Σκύλος και Εργασία

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
PanVarel
Puppy
Όνομα: Πανος
Σκύλος και Εργασία

Δημοσίευση από PanVarel » 05 Ιουν 2017, 16:05

Καλησπέρα σε όλους και όλες, είμαι ο Πάνος 27 χρονών και ζω και εργάζομαι στο εξωτερίκο συγκεκρίμενα στις όμορφες Βρυξέλλες , αφού πέρασε ένας χρόνος πλέον από όταν ήρθα και σε περίπου 2 μήνες θα βρίσκομαι σε δικό μου σπίτι(για όσους ξέρουν στο εξωτειρκό περνάς μεγάλα διαστήματα με συγκατοίκους). το σπίτι είναι ένα τυπικό διαμέρισμα 50-60τμ και επείδη έχω μια αξιοπρεπή δουλειά θέλω επιτέλους να πραγματοποιήσω την επιθυμία μου να υιοθετήσω σκύλο. Δεν θα είναι η πρώτη φορά γιατι οταν ημουν παιδί είχαμε στο σπίτι μας στην Αθήνα σκύλο αλλά επι της ουσίας τότε το φρόντιζε η μητέρα μου. Γνωρίζω πολύ καλά ότι το να υιοθετήσεις σκύλο είναι μεγάλη απόφαση και χρειάζονται θυσίες όπως για κάθε φίλο ή σύντροφο που βάζουμε απο επιλογή μας στην προσωπική μας ζωή. Ακριβώς για αυτό τον λόγο εξακολουθώ και μαθαίνω και αναζητώ πληροφορίες και για αυτό γράφτηκα και στο φόρουμ σας. Θα ήθελα να ρωτήδω το εξής , υπάρχει ένα βασικό δεδομένο και αρνητικό ίσως στην ζώη μου , εργάζομαι αρκετές ώρες φαντάζομαι στην σύγχρονη εποχή αυτό είναι ένα σύνηθες φαινόμενο όποτε θα το έχουν κι αλλοι ιδιοκτήτες σκύλων , συγκεκρίμενα Δευτ-Παρ αναχωρώ από το σπίτι στις 9 το πρωί και επιστρέφω συνήθως στην καλύτερη περίπου στις 6 μιση , ωστόσο τα ΣΚ είμαι πάντα ελεύθερος και οι Παρασκευές εδώ στο εξωτερικό είνια "μισές" όποτε Παρασκεύες στην χειροτερη 2-2μιση ειμαι πίσω. Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να θέσω τις ερωτήσεις μου
1) Υπάρχει δυνατότητα με αυτά τα δεδομένα να υιοθετήσω σκύλο; (επι της αρχης)
2) Εαν ναι ποια/ποιες ράτσες ανταποκρίνονται καλύτερα σε ένα δύσκολο και κάπως ποιο μοναχικό τρόπο ζωής;
3) Επειδή έχω μεγαλώσει Ροντβαιλερ μαζι με τον συγκατοικο μου οταν ημουν φοιτητης και τα λατρευω , θα μπορούσε ένα Ροντβαιλερ να μεγαλώσει φυσιολογικα με αυτούς τους όρους;

Προσπάθησα να σας περιγράψω την κατάσταση όσο το δυνατόν καλύτερα :) , θα με βοήθουσατε πολύ να με κατατοπήσετε,
Σας ευχαριστώ πολύ :) :)
Πάνος

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 239 times
Been thanked: 384 times

Σκύλος και Εργασία

Δημοσίευση από Morgan_A » 22 Νοέμ 2017, 15:53

Καλώς όρισες στην παρέα μας Πάνο μου και συγνώμη που δεν ξέρω γιατί δεν είδα καθόλου την ανάρτησή σου και γι΄αυτό και δεν σου απάντησα... :oops:

Όπως σωστά επισημαίνεις και εσύ, στην εποχή μας ο περισσότερος κόσμος απουσιάζει λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων πολλές ώρες από το σπίτι του τουλάχιστον τις καθημερινές, δεν είναι όμως κατά την γνώμη μου αυτός λόγος για να μην υιοθετήσει κανείς ένα σκυλάκι. Το σκυλί θα μάθει το ωράριό σου και θα σε περιμένει υπομονετικά μέσα στο χώρο σας, μέχρι να επιστρέψεις από την δουλειά σου, αρκεί βέβαια όταν θα επιστρέφεις να ασχολείσαι και λίγο μαζί του.

Θα πρέπει να κάνει οπωσδήποτε την βόλτα του καθημερινά, για να μπορεί και αυτό να κινείται, να παίζει και να εκτονώνεται, ώστε να μην πλήττει και γίνεται καταστροφικό... wink:

Η γνώμη μου είναι όμως, πως όταν υπάρχει ένα φορτωμένο επαγγελματικό πρόγραμμα όπως το δικό σου, καλύτερα είναι να επιλέγει κάποιος από την αρχή ένα ενήλικο και μαθημένο στην ζωή στο σπίτι σκυλάκι, για να αποφύγει την περίοδο της βρεφικής και της πολύ νεαρής ηλικίας, που το σκυλάκι χρειάζεται μεγαλύτερη καθοδήγηση και κατά συνέπεια και περισσότερο χρόνο.

Όσο τώρα για το θέμα της φυλής που μας ρωτάς, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα με το να επιλέξεις ένα ροτβάιλερ, αρκεί ο χαρακτήρας του να ταιριάζει στις συνθήκες που υπάρχουν στην δική σου ζωή. Εννοώ ότι καλό θα ήταν, να βρεις ένα σκυλάκι με ήπιο χαρακτήρα, για να είναι πιο εύκολη η προσαρμογή του μαζί σου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”