agora skyloy.apo poy?

Ποια ράτσα σου αρέσει, ή ποια ταιριάζει στο χαρακτήρα σου και στον τρόπο που ζεις; Αρσενικό ή θηλυκό; Γιατί θέλεις σκύλο;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Μην σας περάσει από το μυαλό ότι αγοράζοντας ένα σκύλο από pet shop ή από ιδιώτη που δεν είναι εκτροφέας το σώσατε!!
ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΣΤΗΝ ΟΥΡΑ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΟΥ!! Απλά βοηθάτε στη διαιώνιση του προβλήματος που λέγεται Puppy Mill
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
SILVERFISH234
Puppy

agora skyloy.apo poy?

Δημοσίευση από SILVERFISH234 » 03 Δεκ 2007, 17:36

voithiste me na epilexo poy tha agoraso skylo. thelo ena west highland terrier. den to thelo gia kallisteia. gia parea, giati kanei se diamerisma. alla den thelo na to pliroso akriva, pano apo 400 euro oyte omos na paro ena zoaki poy na einai arosto. pos epilegei kaneis apo poy na parei zoo, eidika efoson to oikonomiko einai zitima? eyxaristo

Άβαταρ μέλους

s_patrik
Dog Star ¤¤

Re: agora skyloy.apo poy?

Δημοσίευση από s_patrik » 03 Δεκ 2007, 21:51

Σχετικα με το πως να διαλέξουμε ενα σκυλί δες εδω : viewtopic.php?f=50&t=279" target="_blank
Όσο για το θέμα χρημάτων ή καθυστερισετο μέχρι να μαζεψεις τα χρηματα που χρειαζονται ή ......
Δείξε μου το Σκύλο σου να σου πω ποιός είσαι...!!!

Άβαταρ μέλους

Noela
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Noela » 04 Δεκ 2007, 00:21

Εκτροφέας για westie υπάρχει μόνο στη Χίο στην Ελλάδα και το κόστος είναι περίπου διπλάσιο από αυτό που μπορείς να δώσεις. Το να αγοράσεις από petshop δεν το συζητάω καν. Αν απλά θες ένα μικρό σκυλάκι συντροφιάς και όχι να κατεβαίνεις σε εκθέσεις θα σου πρότεινα να διαλέξεις ένα μικρόσωμο από αυτά που πετάχτηκαν στον δρόμο κι έχουν μεγαλύτερη ανάγκη για αγάπη και οικογένεια.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Δεκ 2007, 06:21

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας φίλη "SILVERFISH234"!!! (bs)

Ένας τρόπος για να βρεις τα τηλέφωνα όλων όσων στην χώρα μας εκτρέφουν αυτή την φυλή, είναι να επικοινωνήσεις με τον ΚΟΕ και να ζητήσεις πληροφορίες.
Από εκεί θα σου δώσουν τα τηλέφωνά τους και θα μπορέσεις να επικοινωνήσεις μαζί τους και να συζητήσεις λεπτομέρειες, ώστε να καταλήξεις.

Αν όμως οι τιμές είναι πολύ υψηλότερες, απ΄ όσο σκέφθεσαι ή μπορείς να διαθέσεις..., τότε μια άλλη λύση είναι να προσπαθήσεις να βρεις κουταβάκι, από κάποιον ιδιώτη, ο οποίος θα έχει τους γονείς και ήρθε κάποια γέννα.
Αγγελίες από ιδιώτες που έχουν κουταβάκια, βρίσκεις συνήθως σε κυνοφιλικά περιοδικά και site, καθώς επίσης και στις εφημερίδες αγγελιών, όμως θα πρέπει και πάλι να είσαι προσεχτική στο θέμα της επιλογής.
Λαμβάνοντας υπόψη σου, όλα όσα έχουμε συζητήσει στην Ενότητα "Διαλέγοντας Σκύλο" και ειδικότερα στο σημείο το οποίο σου πρότεινε και ο φίλος "s_patrik", μπορείς να συζητήσεις μαζί τους, αλλά και να κανονίσεις να τους επισκεφθείς και να δεις τις συνθήκες διαβίωσης των ζώων και τα κουταβάκια, ώστε να διαλέξεις.

Ανεξάρτητα όμως από αυτό..., θα είναι μεγάλη χαρά για όλους μας, να μάθουμε περισσότερα για σένα και την σχέση σου με τα σκυλιά. Αν θέλεις λοιπόν, όταν βρεις χρόνο και διάθεση, άνοιξε ένα topic στην Ενότητα "ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ" και γράψε μας λίγα λόγια σχετικά με αυτά.

Φιλικά Δώρα. ~wv
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΤΗΕΟ
Beagle

Δημοσίευση από ΤΗΕΟ » 06 Δεκ 2007, 14:14

Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό που είχα ξαναγράψει, όμως δεν έχω χάσει κανένα νέο από τα γραφόμενα γιατί σας διαβάζω κάθε μέρα!
Η επιθυμία μου να βρω κανίς δυστυχώς έχει μέινει ανικανοποίητη. Γνωρίζουν σχεδόν όλοι οι γνωστί μου 'ότι ψάχνω, ο φιλοζωικός Περάματος με τις εξαιρετικές κυρίες γνωρίζει, καθώς και όλοι οι ιδιώτες, υποτίθεται, από τις αγγελίες που τα πουλάνε, περίπου, τα πετ σοπ δεν τα πλησίασα καθόλου, και όσοι βάζουν αγγελία ότι χαρίζουν κανίς όταν παίρνω ή τάχουν δώσει ή ..... δεν ειναι κανίς αλλά απλά μικρόσωμο ή από διατάυρωση, και σε μέρη πολύ μακρινά από μένα! Ούτε να τα δώ δεν μπορώ να πάω.
ΦΡΙΚΗ !!!!!!
Πλησιάζουν Χριστούγεννα και αντί να σκέφτομαι τις γιορτές σκέφτομαι ότι δεν έχω έναν μικρούλη να τριγυρνά στα πόδια μου συνέχεια, φτιάχνω τα λουλούδια στο κήπο, που δεν τάχει πειράξει κανείς, αλλά ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑΧΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ!!!!!
Η κόρη μου φταίει που μου πετάει σπόντες συνέχεια του τύπου "μήπως σε πήρε κανείς τηλέφωνο σήμερα;" η "αν είχα το σκυλάκι θα μπορούσα να μένω περισσότερες ώρες στο σπίτι μόνη μου" κ.λ.π. και το παρελθόν μου σε σχέση με τα σκυλιά!
Και το χειρότερο όλων των παραπάνω, είναι ότι έχω αρχίσει να ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΣΑΣ , τα φροντίζετε, λέτε τα νέα τους και τα προβλήματά τους ενώ εγώ τι::::::::::
Δεν πειράζει όμως, ενήλικας άνθρωπος είμαι, σώας τας φρένας έχω, φιλοσοφώ τις καταστάσεις, κάποια στιγμή θα μου κάτσει η επιθυμία μου ΕΛΠΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!
Σας φιλώ και καλωσορίζω όλα τα νέα πρόσωπα στην παρέα
Ρούλα

Άβαταρ μέλους

Noela
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Noela » 06 Δεκ 2007, 15:16

Θες οπωσδήποτε καθαρόαιμο? Υπάρχει αυτό το ομορφούλι

Εικόνα

BΡΕΘΗΚΕ ΗΜΙΑΙΜΟ ΚΑΝΙΣ0ΓΚΡΙΦΟΝ, ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑΙΟΣ,ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΣΠΙΤΙ! ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΟΣ.

ΑΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΣΤΕ ΤΗΛ 697 2304013

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 07 Δεκ 2007, 10:51

ΤΗΕΟ έγραψε:Καλησπέρα, μετά από πολύ καιρό που είχα ξαναγράψει, όμως δεν έχω χάσει κανένα νέο από τα γραφόμενα γιατί σας διαβάζω κάθε μέρα!
Η επιθυμία μου να βρω κανίς δυστυχώς έχει μέινει ανικανοποίητη. Γνωρίζουν σχεδόν όλοι οι γνωστί μου 'ότι ψάχνω, ο φιλοζωικός Περάματος με τις εξαιρετικές κυρίες γνωρίζει, καθώς και όλοι οι ιδιώτες, υποτίθεται, από τις αγγελίες που τα πουλάνε, περίπου, τα πετ σοπ δεν τα πλησίασα καθόλου, και όσοι βάζουν αγγελία ότι χαρίζουν κανίς όταν παίρνω ή τάχουν δώσει ή ..... δεν ειναι κανίς αλλά απλά μικρόσωμο ή από διατάυρωση, και σε μέρη πολύ μακρινά από μένα! Ούτε να τα δώ δεν μπορώ να πάω.
ΦΡΙΚΗ !!!!!!
Πλησιάζουν Χριστούγεννα και αντί να σκέφτομαι τις γιορτές σκέφτομαι ότι δεν έχω έναν μικρούλη να τριγυρνά στα πόδια μου συνέχεια, φτιάχνω τα λουλούδια στο κήπο, που δεν τάχει πειράξει κανείς, αλλά ΘΑΘΕΛΑ ΝΑ ΤΑΧΕ ΠΕΙΡΑΞΕΙ!!!!!
Η κόρη μου φταίει που μου πετάει σπόντες συνέχεια του τύπου "μήπως σε πήρε κανείς τηλέφωνο σήμερα;" η "αν είχα το σκυλάκι θα μπορούσα να μένω περισσότερες ώρες στο σπίτι μόνη μου" κ.λ.π. και το παρελθόν μου σε σχέση με τα σκυλιά!
Και το χειρότερο όλων των παραπάνω, είναι ότι έχω αρχίσει να ΣΑΣ ΖΗΛΕΥΩ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΤΑ ΖΩΑΚΙΑ ΣΑΣ , τα φροντίζετε, λέτε τα νέα τους και τα προβλήματά τους ενώ εγώ τι::::::::::
Δεν πειράζει όμως, ενήλικας άνθρωπος είμαι, σώας τας φρένας έχω, φιλοσοφώ τις καταστάσεις, κάποια στιγμή θα μου κάτσει η επιθυμία μου ΕΛΠΙΖΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΩΧΧΧΧΧΧΧ!!!!!!!!
Σας φιλώ και καλωσορίζω όλα τα νέα πρόσωπα στην παρέα
Ρούλα

Ειλικρινά μου κάνει μεγάλη εντύπωση, που μέσα στο διάστημα αυτό..., δεν έχεις καταφέρει να βρεις ένα σκυλάκι!!!
Βέβαια, δεν γνωρίζω, τα κριτήρια με τα οποία επιλέγεις... :nop:
Καταλαβαίνω, ότι μάλλον ψάχνεις για σκυλάκι πολύ μικρού μεγέθους, ή μόνο για κανίς και αυτά, ίσως είναι οι λόγοι που δημιουργούν την δυσκολία!!! :wink:

Το σκυλάκι που πρότεινε η φίλη μας εδώ, η Νοela, δεν σ΄ ενδιαφέρει να το γνωρίσεις???
Εμένα μου φαίνεται κουκλί!!! :lov :lov
Noela έγραψε:Θες οπωσδήποτε καθαρόαιμο? Υπάρχει αυτό το ομορφούλι

Εικόνα

BΡΕΘΗΚΕ ΗΜΙΑΙΜΟ ΚΑΝΙΣ0ΓΚΡΙΦΟΝ, ΠΟΛΥ ΓΛΥΚΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΟΣ. ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑΙΟΣ,ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΕΤΩΝ ΚΑΙ ΦΙΛΟΞΕΝΕΙΤΑΙ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΒΡΕΙ ΜΟΝΙΜΟ ΣΠΙΤΙ! ΘΕΛΕΙ ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΠΑΡΕΟΥΛΑ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΗΣΥΧΟΣ.

Έχει και πολύ ωραία χρώματα!!! :lov :lov :lov
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Noela
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Noela » 07 Δεκ 2007, 18:58

Παιδιά, σόρυ. Συμπτωματικά με πήραν σήμερα για ένα προβληματικό κανισάκι και το διασταυρώνω και ήταν το συγκεκριμένο. Είναι τρομαγμένο και δαγκώνει οπότε θα το φιλοξενήσω σπίτι μου για εκπαίδευση να δω τι ελπίδες έχει για αλλαγή συμπεριφοράς. Δεν το έχω δει αλλά πραγματικά πιστεύω ότι μπορεί να επανενταχτεί και να ξεπεράσει τα προβλήματα που έχει. Επίσης δεν πιστεύω στην ευθανασία όταν δεν συντρέχουν παθολογικά αίτια. Θα επανέλθω όταν θα έχω νεότερα και αποτελέσματα.

Άβαταρ μέλους

ΤΗΕΟ
Beagle

Δημοσίευση από ΤΗΕΟ » 09 Δεκ 2007, 14:45

Νοέλα ευχαριστώ για την προσπάθεια , ήμουν στο 80% να σου τηλεφωνήσω αλλά...! Δεν πειράζει όμως γιατί και η κορη μου κοιτώντας την φωτο δυσκολεύτηκε να αποφασίσει γιατί ήταν 2 χρονών το σκυλάκι και δεν θα μπορούσε να το φροντίσει :shock: όπως πρέπει μετά την ταλαιπωρία που έχει τραβήξει!
Θα περιμένουμε :pl: μέχρι να βρούμε κάτι ακριβώς ή κοντά σε αυτό που ψάχνουμε δηλαδή ένα κανισάκι μικρόσωμο -για να το μεταφέρουμε εύκολα- μικρό σε ηλικία για να αρχίσουμε από την αρχή, αρσενικό και όχι :nop: μαύρο!
φιλικά Ρούλα - Μαρίνα

Άβαταρ μέλους

Noela
Akita
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Noela » 09 Δεκ 2007, 18:59

Άσπρο, αρσενικό και μικρόσωμο ε?
Ο Άλμπερτ τι σου λέει;
Εικόνα
Εικόνα
Ο Albert γεννήθηκε τον Δεκέμβριο του 2006 και είναι στειρωμένος. Είναι ένα ημίαιμο πανέμορφο σκυλάκι μόλις 6κιλά. Είναι κοινωνικός με άλλα ζώα γιατί μεγάλωσε με γάτες και σκυλιά. Είναι πολύ ζωηρός όπως κάθε σκυλί της ηλικίας του, πανέξυπνος και πολύ τρυφερός. Τον είδαμε στην Κόρινθο να ζητιανεύει τροφή και χάδια από τους περαστικούς όταν ήταν 6μηνών.

Να έχεις υπόψη σου πάντως ότι ένα κουτάβι θέλει πολύ περισσότερη φροντίδα, χρόνο και υπομονή από ένα νεαρό ενήλικο. Βέβαια το κανισάκι που λέγαμε σίγουρα θέλει ειδική μεταχείριση. Δεν το έχω δει ακόμα, αύριο θα μου το φέρουνε. Το έχουνε επιστρέψει τρείς φορές αλλά πιστεύω ότι είχε λάθος αντιμετώπιση.

Έφη
~wv

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΛΕΓΟΝΤΑΣ Σκύλο..”