«Metropolitan Expo» φεστιβάλ Εμπορίας και Διαφήμισης!

Ενημερωθείτε και ενημερώστε μας για αγώνες, εκθέσεις,
διαγωνισμούς, meetings
ανά τον κόσμο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Re: «Metropolitan Expo» φεστιβάλ Εμπορίας και Διαφήμισης!

Δημοσίευση από ntoylis » 19 Σεπ 2014, 15:45

δηλαδη Μιχαλη ακομα και εγω ο ασχετος αν δηλωσω στον ΚΟΕ γεννα,το <<παιζω>> εκτροφεας παυλα απατεωνας παυλα παρουσιαστης που λενε τωρα και ειναι στη μοδα παυλα ηθοποιος παυλα παρουσιαστης...η χωρα της παυλας επρεπε να ειναι το σωστο !
και τι ωραια το ειπες πιο πανω ''πατωντας'' το οποιο ενας ωραιος ρομαντικος ποιητης θα το εκανε με τοσο μεγαλη ανεση ''εξα-πατωντας''..
γιατι αν κανεις οτι εισαι εκτροφεας η το παιζεις εκτροφεας η κατι παρομοιο,ειναι ακριβως το ιδιο οταν το παιζεις επιχειρηματιας,βιομηχανος και γενικα παιζεις θεατρο με σκοπο το χρημα η κατι αλλο..

θα μου πεις δεν ειναι ολα ασπρο η μαυρο,και οτι ειναι λογικο καποια στιγμη να γινει η αρχη..και στην πορεια και πρωτα βηματα κτλ..
αλλα εδω ο ΚΟΕ (λεω ε δεν ξερω μια υποθεση κανω) δεν θα επρεπε να εχει κατηγοριοποιησει η αν υπαρχει κατι τετοιο στο εξωτερικο θα ηθελα να μου το πεις,τους εκτροφεις.. οχι σε νεους εμπειρους κτλ..αλλα πρωτα απο ολα σε ελεγχο εγκαταστασεων,γνωσεων και διαφορα αλλα που δεν γνωριζω αλλα ενας του <<χωρου>> τα ξερει καλα..

για να μην υπαρχει αυτο το <<σπορ>> οπως ειπες θελει καποια μετρα,καποιο ελεγχο..η κατι σαν εξετασεις για να σου δωσει την εγκριση να <<γινεις>> εκτροφεας.. λεω ε δεν ξερω..

στο σαιτ Μιχαλη λει οτι στην Αμερικη στις εκθεσεις δεν υπαρχει προβλημα με ουρα/αυτια κτλ.. ενω στις δικες μας εχω δει που το γραφει στις αφισες..debarking λει επεμβαση... δηλαδη να μην κανουν γαβ-γαβ(ενταση) !

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 19 Σεπ 2014, 17:17

ntoylis έγραψε:δηλαδη Μιχαλη ακομα και εγω ο ασχετος αν δηλωσω στον ΚΟΕ γεννα,το <<παιζω>> εκτροφεας
ΑΚΡΙΒΩΣ Ντούλη!
Ο Κυνολογικός Ομιλος της Ελλάδας δέχεται γέννες ό,τι να'ναι χωρίς να πληρούνται οι προϋποθέσεις που απαιτούνται σε άλλες χώρες.
Προϋποθέσεις όσον αφορά τους γεννήτορες, τους σκύλους δηλαδή που μπαίνουν στην αναπαραγωγή.
Σε άλλες χώρες, όπως στη Γαλλία για παράδειγμα (που για μένα είναι πρότυπο οργάνωσης) για να μπει ένας σκύλος στην αναπαραγωγή χρειάζεται pedigree. Pedigree όμως δεν δίδεται όπως εδώ. Για να πάρει pedigree ένας σκύλος πρέπει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ να περάσει από confirmation όπως λέγεται, εξετάσεις δλδ μορφολογίας, χαρακτήρα και υγείας. Χωρίς pedigree και κατ'επέκταση όλες αυτές τις εξετάσεις, σκύλος δεν ζευγαρώνει.

Στην Ελλάδα τί γίνεται;

Ζευγαρώνω την καθαρόαιμη κουτσή και στραβή σκύλα μου με τον δικό σου φοβικό και εκτός προτύπου καθαρόαιμο σκύλο, (ίδιας φυλής εννοείται) δηλώνω την γέννα στον ΚΟΕ και από εκείνη τη στιγμή και μετά όποιος ενδιαφερθεί για την συγκεκριμένη φυλή και επικοινωνήσει με τον ΚΟΕ, θα του δώσει το τηλέφωνό μου και θα με παρουσιάσει σαν εκτροφέα.
Τόσο απλά...

ntoylis έγραψε: στο σαιτ Μιχαλη λει οτι στην Αμερικη στις εκθεσεις δεν υπαρχει προβλημα με ουρα/αυτια κτλ.. ενω στις δικες μας εχω δει που το γραφει στις αφισες..debarking λει επεμβαση... δηλαδη να μην κανουν γαβ-γαβ(ενταση) !
Στην Αμερική επιτρέπεται το κόψιμο της ουράς και των αυτιών σε αντίθεση με την Ευρώπη που έχει απαγορευτεί.

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 19 Σεπ 2014, 18:45

α ωραια και για να μην παμε και οφ τοπικ.. και παω εγω ο ασχετος που μου αρεσει το σπορ και στο πρωτο τηλ πριν το κλεισεις σου ριχνω και την τιμη και λες εσυ α ΕΔΩ ειμαστε !
και μετα αμα σου καρφωθει η τιμη ας πουμε,παει εκλεισε.. και τον σουπερντουπερ σκυλο να δεις και sci-fi εγκαταστασεις και τις απαραιτητες γνωσεις της φυλης και συμπεριφορα στα σκυλια κτλ κτλ..
ο αλλος θα προτιμησει την χαμηλη τιμη..
λεω ενα παριστατικο ε,ειλικρινα δεν ξερω πως παει..αλλα ενας που ΑΠΛΑ θελει εναν καθαροαιμο σκυλο,νομιζω θα πεσει ευκολα σε μια τετοια παγιδα-τρικ η σε καποια αλλη που δεν γνωριζω...
και μετα ΑΝΤΕ να παει μπροστα η <<υποθεση>> στη χωρα..μαλλον θα εχει μια ταση-ροπη-εφεση προς το βρωμικο-αισχρο <<σπορ>>,αν κρινω και απο τους αετονυχιδες κατοικους της..
και μετα δηλαδη Μιχαλη παω εγω που το παιζω εκτροφεας και σε εκθεσεις κτλ κτλ.. γνωριζω κοσμο κανω PR εξεκιουτιβ (ριχνω και καμια ομορφη κοπελιτσα απο αυτα που λει Αντ1 μιντια λαμπ σπουδασε δημοσιες σχεσεις) και ψαρευω πελατες,και διαφορα αλλα τετοια..
και ενας ΚΑΝΟΝΙΚΟΣ εκτροφεας σε μερικα χρονια θα ειναι στην απ εξω...και να μην πω διαφορες αλλες σκεψεις κλικες-ομιλοι κτλ κτλ..

και δηλαδη σε μερικα χρονια αν δεν ισχυει ηδη δηλαδη.. αυτες οι εκθεσεις,αντι να ειναι ο μοχλος για την σωστη διαφημιση και τον σωστο τροπο κτλ κτλ..
θα γινει το μεσο κατι σαν καλλιστεια (ξανα Αντ1) για να ρωταει τις κοπελιτσες.. αν θα γινεις λει μις κοσμος τι θα κανεις λει για να σωσεις τον πλανητη !

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 21 Σεπ 2014, 12:50

Mα εκεί είναι το θέμα. Ακριβώς επειδή δεν υπάρχει επαρκής ενημέρωση και σαν λαός έχουμε γαλουχηθεί με γέννες ιδιωτών, θα έπρεπε να μπουν από την αρχή τα θεμέλια ώστε να υπάρχει μια αλλαγή. Ολο αυτό είχε σαν αποτέλεσμα ο κόσμος όχι μόνο να μην ξέρει τι πρέπει να κάνει ένας εκτροφέας, αλλά να μην του δίδεται η δυνατότητα και να μάθει.
Γιατί ποιός θα ενημερώσει;
Αυτός που θα χάσει "πελάτες" αν πει τα πράγματα όπως ΠΡΕΠΕΙ να είναι και όχι όπως τον συμφέρει να είναι;

Βολεύει αφάνταστα ο κόσμος να πιστεύει πως η εκτροφή είναι ένα επάγγελμα αναπαραγωγής καθαρόαιμων σκύλων και πως οι εκθέσεις είναι ένα μέσο (αναγκαίο κακό) για να προβληθούν και να πουλήσουν.
Βολεύει αφάνταστα να "παράγεις" για να καλύψεις την ζήτηση.
Βολεύει αφάνταστα το "κοινό" να μην ξέρει περί σωστής μορφολογίας, αρμονίας, soundness, προτύπων και ιστορίας.
Βολεύει αφάνταστα το κοινό να αναπαράγει το λάθος για να το μάθουν και όσοι δεν το ξέρουν.

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 21 Σεπ 2014, 13:31

καλησπερα Μιχαλη,με αυτο το τελευταιο μου ηρθε στο μυαλο αυτο με τον Πατριαρχη που εγραψα εχθες και την δηλωση του να κανουμε λει υπομονη κτλ..
αυτο <<βολευει>>, αυτο ειπε ο ανθρωπος, εδω(το ιδιο ακριβως ειναι Μιχαλη),το <<κοινο>> δεν θα πρεπει και δεν <<κανει>> να μαθει κατα μια διαβολικη συμπτωση ΚΑΙ ΕΔΩ, περι φυλης,προτυπων και ιστοριας(τι ωραια το πετυχες ον ταργκετ ε)..γιατι αν τα μαθει θα κανει αλλα πραγματα...

αυτη η ζητηση Μιχαλη ηθελα να στο ρωτησω και μια αλλη φορα..
υπαρχει καποια στατιστικη ? π.χ στην Ελλαδα το 2000-2001 ας πουμε η κατι τετοιο ο κοσμος ηθελε 500 καθαροαιμα Χασκι ας πουμε η μποξερ..
υπαρχει καποια υπηρεσια που κραταει αρχεια ?
στο εξωτερικο υπαρχει κατι τετοιο ?
η πχ οι εκτροφεις ιδιας φυλης δινουν καποια στοιχεια στον ΚΟΕ οχι μονο στατιστικα σαν αριθμοι,αλλα και ιατρικη στατιστικη ας πουμε..
την ιδια απορια εχω και αν κτηνιατροι δινουν καποια στοιχεια σε καποιο εθνικο οργανισμο (αυτο για να γινει θελει και βιβλιο ασθενων με καθημερινο απ του ντειτ που λενε των περιστατικων)

και γενικα οι εκτροφεις <<κρατανε>> αρχεια ?

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 21 Σεπ 2014, 13:59

Οι εκτροφείς σαφέστατα και κρατάνε αρχεία.
Ο ΚΟΕ δεν μπορεί να ξέρει τη ζήτηση που έχει κάθε φυλή, ξέρει όμως ανά φυλή πόσες γέννες δηλώνονται το χρόνο.
Ενημερωτικά - χωρίς να σημαίνει κάτι απαραίτητα - στις ελληνικές εκθέσεις οι φυλές με τις περισσότερες συμμετοχές είναι τα ροτβαιλερ και τα ντόπερμαν.

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 21 Σεπ 2014, 18:36

Μιχαλη απο περιεργεια αλλα και απο πληροφορηση ειδα το καταστατικο του ΚΟΕ και λει κατι για μελετες λει ερευνα λει αναπτυξη λει η συμμετοχη σε ερευνητικα η επιστημονικα προγραμματα..δηλαδη ο ΚΟΕ εχει επιστημονες ? (γιατι για να κανει μελετες και ερευνες και επιστημονικα προγραμματα...)

ρωταω απλα ε.. αν δεν θελεις να απαντησεις εδω,θα χαρω πολυ Μιχαλη να μου στειλεις την απαντηση σου σε π.μ..

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 21 Σεπ 2014, 18:59

Η έρευνες, τα πρότυπα και οι μελέτες αφορούν τις ελληνικές φυλές και υπεύθυνοι είναι οι όμιλοι αυτών των φυλών.

Οσον αφορά τα υπόλοιπα που αναφέρονται στο Αρθρο 3 και ειδικότερα το β) και το γ)
β) Με τη διοργάνωση σεμιναρίων και διαλέξεων για την πληρέστερη ενημέρωση των Μελών του Σωματείου και γενικότερα των κυνοφίλων.
γ) Με την έκδοση εντύπων, τη δημοσίευση μελετών και άλλων κειμένων στα μέσα μαζικής ενημερώσεως που θα στοχεύουν στην προώθηση των επιδιώξεων του Σωματείου.
μέχρι στιγμής δεν έχω δει κάποια κίνηση.
Αν έχει δει κάποιος άλλος, θα χαρώ πολύ να με διορθώσει.

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 21 Σεπ 2014, 20:40

εγω παντως Μιχαλη εχει ενα καναλι που <<πιανουμε>> εδω στα γιαννιτσα απο κατερινη πρεπει να ειναι και εχω δει αρκετες φορες σεμιναρια για κυνηγους ''κυνηγεσια και κυνοφιλια'' το λενε το περιοδικο και προφανως ειναι και χορηγος η το διοργανωνει μαζι με ομιλους,αυτη την εντυπωση μου εδωσε..

και ειχαν καλεσμενους κατι Ιταλους (προεδρους φυλη/ων) και μιλουσαν Ιταλικα και ειχαν μεταφραστη..ελεγε για τις Ιταλικες φυλες και το πως ξεκινησε το ολο κονσεπτ και με τις απατεωνιες των Ιταλων για τους πρωτους καθαροαιμους (εδω εκανε και ενα χιουμοριστικο ουνα φατσα ουνα ρατσα) αλλα αυτο που μου αρεσε ηταν και η ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ του κοινου !

εκαναν ερωτησεις διαφοροι κυνηγοι,το κουδουνακι ελεγε ο ενας ειναι καλο η οχι στο σκυλο,κατι για πεδινες/ορεινες μπεκατσες ελεγαν αλλα δεν το εχω.. κτλ κτλ

εδω βρηκα μερικα αλλα οχι αυτο που ηθελα:

αυτα ειναι απο εναν ομιλο αλλα κατι τετοιο ηταν και αυτα που ειχα δει σε πιο μεγαλο κονσεπτ..

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 10 Οκτ 2014, 22:54

Να ρωτησω αν ξερει κανεις,η έκθεση μορφολογίας το Σαββατο αρχιζει κατα τις 10 αλλα τι ωρα τελειωνει περιπου?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ Happenings!!”