Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

(Ο σκύλος μου πίνει μπύρα!!) Εδώ μπορούμε να ανταλλάξουμε απόψεις και πληροφορίες για την διατροφή των φίλων μας. Ιδιοτροπίες των σκύλων, σωστή-λάθος διατροφή.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
► ΔΙΑΒΑΣΕ πριν γράψεις (σχετικά με τις μάρκες σκυλοτροφών) Απαγορεύονται οι διαφημίσεις.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Γιώργος Γράβαλος
Akita
Όνομα: Γιώργος Γράβαλος

Re: Τροφές & φυτά βλαβερά ή θανατηφόρα για τον σκύλο

Δημοσίευση από Γιώργος Γράβαλος » 09 Ιούλ 2014, 10:32

Αρκετοί κτηνίατροι υποστηρίζουν την ευεργετική ιδιότητα του σκόρδου μόνο, αποκλιστηκά στο σκύλο όχι γάτες. Αποτρέπει την ανάπτυξη ως ένα μεγάλο βαθμό των σκουλικιών στα έντερα του ζώου καθώς και μικρη προστασία απο μύγες και κουνούπια μιας και η μυρωδιά του σκόρδου φτάνει στο δέρμα. Η δοσολογιά πρέπει να είναι 1/2 εως 2 σκελίδες τη βδομάδα αναλόγα με το μέγεθος. Συστήνω όμως ο καθένας να συμβουλεύεται τον κτηνίατρό του ο οποίος γνωρίζει το ιστορικό της υγείας του ζώου καθως και διάφορες διατροφηκές ιδιετερότητες που μπορεί να παρουσιάζουν κάποιες ράτσες.
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Animal Deputy
Beagle
Has thanked: 2 times

Δημοσίευση από Animal Deputy » 09 Ιούλ 2014, 21:18

Tα σκόρδα καταστρέφουν τα ερυθρά αιμοσφαίρια προκαλώντας αναιμία, γενική αποδυνάμωση και προβλήματα στην αναπνοή.
Γα την καταπολέμηση της ανάπτυξης των σκουληκιών υπάρχουν ειδικά αντιπαρασιτικά που παίρνουν όλοι οι σκύλοι.

Άβαταρ μέλους

neo_g
Saint Bernard
Όνομα: Γιωργος

Δημοσίευση από neo_g » 10 Ιούλ 2014, 01:18

Μονο σε πολυ μεγαλες ποσοτητες και αναλογα με τα κιλα του σκυλου προκαλειται θεμα αναιμιας.Και επισης δε το δινεις σκετο το δινεις πολτοποιημενο με λαχανικα επομενως δεν τιθεται θεμα αναπνοης.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 11 Ιούλ 2014, 12:11

Φιλος μου κτηνιατρος, μου ειπε οτι η ποσοτητα του σκορδου που πρεπει να δωσεις(αν θες να του δωσεις)πρεπει να ναι τοσο μικρη που τελικα δεν προσφερει καμια προστασια στον σκυλο..!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 11 Ιούλ 2014, 12:16

Animal Deputy έγραψε:Tα σκόρδα καταστρέφουν τα ερυθρά αιμοσφαίρια προκαλώντας αναιμία, γενική αποδυνάμωση και προβλήματα στην αναπνοή.
Γα την καταπολέμηση της ανάπτυξης των σκουληκιών υπάρχουν ειδικά αντιπαρασιτικά που παίρνουν όλοι οι σκύλοι.
Μονο που δυστυχως τα αντιπαρασιτικα αυτα δεν πιανουν ολα τα σκουλικα,σκοτωνουν ενα μερος απο αυτα που φιλοξενει ο σκυλος και τα αλλα συνεχιζουν να ζουν!

Ενας καθηγητης πανεπιστημιου μου ειπε οτι για να μειωνονται οι πιθανοτητες αναπτυξης σκουλικιων πρεπει να αλλαζεις σκυλοτροφη καθε τρεις μηνες!
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

kateopre
Beagle
Όνομα: manos

Δημοσίευση από kateopre » 25 Σεπ 2014, 17:45

Η δικια μου εχει μαδησει μια γλαστρα Αλοη και καθεται μετα και μασουλαει τα φυλλα,λεω ενταξει δεν θα παθει τιποτα και διαβαζω τωρα οτι ειναι τοξικη owo::

Άβαταρ μέλους

souz13
Akita
Όνομα: souzana

Δημοσίευση από souz13 » 06 Δεκ 2014, 20:58

Απο κρέας μπορουμε να του δινουμε λίγο σαν μεζέ? μια φορά στο τόσο

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 06 Δεκ 2014, 23:35

souz13 έγραψε:Απο κρέας μπορουμε να του δινουμε λίγο σαν μεζέ? μια φορά στο τόσο
Μα αγαπητή Σουζάνα, ο σκύλος είναι καθαρά σαρκοφάγο ζώο!! Ούτε καν παμφάγο, όπως ο άνθρωπος. Επιβάλεται να τρώει κρέας και τα συναφή. Είτε ελαφρά μαγειρεμένα, είτε BARF, είτε στην ξηρά τροφή, με τις πρωτείνες που περιέχει. Τα άλλα, λαχανικά κλπ είναι βοηθητικά, κυρίως για το γαστρεντερικό του σύστημα. Οπως τρώει μόνος του χόρτα, όταν θέλει να βοηθήσει την πέψη. Τα άγρια σκυλιά και οι λύκοι, τρώνε καρότα, αρακά και μαρούλια? Τα οικόσιτα, έχουν "διαφοροποιηθεί" από την δική μας διατροφή, ζώντας δίπλα μας.
Γι' αυτό και τα σκυλιά, δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα χοληστερίνης!! bigg:
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

souz13
Akita
Όνομα: souzana

Δημοσίευση από souz13 » 07 Δεκ 2014, 20:06

εμένα ξηρά τροφή τρώει...οπότε που και που μπορώ να του δίνω λίγο κρεατάκι :razz:

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 07 Δεκ 2014, 21:13

VOLPE έγραψε:
souz13 έγραψε:Απο κρέας μπορουμε να του δινουμε λίγο σαν μεζέ? μια φορά στο τόσο
Μα αγαπητή Σουζάνα, ο σκύλος είναι καθαρά σαρκοφάγο ζώο!! Ούτε καν παμφάγο, όπως ο άνθρωπος. Επιβάλεται να τρώει κρέας και τα συναφή. Είτε ελαφρά μαγειρεμένα, είτε BARF, είτε στην ξηρά τροφή, με τις πρωτείνες που περιέχει. Τα άλλα, λαχανικά κλπ είναι βοηθητικά, κυρίως για το γαστρεντερικό του σύστημα. Οπως τρώει μόνος του χόρτα, όταν θέλει να βοηθήσει την πέψη. Τα άγρια σκυλιά και οι λύκοι, τρώνε καρότα, αρακά και μαρούλια? Τα οικόσιτα, έχουν "διαφοροποιηθεί" από την δική μας διατροφή, ζώντας δίπλα μας.
Γι' αυτό και τα σκυλιά, δεν παρουσιάζουν ποτέ πρόβλημα χοληστερίνης!! bigg:
:beg :cry: :cf :aj tea;:: :dead flag: :feed
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΔΙΑΤΡΟΦΗ”