δαγκωμα σκυλου στο αφεντικο του

Ο κάθε σκύλος είναι διαφορετικός καθώς επίσης και το περιβάλλον που ζει. Έχουμε τις κατάλληλες γνώσεις πριν διαπιστώσουμε ότι ο φιλαράκος μας δεν φέρεται «σωστά»;
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Παρακαλούμε χρησιμοποιήστε την αναζήτηση πριν ανοίξετε θέμα. μπορεί να υπάρχει.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
ροκυ
Beagle
δαγκωμα σκυλου στο αφεντικο του

Δημοσίευση από ροκυ » 21 Φεβ 2009, 01:08

καλησπερα
ειμαι παρα πολυ ταραγμενη και μπερδεμενη
εχω εναν σκυλο τον ροκυ(εχω βαλει και φωτογραφιες στο photo gallery).
πριν απο λιγο κοιμοταν στο κρεβατι μαζι με τον αντρα μου και εγω εβλεπα τηλεοραση. καποια στιγμη πηγα στην κρεβατοκαμαρα, το φιλησα και μετα εκανα να φυγω...αλλα πηγα παλι και του επιασα το κεφαλακι και το ξαναφιλησα
με αποτελεσμα να με δαγκωσει στο προσωπο...ναι αυτο εγινε..μου ανοιξε πληγες στο φρυδι, και επανω και κατω απο το ματι..
τα εχω χαμενα...ουτε να το μαλωσω δεν σκεφτηκα...τα εχω χασει εντελως
δεν θελω να το διωξω αλλα γιατι εκανε κατι τετοιο?

Άβαταρ μέλους

marw24
Saint Bernard

Re: δαγκωμα σκυλου στο αφεντικο του

Δημοσίευση από marw24 » 21 Φεβ 2009, 01:26

Αν κοιμοταν και πηγες και τον φιλησες, προφανως θα τρομαξε και γι'αυτο θα σε δαγκωσε.
Σου φανηκε σα να σου επιτεθηκε?
Εχει δωσει δειγματα ποτε επιθετικης συμπεριφορας?
Εικόνα
ΜάρωΕικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
ροκυ
Beagle

Δημοσίευση από ροκυ » 21 Φεβ 2009, 01:31

εγω αναψα το φως και μπηκα στο δωματιο...και ο ροκυ ξυπνησε
πηγα την πρωτη φορα το φιλησα και μετα απο 1 λεπτο εκανα το ιδιο παλι
οχι αλλη μια φορα εχει δαγκωσει μια θεια μου που δεν την ηξερε...αλλα το ειχαμε κλεισει στο δωματιο γιατι ειχα πολυ κοσμο στο σπιτι και αυτη ανοιξε την πορτα να τον χαϊδεψει και αυτο την δακγωσε
απλα με τους ξενους δεν θελει να τον χαϊδευουν....τους μυριζει και μετα παει αυτο και του κουναει ουριτσα..
δν ξερω τι να κανω...φοβαμαι μην ξαναγινει

Άβαταρ μέλους

marakipuppy
Bullmastiff

Δημοσίευση από marakipuppy » 21 Φεβ 2009, 07:18

ειναι οντως περιεργη η συμπεριφορα του :shock: γιατι να το κανει αυτο?εμενα με ειχε δαγκωσει μια φορα επειδη το χτυπουσα που κατουρουσε πανω στο χαλι συνεχεια.επι μια βδομαδα ετρωγε ξυλο και παλι εκει πηγαινε παρολο που ειχε μαθει παλιοτερα και πηγαινε στην εφημεριδα και τα εκανε...ειχα κουραστει να το χτυπαω,σπαραζε η καρδια μου.ωσπου μια μερα που το χτυπουσα με δαγκωσε και νευριασα περισσοτερο και το χτυπουσα και αυτο συνεχιζε να με δαγκωνει.φοβηθηκα και στεναχωρεθηκα παρα πολυ επειδη το ταιζω και με εμενα ζει και μου φερθηκε ετσι παρολο που το ΛΑΤΡΕΥΩ!!!επειτα απο εκεινη τη μερα σταματησε να κατουραει στο χαλι και πηγαινε στην εφημεριδα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος marakipuppy την 28 Φεβ 2009, 09:11, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 21 Φεβ 2009, 08:41

ροκυ έγραψε:εγω αναψα το φως και μπηκα στο δωματιο...και ο ροκυ ξυπνησε
πηγα την πρωτη φορα το φιλησα και μετα απο 1 λεπτο εκανα το ιδιο παλι
οχι αλλη μια φορα εχει δαγκωσει μια θεια μου που δεν την ηξερε...αλλα το ειχαμε κλεισει στο δωματιο γιατι ειχα πολυ κοσμο στο σπιτι και αυτη ανοιξε την πορτα να τον χαϊδεψει και αυτο την δακγωσε
απλα με τους ξενους δεν θελει να τον χαϊδευουν....τους μυριζει και μετα παει αυτο και του κουναει ουριτσα..
δν ξερω τι να κανω...φοβαμαι μην ξαναγινει
Αγαπητή ρόκυ, έκανες πολύ καλά που δεν αντέδρασες έντονα!
Επειδή και στο παρελθόν σας έχει δείξει δείγματα επιθετικότητας (λόγω φόβου προφανώς), η γνώμη μου είναι ότι ΔΕΝ πρέπει σε καμμία περίπτωση να αγνοήσετε την συμπεριφορά του αυτή.
Την γνώμη για τα αίτια καθώς και για την σωστή αντιμετώπιση, μόνον ένας ειδικός εκπαιδευτής-συμπεριφοριστής είναι αρμόδιος να δώσει.
Πιστεύω ότι πρέπει να συμβουλευθείτε επαγγελματία σύντομα.
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

My Nellie
Old Member
Όνομα: Αlexandra
Been thanked: 4 times

Δημοσίευση από My Nellie » 21 Φεβ 2009, 09:14

marakipuppy έγραψε:ειναι οντως περιεργη η συμπεριφορα του :shock: γιατι να το κανει αυτο?εμενα με ειχε δαγκωσει μια φορα επειδη το χτυπουσα που κατουρουσε πανω στο χαλι συνεχεια.επι μια βδομαδα ετρωγε ξυλο και παλι εκει πηγαινε παρολο που ειχε μαθει παλιοτερα και πηγαινε στην εφημεριδα και τα εκανε...ειχα κουραστει να το χτυπαω,σπαραζε η καρδια μου.ωσπου μια μερα που το χτυπουσα με δαγκωσε και νευριασα περισσοτερο και το χτυπουσα και αυτο συνεχιζε να με δαγκωνει.φοβηθηκα και στεναχωρεθηκα παρα πολυ επειδη μονο εγω το ταιζω και μονο με εμενα ζει και μου φερθηκε ετσι παρολο που το ΛΑΤΡΕΥΩ!!!επειτα απο εκεινη τη μερα σταματησε να κατουραει στο χαλι και πηγαινε στην εφημεριδα
Η απάντησή μου νομίζω ότι θα σε δυσαρεστήσει.......
Έχεις κάνει συσσωρευμένα σοβαρώτατα λάθη, δυστυχώς! :sad:
ΠΟΤΕ δεν έχουμε αποτέλεσμα κάνοντας τον σκύλο να πονέσει!
Μη σε ξεγελάει το γεγονός ότι σταμάτησε να λερώνει στο χαλί. Προφανώς το κάνει από φόβο του ξύλου.
ΠΡΟΣΕΞΕ, νάσαι σίγουρη ότι το δάγκωμα θα το ξανααντιμετωπίσεις με την πρώτη ευκαιρία, όταν οι περιστάσεις θα του δημιουργήσουν τον φόβο της τιμωρίας και του ξύλου....
Χωρίς διάθεση να προσβάλω ή να θίξω, προσωπικά, αυτό το "ΛΑΤΡΕΥΩ!!!" μόνον τραγικό μου ακούγεται........... :sad:

Ήδη σε άλλο θέμα συζήτησης, έχεις γράψει:
marakipuppy έγραψε:το crate τι ειναι?εμενα κανει ζημιες μονο αν λειψω πολλες ωρες απο το σπιτι.π.χ μια μερα που ελειπα για 10 ωρες και ηταν μονο του τα εκανε ολα λιμπα,δε μπορειτε να φανταστειτε!! owo:: πλεον τις εχει σταματησει τις ζημιες αλλα εχει εδω και 2 μερες που ριχνει πραγματα και τα δαγκωνει παρολο που εχει κοκκαλα να δαγκωσει.ειχα 2κερακια που ηταν με χαντρες και μου τα διελυσε!!!χτες πηρε ενα ξυραφακι μου και το δαγκωσε.φοβηθηκα μηπως παθει τιποτα απο τις λεπιδες owo:: owo:: .το μαλωσα την πρωτη φορα αλλα σημερα τα ξαναεριξε τα κερακια και διαφορα αλλα μικροπραγματα οταν κοιμομουν.τι να κανω?
Μήπως έχεις καμμιά ιδέα γιατί έχει αυτή την καταστροφική διάθεση?????
Το σκυλάκι σου το πήρες από μια φιλοζωϊκή οργάνωση μας έχεις γράψει....., άρα το δυστυχισμένο πλάσμα βρέθηκε εκεί επειδή κάποιοι που ενδιαφέρθηκαν όταν το βρήκαν θέλησαν να το προστατεύσουν από τους κινδύνους της έκθεσης στον δρόμο....
Η δική σου συμπεριφορά, το ξαναστέλνει ουσιαστικά εκεί που βρισκόταν....., εκτεθειμένο στην αγριότητα.
Σκέψου το....
Κι ευτυχώς που δεν είναι το rottweiler που έψαχνες....... scr: scr:

Και μια ερώτηση που θάπρεπε να έχω κάνει από την αρχή...., Ποιά είναι η εμπειρία σου με σκύλους???
Φροντίστε τα ζώα, επειδή είστε άνθρωποι....
Όπως οι άγγελοι φροντίζουν τους ανθρώπους....

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Φεβ 2009, 17:00

Κατ΄ αρχήν θα ήθελα να απαντήσω στην φίλη μας με τον Roky.

Δεν θυμάμαι αυτήν την στιγμή αν μας έχεις γράψει ποια είναι η εμπειρία σου γύρω από τα σκυλιά, καθώς επίσης και την ηλικία του Roky.
Θα ήθελα όμως να σου πω, ότι όπως και οι άνθρωποι έτσι και τα σκυλιά, έχουν το καθένα διαφορετικό χαρακτήρα και δική του προσωπικότητα...
Αυτό σημαίνει ότι σε κάποια δεν αρέσουν μερικές από τις δικές μας συνήθειες..., είτε επειδή τις έχουν συνδέσει με κάτι αρνητικό στο παρελθόν, είτε επειδή ενοχλούνται, είτε για χίλιους δύο άλλους λόγους...

Όταν αγαπάμε ένα πλάσμα, θα πρέπει και να σεβόμαστε τις ιδιαιτερότητές του...

Το να σκεφτείς να τον δώσεις, θα ήταν άδικο...
Εάν εσύ που τον αγαπάς και τον γνωρίζεις καλύτερα από τον καθένα, δεν μπορέσεις να τον βοηθήσεις να αντιμετωπίσει αυτή την κατάσταση, δεν νομίζω ότι θα μπορέσει να το καταφέρει κάποιος άλλος...
Και είναι απάνθρωπο επειδή έκανε ένα λάθος να καταδικαστεί σε τόσο τρομερή τιμωρία... :cry:

Η πρόταση της καλής μας φίλης της Αλεξάνδρας, να ζητήσεις την βοήθεια ενός ειδικού..., με βρίσκει απολύτως σύμφωνη, αλλά ανεξάρτητα από αυτό, θα πρέπει να σου πω ότι είμαστε και εμείς πρόθυμοι να βοηθήσουμε όπως μπορούμε, με όσες γνώσεις έχουμε, αλλά αυτό προϋποθέτει να γνωρίζουμε κάποια πράγματα γι΄εκείνον.
Γράψε μας σε παρακαλώ την ηλικία, την φυλή και την ιστορία... του Roky, προκειμένου να καταλάβουμε καλύτερα τον χαρακτήρα του...

Φιλικά Δώρα. ~wv
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 192 times
Been thanked: 286 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 21 Φεβ 2009, 17:14

marakipuppy έγραψε:ειναι οντως περιεργη η συμπεριφορα του :shock: γιατι να το κανει αυτο?εμενα με ειχε δαγκωσει μια φορα επειδη το χτυπουσα που κατουρουσε πανω στο χαλι συνεχεια.επι μια βδομαδα ετρωγε ξυλο και παλι εκει πηγαινε παρολο που ειχε μαθει παλιοτερα και πηγαινε στην εφημεριδα και τα εκανε...ειχα κουραστει να το χτυπαω,σπαραζε η καρδια μου.ωσπου μια μερα που το χτυπουσα με δαγκωσε και νευριασα περισσοτερο και το χτυπουσα και αυτο συνεχιζε να με δαγκωνει.φοβηθηκα και στεναχωρεθηκα παρα πολυ επειδη μονο εγω το ταιζω και μονο με εμενα ζει και μου φερθηκε ετσι παρολο που το ΛΑΤΡΕΥΩ!!!επειτα απο εκεινη τη μερα σταματησε να κατουραει στο χαλι και πηγαινε στην εφημεριδα
Τι να απαντήσω σε κάποιο άτομο που μας γράφει χωρίς ίχνος ντροπής... ότι επειδή κατούρησε το σκυλί πάνω στο χαλί, το χτυπούσε μια εβδομάδα... :eek:

Ένα μόνο σχόλιο αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω...
Παράξενη αντίληψη για την λατρεία... έχεις κορίτσι μου εσύ!!!
Δηλαδή αν δεν τον λάτρευες..., τι θα έκανες???? Θα τον σκότωνες???

Έλεος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Όταν αποφασίζουμε να υιοθετήσουμε ένα ζωντανό πλάσμα, θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι μέσα στο πρόγραμμα είναι και να μας κατουρήσει... και να κάνει και καμιά αταξία... και να μας λερώσει και το χαλί...

Αν αύριο λερώσει το χαλί το μωρό σου, το ίδιο θα κάνεις??? :bl

Αν δεν αντιμετωπίσεις με αγάπη και κατανόηση το σκυλί σου, δεν πρόκειται ποτέ να δημιουργήσεις μαζί του σχέση εμπιστοσύνης και αγάπης... :nop:
Ο φόβος και ο τρόμος... είναι συναισθήματα δεν έχουν θέση μεταξύ εμάς και του σκύλου μας!!!
Λυπάμαι που νομίζεις ότι έχεις καταφέρει κάτι σωστό...
Εύχομαι να σου βγεί σε καλό..., αλλά πολύ αμφιβάλλω...

Φιλικά Δώρα. ~wv
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Marga
Global Moderator
Επικοινωνία:

Δημοσίευση από Marga » 21 Φεβ 2009, 17:16

τι τραβανε κ αυτα τα καημενα... :-|

Άβαταρ μέλους

GEORGINA S
Saint Bernard

Δημοσίευση από GEORGINA S » 21 Φεβ 2009, 17:30

Γράφω τώρα όχι να δώσω κάποια συμβουλή ( άλλωστε με κάλυψαν οι έμπειρες προηγούμενες απαντήσεις) αλλά να πω μιά δική μου εμπειρία περί θετικής συμπεριφοράς στο σκυλάκο.
Ο Λέων μας είναι ενα σκυλάκι που ποτέ του δεν έχει κάνει ούτε μια ζημιά.Απο την πρώτη στιγμή που ήρθε στο σπίτι δεν αλλάξαμε καμμιά θέση στα αντικείμενα του σπιτιού ,ούτε καν στα χαμηλά τραπεζάκια ,ποτέ δεν άγγιξε τίποτε.
Εχουμε ενα προβληματάκι ,οταν πάμε βόλτα τραβάει πολύ και δυστυχώς εχει πολύ δύναμη ,με αποτέλεσμα να πονάνε τα χέρια μας μετά την βόλτα.Στην αρχή μόλις τραβούσε αρχίζαμε το μάλλωμα ( "ησυχα"επιτακτικά ή τράβηγμα του λουριού)
ο Λέων τίποτε ,στην βόλτα δεν άκουγε κανέναν.Μια μέρα του είπα με παράπονο "αμάν ρε Λέων με πέθανες"και ως εκ θαύματος άρχισε να περπατάει ήρεμα.Τώρα πιά του λέμε ήρεμα "μην τραβάς λιονταράκι μου" και έχει μειωθεί το πρόβλημα.
Θέλω να καταλήξω οτι οσο και να σου φαίνεται περίεργο μερικές φορές η άγρια εντολή μπορεί να μην φέρει αποτέλεσμα , οσο η ήρεμη !
υγ: έχω κάνει και γω λάθος να τον μαλλώσω που μια φορά έκανε τα κακά του στην πάνα , ενω κατα την δική μου λανθασμένη εντύπωση έπρεπε να ζητήσει να βγει έξω ....και ο μικρός έπεσε σε κατάθλιψη.Πολύ σωστά μου εξήγησαν στο φόρουμ οτι ήταν λάθος μου και εντάξει μια φορά έγινε ...και ο σκυλάκος εχει δικαιώματα λαθών ,εδώ έχουμε εμείς οι άνθρωποι τέτοια δικαιώματα ....εκείνα να μην έχουν?

Απάντηση

Επιστροφή στο “Η ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ του σκύλου μας!”