Πως μιλάς στον σκύλο σου?

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Δεκ 2017, 16:18

Είδα στο facebook ότι κυκλοφορεί αυτή η φωτογραφία και σκέφτηκα ότι θα ήθελα να μάθω και την δική σας άποψη μιας και θα ήταν πολύ ενδιαφέρον να συζητήσουμε τον τρόπο που επικοινωνούμε με τα σκυλιά μας...

Εικόνα
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από Frau » 16 Δεκ 2017, 20:49

Γεια σας....Προσωπικα πιστευω οτι ο καθενας συμπεριφερεται και μιλαει στον σκυλο του αναλογα με το ποσο χει δεθει μαζι του....Εχω δει ανθρωπους που πραγματικα ωρες ωρες δεν ξερω γιατι εχουν παρει κατοικιδιο...Τα σκυλια καταλαβαινουν τα παντα.εγω οταν κανουμε χαρουλες τους μιλαω πολυ γλυκα...σαν να ειναι μωρακια...τις αλλες φορες συζηταμε κανονικα....χχαχαχαα....σαν να ειναι να ειναι ειναι ανθρωποιιι...

Άβαταρ μέλους

Topic author
Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 376 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 16 Δεκ 2017, 21:05

Παρ΄όλο που οι εκπαιδευτές δεν συμφωνούν με αυτόν τον τρόπο επικοινωνίας και πιστεύουν ότι πρέπει να τους μιλάμε με συγκεκριμένες λέξεις-εντολές για να μπορούν να μας καταλάβουν, εγώ όπως και εσύ Αρετή μου, τους μιλώ σαν να μιλώ σε κάποιον φίλο μου και για την ακρίβεια σε κάποιον καρδιακό μου φίλο... Και όσο κι΄αν αυτό φανεί σε κάποιους παράξενο ή υπερβολικό, εγώ πιστεύω ότι με καταλαβαίνουν και μάλιστα πολύ καλά, σίγουρα καλύτερα από την πλειοψηφία των ανθρώπων τουλάχιστον.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από Frau » 16 Δεκ 2017, 23:07

Συμφωνω...Ειδικα οταν εχουν ωρες να μας δουν πραγματικα τρελαινονται απο τη χαρα τους...πως λοιπον να τους αντισταθεις;το σκυλι....ο πιο πιστος φιλος του ανθρωπου....

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ...”