Εκθέσεις Σκύλων - Όλα όσα θέλετε να ρωτήσετε

Ενημερωθείτε και ενημερώστε μας για αγώνες, εκθέσεις,
διαγωνισμούς, meetings
ανά τον κόσμο.
Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Όνομα: Μαρία
Επικοινωνία:

Re: Εκθέσεις Σκύλων - Όλα όσα θέλετε να ρωτήσετε

Δημοσίευση από maraki200007 » 01 Μαρ 2013, 00:37

Έχω ρωτήσει την εκτροφέα μου αλλά δυστυχώς εκεινής της τα έχουν φέρει από το εξωτερικό οπότε δεν ξέρει και εκείνη από που. Δεν ξέρω εάν μπορώ να δώσω το fb για να μου στείλετε εκεί.Θέλω βασικά αυτά με το μαξιλαράκι δεν θέλω να το διακινδυνεύσω να μου πάθει τίποτα (είμαι λίγο υπερβολική το ξέρω :rry ).
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Regina Barbie
Beagle
Όνομα: Beata

Δημοσίευση από Regina Barbie » 01 Μαρ 2013, 01:19

maraki, έχετε αρχίσει την εκπαίδευση για το στίβο;

Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maraki200007 » 01 Μαρ 2013, 01:41

Έχουμε αρχίσει ήδη να του μαθαίνω να στήνετε προς το παρόν δεν έχουμε πρόβλημα σε αυτό. Δεν στέκεται βέβαια για πολύ χρονομέτρησα 1 λεπτό σήμερα. Αλλά στην αρχή δεν καθότανε του φαινότανε περίεργο. Τα δοντάκια του επίσης είναι ένα θεματάκι. Εμένα με αφήνει να του τα πιάσω να του ανοίξω το στόμα του κτλπ αλλά δεν ξέρω εάν θα αφήσει κάποιον άλλο να το κάνει. ??? Το θέμα είναι το περπάτημα και δεν θέλω να του το μάθω με λουράκι στο λαιμουδάκι του. :rry Προσπαθώ να βρω το show lead για να του το μάθω του έχω βάλει ένα λουράκι με κουδουνάκι για να συνηθίζει στην ιδέα ότι κάτι θα έχει στον λαιμό του αλλά δεν θέλω να τον οδηγήσω από εκεί μου φαίνεται βάρβαρο. :rry
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
MikeC
Dog Star ¤¤
Όνομα: Μιχάλης
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από MikeC » 01 Μαρ 2013, 11:43

http://www.yorkshire.gr/index.htm
Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τον αν έχει.

Αυτά με το μαξιλαράκι είναι σαφώς τα καλύτερα.
Μπορείς μέχρι να πάρεις το show lead, να βάλεις ένα απλό περιλαίμιο.
Το στήσιμο και το περπάτημα στα έχει δείξει κάποιος;
Έχεις επικοινωνία με την εκτροφέα σου;
Grooming;
Με πολυκοσμία και θορύβους έχει εξοικειωθεί;
Πόσο μηνών είναι τώρα; Σε ποια κατηγορία θα κατέβει;

Οσον αφορά τα δόντια, μπορείς και μόνη σου να τα δείξεις. Δεν είναι υποχρεωτικό να το κάνει ο κριτής. Αν και καλό θα ήταν να μάθει να τον αγγίζουν και να τον περιεργάζονται. Βάλε ξένους να τον εξετάζουν, όπως θα έκανε και ο κριτής και πάντοτε να επιβραβεύεις.

Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maraki200007 » 01 Μαρ 2013, 14:09

Επειδή στην τελευταία έκθεση που είχε γίνει από τον ΚΟΕ στον Μαραθώνα είχαμε πάει για να δούμε πως είναι όχι σαν συμμετοχή έχω δει πως πρέπει να στήνονται και να περπατάνε. bigg: Μου έδειξε λοιπόν η εκτροφέας πως θα τον μάθω να στήνεται και πως θα τον μάθω να περπατάει. Προς το παρόν έχω πάρει ένα περιλαίμιο και του το φοράω για να συνηθίζει στην ιδέα του ότι θα έχει κάτι γύρω από το λαιμουδάκι του. Με την εκτροφέα έχουμε επικοινωνία απλά ότι συμβουλές είχε να μου δώσει μου τις έδωσε. Τώρα ο Ερμής είναι 7 μηνών οπότε θα πάμε στην κατηγορία κουταβιών. Όσον αφορά την πολυκοσμία κ τους θορύβους επειδή τον βγάζω γενικά πολλές βόλτες την ημέρα ναι έχει εξοικειωθεί η τουλάχιστον δεν μου έχει εμφανίσει κάποιο πρόβλημα μέχρι τώρα και επίσης την προηγούμενη φορά που είχαμε πάει στην έκθεση δεν υπήρχε κάποιο πρόβλημα. Πάντοτε επιβραβεύω με treat αλλά κυρίως με παιχνίδι και αγκαλιές. Και όσον αφορά το grooming τον έχω πάει μία φορά μόνο για να του πάρει λίγο τα από κάτω μαλάκια και τα αυτάκια. Τα ποδαράκια του του τα κάνω εγώ με ένα ψαλιδάκι. Επίσης να επισημάνω ότι με ένα περιστατικό που είχαμε πάθει τα Χριστούγεννα από εκεί και πέρα έγινε λίγο καχύποπτος με τους καινούριους ανθρώπους και για αυτό αυτήν την στιγμή μπορώ να τον "πασπατεύω" μόνο εγώ τώρα. :rry
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 01 Μαρ 2013, 14:53

Αρα είναι πιτσιρικάκι ακόμα. :002
Στην puppy συγχωρούν πολλά "λαθάκια" ιδίως χειρισμού. Ξέρουν πως είναι ένα κουτάβι.
Προσπάθησε να τον μάθεις να περπατάει σωστά και να έχει την προσοχή του σε σένα χωρίς να αποσπάται η προσοχή του από μυρωδιές κάτω ή άλλο κόσμο τριγύρω. Επίσης το "περπάτημα" στην έκθεση πρέπει να έχει τέτοιο ρυθμό ώστε να φανεί η έκταση της κίνησης. Αυτό επιτυγχάνεται συνήθως με ένα κλικ πριν το τρέξιμο (του σκύλου) χωρίς να τρέχει.
Τουλάχιστον στα γιόρκι είναι έτσι, στα μαλτεζάκια υποθέτω πως ισχύει το ίδιο είναι θέμα προτύπου. Εσύ καθορίζεις το ρυθμό του. Θέλει εξάσκηση και πολύ πολύ επιβράβευση, αγάπη και υπομονή. Και λίγο λίγο κάθε μέρα μέχρι την έκθεση. Λουράκι χαλαρό, δεν τραβάς πάνω το σκύλο δλδ με τα μπροστινά πόδια στον αέρα thr::

Grooming εννοώ την περιποίηση του μανδύα ώστε να είναι στην καλύτερη δυνατή κατάσταση και στο μάκρος που απαιτεί το πρότυπο της φυλής - ανάλογα την ηλικία φυσικά. Κάθε φυλή έχει τα μυστικά της, ελπίζω να έχεις βρει βιβλία ή κάποιον να σε καθοδηγήσει σχετικά.

Άβαταρ μέλους

maraki200007
Saint Bernard
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από maraki200007 » 01 Μαρ 2013, 15:32

Ναι μωρέ το μικρούλη είναι πιτσιρίκι ακόμα και έχει τα κουταβίσια bigg:
Από αυτήν την άποψη grooming!! Τώρα κατάλαβα bigg: Ναι από μικρό μας είχε δώσεις οδηγίες η εκτροφέας για το πως θα περιποιούμαστε το τρίχωμα του (bs) Μας είπε και για λανολίνη αλλά δεν ξέρω εάν πρέπει να βάλω καθώς θέλει κάθε 4 μέρες, το πολύ, πλύσιμο για να έχεις το επιθυμητό αποτέλεσμα και εμείς τον κάνουμε μία φορά την εβδομάδα ??? Όσον αφορά για το περπάτημα υπό κανονικές συνθήκες είμαστε πάντα ένα κλικ λίγο πριν το τρέξιμο και εάν μας δώσουν θάρρος τρέχουμε με την πρώτη ευκαιρία :lol: Και φυσικά δεν το τραβάμε απλά πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε show lead για να μάθει να περπατάει με αυτό. Την πρώτη φορά που του το έβαλα, είχαμε συναντηθεί με την εκτροφέα και είχε φέρει μαζί της για να δει πως περπατάει, χωρίς να του το έχω ξαναβάλει περπάτησε δίπλα μου στον ρυθμό που πήγαινα εγώ με ψηλά το κεφάλι και ήμασταν σε δρόμο owo:: Αλλά όπως και να έχει η μία φορά δεν είναι δείγμα και επειδή δεν έχω ξανασυμμετέχει σε κάτι τέτοιο θέλουμε πολύ εξάσκηση. (bs)
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

kouvaraki
Club Member
Όνομα: ΛΙΑ

Δημοσίευση από kouvaraki » 23 Μαρ 2013, 15:49

Συγγνωμη παιδια για το ασχετο,αλλα τι ωρα πρεπει να ειμαι εκει αν θελω να ερθω αυριο?τι ωρα ξεκινανε?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
MikeC
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από MikeC » 23 Μαρ 2013, 22:44

9.30 το πρωί!

Άβαταρ μέλους

kouvaraki