Ψυλοι.....

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Χαρίκλεια
Puppy
Όνομα: Χαρίκλεια
Ψυλοι.....

Δημοσίευση από Χαρίκλεια » 12 Απρ 2018, 22:25

me:: Καλησπέρα στην παρέα!
Χρειάζομαι τις συμβουλές σας.
Έχω 14 γατούλες και ένα σκυλουνι και παρατήρησα ψύλλους στις γατούλες μου.
Δυστυχώς δεν έχω την οικονομική δυνατότητα για αμπούλα κάθε μήνα,μπορώ να κάνω κάτι άλλο;
Επίσης,σφουγγαριζω με sebacyl,το θεωρείται αρκετά αποτελεσματικό η υπάρχει καμία καλύτερη λύση;
Υπάρχουν και κάποια σπρευ για τα κρεβατάκια τους αλλά διστάζω να τα χρησιμοποιήσω.Εσείς τι λέτε;

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Ψυλοι.....

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 01:42

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Χαρίκλεια και να χαίρεσαι τα ζωάκια σου! (bs)

Υπάρχουν και κάποιες οικολογικές συνταγές, που μπορείς να φτιάξεις μόνη σου και που κάνοντας μια αναζήτηση και εδώ αλλά και στο διαδίκτυο γενικότερα μπορείς να τις βρεις εύκολα.
Για παράδειγμα μια συνταγή υπάρχει εδώ : Ψύλλοι!! Αν ψάξεις όμως σίγουρα θα βρεις και άλλες παρόμοιες.

Το μειωνέκτημά τους όμως είναι ότι δεν έχουν την ισχύ αλλά ούτε και την διάρκεια προστασίας που έχουν οι χημικές.

Επειδή και γω έχω 27 γάτες και 12 σκυλιά αυτήν την στιγμή, αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα και έχω βρει την εξής λύση.
Αγοράζω τις μεγάλες αμπούλες τις Frontline combo αυτές δηλαδή που καλύπτουν για ένα μήνα ένα ζώο 40 κιλών και με δεδομένο ότι η κάθε γάτα είναι γύρω στα 5 κιλά, την χωρίζω σε 8 ίσα μέρη, με την βοήθεια μιας σύριγγας και έτσι, αντί για να αγοράσω για τις 27 γάτες μου 27 αμπούλες, αγοράζω μόνο 4 από αυτές.

Προσοχή όμως, αυτό μπορεί να γίνει μόνο με Frontline combo, ή με τις Frontline τις απλές, όχι με άλλες αμπούλες για σκύλους, γιατί μόνο αυτές δεν είναι τοξικές για τις γάτες. Εγώ προτιμώ την Frontline combo επειδή σκοτώνει και τα αυγά των ψύλλων, ενώ η απλή σκοτώνει μόνο τους ψύλλους και μετά από λίγο βγαίνουν από τα αυγά πάλι άλλοι...

Εικόνα Εικόνα
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Ψυλοι.....

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 02:17

Ααα... όσο για το sebacyl, πιστεύω ότι για την δουλειά αυτή δηλαδή για σφουγγάρισμα, ή ψέκασμα των χώρων και των κρεβατιών (εννοείται αραιωμένο στην αναλογία που γράφει επάνω το μπουκαλάκι) είναι ότι καλύτερο!!!

Επίσης μπορείς να ψεκάσεις με αυτό και το σκυλούνι σου, απαγορεύεται όμως να ψεκάσεις τις γατούλες.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Χαρίκλεια
Puppy
Όνομα: Χαρίκλεια
Ψυλοι.....

Δημοσίευση από Χαρίκλεια » 13 Απρ 2018, 07:41

Καλημέρα!
Το δοκίμασα το combo αλλά είδα και πάλι ψύλλο στον ένα μου γάτο.....Έχει και πολύ τρίχα αυτός!
Τους βάζω 0,5ml,θα δοκιμάσω πάλι.
Ευχαριστώ!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Ψυλοι.....

Δημοσίευση από Morgan_A » 13 Απρ 2018, 21:27

Χαρίκλεια καμιά φορά μπορεί να μην σκοτωθούν όλοι αμέσως, αλλά αν κάνεις συστηματικά τις αποπαρασιτώσεις θα τους εξολοθρέψεις οπωσδήποτε, χρειάζεται όμως υπομονή και επιμονή...

Εικόνα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”