Νέο μέλος

Πές μας δυο λόγια για σένα και τη σχέση σου με τα σκυλιά, ή αν δεν έχεις και απλά θες να μάθεις κάποιες πληροφορίες για αυτά. Έλα να σε γνωρίσουμε!!
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Οι δημοσιεύσεις του τύπου «ζητείται νύφη ή γαμπρός» ΔΕΝ ΕΠΙΤΡΕΠΟΝΤΑΙ. Τα ανάλογα Topics θα κλειδώνονται.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle
Όνομα: Ευαγγελία
Νέο μέλος

Δημοσίευση από evangeliak79 » 09 Ιαν 2017, 13:04

Καλημέρα σε όλους είμαι ή ευαγγελία και το Σάββατο μου έφεραν ένα υπέροχο κουταβάκι ημίαιμο Τσιουάουα με κανί.Βρήκα την ομάδα σας ενώ έψαχνα στο ίντερνετ διάφορα θέματα για τα κουτάβια έχω και ένα κουνελάκι λατρεύω τα ζώα και χαίρομαι και που είμαι στην ομάδα σας!!!!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 350 times

Re: Νέο μέλος

Δημοσίευση από Morgan_A » 09 Ιαν 2017, 18:01

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Ευαγγελία! (bs)

Σαν νέα σκυλομανούλα πιστεύω θα έχεις πολλές απορίες και πρακτικά προβληματάκια γύρω από την συμβίωση με το μικρούλι σου και εδώ είναι ο καταλληλότερος χώρος για να βρεις τις απαντήσεις που χρειάζεσαι, μιας και λειτουργούμε ανελλιπώς σχεδόν 10 ολόκληρα χρόνια και υπάρχει πολύ μεγάλο αρχείο πληροφοριών, το οποίο περιέχει άπειρες συζητήσεις γύρω από τα κουταβάκια και τις πρώτες μέρες στο σπίτι, αρκεί να κάνεις μια αναζήτηση και θα βρεις οπωσδήποτε κάτι σχετικό με αυτό που θα σε απασχολεί...

Πέρα όμως από αυτό, κάθε κουταβάκι, ή μάλλον κάθε πλάσμα (είναι το πιο σωστό να πω καλύτερα), είναι μοναδικό και γι΄αυτό και όσοι ασχολούμαστε και ζούμε με σκυλιά, ακόμη κι΄αν έχουμε αποκτήσει με την πορεία των χρόνων μεγάλη εμπειρία γύρω από αυτά, καθημερινά κάτι καινούριο μαθαίνουμε, κάτι παραπάνω ανακαλύπτουμε..., γι΄αυτό και θα είμαστε εδώ δίπλα σου, προκειμένου να συζητάμε οτιδήποτε νομίζεις ότι πρέπει να ξέρεις, ή οτιδήποτε πιστεύεις ότι μπορεί να βοηθήσει, για να είναι η συμβίωσή σας με το κουταβάκι σου ευχάριστη και να είστε χαρούμενοι και ευτυχισμένοι και οι δύο. (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle

Δημοσίευση από evangeliak79 » 09 Ιαν 2017, 19:40

Ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα είχα κ πιο πριν ένα πινσερ μινιατούρα αλλά είχε πρόβλημα με τη καρδουλα του κ μου πέθανε.εχει οχτώ χρόνια τωρα,απλά αυτό που με αγχώνει με τη μικρή είναι ότι δαγκώνει τη μαλώνω και κάνει επίθεση αυτά δε τα ειχα με το προηγούμενο και έχω ψιλοφρικαρει αισθάνομαι λες και έχω ξεχάσει τα πάντα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 09 Ιαν 2017, 23:46

Δεν ξέρω τι εννοείτε μάλωμα ωστόσο οτιδήποτε προκαλεί φόβο και πόνο απαγορεύεται ρητά. Η βία γεννά βία και δεν επιλύσει πρόβληματα. Όσο για το δάγκωμα θα πρέπει να γίνει κατανοητό για τα κουτάβια είναι μια φυσιολογική συμπεριφορά. Μη ξεχνάτε ότι όταν γεννιούνται είναι τυφλά και κουφά και με το στόμα ανακαλύπτουν την μητέρα τους και το γάλα που τα ταΐζει. Επίσης ότι καθώς μεγαλώνουν αποκτούν τις πρώτες τους εμπειρίες με το στόμα τους, αφού το χρησιμοποιούν στο παιχνίδι και στην επικοινωνία τους.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να αποδεχτείτε το δάγκωμα ούτε και να το αγνοήσετε. Είναι καλύτερο να του μάθετε μια καινούργια συμπεριφορά. Εδώ πρέπει να σημειώσουμε ότι τα κουτάβια δεν καταλαβαίνουν τις λέξεις που εμείς χρησιμοποιούμε για να τους μιλάμε, αλλά το τόνο της φωνής μας. Αν λοιπόν εσείς όταν σας δαγκώνει του μιλάτε, είναι εξαιρετικά πιθανόν να νομίζει ότι το επαινείται και ότι το επιβραβεύεται. Αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να δείρετε το κουτάβι, ούτε και να του ουρλιάξετε.

Τέτοιες κινήσεις είναι μη αποδεκτές και βίαιες. Αντίθετα υπάρχουν άλλα πράγματα που μπορείτε να κάνετε. Για παράδειγμα μπορείτε να σταματήσετε το παιχνίδι αμέσως μαζί του συνδυάζοντας να πείτε τη στιγμή που σας δάγκωσε μια λέξη, όπως το μη, το όχι ή το άου. Αμέσως μετά μπορείτε να απομακρυνθείτε από αυτό, να το αφήσετε μόνο για μερικά λεπτά και να συνεχίσετε το παιχνίδι μαζί του, αργότερα. Επίσης μπορείτε να δοκιμάσετε να κάνετε τη παλάμη σας γροθιά έτσι ώστε να μη μπορεί να τη πιάσει.

Ένας ακόμα τρόπος είναι να διοχετεύσετε το δάγκωμα του σε παιχνίδια που θα έχετε πρόχειρα κοντά σας (κάλτσες, αρκουδάκια, κόκκαλα από πετ σοπ, παιχνίδια με ήχους). Όταν το κουτάβι σας δαγκώσει, πείτε πάλι τη λέξη που έχετε επιλέξει και δώστε του ένα από παραπάνω. Φυσικά, δεν πρέπει να ξεχνάτε ότι το κουτάβι πρέπει να ασκείται συχνά πυκνά και να το κοινωνικοποιήσετε, αφήνοντας το να παίζει με άλλα σκυλιά και κουτάβια, ώστε να μάθει πόση πίεση μπορεί να ασκεί με τα δόντια του και πότε να σταματήσει.

Άρθρα που επίσης μπορούν να σας βοηθήσουν είναι τα "Τι είναι τιμωρία στην εκπαίδευση του σκύλου και ποια τα μειονεκτήματα της" και http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=68 ... 85#p533577

Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle

Δημοσίευση από evangeliak79 » 10 Ιαν 2017, 09:38

Ευχαριστώ για την απάντηση όταν λέω τη μαλώνω αυτό εννοώ της φώναζα μη σταματα

Άβαταρ μέλους

Giorgis T
Forum Trainer
Όνομα: Giorgis
Has thanked: 16 times
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Giorgis T » 10 Ιαν 2017, 13:10

η αποτρεπτική σας εντολή θα είναι μια λέξη ή το όχι ή το μη. και ΔΕΝ θα φωνάζετε

Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle

Δημοσίευση από evangeliak79 » 10 Ιαν 2017, 13:12

ευχαριστώ αυτο κάνω που θα πάει θα μαθει

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 226 times
Been thanked: 350 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Ιαν 2017, 16:16

Ευαγγελία μου στα κουταβάκια είναι αλήθεια ότι χρειάζεται υπομονή, επιμονή και πολύ πολύ αγάπη και κατανόηση...
Φυσικά και θα μάθει, δεν υπάρχει σκυλάκι που θα ασχοληθείς μαζί του με αυτόν τον τρόπο και δεν θα μάθει... :nop: μην ξεχνάς ότι είσαστε μαζί μόνο λίγες μέρες και είναι ακόμα πολύ μωρό.

Ζήσε και απόλαυσε μαζί του αυτές τις στιγμές, ακόμα κι΄αν καμιά φορά κουράζεσαι λίγο, σε διαβεβαιώνω ότι αξίζουν τον κόπο...
Τα σκυλάκια μας μεγαλώνουν πολύ γρήγορα και πριν προλάβεις καλά καλά να το καταλάβεις, θα έχει φύγει για πάντα αυτή η ωραία ηλικία, αλλά νάσαι σίγουρη ότι είναι τόσο υπέροχη που θα την θυμάσαι για πάντα και τακτικά θα την αναπολείς... (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
evangeliak79
Beagle

Δημοσίευση από evangeliak79 » 10 Ιαν 2017, 16:22

Ευχαριστώ το ξέρω ότι κάθε αρχή και δύσκολα εύχομαι να πάνε όλα καλά και να τα πάω καλά με τη μικρούλα μου

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΣΥΣΤΗΘΕΙΤΕ ΜΑΣ”