Διεθνής Έκθεση Σκύλων στο Μαρκόπουλο

Ενημερωθείτε και ενημερώστε μας για αγώνες, εκθέσεις,
διαγωνισμούς, meetings
ανά τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους

Topic author
Louiza
Akita

Re: Διεθνής Έκθεση Σκύλων στο Μαρκόπουλο

Δημοσίευση από Louiza » 07 Μάιος 2014, 14:10

Έλεος και αίσχος μαζι...!!Απορώ πως του επιτρέπεται να συμμετέχει?!!και πως έχει ακόμα σκυλιά...?!και οχι μονο αυτο ...Κέρδισε και ολας?!!
(An katalaba kala dld giati kai ta agglika mou den einai teleia)

mikem1st

Δημοσίευση από mikem1st » 07 Μάιος 2014, 14:56

Ο Ελληνάρας βρίσκει τον τρόπο...
Εξάλλου μετακόμισε ο άνθρωπος στην Ελλάδα,δεν μένει εκεί πια :wshl
Νομίζω πως τέτοια περιστατικά είναι η κορυφή του παγόβουνου στις εκθέσεις και εξεζητημένα, υπάρχει παρασκήνιο και σχέσεις που δεν είναι μικρότερης σημασίας και δύσκολα κλείναι κανείς μάτια -αυτιά !!

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 07 Μάιος 2014, 20:19

Το άκουσα κι εγώ - μετά την έκθεση - αλλά δεν ξέρω αν ο ΚΟΕ μπορεί να κάνει κάτι σε τέτοιες περιπτώσεις.
Νομίζω μόνο η FCI μπορεί να επέμβει και να κάνει BAN από τις εκθέσεις ώστε και ο ΚΟΕ να εκτελέσει την απόφαση.
Ολα αυτά με την προϋπόθεση πως υπάρχουν δικαστικές αποφάσεις.

mikem1st

Δημοσίευση από mikem1st » 07 Μάιος 2014, 22:20

Μιχάλη το Canadian Kennel Club δεν είναι μελος της FCI, απλά αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλο και έτσι η όποια ποινή δεν μεταφέρεται νομίζω!Οπότε υπάρχει μάλλον ένα κενό εκεί...
Παρόλα αυτά ,αφού το εκεί Club κατέσχεσε τα πεντιγκρί του για τους λόγους που αναφέρθηκαν, το ερωτημα είναι πως κατεβαίνει σε έκθεση χωρίς πεντιγκρί ο εκτροφέας...
Χαμός,όλα γίνονται στην Χώρα των Θαυμάτων :)

Άβαταρ μέλους

Tzakos
Dog Star ¤¤
Όνομα: Manthos
Has thanked: 1 time
Been thanked: 19 times

Δημοσίευση από Tzakos » 07 Μάιος 2014, 22:46

MikeC έγραψε:Και τις 2 μέρες Γερμανικός Ποιμενικός, αλλά δεν ξέρω επίσημο όνομα :rry

Πώς το βγάζουν αυτό το ζώο,δεν καταλαβαίνω.
Η γνώση δίνει δύναμη και ο χαρακτήρας σεβασμό.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Louiza
Akita

Δημοσίευση από Louiza » 07 Μάιος 2014, 23:00

Εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα..Μπορεί να πω και μ..ια...Για να βγει το BIS κρίνουν απο όλες τις ράτσες τα πρώτα της φυλής τους??Και αν ναι με τι κριτήριο κρίνουν για το ποιο είναι το καλύτερο αφου είναι διαφορετικά...

Άβαταρ μέλους

evintal
Bullmastiff
Όνομα: Σέβη

Δημοσίευση από evintal » 07 Μάιος 2014, 23:14

Πολύ όμορφες φωτογραφίες και όλα τα σκυλάκια ήταν υπέροχα!! Ευχαριστούμε Μπιφτέκι :clap :clap Να ρωτήσω αν επιτρέπετε η είσοδος στα σκυλάκια που δεν διαγωνίζονται??

Άβαταρ μέλους

Topic author
Louiza
Akita

Δημοσίευση από Louiza » 07 Μάιος 2014, 23:24

Ευχαριστώ πολύ Ευή μου!!Νομίζω δεν επιτρέπεται ...

Άβαταρ μέλους

MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 07 Μάιος 2014, 23:59

mikem1st έγραψε:Μιχάλη το Canadian Kennel Club δεν είναι μελος της FCI, απλά αναγνωρίζουν ο ένας τον άλλο και έτσι η όποια ποινή δεν μεταφέρεται νομίζω!Οπότε υπάρχει μάλλον ένα κενό εκεί...
Παρόλα αυτά ,αφού το εκεί Club κατέσχεσε τα πεντιγκρί του για τους λόγους που αναφέρθηκαν, το ερωτημα είναι πως κατεβαίνει σε έκθεση χωρίς πεντιγκρί ο εκτροφέας...
Χαμός,όλα γίνονται στην Χώρα των Θαυμάτων :)
Δεν ήξερα πως παίζουν και πεντιγκρί στη μέση...

Βασικά για να μετάσχεις στην έκθεση δεν σου ζητάνε το πεντιγκρί αλλά τον αριθμό γενεαλογίου (το αντίστοιχο ΒΕΚ το δικό μας) και τον αριθμό microchip. Αυτά τα συμπληρώνεις στην αίτηση συμμετοχής.
Pedigree δλδ δεν έχουμε δείξει ποτέ. Απλά πριν μπεις στον στίβο ταυτοποιούν τον αριθμό microchip που έχει ο σκύλος πάνω του με τον αριθμό που έχεις δηλώσει.
Με απλά λόγια, μπορεί να του έχουν κατάσχει τα πεντιγκρί, αλλά τα σκυλιά του εξακολουθούν να έχουν microchip και το αντίστοιχο καναδικό ΒΕΚ. Δεν θες και τίποτα άλλο για να μετάσχεις.
Αν μάλιστα υπάρχει και κενό ανάμεσα σε CKC και FCΙ λογικά δεν έχει ενημερωθεί ο ΚΟΕ,αλλά και να ενημερωνόταν δεν ξέρω τι μπορεί να κάνει στην παρούσα φάση με την έκθεση.

Το πράγμα λογικά θα περιπλακεί αν ο συγκεκριμένος θελήσει να βγάλει BEK στα συγκεκριμένα σκυλιά ή να δηλώσει γέννα στον ΚΟΕ. Εκεί θα του ζητηθεί το pedigree αν και δεν ξέρω αν ζητάνε το original ή φωτοτυπία. ???
Μπιφτέκι έγραψε:Εγώ δεν έχω καταλάβει ένα πράγμα..Μπορεί να πω και μ..ια...Για να βγει το BIS κρίνουν απο όλες τις ράτσες τα πρώτα της φυλής τους??Και αν ναι με τι κριτήριο κρίνουν για το ποιο είναι το καλύτερο αφου είναι διαφορετικά...
Κάθε φυλή ανήκει σε μια Ομάδα ανάλογα με την χρησιμότητά της.
Υπάρχει για παράδειγμα η Ομάδα 1 που είναι οι ποιμενικοί όπως πχ ο Γερμανικός Ποιμενικός,
η ομάδα 2 που είναι οι Μολοσσοί, όπως πχ το Κάνε Κόρσο
η ομάδα 3 που είναι τα Τερριέ, όπως πχ τα Αμσταφ ή τα Τζακ ράσελ τεριε
κλπ κλπ κλπ.
Συνολικά υπάρχουν 10 ομάδες.

Κάθε φυλή κρίνεται αρχικά μεμονωμένα και από όλα τα σκυλιά που θα μετάσχουν βγαίνει ο Καλύτερος Φυλής (Best Of Breed).
Αυτό γίνεται σε όλες τις φυλές. Συνεπώς κάθε φυλή (από αυτές που συμμετέχουν στην κάθε έκθεση) έχει έναν εκπρόσωπο, το καλύτερο δείγμα της που σύμφωνα με τον κριτή ανταποκρίνεται περισσότερο στο πρότυπό της.

Οταν τελειώσουν οι κρίσεις των φυλών, ανοίγει ο κεντρικός στίβος.
Εκεί λοιπόν ξεκινάει η κρίση των Ομάδων. Η κάθε φυλή έχει τον εκπρόσωπό της και διαγωνίζονται στην ομάδα τους για το ποιός σκύλος από αυτούς που μετέχουν (τους καλύτερους φυλής δλδ) είναι αντιπροσωπευτικότερο δείγμα της φυλής του και θα αντιπροσωπεύσει την ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ πλέον στον κεντρικό στίβο για την ανάδειξη του καλύτερου έκθεσης (Best in Show)

Συνεπώς τα σκυλιά που συμμετέχουν στην ανάδειξη του BIS είναι όσα είναι οι ομάδες - δηλαδή 10 - και είναι οι καλύτεροι της φυλής τους και οι καλύτεροι της ομάδας στην οποία ανήκει η φυλή τους.

sm:)
evintal έγραψε:Να ρωτήσω αν επιτρέπετε η είσοδος στα σκυλάκια που δεν διαγωνίζονται??
Οχι, βάσει κανονισμού δεν επιτρέπεται.

Άβαταρ μέλους

Topic author
Louiza
Akita

Δημοσίευση από Louiza » 08 Μάιος 2014, 00:41

ααααααα τωρα καταλαβα...Ευχαριστώ για την αναλυτική ενημέρωση!!! :lov :lov :lov

Επίσης κατι άλλο.Όταν ειχα παει το Σάββατο είδα στην γραμματεία οτι κοιτούσαν απο κάποιο βιβλιαράκι που είχε όλους τους εκτροφείς.Το ζήτησα αλλα δεν μου το έδωσαν .Μου ειπαν οτι αυτο το έχουν μόνο οι εκτροφείς και να περνούσα την Κυριακή αν περίσευε κάποιο να μου τ έδιναν αλλα δεν πήγα.Γνωρίζεις μήπως αν μπορώ να το πάρω τώρα και απο που?

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΚΥΝΟΛΟΓΙΚΑ Happenings!!”