DONATE - (περί δωρεάς)

Νέα και ανακοινώσεις του Forum.
Moderator: OurDogs Admin
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 116 times

DONATE - (περί δωρεάς)

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 02 Νοέμ 2016, 23:27

Donation
Πήραμε ένα e-mail σχετικά με το Donate που ευγενικά θα πω ότι μας φάνηκε λίγο πικρό, έλεγε συνοπτικά πάνω-κάτω...

«Καλά, αφού δεν μπορείτε να συντηρήσετε οικονομικά ένα χώρο τι τον κρατάτε;»

Δεν θα απαντήσω στο ίδιο ύφος, θα επαναλάβω όμως για όσους δεν ξέρουν ότι το δημιουργήσαμε λόγω της αγάπης μας για τους σκύλους, χωρίς ΔΙΑΦΗΜΙΣΕΙΣ και ιδιοτέλειες, κοντά 10 χρόνια τώρα προσπαθούμε να το κρατήσουμε με νύχια και με δόντια να παραμείνει online και το καταφέραμε με την βοήθεια 2-3 φίλων και φυσικά σε όσους ανταποκρίθηκαν μέχρι τώρα με τις δωρεές τους.

Αντιλαμβάνεσθε ότι το θέμα τις ανεργίας έχει πλήξει αρκετούς από εμάς και με το να ζητάμε εθελούσια υποστήριξή αγαπητή μου κυρία δεν είναι θέμα ζητιανιάς, είναι κάτι που που έχει καθιερωθεί χρόνια πολλά στο διαδίκτυο από μη κερδοσκοπικά sites.

Και τέλος επειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια παραθέτω μια εικόνα πού λέει πολλά, αν χαρακτηρίσατε εμάς «ζητιάνους» κάποια μεγαθήρια τι είναι;

Εικόνα

ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ την αποστολέα εμείς θα προσπαθήσουμε, αν δεν σας κάνουμε να αποχωρήσετε, εθελούσια η δωρεά εθελούσια και η έξοδος sm:)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 395 times

Re: DONATE - (περί δωρεάς)

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Νοέμ 2016, 02:39

Σαν μέλος της Ομάδας Διαχείρισης θα ήθελα να πω και εγώ στην αγαπητή αποστολέα του εν λόγω e-mail, ότι ακόμα και αντιμετωπίζοντας δυσκολίες το κρατάμε μέχρι τώρα και θα συνεχίσουμε να το κρατάμε..., επειδή εδώ και δέκα ολόκληρα χρόνια που λειτουργεί αυτή η διαδικτυακή γωνιά, δεν έχουμε σταματήσει να λαμβάνουμε σχεδόν καθημερινά e-mails και pm από μέλη μας, στα οποία μας ευχαριστούν θερμά για την βοήθεια που έχουν πάρει μέσα σε αυτές τις σελίδες, διαβεβαιώνοντάς μας, ότι η προσπάθειά μας μέσα από δω να βοηθήσουμε αφιλοκερδώς τα σκυλάκια και τους αναδόχους τους, μόνο μάταιη και ανούσια δεν είναι... και μας παρακαλούν να συνεχίσουμε, ώστε να μπορέσουν πολλοί ακόμα νέοι και άπειροι ανάδοχοι να καταφέρουν να κάνουν την συμβίωση με το σκυλάκι τους ευκολότερη και την καθημερινότητά τους πιο ευτυχισμένη...

Η μεγάλη αυτή ανταπόκριση των μελών μας, μας δίνει εκτός από αμέριστη χαρά και ικανοποίηση και τεράστια ευθύνη και μας προτρέπει όχι μόνο να συνεχίσουμε, αλλά και να προσπαθούμε να γινόμαστε καθημερινά όλο και καλύτεροι...

Παρ΄όλα αυτά... αν κάποιος δεν θεωρεί σημαντική την παρουσία του Ourdogs.gr στο διαδίκτυο και πιστεύει ότι δεν έχει τίποτα να αποκομίσει από την παραμονή και την συμμετοχή του εδώ, ας σταματήσει να μας τιμά με την παρουσία του...
Είναι πολύ απλά τα πράγματα..., δεν κρατάμε κανέναν με το ζόρι στην συντροφιά μας...
Και αντί να χάνει άσκοπα το χρόνο του γράφοντάς μας πικρόχολα σχόλια, νομίζω ότι θα ήταν πολύ καλύτερα, να τον διαθέσει εποικοδομητικά, προσφέροντας έστω και μια μικρή εθελοντική βοήθεια σε κάποιο ζωάκι που έχει ανάγκη.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 03 Νοέμ 2016, 13:24

Αν η κυρία είναι μέλος του Our Dogs, προφανώς δεν έχει προσφέρει ούτε ένα cent, με την λογική αυτή. Από αυτούς που βοηθάνε χρόνια τώρα το site, "ζητιανεύει" την διασκέδαση και ενημέρωση της.
Αν πάλι δεν είναι μέλος, "γιατί μας τα ζαλίζει"? Να φύγετε κυρία μου, να πάτε αλλού! :by
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 03 Νοέμ 2016, 19:09

Πες τα βρε Ισίδωρέ μου, γιατί μας τα ζαλίζει...?

Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω τον κόσμο και την λογική του... :nop:
Είναι τόσο απλά τα πράγματα..., στο διαδίκτυο υπάρχουν εκατομμύρια σελίδες με όλων των ειδών τα θέματα και όλων των ειδών τις πολιτικές διαχείρισης, δεν σου αρέσει εδώ, φεύγεις και πας παρακάτω... Θέλει τόσο μεγάλη φιλοσοφία... για να το καταλάβει κανείς? anw:
Με ποια λογική κάποιος λοιπόν, μπαίνει σε μια σελίδα και προσπαθεί να επιβάλει την πολιτική και την γνώμη του, μου λες σε παρακαλώ..?
Δηλαδή αν καταλάβαμε καλά, εμείς όλοι εδώ... δεν ξέρουμε τι κάνουμε ούτε τώρα, ούτε τόσα χρόνια που το έχουμε σε λειτουργία και ευτυχώς που βρέθηκε η κάθε περαστική κυρία να μας υποδείξει τον τρόπο και να μας λύσει το πρόβλημα... sm:)

Μα... έλεος πια με τον κάθε μυστήριο... :beg
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από petp » 04 Νοέμ 2016, 00:54

το δεν θελω, δεν μπορω , δεν με ενδιαφερει να βοηθήσω με δωρεά ...
οκ είναι προσωπικη επιλογή κι αφορά τον καθένα ξεχωριστά....
το να προσπαθώ να κρίνω όμως την επιλογή ανθρώπων οι οποίοι με φιλοξενούν ..
με την συμπαθεια η όχι , τις ομοιότητες είτε διαφορές μαζί μου..... είναι αγένεια...
είτε παραμένω βουβά και βοηθώ και βοηθιέμαι όπως μου επιτρέπεται...
είτε αποχωρώ..... εθελοντικά πάντα...
καλή συνέχεια...
μην μου δίνετε πολύ σημασία...
όπως ο κλίντυ... έτσι κι εγω ... έχω μία...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 04 Νοέμ 2016, 01:24

Μα... ακριβώς Πέτρο μου, δεν είναι κανένας υποχρεωμένος να κάνει έστω και 1 ευρώ δωρεά, ούτε βέβαια και είναι υποχρεωμένος να συμφωνεί με την λογική αυτή, άλλωστε δεν λέει πουθενά ότι πρέπει να κάνεις κάποια δωρεά για να γίνεις μέλος, ούτε ότι πρέπει να συμφωνείς με το σκεπτικό αυτό για να συμμετέχεις...
Δεν σου αρέσει, μην το κάνεις...
Συνέχισε να συμμετέχεις αν θέλεις ή αν δεν θέλεις φύγε.
Άλλο αυτό και άλλο να μας κριτικάρεις με αγένεια και να προσπαθείς να επιβάλεις την δική σου λογική...

Και να σας εξομολογηθώ και κάτι, μιας και ήρθε αυτό το ζήτημα στην κουβέντα μας...
Δεν μπορεί να ξέρει το κάθε μέλος τι δυσκολίες έχουμε αντιμετωπίσει μέσα σε αυτά τα δέκα χρόνια λειτουργίας και τι θυσίες έχουμε κάνει, για να μπορέσουμε να κρατήσουμε ενεργή αυτήν την σελίδα και βέβαια δεν έχουμε την απαίτηση να τα καταλάβει όλα αυτά ο καθένας...! Σίγουρα όμως, δεν χρειάζεται και πολύ μυαλό για να καταλάβει ο οποιοσδήποτε ενδιαφέρεται για την προσπάθεια αυτή, ότι για να αποφασίσουμε μετά από τόσα χρόνια λειτουργίας χωρίς διάθεση κερδοσκοπίας, χωρίς διαφημίσεις κλπ (όπως κάνουν οι περισσότερες σελίδες), να βάλουμε DONATE, σίγουρα θα αντιμετωπίζουμε σοβαρό πρόβλημα!!! Και δεν νομίζω, ότι είναι τόσο μεγάλο θέμα, αν κάποιος πιστεύει ότι μέσα από αυτήν την σελίδα, μπορεί να βοηθηθεί έστω και ένα σκυλάκι άμεσα ή έμεσα και γι΄αυτό αξίζει πραγματικά να συνεχίσει να υπάρχει..., ότι είναι τόσο μεγάλο πράγμα να προσφέρει 1, 2 ή 5 ευρώ τον χρόνο, ώστε να βοηθήσει με τον τρόπο του συμβολικά για να μην σταματήσει να λειτουργεί.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 07 Νοέμ 2016, 22:36

Δώρα,για το συγκεκριμένο θέμα σου έστειλα ένα μνμ εδώ και καιρό και δεν μου απάντησες.
Δές το λίγο σε παρακαλώ.
Ευχαριστώ.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 08 Νοέμ 2016, 23:20

Εντάξει καλέ μου Μάνθο θα σου γράψω και επί τη ευκαιρία να σε ευχαριστήσω και δημόσια για το ενδιαφέρον που έχεις δείξει... (bs)

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 09 Νοέμ 2016, 20:40

Να είσαι πάντα καλά.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator

Δημοσίευση από Morgan_A » 06 Ιαν 2017, 23:44

Και εσύ καλέ μου Μάνθο!

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΕΙΣ κοινότητας”