ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
APHRODITE
Beagle

ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ

Δημοσίευση από APHRODITE » 01 Ιουν 2008, 15:47

Γεια σας φιλοι
Ειμαι η Αφροδιτη με το μπιζον φριζε,τον Φιντελακο μου οπως τον λεω .Παρατηρησα πως τον τελευταιο καιρο 5 μηνων ειναι , τρωει τα κακα του,πολυ αηδιαστικο το ξερω και απεχθανομαι να το βλεπω οταν το κανει.Τι φταιει γι αυτο?Η διατροφη του ειναι μηπως ελλιπης ? Κροκετες απο τις ακριβοτερες ,δεν θελει ουτε να τις βλεπει και φυσικα εκτος απο το μαγειρεμενο κοτοπουλακι με ρυζακι ή μακαρονακι ή τραχανα που του βραζω τρωει μονο κονσερβες .Δεν εχω παντα χρονο να του μαγειρευω συνεχεια
Βεβαια του δινω και αυγο βραστο και ανθοτυρο ή κιτρινο τυρι ή αλλο κρεατακι μαγειρεμενο .
Τι αλλο μπορω να του δωσω να φαει ?Φρουτα δεν του αρεσουν.Απο λαχανικα τι μπορω να του δινω?
Αν μπορει καποιος να μου απαντησει γιατι δεν μπορω αλλο να τον βλεπω να κανει αυτο το τοσο σιχαμερο πραγμα
Ευχαριστω

ΑΦΡΟΔΙΤΗ

Άβαταρ μέλους

stamatis13
Old Member
Been thanked: 1 time

Re: ΚΟΠΡΟΦΑΓΙΑ

Δημοσίευση από stamatis13 » 01 Ιουν 2008, 16:43

Του λειπουν σιγουρα καποιες βιταμινες για να το κανει αυτο...ξηρα τροφη δεν τρωει γιατι ξερει οτι θα φαει καποια στιγμη κοτοπουλο!
Αλλη πιθανη αιτια ειναι να τα τρωει επειδη βαριεται αλλα ειναι και σπανια περιπτωση...
Να σου απαντησει καλυτερα και ο Ηλιας μηπως πρεπει να παρει καμια βιταμινη ή χρειαστουν εξετασεις... :hi

Άβαταρ μέλους

petsakas
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από petsakas » 01 Ιουν 2008, 22:52

Τον έχεις ποτέ μαλώσει λεκτικά ή χτυπήσει όταν σου έκανε κακά?
Ζει μέσα ή έξω.Κάνε μια περιγραφή της καθημερινής του ζωής.
Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο,αλλά από την άγνοια και την ανικανότητα επικοινωνίας.

Άβαταρ μέλους

Topic author
APHRODITE
Beagle

Δημοσίευση από APHRODITE » 02 Ιουν 2008, 15:53

petsakas έγραψε:Τον έχεις ποτέ μαλώσει λεκτικά ή χτυπήσει όταν σου έκανε κακά?

Ζει σε διαμερισμα αλλα και με πολλες βολτες σε χωριο Βεβαια τις περισσοτερες ωρες της εβδομαδας εκτος απο Σαββατοκυριακα ειναι στο διαμερισμα.
Φυσικα και τον εχω μαλωσει αλλα δεν δειχνει να ενοχλειται η να καταλαβαινει ιδιαιτερα οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο.Σημερα που περασα απο τον κτηνιατρο μας μου εδωσε βιταμινες και μου ειπε πως ισως ειναι κακια συνηθεια.

Άβαταρ μέλους

perivleptos
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από perivleptos » 02 Ιουν 2008, 16:03

Για την κοπροφαγία πολλά έχουν γραφει...
πιστεύω πως οι κυριότεροι λόγοι είναι:

1. Η διατροφή..κακή ποιοότητα τροφής / κακή πέψη...τα "αποτελέσματα" δεν έχουν χωνευφθεί καλά και τα ξανατρώει
2. Η τιμωρία για τις ακαθαρσίες..με αποτέλεσμα "τα τρώω για να μη τις φάω"

έχω ακούσει από κτηνίατρο και την περίπτωση εγκεφαλοπάθειας...αλλά δεν γνωρίζω τίποτε περισσότερο

Άβαταρ μέλους

ria_xristos
Old Member
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από ria_xristos » 02 Ιουν 2008, 16:39

παροτι αυτο δεν μας εχει τυχει το αντιθετο μαλιστα θα ελεγα οτι μετα τα αποφευγει,παρολα αυτα ομως διακρινω μεσα απο τις συζητησεις οτι τελικα δεν ειναι και κατι σπανιο και καταλαβαινω οτι πραγματικη αιτια και εξηγηση δεν υπαρχει ,μεχρι πια ηλκια συνεχιζεται αυτο το φαινομενο??
Όποιος δεν ξέρει τι γεύση έχει το σαπούνι, προφανώς δεν δοκίμασε ποτέ να λούσει ένα σκύλο.

Άβαταρ μέλους

petsakas
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από petsakas » 02 Ιουν 2008, 17:23

APHRODITE έγραψε:
petsakas έγραψε:Τον έχεις ποτέ μαλώσει λεκτικά ή χτυπήσει όταν σου έκανε κακά?

Ζει σε διαμερισμα αλλα και με πολλες βολτες σε χωριο Βεβαια τις περισσοτερες ωρες της εβδομαδας εκτος απο Σαββατοκυριακα ειναι στο διαμερισμα.
Φυσικα και τον εχω μαλωσει αλλα δεν δειχνει να ενοχλειται η να καταλαβαινει ιδιαιτερα οτι δεν πρεπει να το κανει αυτο.Σημερα που περασα απο τον κτηνιατρο μας μου εδωσε βιταμινες και μου ειπε πως ισως ειναι κακια συνηθεια.
Ένα κουτάβι που το έχουμε μαλώσει για τα κακά που μας έκανε μέσα στο σπίτι μπορεί να κάνει κοπροφαγία για να εξαφανίσει τα κακά του,για να μην το μαλώνουν.
Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο,αλλά από την άγνοια και την ανικανότητα επικοινωνίας.

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 02 Ιουν 2008, 20:30

Αυτο το πρόβλημα το αντιμετώπιζα με την Μήτσι. Αλλα δεν έτρωγε τα δικά της. Αλλα σκυλίσια ! Τώρα το έχει ψιλοκόψει αλλα τρελλεναιτε για τα ανθρώπινα (τα ξεχωρίζουμε με τα κωλόχαρτα στο πλάι) και τα γατίσια!
Ειδικα στο πάρκο του Χολαργου δεν μπορουσα να την κάνω καλα μέχρι που την πήγαινα στου Παπάγου οπου παρόλο που ήταν και εκει γεμάτο εκεί δεν τα έτρωγε. Και το ίδιο παρατηρήσαμε και σε άλλα σκυλια.
Τώρα στον Χολαργο το εχει σταματήσει αλλα την προηγουμενη εβδομάδα πάλι κάτι ξέθαψε (προφανώς γατίσια) και δεν την πρόλαβα.
Μου ειχε πει ένας κτηνίατρος να ρίξω πιπέρι
Φανταστείτε ότι το έκανα μια τσαντα γεμάτη πιπέρι και έριξα σε όλο το πάρκο και πάνω μου . Εκεινη την ημέρα δεν έφαγε αλλα την επομένη που είχε βρέξει το ξανάρχισε.
Σε γενικες γραμμες δεν μπορω να της το κόψω. Και με εχει προβληματίσει πάρα πολυ. Με όσους μίλησα μου είπαν ότι δεν κόβεται δυστηχως!
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Άβαταρ μέλους

machie_g
Bullmastiff

Δημοσίευση από machie_g » 02 Ιουν 2008, 21:04

Για να σε κάνω να νοιώσεις λίγο καλύτερα θα σου πω ότι και μένα τα έτρωγε μέχρι πριν δύο βδομάδες περίπου που τα έκανε μέσα στο σπίτι τα κακά του. Εμένα μου είχε δώσει ο γιατρός ασβέστιο και του δίνω ακόμη και τώρα. Βέβαια εμένα δεν τα ακουμπούσε καν αυτά που βρίσκαμε στο δρόμο. Περιοριζόμασταν μόνο σε αυτά που κάναμε εμέις μέσα στο σπίτι.
Το μόνο φαγητό που του δίνω εγώ είναι ξηρή τροφή, κοτοπουλάκι και κάποιες ελάχιστες φορές καροτάκι. Θέλω να ρωτήσω το γιατρό αν είναι να του ξεκινήσω και τίποτε άλλο.
Θα συμφωνήσω με ότι είπαν παραπάνω και θα σου πω ότι όντως μπορεί να φταίει ότι το μάλωσες, μπορεί να φταίει η τροφή, μπορεί ή έλλειψη στοιχείων και βιταμινών. Το ζήτημα είναι ότι δεν υπάρχει πιο σαφέστατη εξήγηση ώστε να πάρει ο καθενας τα μέτρα του

Άβαταρ μέλους

mitsi
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από mitsi » 03 Ιουν 2008, 08:49

Καλημερα,
Κοιτα να δεις ασβέστιο της έδινα και της δίνω ακόμα κάθε μερα. Τωρα για τα κακάκια έξω την μαλώνω (δεν την δέρνω αλίμονο απλως της λέω μη και Οχι και συνήθως προσπαθω να την δελεάσω με κάτι άλλο ) οπως και για κάθε άλλο φαγωσιμο και μη που θα βρουμε έξω. Αλλα ειναι ενα προβλημα σου ρχεται ολο χαρα σε γλυφει στο προσωπο και σε γεμιζει σκατουλες (το παθα και αυτο) και το ποιο σημαντικο είναι μην εχει τίποτα αυτο που εκανε αυτα τα κακάκια και κολλήσουμε και εμεις.
Μην αγοράζεις ζώα.
Δώσε την ευκαιρία σε ένα αδέσποτο ζωάκι να βρει επιτέλους την οικογένεια που κάποιοι του στέρησαν...
Τα ζώα ΔΕΝ είναι παιχνίδια. Έχουν ψυχούλες και αισθήματα. Σε αγαπάνε είτε είσαι φτωχός είτε είσαι πλούσιος, είτε είσαι άσχημος είτε είσαι όμορφος.... είτε είσαι από τζάκι είτε όχι....
Εσύ γιατί θες ρατσάτο????

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”