Διεθνής Έκθεση Σκύλων στο Μαρκόπουλο

Ενημερωθείτε και ενημερώστε μας για αγώνες, εκθέσεις,
διαγωνισμούς, meetings
ανά τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Re: Διεθνής Έκθεση Σκύλων στο Μαρκόπουλο

Δημοσίευση από evintal » 08 Μάιος 2014, 00:54

Μπιφτέκι έγραψε:Ευχαριστώ πολύ Ευή μου!!Νομίζω δεν επιτρέπεται ...
MikeC έγραψε:Οχι, βάσει κανονισμού δεν επιτρέπεται.
Οκέι ευχαριστώ!!
Να ρωτήσω κάτι ακόμα ? Σορρυ είμαι άσχετη, έχει είσοδο ή είναι δωρεάν?

Άβαταρ μέλους

Topic author
Louiza
Akita

Δημοσίευση από Louiza » 08 Μάιος 2014, 01:05

Και εγώ μην νομίζεις.....Σαν θεατής αν θες να πας να παρακολουθήσεις ειναι δωρεάν απο όσο ξέρω γιατί και εγω ποθ πηγα δεν έδωσα κάτι...Αυτο που δεν ξέρω είναι οι συμμετέχοντες αν πληρώνουν και πόσο.

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 08 Μάιος 2014, 01:48

ΧαΧα sm:) Είχα πάει μια φορά στο Εκθεσιακό Κέντρο ΕΚΕΠ και ήταν με σκυλάκια πάλι, απλά δεν ξέρω αν ήταν η ίδια έκθεση με αυτή που έγινε.... :oops:

mikem1st

Δημοσίευση από mikem1st » 08 Μάιος 2014, 10:30

Μιχάλη,οκ για τα πεντιγκρί που δεν τα ζητάνε στην έκθεση,παρόλα αυτά ο εκεί σύλλογος ενημερώνει τους συλλόγους των χωρών για τις οποίες βγαίνουν χαρτιά για την εξαγωγή των σκύλων(νομίζω export πεντιγκρί το λένε) όταν κάποιος τα μαζέψει και φύγει...
Οπότε θα έπρεπε να υπάρχει ενημέρωση για κατάσχεση χαρτιών και απαγόρευση συμμετοχής !

Υ.Γ. Επειδή γέλασα με το γεγονός ότι καλέσαν εκτάκτως κριτή λόγω πολλών συμμετοχών,θα μπορούσατε όσοι είστε ενεργοί στις εκθέσεις να προτείνετε για τα σκυλιά που μετέχουν να καταθέτουν οι εκτροφείς -ιδιοκτήτες χαρτιά που να αφορούν την υγεία τους και το ότι είναι ελεύθερα από κληρονομικές παθήσεις kez:: . Είμαι απόλυτα βέβαιος πως περίπου τα μισά σκυλιά θα μπορούσαν να συμμετάσχουν-αυτό για τα παιδιά που προτρέπουν πάντα αγορά από εκτροφείς ή και σωστούς εκτροφείς....
Ακόμα και πρωταθλητές δεν θα μπορούσαν να λάβουν μέρος,αλλά είναι πολλά τα λεφτά...
Συμπέρασμα: ή έχουμε ιδιαίτερη επαφή με εκτροφέα και αγοράζουμε ή υιοθετούμε και κάνουμε και μια καλή πράξη th:

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 08 Μάιος 2014, 11:44

Εδώ Μιχάλη μου θέλουμε έλεγχο από πάνω, απο τον ΚΟΕ.
Να θέσει δηλαδή τις προϋποθέσεις που πρέπει να πληρούν οι σκύλοι ΠΡΙΝ μπουν στην αναπαραγωγή.
Μόνον έτσι θα διασφαλιστεί το γνωστό 3πτυχο υγεία - μορφολογία - ταμπεραμέντο.
Οπως γίνεται για παράδειγμα στη Γαλλία - που έχω πάθει πλάκα με την οργάνωση του εκεί Κυνολογικού Ομίλου.

mikem1st

!

Δημοσίευση από mikem1st » 08 Μάιος 2014, 12:25

Συμφωνώ και επαυξάνω!Έτσι μόνο θα ξεκαθαρίσει ποιός κάνει εκτροφή για την βελτίωση της φυλής και ποιός αναπαράγει-έστω και σωστά μορφολογικά σκυλιά που μπορεί να διακρίνονται αλλά κουβαλάνε ασθένειες- αδιαφορώντας για δεκάδες προβληματικά κουτάβια που θα ακολουθήσουν και με τη σειρά τους θα βγάλουν πολλαπλάσια προβληματικά σκυλιά!
Όλα αυτά στο βωμό του κέρδους και της διάκρισης για ελάχιστα μόνο σκυλιά που θα βγούν σωστά...
Υ.Γ. Αν τους κόψουν από τις εκθέσεις θα αναγκαστούν να συμμορφωθούν ή τουλάχιστο οι γέννες θα είναι πολύ λιγότερες!

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 08 Μάιος 2014, 14:29

Εδώ βρε παιδιά δεν γίνονται σε άλλες χώρες. Ξέρεις στην Αγγλία π.χ πόσοι πρωταθλητές καβάλιερ έχουν συρινγκομυελία και όμως μπαίνουν στην εκτροφή ; Δυστυχώς αν δεν μπουν νέα μέλη στον ΚΟΕ για να αλλάξουν καταστάσεις τίποτα δεν θα γίνει

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 08 Μάιος 2014, 15:00

Μα για αυτό έφερα σαν παράδειγμα την Γαλλία που υπάρχουν πολύ σφιχτές προϋποθέσεις.
Οχι μόνο για να μπει ένας σκύλος στην αναπαραγωγή αλλά ακόμα και για να βγάλει pedigree.

Άβαταρ μέλους

Sweetgirl
Dog Star ¤

Δημοσίευση από Sweetgirl » 08 Μάιος 2014, 21:11

Συμφωνώ απολύτως. Όμως ο ΚΟΕ δυστυχώς λειτουργεί βάσει συμφέροντος και δεν πρόκειται να εγκρίνει αλλαγές που να δυσαρεστήσουν τους πολλούς

Άβαταρ μέλους

dogtrainspot
Bullmastiff
Όνομα: Γιώργος

Δημοσίευση από dogtrainspot » 08 Μάιος 2014, 22:01

το σίγουρο είναι ότι πρέπει και ο κάθε εκτροφέας να έχει ήθος και να μην τα θυσιάζει όλα στον βωμό του χρήματος.Αλλά επειδή αυτό δεν συμβαίνει σε πολλές περιπτώσεις ο ενδιαφερόμενος που θέλει να υιοθετήσει ένα κουτάβι θα πρέπει να επισκεφτεί αρκετούς εκτροφείς πριν καταλήξει.Όσο για την έκθεση εμείς διαγωνιστήκαμε στην προκαταρκτική κουταβιών....CADEAU, VP3 MALE BABY 4.5.14, CACIB SHOW OF THE KENNEL CLUB OF GREECE και CADEAU, VP1 MALE BABY 4.5.14, SPECIALTY SHOW OF THE KENNEL CLUB OF GREECE στα cane corso

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ Happenings!!”