Member

Postby Marga » 28 Jan 2010, 20:34

Καλησπερα και με το καλο να δεχτειτε το μωρο σας!

Πρεπει να τονισω οτι,
Τα μαλτεζακια δεν ειναι καλη επιλογη για μικρα παιδια :!:

Tωρα γενικα, θα ελεγα πως αφου που τα παιδια ειναι μικρα, οποτε μπορει και καποια στιγμη να φερθουν ατσαλα στο σκυλο, καλυτερα να μη παρετε καποια πολυ μικροσωμη ρατσα. Για παραδειγμα τα παγκ, ειναι πολυ καλοι φιλοι των παιδιων αλλα λογω μεγεθους τα παιδικα χερια μπορουν ευκολα να τα τραυματισουν.
Θα προτεινα λοιπον να πατε σε μια λιγο πιο μεγαλοσωμη ρατσα. Μπιγκλ, Κοκερ ή Αγγλικο Μπουλντογκ
Τα 2 πρωτα εχουν αρκετη ενεργεια οποτε θα χρειαζονται και την καταλληλη εκτονωση. Το Μπουλντογκ ειναι σαφως πιο ηρεμο και ευχαριστημενο με λιγοτερης διαρκειας βολτες.
Για τα Μπιγκλ δε γνωριζω, για τα αλλα 2 ομως ξερω οτι εχουμε ελληνες εκτροφεις, που θα μπορουν να σας λυσουν αρκετες αποριες.

Οι ρατσες που δε βγαζουν τριχα ειναι ελαχιστες. Προσωπικα γνωριζω τα γιορκσαιρ και τα καννις, αλλα δεν ταιριαζουν στην περιπτωση σας(κατα τη γνωμη μου παντα)

ria_xristos
Club Member
Club Member

Postby ria_xristos » 28 Jan 2010, 22:16

Θεωρω οτι τα poodle (κανις) μεσαιου ομως μεγεθους ειναι ιδανικα για οικογενειες με μικρα παιδια καθως ειναι κινητικα μεν αλλα οχι υπερμετρα,ως ιδιαιτερα εξυπνα πλασματα που λατρευουν καθε τι καινουργιο ,εκπαιδευονται ευκολα,αγαπουν το παιχνιδι δεν μαδανε,λατρευουν τις ξαπλες και ναι θελουν και τον καναπε τους wink: :002 :lol: :lol: :lol:
ρια
Όποιος δεν ξέρει τι γεύση έχει το σαπούνι, προφανώς δεν δοκίμασε ποτέ να λούσει ένα σκύλο.

pamela
Chihuahua
Chihuahua

Postby pamela » 29 Jan 2010, 16:20

σας ευχαριστω ολους για τις απαντισεισ σας, οσο για το να παρω ενηλικο σκυλακι δεν θα το προτιμουσα ναι μεν χρησιμα κ βολικα αυτα που μου ειπεσ αλλα θελω το χαρω απο μωρακι μιας κ το περιμενω πωσ κ πωσ
τορα οσον αφορα το μεγεθοσ που λεω να ειναι μικροσωμο ςιναι για καθαρα πρακτικουσ λογουσ βαλε `εβδομαδα παρα εβδομαδα ταξιδι στο χωριο 3 κ 30 ωρες με 2 παιδια αντρασ εγω κ τα συμπραγγαλα κ να εχω κ μεγαλο σκυλο την πατησαμε
εμενα η λατρεια μου να σας πω την αμαρτια μου ειναι τα πεκινουα παντα τα χαζευα τρελενομαι με τα φατσονια τουσ κ το μαλλι τουσ οτι πρεπει για χρενισμα κ κοτσιδακια !!!! η καλητερη μου αλλα απο οτι εχω ακουσει δεν τα πηγαινουν καλα με τα παιδια κ βγαζουν κ αρκετη τριχα
κ μια απορια ακομα για τα παπιγιον εχετε εμπειρια?
φιλικα Βασιλική!!!!!

filios
Dog Star ¤¤¤
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Αγγελος
Φύλο: Άρρεν

Postby filios » 31 Jan 2010, 11:44

μικροσωμο,καλο με τα παιδια,να μην βγαζει πολυ τριχα και αλλη αγαπημενη σου ρατσα τα πεκινουα...νομιζω πως θα λατρεψεις τα σιχ τσου!!!
εχουν πολυ καλο χαρακτηρα..μαδανε ελαχιστα εχουν πλατσουκοτη μουριτσα(κυριο χαρακτηριστηκο γνωρισμα τοων πεκινουα) πολυ καλοβολα σκυλακια(αν μεγαλωσουν σωστα βεβαια)...και θελουν χτενισμα και περιποιηση τριχωματος καλη......ενα μεγαλο(ενδεχομενος προβλημα) εκτροφειο σοβαρο(για εμενα παντα) ελλαδα δεν εχω δει..οποτε ισως χρειαστει να δεις σε εκτροφειο του εξωτερικου...

τωρα γαι φυλακας τα σιχ τσου δεν θα το ελεγα και τρελλα...γαβγιζουν λιγο...αλλα καθε σκυλι θα γαβγισει οταν χρειαστει...
Σε κάθε δύσκολη στιγμή
ο σκύλος σου θα είναι εκεί
γιατί είναι αγάπη αληθινή
ποτέ του δεν θα ξεχαστεί...

yannakis
Saint Bernard
Saint Bernard

Postby yannakis » 31 Jan 2010, 18:03

εγω παλι μιας και δεν θες καποιο ημιαιμο θα σου προτεινα κοκονι!δεν γαυγιζουν ποτε ασκοπα,ησυχα,χαδιαρικα,λατρευουν τα παιδια και τρελλενονται να βγαινουν βολτες lau2:

pamela
Chihuahua
Chihuahua

Postby pamela » 06 Feb 2010, 15:43

σας ευχαριστω ολουσ για τις απαντισεισ σας μετα απο λιγο ψαξιμο κατελιξα αρκετα εθκολα μπορω να πω στα κουταβια τα πάπιγιον θα δυσκολευτουμε να το βρουμε μιας κ δεν εχω βρει ακομα εκτροφεα αλλα θα περιμενω μεχρι να το βρω
φιλικα Βασιλική!!!!!

logikos75
Chihuahua
Chihuahua

Postby logikos75 » 02 May 2010, 23:48

yannakis wrote:εγω παλι μιας και δεν θες καποιο ημιαιμο θα σου προτεινα κοκονι!δεν γαυγιζουν ποτε ασκοπα,ησυχα,χαδιαρικα,λατρευουν τα παιδια και τρελλενονται να βγαινουν βολτες lau2:

το δεν γαυγίζουν ποτέ άσκοπα είναι σαφές-αλλά θεωρούν συχνά ότι πρέπει να γαυγίσουν δίνει μια καλύτερη εικόνα lau2:

Return to “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”