Ημιαιμο η να πληρωσω;

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Εφη88
Puppy
Όνομα: Εφη

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Εφη88 » 25 Νοέμ 2017, 10:15

Καλημερα..πρωτη φορα εδω ουσα πολυ .μπερδεμενη.θελω πολυ να εχω σκυλο ειναι η ζωη μου ολη....απλα επειδη ειχα φιλοξενισει ενα γερμανικό ποιμενικο παλιότερα είδα οτι δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω στις απαιτήσεις ενός τόσο μεγάλου σκυλιού και με τόσο πολύ τρίχα μέσα στο σπίτι. Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να δώσω λεφτά για έναν φίλο ζωής. Όμως Τι να κάνω όταν θέλω να μην μαδάει λόγω αλλεργιών των συγγενων. Έγερνα στο να πάρω ένα Μαλτέζε αλλά όταν είδα στις φιλοζωικές τα μικρά και να με κοιτάνε με το θλιμμένο βλέμμα μου ράγισε την καρδιά.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 227 times
Been thanked: 351 times

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Νοέμ 2017, 11:02

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Έφη! (bs)

Εάν είχες εσύ η ίδια θέμα αλλεργίας θα μπορούσα να καταλάβω τον προβληματισμό σου, επειδή μπορεί να μην ήσουν έτοιμη να περάσεις την διαδικασία που απαιτείται για να συνηθίσει ο οργανισμός και να ξεπεράσει το πρόβλημα, γιατί θα πρέπει να σου πω ότι το πρόβλημα ξεπερνιέται..., αλλά από την στιγμή που δεν έχεις πρόβλημα εσύ η ίδια και αναφέρεσαι σε συγγενείς, γνώμη μου είναι να μην το συζητάς καθόλου... Όποιος συγγενής έχει τόσο σοβαρό θέμα, ας μην έρχεται τακτικά στο σπίτι σου, ας σε βλέπει έξω, ή στο δικό του σπίτι... anw:

Εκ πείρας σου λέω κορίτσι μου, ότι αν λάβεις υπόψη σου τα προβλήματα όλων των συγγενών, δεν πρόκειται να πάρεις κανένα σκυλάκι ΠΟΤΕ!!! Ποτέ όμως!!! Πίστεψέ με!!!! Στο υπογράφω αυτό...!!! Γιατί κάποιος θα έχει αλλεργία..., κάποιος θα έχει πρόβλημα με την τρίχα, κάποιος θα φοβάται τα σκυλιά, κάποιος θα τα συχαίνεται, κάποιος θα έχει πρόβλημα που το ζωάκι σου θα είναι μέσα στο σπίτι και δεν θα συμφωνεί κ.ο.κ.

Αν πράγματι είναι τα πράγματα όπως μας τα γράφεις..., αν δηλαδή είναι για σένα όνειρο ζωής να αποκτήσεις ένα σκυλάκι, τότε άσε στην άκρη τους υπολοίπους και υιοθέτησε ένα που θα σου κλέψει την καρδιά με το βλέμμα του και μόνο!!! Δεν χρειάζεται να δώσεις χρήματα, οι φίλοι δεν αγοράζονται!!! :nop:

Επειδή απ΄ότι καταλαβαίνω είσαι κάπως άπειρη..., θα σου πρότεινα μάλιστα, να ξεκινήσεις με ένα ενήλικο σκυλάκι, ούτως ώστε να μπορείς να ξέρεις από την αρχή μερικά στοιχειώδη πράγματα γύρω από τον χαρακτήρα του και την προσωπικότητά του κλπ για να μην χρειάζεται από την αρχή να φορτωθείς με πάρα πολλές ευθύνες, κάτι δηλαδή που απαιτεί η υιοθεσία ενός κουταβιού. wink:

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένη...
Τα κουταβάκια είναι κατά την γνώμη μου, ότι πιο χαριτωμένο υπάρχει πάνω στην γη, αλλά όπως και τα μωρά παιδιά, έχουν μπροστά τους την νηπιακή, την παιδική και την εφηβική ηλικία και όλα αυτά όπως ακριβώς και με τους ανθρώπους, απαιτούν πολύ μεγαλύτερη φροντίδα και προσοχή!

Για παράδειγμα ένα κουταβάκι θα τραβήξει το τραπεζομάντηλο που θα το δει να κρέμεται από το τραπέζι και θα του κάνει εντύπωση... και επόμενο είναι να ρίξει ότι υπάρχει επάνω στο τραπέζι κάτω!!! Ή θα μασουλήσει τα καλώδια, επειδή θέλει να μάθει τι είναι το κάθε τι... και αφού δεν έχει χεράκια για να περιεργαστεί και να παίξει με τα αντικείμενα, περιεργάζεται και μαθαίνει τον κόσμο γύρω του με το στόμα του και μόνο και χωρίς να έχει κακή πρόθεση κάνει ζημιές!!!
Φυσικά σιγά σιγά μαθαίνει με τι πρέπει να παίζει και να ασχολείται και με τι όχι..., αλλά αυτή η διαδικασία απαιτεί υπομονή, επιμονή και κυρίως κατανόηση και πολύ πολύ αγάπη!!! :002

Μετά θα πρέπει να το μάθεις να μην λερώνει μέσα στο σπίτι, θα πρέπει να το μάθεις να έχει υπομονή και να σε περιμένει ήσυχο και ήρεμο όταν θα λείπεις κλπ κλπ κλπ...

Αν κάνεις μια περιήγηση μέσα στις σελίδες του Ourdogs.gr θα έχεις την ευκαιρία, να διαβάσεις πάρα πολλά περιστατικά γύρω από όλα αυτά που συμβαίνουν όταν μεγαλώνει κανείς ένα κουταβάκι και θα μπορέσεις να καταλάβεις καλύτερα αυτά που σου ανέφερα παραπάνω με λίγα λόγια. (bs)

Αν πάλι όμως, δεις ένα κουταβάκι και το ερωτευτείς... και πάλι θέλω να ξέρεις ότι μπορείς να τα καταφέρεις!!!
Σίγουρα με μεγαλύτερη προσπάθεια και με περισσότερο κόπο, αλλά αν υπάρχει αγάπη και καλή διάθεση όλα ξεπερνιούνται...
Εμείς εδώ θα είμαστε δίπλα σου συνέχεια, ώστε να σε βοηθήσουμε να αντιμετωπίσεις πιο εύκολα το κάθε τι... που θα έχει σχέση με την προσαρμογή του στο σπίτι και την συμβίωσή σας... (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Εφη88
Puppy

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Εφη88 » 25 Νοέμ 2017, 11:38

Σας ευχαριστώ πολυ.ήδη ειμαι σε αναζήτηση απο φιλοζωικες εδω στη θεσσαλονικη.διαβασα σε αναρτησεις του forum οτι ενα αδεσποτακι θα ευχαριστει κ μονο που πηγε στη ζεστη κ εφυγε απο το δρόμο κ ετσι εφυγαν ολες οι σκεψεις που ειχα για εκτροφεα.μια ερώτηση μονο.ενα σκυλακι κατα ποσο εκπαιδευεται να μενει καποιες ωρες μονο του λογω εργασίας;ρωταω πολλα αλλα αν εξαιρεσετε τη τριχα που οντως δεν ειναι δικο μου θεμα κ δε θα ασχοληθω με αυτο το μονο που με νοιαζει ειναι να ειναι σχετικά ηρεμο οταν λειπω.Ευχαριστώ για το χρονο σας.

Άβαταρ μέλους

Char Angel
Beagle
Όνομα: Χαράλαμπος
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times
Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Char Angel » 25 Νοέμ 2017, 12:11

Υπομονή να έχεις και μια χαρά εκπαιδεύεται. Σταδιακά, σιγά σιγά, αυξάνοντας το χρόνο που το αφήνεις μόνο του. Και κάτι για να ασχολείται. Εσύ όμως, είσαι εκπαιδευμένη να το αφήνεις μόνο του? :wshl Εννοώ, ότι τα σκυλιά σε καταλαβαίνουν από χιλιόμετρα. Αν νιώθεις άσχημα, που το αφήνεις μόνο του, το καταλαβαίνει. Και είναι ανήσυχο. Οπότε πρέπει και οι δύο να είστε έτοιμοι. Και βρες μία λέξη, την ίδια όταν φεύγεις και όταν γυρίζεις. Να τη συνδέσει με το φεύγω-έρχομαι.
Πιστεύω θα ακολουθήσουν πολλά μυνήματα και από άλλα μέλη που θα σε βοηθήσουν περισσότερο.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Morgan_A » 25 Νοέμ 2017, 13:28

Έφη μου φυσικά και εκπαιδεύεται, άλλωστε όλα τα σκυλάκια ανεξαιρέτως, άλλο λιγότερο και άλλο περισσότερο..., μένουν κάποιες ώρες μόνα τους, όσο και να το θέλεις δεν γίνεται στην χώρα που ζούμε να το έχεις συνέχεια μαζί σου!

Τις πρώτες μέρες καλό θα ήταν να κανονίσεις έτσι ούτως ώστε να είσαι μαζί του περισσότερο, για παράδειγμα αν εργάζεσαι να το πάρεις σπίτι σου Παρασκευή μεσημέρι, μόλις θα σχολάσεις από την δουλειά σου, ώστε να έχεις τον χρόνο να το βοηθήσεις να προσαρμοστεί λίγο στον καινούριο χώρο. Επίσης θα μπορούσες τις πρώτες φορές που θα το αφήσεις μόνο του, να το περιορίσεις σε κάποιο χώρο που δεν θα υπάρχουν πράγματα που μπορεί να σου καταστρέψει και φυσικά θα του αφήσεις και κάποια παιχνιδάκια για να έχει κάτι να ασχολείται όσο θα απουσιάζεις.

Μην ανησυχείς πάντως, δεν είναι αυτό πρόβλημα που δεν αντιμετωπίζεται εύκολα, εκτός από κάποιες σπάνιες περιπτώσεις που τα σκυλάκια πάσχουν από άγχος αποχωρισμού και τότε είναι πιο δύσκολη η προσαρμογή τους...

Προχώρα λοιπόν και όλα θα πάνε καλά, εν τω μεταξύ εννοείται ότι θα είμαστε σε επικοινωνία...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Εφη88
Puppy

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Εφη88 » 25 Νοέμ 2017, 22:45

Σας ευχαριστώ πολυ για τη βοηθεια.θα προσπαθησω να ειμαι πολυ καλη μαμα κ θα ενημερωθω για ολα...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Ημιαιμο η να πληρωσω;

Δημοσίευση από Morgan_A » 26 Νοέμ 2017, 00:36

Αν υπάρχει αγάπη όλα γίνονται... (bs)

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”