ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ

Ένα μεγάλο κεφάλαιο....
Είναι άραγε τόσο δύσκολο να τα προστατέψουμε;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Στο χώρο αυτό συζητάμε για το μεγάλο πρόβλημα των αδέσποτων γενικά. Δεν είναι χώρος αγγελιών.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Γεράσιμος
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Has thanked: 91 times
Been thanked: 113 times

ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ

Δημοσίευση από Γεράσιμος » 17 Αύγ 2007, 12:18

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~   ΔΗΜΟΣ ΑΘΗΝΑΙΟΝ Cityofathens.gr   ~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Οι αδέσποτοι σκύλοι που εντάσσονται στο πρόγραμμα στείρωσης και γενικότερης κτηνιατρικής φροντίδας του Δήμου Αθηναίων φιλοξενούνται για αποθεραπεία σε ειδικό χώρο προσωρινής φιλοξενίας και καθημερινής φροντίδας στο Μαρκόπουλο Μεσογαίας Αττικής “Στέγη Ζώων Δήμου Αθηναίων”, επί της οδού Φτέρης, τηλ. επικοινωνίας: 22990 23528.

Ο χώρος αυτός είναι επισκέψιμος καθημερινά από 10:00 έως 12:00 και Σάββατο 10:00 - 14:00 για κάθε πολίτη που ενδιαφέρεται να υιοθετήσει ένα από τα φιλοξενούμενα αδέσποτα και επιθυμεί να τα δει από κοντά.

Η διαδικασία υιοθεσίας ενός αδέσποτου σκύλου είναι γρήγορη και απλή, καθώς ο ενδιαφερόμενος μπορεί με μία υπεύθυνη δήλωση επικυρωμένη για το γνήσιο της υπογραφής του, να υιοθετήσει το αδέσποτο ζώο της επιλογής του.

Ο Δήμος Αθηναίων διατηρεί πάντα το δικαίωμα επικοινωνίας με τον ανάδοχο και ενημέρωσης για την κατάσταση της υγείας και τον τρόπο ζωής του υιοθετημένου ζώου. Οι υπάλληλοι του Τμήματος Αστικής Πανίδας (τηλ. επικοινωνίας: 210 3239201-2) είναι στη διάθεση κάθε ενδιαφερόμενου για να βοηθήσουν στην επιλογή ενός ζώου με την κατάλληλη πληροφόρηση.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Flappy
Beagle

Re: ΕΘΕΛΟΝΤΙΚΗ ΥΙΟΘΕΣΙΑ ΑΔΕΣΠΟΤΩΝ

Δημοσίευση από Flappy » 12 Φεβ 2008, 08:37

Για τους φιλους απο Θεσσαλονικη αλλα και απο τις γυρω περιοχες σας ενημερωνω για ενα προγραμμα που υπαρχει απο ενα σωματειο αδεσποτων ζωων "η Αγαπη" στην Πυλαια. Σας παραθετο την εικονικη υιοθεσια οπως ειναι γραμμενη στη σελιδα του σωματειου xxxxxxxx

Eικονικη Yιοθεσια

Θέλετε να υιοθετήσετε ένα ζώο, δεν έχετε, όμως, τον παραίτητο χώρο γι′ αυτό;

Μπορείτε να μπείτε και εσείς στο Πρόγραμμα Εικονικής Υιοθεσίας που δημιουργήθηκε με σκοπό να βοηθήσει τα ζώα, χωρίς να σας επιβαρύνει στην καθημερινότητα. Υπάρχει, δηλαδή, η δυνατότητα υιοθεσίας ενός σκύλου ή γάτας, καλύπτοντας τα έξοδα φαγητού και ιατρικής περίθαλψης για κάποιο προσυμφωνημένο χρόνο, ενώ το ζωάκι θα εξακολουθεί να ζει υπό τη φροντίδα του συλλόγου μας.

Στη διάρκεια αυτής της Εικονικής Υιοθεσίας υπάρχει η δυνατότητα επίσκεψης και παρακολούθησης της εξέλιξης του ζώου, που με τόση αγάπη στηρίζεται από εσάς!

Μπορειται να συνεισφερεται παρεχοντας ο,τι χρειαζεται το σκυλακι χωρις να ειναι απαραιτητα χρηματα. Να του πηγαινετε την τροφη, τις κουβερτουλες, τα εμβολια, τις αμπουλες κτλ κτλ.

Ριξτε του μια ματια, ενημερωστε και τους φιλους σας. Δεν εχω καμια σχεση με το σωματειο, αλλα χρειαζεται τη βοηθεια μας για να συνεχισει αυτο που κανουν με τοσο κοπο!!!
[Broken link] Powered by phpBB Board ©

Άβαταρ μέλους

mperde
Bullmastiff

Δημοσίευση από mperde » 22 Απρ 2008, 18:47

Στη Χαλκιδική, στο δρόμο από Νικήτη για Άγιο Νικόλαο (πιο κοντά στη Νικήτη) βρίσκεται ένα "κέντρο" το οποίο περισυλλέγει αδέσποτα σκυλιά και το έχουν φτιάξει Γερμανοί. Από τον δρόμο δεν φαίνεται, και μπορείς να το βρεις δύσκολα, αφού πρέπει να στρίψεις (πηγαίνοντας από Νικήτη προς Αγ. Νικόλαο αριστερά) σε ένα ανηφορικό χωματόδρομο.
Έχουν κοντέινερ και προκάτ κατασκευές και όταν πήγα πριν 2 χρόνια περίπου είχαν όντως πάρα πολλά μικρά και μεγάλα αδέσποτα μέσα στον περιφραγμένο χώρο.
Έτυχε να πάω εκεί αφού το έμαθα ψάχνοντας να δώσω κάπου ένα κουτάβι αδέσποτο που είχα βρει και δεν μπορούσα να το κρατήσω (αφού ήδη είχα ένα). Οι άνθρωποι μου κάναν πολύ καλή εντύπωση, αλλά δεν πέρασα μέσα από τον περιφραγμένο χώρο, αφού και τα σκυλιά ήταν πολλά και ήδη τους είχε "εξοργίσει" το πιτσιρίκι που είχα πάει (μπορεί να τους εξόργισε και η παρουσία μου :lol: ). Σε ερώτησή μου πώς τα βγάζουν πέρα, μου είπανε ότι βρίσκουν οικογένειες στα σκυλάκια στο εξωτερικό (Γερμανία), και έχουν και κάποιες δωρεές. Αλλά γενικά δυσκολεύονται.
Αυτό που ήθελα να πω είναι ότι κάποιες κακές γλώσσες (που αν δουν σκυλί στο δρόμο νομίζουν ότι βλέπουν λιοντάρι), μου είπανε ότι "εντάξει αυτοί τα πουλάνε στη Γερμανία και άλλα τα στέλνουν για πειράματα"... Δεν θέλω να το πιστέψω ούτε κατά διάνοια.
Αν έχετε κάποια πληροφόρησ, ή αν ξέρετε τους ανθρώπους που διατηρούν αυτό το "κέντρο" παρακαλώ γράψτε την άποψή σας. Εμένα μου άφησαν καλές εντυπώσεις, αλλά καλές εντυπώσεις άφηνε και ο Hannibal όταν τον γνώριζες... Επίσης το "κέντρο" το βάζω σε εισαγωγικά επειδή δεν ξέρω αν είναι κάτι αναγνωρισμένο, ή αν έχει κάποια σχετική άδεια (αν χρειάζεται κάτι τέτοιο).
Απλά θα ήθελα αν έχετε πληροφορίες είτε καλές είτε κακές να τις πείτε.

Σας ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 27 Απρ 2008, 13:35

Καλή μας φίλη "mperde", επειδή πραγματικά βρίσκω πολύ ενδιαφέρουσα, όλη αυτήν την προσπάθεια..., αλλά παράλληλα θα ήθελαν κι΄άλλα άτομα να έρθουν σε επαφή με το ζευγάρι αυτό..., θα ήθελα αν φυσικά σου είναι εύκολο, να μας δώσεις κάποια παραπάνω στοιχεία...
Για παράδειγμα, αν έχεις κάποιο τηλέφωνο, θα μας έκανες μεγάλη χάρη να μας το γράψεις..., αν δεν ήθελες δημόσια, σε παρακαλώ σε pm.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 28 Απρ 2008, 00:06

mperde έγραψε:Στη Χαλκιδική, στο δρόμο από Νικήτη για Άγιο Νικόλαο (πιο κοντά στη Νικήτη) βρίσκεται ένα "κέντρο" το οποίο περισυλλέγει αδέσποτα σκυλιά και το έχουν φτιάξει Γερμανοί. Από τον δρόμο δεν φαίνεται, και μπορείς να το βρεις δύσκολα, αφού πρέπει να στρίψεις (πηγαίνοντας από Νικήτη προς Αγ. Νικόλαο αριστερά) σε ένα ανηφορικό χωματόδρομο.
Το επισκέφτηκα, λοιπόν, το μέρος και μάλιστα μίλησα με την Samira, όπως λέγεται η κοπέλα που το έχει.
Το μέρος είναι πολύ προσεγμένο, καθαρό και φιλοξενεί πολλά σκυλιά. Δεν μπήκα μέσα, αλλά πραγματικά εντυπωσιάστηκα από τις συνθήκες που ζούσαν τα ζώα.
Η Samira είναι ένα πολύ αξιόλογο άτομο και φαίνεται οτι τρέφει πολύ μεγάλη αγάπη για τα σκυλιά.
Δυστυχώς, δεν μπορεί να δεχτεί, προς το παρόν τουλάχιστον, το Rottweiler που ψάχνω να δώσω, καθώς δεν έχει χώρο. Μακάρι να βρεθεί λύση... :roll:

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

mperde
Bullmastiff

Δημοσίευση από mperde » 07 Μάιος 2008, 10:41

Morgan_A έγραψε:Καλή μας φίλη "mperde"
Φίλος...φίλος :mrgreen:
ΗΛΙΑΣ έγραψε:Το επισκέφτηκα, λοιπόν, το μέρος και μάλιστα μίλησα με την Samira, όπως λέγεται η κοπέλα που το έχει.
Τωρα που το είπες το θυμήθηκα το όνομα. Ναι Samira λεγόταν η κοπελιά.
Δυστυχώς έχουν περάσει 2 χρόνια από τότε που την επισκέφτηκα και έχω χάσει το τηλέφωνο.

Από κει και πέρα έχω μάθει ότι κάθε Σεπτέμβριο ξεκινάει και κάνει βόλτες στην Χαλκιδική με ένα βανάκι.
Ο λόγος;
Να μαζέψει όσα περισσότερα νεο-αδέσποτα μπορεί, τα οποία μερικοί μερικοί τα παίρνουν για 3 μήνες το καλοκαίρι στο εξοχικό τους και τον Σεπτέμβριο τα παρατάνε στο δρόμο και γυρίζουν στο διαμέρισμά τους στη Θεσσαλονίκη :evil: :evil: :evil:

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 31 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 07 Μάιος 2008, 15:13

Η κοπέλα είναι πραγματικά "αληθινή" και διαψεύδει όλες τις φήμες που υπάρχουν για παρόμοια καταφύγια ζώων.
Το μέρος είναι πολύ καθαρό και τα σκυλιά δέχονται όλη την απαραίτητη φροντίδα και περιποίηση που χρειάζονται.
Η Samira, αφού την παρακάλεσα και κατανόησε την απελπισία μου, δέχτηκε να αναλάβει την ανάρρωση του Rottweiler μετά την επέμβαση που θα της κάνω την Παρασκευή (στείρωση και αποκατάσταση του κομμένου χείλους), μέχρι να βρεθεί κάποιο σπίτι για να την υιοθετήσει. Και, μάλιστα, τη στιγμή που είναι υπερπλήρης από σκυλιά.
Έτσι, οφείλω να της πω δημόσια ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Nicole
Old Member

Δημοσίευση από Nicole » 07 Μάιος 2008, 15:49

Ένα μπράβο και από εμένα στην Samira για την φροντίδα που παρέχει στα ζώα :clap !

Άβαταρ μέλους

perivleptos
Dog Star ¤¤¤
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από perivleptos » 07 Μάιος 2008, 15:56

ΗΛΙΑΣ έγραψε:Η κοπέλα είναι πραγματικά "αληθινή" και διαψεύδει όλες τις φήμες που υπάρχουν για παρόμοια καταφύγια ζώων.
Το μέρος είναι πολύ καθαρό και τα σκυλιά δέχονται όλη την απαραίτητη φροντίδα και περιποίηση που χρειάζονται.
Η Samira, αφού την παρακάλεσα και κατανόησε την απελπισία μου, δέχτηκε να αναλάβει την ανάρρωση του Rottweiler μετά την επέμβαση που θα της κάνω την Παρασκευή (στείρωση και αποκατάσταση του κομμένου χείλους), μέχρι να βρεθεί κάποιο σπίτι για να την υιοθετήσει. Και, μάλιστα, τη στιγμή που είναι υπερπλήρης από σκυλιά.
Έτσι, οφείλω να της πω δημόσια ένα μεγάλο ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.
Μπράβο της ...
Ηλιά, θα ήθελα να τα πούμε και από κοντά, έχω καποια ιδέα πως θα μπορούσαμε να βοηθήσουμε.

Άβαταρ μέλους

Poulada
Dog Star ¤¤

Δημοσίευση από Poulada » 07 Μάιος 2008, 16:01

Με κάτι τέτοια καταλαβαίνεις ότι υπάρχουν ακομα άνθρωποι!! :clap :clap
Εικόνα Μέρα χωρίς χαμόγελο είναι άδεια μέρα

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΑΔΕΣΠΟΤΑ”