«Metropolitan Expo» φεστιβάλ Εμπορίας και Διαφήμισης!

Ενημερωθείτε και ενημερώστε μας για αγώνες, εκθέσεις,
διαγωνισμούς, meetings
ανά τον κόσμο.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 116 times

«Metropolitan Expo» φεστιβάλ Εμπορίας και Διαφήμισης!

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 16 Σεπ 2014, 19:00

«Τρεις μέρες γεμάτες εκτροφείς και εκπαιδευτές σκύλων, ξενοδοχεία, ενυδρεία, ερπετά, διακοσμητικά πουλιά, καλλωπισμούς, σεμινάρια εκπαίδευσης και πολλά περισσότερα! Τρεις μέρες γεμάτες ζωντανές επιδείξεις, ευκαιρίες, προϊόντα για κατοικίδια, τροφές, εορταστικές προσφορές, επιμόρφωση και διασκέδαση, είναι μερικά από αυτά που κάνουν το Φεστιβάλ Κατοικίδια Εν Δράσει μοναδικό και ιδανικό για όλη την οικογένεια και τους λάτρεις των ζώων συντροφιάς»

Με αυτά τα λόγια και το δελεαστικό είσοδος Ελεύθερη για όλους καλούν τους πάντες ώστε να συνεχίσουν την αέναη εμπορευματοποίηση των ζώων, κατά τη γνώμη μας παζάρι δηλαδή να ξεπουλήσουν.

Είσοδος ελεύθερη και για τους έμπορους εισαγωγείς σκύλων, είσοδος ελεύθερη για τα μαγαζιά που τους πουλάνε, είσοδος ελεύθερη για τις ιστοσελίδες που διαφημίζουν παντρολογήματα, αγωνίσου εσύ μετά να τους ενημερώσεις. Πως; αυτοί έχουν το χρήμα.
Ο πιστός σύντροφος του ανθρώπου αντιμέτωπος με το εμπόριο συγκρινόμενος με το χρυσόψαρο στη γυάλα, που όμως οι υπεύθυνοι εκτροφείς προαισθάνομαι ότι θα ποιήσουν την νύσσα.

Και το σλόγκαν τους... «Ένα μοναδικό Φεστιβάλ για την προώθηση της Υπεύθυνης Ιδιοκτησίας των Ζώων Συντροφιάς» δεν θα γελάσω, ας κλάψω καλύτερα... η λέξη συντροφικότητα που ψάχνει ο σκοροφαγωμένος αδέσποτος και τα κουτάβια που βρίσκουμε πεταμένα στους κάδους σκουπιδιών δεν συνάδουν με την υπεύθυνη ιδιοκτησία». Μάλλον θα έπρεπε να είναι «Ένα μοναδικό Φεστιβάλ για την προώθηση της Υπεύθυνης αγοράς Ζώων Συντροφιάς»

Πώς να μη παρασυρθεί λοιπόν ο απαίδευτος γονιός που θα πάει τα παιδάκια του μέσα σε αυτή τη γκλαμουριά το show με τα φώτα και τα μπαλονάκια, ποιος θα ενημερώσει αυτά τα παιδιά για τα puppy mills που είμαι σίγουρος ότι αυτά θα καταλάβαιναν το «Colpo grosso». Το παιδάκι θα δει δίπλα στο χρυσόψαρο και το χαριτωμένο σκυλάκι θα το δει να κουνάει τα ποδαράκια του πίσω από τη γυάλα και θα το αγαπήσει. «Μπαμπά πάρε μου ένα να παίζω»

Που είναι τα ζωοφιλικά σωματεία ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΕΚΕΙ; Η είσοδος είναι ελεύθερη για όλους ας πάνε λοιπόν με τα σκυλάκια τους, τουλάχιστον αυτοί που δεν είναι «δήθεν»

Μάλλον τα λόγια μου δεν έχουν και πολύ σημασία.. για άλλη μια φορά «The answer is blowing in the wind»

Αφιερωμένο: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?p=515943#p515943
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Re: «Metropolitan Expo» φεστιβάλ Εμπορίας και Διαφήμισης!

Δημοσίευση από MikeC » 16 Σεπ 2014, 19:26

Αναφέρεις πολλές αλήθειες Γεράσιμε!

Παρόλα αυτά να πω πως μέσα σε αυτό το "παζάρι" θα διεξαχθεί και ΔΙΕΘΝΗΣ έκθεση μορφολογίας που διοργανώνει ο ΚΟΕ. Ο Κυνολογικός Ομιλος της Ελλάδας. Τραγικό κατά τη γνώμη μου.
Ισως εκεί θα πρέπει να ψάξουμε να βρούμε την απάντηση στην ερώτηση ΠΟΙΟΣ θα πρέπει να ενημερώσει και κυρίως πάνω σε τί θεμέλια στηρίχθηκε και στηρίζεται αυτό που ονομάζουμε "καθαρόαιμη κυνοφιλία" - άσχετα αν είναι ΜΙΑ η κυνοφιλία.
Colpo grosso λοιπόν - όπως λες - που στηρίζεται κυρίως στην έλλειψη ενημέρωσης.

Μέχρι να ενδιαφερθεί ο ΚΟΕ το βάρος της ενημέρωσης πέφτει σε λίγους που προσπαθούν να εξηγήσουν αυτά που για κάποιους άλλους λαούς είναι αυτονόητα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MikeC την 16 Σεπ 2014, 20:24, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους

JOSE-NICOLE
Dog Star ¤¤
Όνομα: ΜΑΡΘΑ
Has thanked: 9 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από JOSE-NICOLE » 16 Σεπ 2014, 19:30

Οποιος θελει να υιοθετησει καθαροοαιμο σκυλο ας υιοθετησει αδεσποτο τα αλλα που θελουν να λεγονται καθαρόαιμα δεν είναι τιποτα άλλο από γενετικα τροποποιημένα σκυλια που εχουν δημιουργηθεί από γενετιστες για να ικανοποιουν τα συμφεροντα και τις επιθυμιες των ανθρωπων.
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

VOLPE
Club Member
Όνομα: Ισίδωρος
Has thanked: 43 times
Been thanked: 57 times

Δημοσίευση από VOLPE » 16 Σεπ 2014, 19:59

...Αφιερωμένο: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?p=515943#p515943

Εχω απαντήσει ήδη, στο ποστ με το VIDEO της JOSE-NICOLE! Ας μην τα επαναλαμβάνω!
Εγώ είμαι ελεύθερος αέρας...που φυσά!

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times

Δημοσίευση από Bogbol » 17 Σεπ 2014, 00:31

Η αρχική εκδήλωση από τον κοε ήταν στο MARATHON LAND (Mαραθώνας)
Τώρα γιατί το άλλαξαν πες μας εσύ που ασχολείσαι, Μιχάλη

Και ας μας πει κάποιος με επιχειρήματα ότι αυτοί που κάνουν αυτό το πανηγύρι το κάνουν για την προώθηση της "Υπεύθυνης Ιδιοκτησίας των Ζώων Συντροφιάς" δηλαδή την αγάπη για τα ζώα, (έτσι αντιλαμβάνεται αυτή τη φράση το ταπεινό μυαλό μου), και όχι για ΤΟ ΧΡΗΜΑ;

..................................................................................
Το αφεντικό ΤΡΕΛΑΘΗΚΕ πάρε κόσμε ότι ράτσα κι ότι ζώο γουστάρεις.....

Έχουμε το φιδάκι τον ΔΙΑΜΑΝΤΗ και κόμπρες απογόνους του Ganti, ιγκουάνα που χορεύουν το χορό της κοιλιάς, εξωτικά ψαράκια που παίρνουν το χρώμα της τουαλέτας της αγαπημένης σας πριν πάτε έξω να περιδρομιάσετε το γουρουνάκι που δεν έγινε pet ακόμα στην Ελλάδα,
κροκοδειλάκια για να ζευγαρώσετε με τον Σίφη,
γατούλες ράτσας, όχι απ' αυτές τις αλήτισες που κάποιοι ταΐζουν δίπλα από τις πόρτες σας και λερώνουν με αποφάγια τα λουστρίνια του γκόμενου σας....
και τέλος τον φανταστικό σκύλο Ι DOG 6 ένα σκύλο που όταν τον βαρεθείτε ή πάτε διακοπούλες τον αμολάτε κι αυτός γυρνάει στη κοιλιά της σκυλίτσας που παρατήσατε το προηγούμενο καλοκαίρι...

Ούτε σκύλος ούτε ζημιά.... πάρε κόσμε
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 18 Σεπ 2014, 12:04

Βασίλη, δεν γνωρίζω τα εσωτερικά του ΚΟΕ.
Αυτό που υποθέτω (και ομολογώ έχω ζήσει τα τελευταία 2 χρόνια) είναι πως λόγω της οικονομικής συγκυρίας λείπουν χρήματα.
Συνεπώς ανέθεσαν σε έναν ιδιώτη να διοργανώσει ένα "φεστιβάλ" και μέσα εκεί να συμπεριληφθεί και η έκθεση μορφολογίας. Κάτι αντίστοιχο έγινε τον Οκτώβριο του 13 στο Ελληνικό όπου κι εκεί είχαμε μια παρόμοια συζήτηση http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=37&t=36429
Εκεί όμως ήταν καθαρά έκθεση μορφολογίας + βέβαια κάποια περίπτερα με είδη για σκύλους. Καμία σχέση με αυτό που διαβάζω πως θα γίνει φέτος τον Οκτώβριο με γάτες, πουλιά, ερπετά και όλο το ζωικό βασίλειο.
Μη συγχέουμε τις εκθέσεις μορφολογίας με παζάρι και εμπόριο. Δεν πρεσβεύουν αυτό οι εκθέσεις.

Δεν πας εκεί για να αγοράσεις, δεν πας εκεί για να πουλήσεις.
Και κακώς κατά τη γνώμη μου γίνεται και παρουσιάζεται κατά αυτόν τον τρόπο.
Πόσο μάλλον όταν η πλειοψηφία δεν γνωρίζει καν τι είναι και τι πρεσβεύουν.

Άβαταρ μέλους

ntoylis
Saint Bernard

Δημοσίευση από ntoylis » 18 Σεπ 2014, 13:56

Μιχαλη καλησπερα..αυτο ισχυει στα περισσοτερα σε αυτη τη χωρα του ποτε..
δεν υπαρχει ενα βιβλιο(αν υπαρχει και το γνωριζεις θα ηθελα να μας το παρουσιασεις η να μας το δειξεις η να μας πεις τον τιτλο κτλ)
να λει πχ. εκθεσεις σκυλων..τι ειναι ο ορισμος,τι σκοπο εχει,τη παρελθον εχει την προιστορια του κτλ κτλ..
ενα επισημο βιβλιο του ΚΟΕ ας πουμε..
αλλα επειδη ειναι η χωρα του ποτε την Κυριακη δεν θα γινει και ποτε !
αυτο οχι μονο για την κυνοφιλια η κατι τετοιο,αλλα μπορεις να το δεις σχεδον σε ολες τις μορφες..για ανακυκλωση ας πουμε,για περιβαλλον,για μολυνση..
φυσικα απο επιστημονες απο κτηνιατρους απο ειδικους απο εκτροφεις κτλ κτλ..
κατι σαν ενα μανιουαλ-οδηγος η κατι τετοιο..με σκοπο την πληροφορηση ενημερωση κτλ κτλ οχι μονο για μελλοντικους ιδιοκτητες αλλα και για εκτροφεις κτηνιατρους κτλ κτλ (καταλαβες την σκεψη μου)

η νοοτροπια φιλοσοφια ομως σε τετοιες χωρες (οχι μονο στην δικη μας φυσικα) δεν θελει να <<παει>> μπροστα το θεμα..
ειναι ενα συστημα που οπως και σε αλλα,πανεπιστημια,πολιτικη,αλλες επιστημες και τεχνες..υπαρχει αυτο που δεν αλλαζει.. το συστημα..ξερω αγγιζει τα ορια του γραφικου αρκετες φορες η επαναληψη της ιδιας της λεξης..αλλα αυτο ειναι αλλο θεμα..

ας δωσω ενα αλλο παραδειγμα.. ο πολιτης δεν γνωριζει τα δικαιωματα του σε μεγαλο βαθμο.. το ιδιο και εδω ενας υποψηφιος ιδιοκτητης σκυλου ας πουμε..
παει στην Εφορια σαν την Ιφιγενεια.. δεν εχει ιδεα ουτε απο νομους ουτε απο τα δικαιωματα του ουτε απο το προστιμο η τι πρεπει να δωσει η τι πρεπει να γινει..
και τα αφηνει ΟΛΑ στο ρελαντι.. σε λογιστες η στην <<ξερολιαση>> του καθε εφοριακου που δεν του <<δειχνει>> ποτε τον νομο που λει οτι ειναι τοσο το προστιμο απο αυτη την χρονικη περιοδο εως τοτε η κατι παρομοιο...το ιδιο ειναι και στην αγορα σκυλου..πας γενικα σαν την Ιφιγενεια..

σιγουρα υπαρχει πληροφορηση απο φορουμ,απο ιντερνετ..
μετα υπαρχει το θεμα η τιμη ενος τετοιου βιβλιου το κερδος κτλ κτλ..
το ποιος θα <<θελει>> να γραψει...(αυτη ειναι και η απολυτη σχιζοφρενεια στη χωρα)
υπαρχουν πολιτικοι που δεν εχουν γραψει ουτε μια σειρα.. δεν εχουν ιδεα τι σημαινει η δημοκρατια,η λογικη,η πολιτικη τεχνη,ο δημος,η κοινωνια.. και εχουν θεσεις υπουργοι κτλ..αλλα μην ξεχναμε ο καθενας μπορει να αγορασει οτι τιτλο σπουδων θελει σε αυτη τη χωρα.. απο απλο διπλωμα αυτοκινητου εως ιατρου η διδακτορικα μπατσελορ(οχι τα παρτι),να ειναι διευθυντης σε νοσοκομειο χωρις να ειναι ιατρος η κατι παρομοιο κτλ κτλ..

για να μην κουρασω αυτο ειναι για εμενα ενα μεγαλο προβλημα..
οχι αυτο το <<ξερο>> ααα θες καθαροαιμο σκυλο ?
απανταμε ΕΜΕΙΣ:
παρε ενα τηλ στον ΚΟΕ να σου πουν ποιος ειναι εκτροφεας δηλωμενος επισημος πως τα λενε...
και εισαι κομπλε ! ευρηκα ! ΟΛΑ οκ !

ας πω και ενα τελευταιο..
εισαι 3 λυκειου και θες να σπουδασεις..
υπαρχει καποιο βιβλιο που να λει για ολες τις σχολες πανεπιστημια τει τι ειναι που ειναι τι μελλον εχει τι ειναι η καθε σχολη σαν διδασκαλια-μαθηματα τι <<βγαινεις>> απο εκει.. ΟΧΙ (αν υπαρχει σορι αλλα δεν εχω το γνωριζω)

πολλα θεματα ειναι στον ΑΕΡΑ σε αυτη τη χωρα..γιατι δεν υπαρχει ενα βημα για να γινει η ΑΡΧΗ το θεμελιο η βαση...
αλλα

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 19 Σεπ 2014, 12:18

Καλημέρα!

Οταν μετέχεις σε μια έκθεση μορφολογίας, μαζί με το καρτελάκι που αναγράφει τον αριθμό συμμετοχής σου, παίρνεις και το πρόγραμμα της έκθεσης. Στις πρώτες σελίδες αναφέρει κάποια βασικά πράγματα για τον σκοπό των εκθέσεων, τις φυλές, τις ομάδες κλπ.
Ενας επισκέπτης ΔΕΝ ΔΙΚΑΙΟΥΤΑΙ να πάρει το πρόγραμμα και κατ'επέκταση να διαβάσει αυτά τα λίγα που αναφέρονται.
Τυπώνονται τόσοι κατάλογοι, όσες και οι συμμετοχές την ημέρα.

Αυτά τα λίγα που αναφέρονται στις πρώτες σελίδες του προγράμματος, θα μπορούσαν πολύ εύκολα και ανέξοδα να αναφέρονται στο site του ΚΟΕ, ώστε ο κάθε ενδιαφερόμενος να μπορεί να τα διαβάσει.
Οπως κάνει το AKC https://www.akc.org/events/conformation/faqs.cfm

Οσον αφορά την ιστορία των εκθέσεων ίσως το πιο έγκυρο βιβλίο είναι το πρώτο stud book του Kennel Club του 1874.
https://archive.org/details/TheKennelCl ... lumeI-1874

Οσον αφορά τις φυλές και την δημιουργία τους (που αναφέρθηκε η Μάρθα) υπάρχουν βιβλία σε ηλεκτρονική μορφή (στα Αγγλικά) που έχω παραθέσει σε αυτό το φόρουμ
http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=74&t=37128

Τέλος σχετικά με το
ntoylis έγραψε:παρε ενα τηλ στον ΚΟΕ να σου πουν ποιος ειναι εκτροφεας δηλωμενος επισημος πως τα λενε...
Οποιοσδήποτε δηλώσει γέννα στον ΚΟΕ αυτόματα θεωρείται εκτροφέας και το όνομά του δίδεται σε όποιον πάρει τηλέφωνο και ζητήσει εκτροφείς.
Χρειάζεται από την πλευρά του υποψήφιου σκυλογονιού που θέλει να αποκτήσει μια καθαρόαιμη φυλή, ψάξιμο για το ποιος πραγματικά εκτρέφει με πρωταρχικό κίνητρο το καλύτερο για τη φυλή του βάσει προτύπου.
Στην Ελλάδα δεν υπάρχει έλεγχος και φυσικά δεν υπάρχουν εκτροφείς για όλες τις φυλές.
Επιπρόσθετα δεν υπάρχει ενημέρωση κάτι που φυσικά συμφέρει μια μεγάλη μερίδα που ασχολείται με το "σπορ" και έχει βρει έναν εύκολο τρόπο να βγάζει χρήματα πατώντας όχι μόνο στην άγνοια αλλά στην ημιμάθεια. Παρουσιάζοντας κάτι όχι όπως ΠΡΕΠΕΙ να είναι και όπως έχουν γαλουχηθεί γενιές και γενιές εδώ και 120 χρόνια στον πολιτισμένο κόσμο, αλλά όπως τον ΣΥΜΦΕΡΕΙ να είναι. Αλλά έτσι είμαστε δυστυχώς.

Άβαταρ μέλους

Γιώργος Γράβαλος
Akita
Όνομα: Γιώργος Γράβαλος

Δημοσίευση από Γιώργος Γράβαλος » 19 Σεπ 2014, 12:45

Γενικά εγώ δε συμφωνώ με τις εκθέσεις γιατί νομίζω ότι δεν προσφέρουν τίποτα στο σκύλο σαν ζώο. Επίσης έχω την αίσθηση ότι κάποια από τα σκυλάκια που συμμετέχουν ταλαιπωρούνται πολλές ώρες προκειμένου να «καλλωπιστούν» για την εμφάνισή τους. Επίσης προσωπικά νιώθω ότι είναι κάπως ανήθικο να συγκρίνουμε ζώα για το πιο είναι το μορφολογικά ιδανικό για τη φυλή του. Τέλος αυτό που έχω αντιληφθεί ερχόμενος σε επαφή με εκτροφείς και εκπαιδευτές είναι ότι ο διαγωνισμός μορφολογίας γίνετε για να προβάλλονται οι ίδιοι και δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί αυτό να συνδέεται με την "Υπεύθυνη Ιδιοκτησία(λες και είναι ακίνητο) των Ζώων Συντροφιάς".
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα
ΕικόναΕικόνα

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 19 Σεπ 2014, 14:11

Από την στιγμή που δεν συμφωνείτε με τις εκθέσεις μορφολογίας, φαντάζομαι δεν συμφωνείτε ούτε με την ύπαρξη καθαρόαιμων φυλών;

Μεταφέρω εδώ αυτό που είχα γράψει σε ένα άλλο θέμα και δεν πήρα απάντηση http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=37 ... 10#p502246
Εγώ προσωπικά δεν έχω καταλάβει...

Eίμαστε ενάντια στα ζευγαρώματα ιδιωτών, είμαστε υπέρμαχοι της στείρωσης γενικότερα και των αδέσποτων ειδικότερα και καταδικάζουμε τις πωλήσεις σκύλων από pet shop.
Και ταυτόχρονα όταν γίνεται εκτροφή σκύλων με βάση τα πρότυπα των φυλών και κρίνεται η ποιότητά τους στις εκθέσεις, δεν μας αρέσει...

Τί ακριβώς θέλουμε;

Και κάτι τελευταίο... Κανείς δεν ισχυρίστηκε πως δεν υπάρχει ταλαιπωρία για τα σκυλιά ή πως καταλαβαίνουν κάτι από όλα αυτά.
Σκοτίστηκαν!
Απλά βρίσκονται μαζί με τους ανθρώπους τους - τους ανθρώπους που αγαπάνε - και από κει και πέρα είναι στο χέρι μας και την ιδιοσυγκρασία μας πόσο θα τα σεβαστούμε ώστε να περάσει αυτό το 2ήμερο όσο πιο καλά για αυτά γίνεται.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ Happenings!!”