Ανευθυνη ιδιοκτητης

Όλες οι σκυλοκουβέντες γενικά εδώ.
Γνωριστείτε μεταξύ σας, συζητήσετε θέματα που αφορούν τα σκυλιά μας.
Άβαταρ μέλους
Topic author
Tintail
Great Dane

Ανευθυνη ιδιοκτητης

Δημοσίευσηαπό Tintail » 26 Ιαν. 2011, 11:10

Λοιποοον, τα γραφω για να ξεθυμανω δηλαδη γιατι εχθες γνωρισα in the flesh τον ιδιοκτητη σκυλου που περιγραφουμε εδω μεα ως ανευθυνος και μου ανεβηκε τοσο το αιμα στο κεφαλι που την εβρισα και εφυγα!!
Πηρε λοιπον ενα Westie απο "εκτροφειο" στην Κερατεα... "και αχ τι ωραια σκυλια που ειχε, ο,τι ηθελες, και μεγαλα και μικρα, τοσα πολλα!!" το ελεγε και λαμπανε τα ματια της απο χαρα!! (εγκεφαλικο ενα εγω)
Επειδη δεν μπορει την "μυρωδια" του σκυλου το μωρο ζει εξω στο μπαλκονι και αντι για σπιτακι μενει στο κουτι μεταφορας (τωρα ειναι μερικων μηνων). Δεν το βαζει μεσα στο σπιτι και μεσα στον χειμωνα σιγα μην βγαινει εξω να παιζει μαζι του... "Ετσι το μαθαμε" (2ο εγκεφαλικο)
Το παιρνουν μεν μαζι τους στα ταξιδια γιατι φευγουν συχνα για ΣΚ... και "ανυμπομονω να κανει κουταβακια, δεν ξερεις ποσο το περιμενω, πως και πως!!" (3ο εγκεφαλικο)
Καλα η γυναικα ειναι αλλου για αλλου!! Αχ τι ωραια..να ειχε κι εναν διακοπτη on/off ε?
Θα ελεγα οτι ειναι ηλιθια αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι χωρις Παιδεια... ευτυχως εμεις τα παιδια μας δεν τα μαθαινουμε ετσι!!

Ηθελα απλα να ξεσπασω!! Την ωρα που μου τα ελεγε σκεφτομουνα, α ρε να ηταν εδω το φορουμ να σε ακουγε!!! :dv1
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Άβαταρ μέλους
Μπουμπου-Ασια
Saint Bernard

Re: Ανευθυνη ιδιοκτητης

Δημοσίευσηαπό Μπουμπου-Ασια » 26 Ιαν. 2011, 11:18

Μάλλον ήταν κάτι στο ενδιάμεσο!!Και ηλίθια και χωρίς παιδεία!!Μερικά πράγματα δεν χρειάζεται να είσαι και τόσο ενημερωμένος για να σου περάσουν από το μυαλό.όπως πχ ότι δεν πρέπει ένα κουταβάκι να κάθεται μόνο του στο μπαλκόνι και χωρίς σπιτάκι ή να αναρωτηθεί τι θα απογίνουν τα κουτάβια που θα γεννήσει το κατά τ'άλλα πολύ χαριτωμένο σκυλάκι της,το οποίο όμως απαγορεύεται δια ροπάλου να μπει στο εσωτερικό του σπιτιού.Και το θλιβερό είναι ότι νομίζω πως όλοι μας έχουμε πολλά παραδείγματα τέτοιων ιδιοκτητών να αναφέρουμε.

Άβαταρ μέλους
Topic author
Tintail
Great Dane

Δημοσίευσηαπό Tintail » 26 Ιαν. 2011, 11:24

Πιστευω οτι νομιζει οτι θα τα χαρισει σε γνωστους και φιλους τα κουτβια, δεν της περναει καν απο το μυαλο οτι μπορει να μεινουν αδεσποτα :(
If you can look at a dog and not feel vicarious excitement and affection, you must be a cat. ~Author Unknown
ΕικόναΕικόνα
Θελω και αλλο σκυλο! Τωρα το μονο που μενει ειναι να εκπαιδευσω τον αντρα μου!! :) :)

Άβαταρ μέλους
Frangisk
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Φύλο: Άρρεν

Δημοσίευσηαπό Frangisk » 26 Ιαν. 2011, 11:28

Τι να πω... απ'οταν πηρα τη Σανελ καταλαβα ποσα "μπαλκονοσκυλα" εχουμε στη γειτονια μας. Εχω δει και ΜΑΛΤΕΖ μες το χειμωνα στο ΜΠΑΛΚΟΝΙ !!! τι να πω ρε παιδια, τα κατ'εξοχην σκυλακια του σαλονιου που κρυωνουν σαν παλαβα και δεν αντεχουν τις κακουχιες και το εχουν στο μπαλκονι... (μονο τις τελευταιες μερες που κανει λιγο κρυο παραπανω δεν το βλεπω, ελπιζω να το εβαλαν μεσα οι ανεγκεφαλοι).
Παντως εγω οπου βρεθω σε κουβεντα για τετοια θεματα και ακουσω για μελουσες σκυλομαμαδες, αρχιζω την πλυση εγκεφαλου και το κυρηγμα για το ποσο δυσκολο ειναι τους κινδυνους που ελοχευει και το ποσο δυσκολο ειναι να βρεις οικογενεια για τα μικρα... δυσκολα πειθετε ο κοσμος αλλα τι να πω, την προσπαθεια μου την κανω.

Άβαταρ μέλους
Μπουμπου-Ασια
Saint Bernard

Δημοσίευσηαπό Μπουμπου-Ασια » 26 Ιαν. 2011, 11:30

Ναι νομίζει ότι όλα αυτά τα αδέσποτα στους δρόμους απλά φύτρωσαν!Ούτε που της περνάει από το λιγοστό μυαλό της ότι κάποιοι ανεύθυνοι τα εγκατέλειψαν.

Άβαταρ μέλους
KORINA7
Akita

Δημοσίευσηαπό KORINA7 » 26 Ιαν. 2011, 11:54

Ειναι απο τους ιδιοκτητες που δυστυχως εχουν τα ζωακια τους σαν ενα απο τα χιλιαδες αξεσουαρ τους.
Η ελλειψη παιδειας φερει αυτα τα αποτελεσματα ,,, κριμα και αισχος !!!!!
Γνώρισα τον άνθρωπο και αγάπησα τα ζώα!!!!

Άβαταρ μέλους
Μπουμπου-Ασια
Saint Bernard

Δημοσίευσηαπό Μπουμπου-Ασια » 26 Ιαν. 2011, 12:00

Ειλικρινά λυπάμαι που το λέω,αλλά άπό όσα βλέπω καθημερινά εδώ που μένω,οι άνθρωποι που πραγματικά είναι υπεύθυνοι και φροντίζουν τα σκυλιά τους είναι μειοψηφία.Σχεδόν όλα τα σπίτια επειδή είναι μονοκατοικείες ως επί το πλείστον έχουν από ένα ή περισσότερα σκυλία τα οποία περνουν τη ζωή τους κλεισμένα σε μπαλκόνια,μικρές αυλές,ακόμα και δεμένα εκτός σπιτιού.Και τους 7 μήνες που ζω εδώ δεν έχω δει ούτε έναν να παίρνει το σκυλί του με το λουρί έστω να το πάει μια βόλτα.

Άβαταρ μέλους
KORINA7
Akita

Δημοσίευσηαπό KORINA7 » 26 Ιαν. 2011, 12:10

Εχεις δικιο Ελλη και εδω μια απο τα ιδια,πολλα μα παρα πολλα σκυλια στα μπαλκονια με λιγη 'η καθολου βολτα!!!!Πραγματικο αισχος!!!
Γνώρισα τον άνθρωπο και αγάπησα τα ζώα!!!!

Άβαταρ μέλους
mgm
Dog Star ¤¤
Όνομα: Ματίλντα
Φύλο: Θήλυ

Δημοσίευσηαπό mgm » 26 Ιαν. 2011, 16:59

Tintail » 26 Jan 2011, 11:10 έγραψε:Λοιποοον, τα γραφω για να ξεθυμανω δηλαδη γιατι εχθες γνωρισα in the flesh τον ιδιοκτητη σκυλου που περιγραφουμε εδω μεα ως ανευθυνος και μου ανεβηκε τοσο το αιμα στο κεφαλι που την εβρισα και εφυγα!!
Πηρε λοιπον ενα Westie απο "εκτροφειο" στην Κερατεα... "και αχ τι ωραια σκυλια που ειχε, ο,τι ηθελες, και μεγαλα και μικρα, τοσα πολλα!!" το ελεγε και λαμπανε τα ματια της απο χαρα!! (εγκεφαλικο ενα εγω)
Επειδη δεν μπορει την "μυρωδια" του σκυλου το μωρο ζει εξω στο μπαλκονι και αντι για σπιτακι μενει στο κουτι μεταφορας (τωρα ειναι μερικων μηνων). Δεν το βαζει μεσα στο σπιτι και μεσα στον χειμωνα σιγα μην βγαινει εξω να παιζει μαζι του... "Ετσι το μαθαμε" (2ο εγκεφαλικο)
Το παιρνουν μεν μαζι τους στα ταξιδια γιατι φευγουν συχνα για ΣΚ... και "ανυμπομονω να κανει κουταβακια, δεν ξερεις ποσο το περιμενω, πως και πως!!" (3ο εγκεφαλικο)
Καλα η γυναικα ειναι αλλου για αλλου!! Αχ τι ωραια..να ειχε κι εναν διακοπτη on/off ε?
Θα ελεγα οτι ειναι ηλιθια αλλα η αληθεια ειναι οτι ειναι χωρις Παιδεια... ευτυχως εμεις τα παιδια μας δεν τα μαθαινουμε ετσι!!

Ηθελα απλα να ξεσπασω!! Την ωρα που μου τα ελεγε σκεφτομουνα, α ρε να ηταν εδω το φορουμ να σε ακουγε!!! :dv1

Εσύ απάντησες σε όλα αυτά τα "χαριτωμένα" Τίνα, ή απλά πάθαινες πολλαπλά εγκεφαλικά? Κάποιοι απ' όλους αυτούς τους άσχετους (έστω και λίγοι) κάνουν 180 μοίρες στροφή μόλις ενημερωθούν!
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους
Topic author
Tintail
Great Dane

Δημοσίευσηαπό Tintail » 26 Ιαν. 2011, 19:50

Εννοειται οτι απαντησα και με κοιταζε με ενα υφος περιφρονητικο. Τελικα ειπε οτι ο καθενας κατι ο,τι θεωρει καλυτερο και οτι τα σκυλια ειναι ζωα και πρεπει να μενουν στην φυση... και της ειπα οτι το μονο που θελει ειναι να ειναι μαζι της ολη μερα γιατι ειναι ο ανθρωπος της και μου ειπε α πα πα δεν αντεχω την μυρωδια μεσα στο σπιτι! και εφυγε με πολυ απαξιωτικο υφακι....
ΕικόναΕικόνα

Επιστροφή στο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: vasilis1 και 3 επισκέπτες