Δηλητηριάσεις

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

mgm
Dog Star ¤¤¤
Όνομα: Ματίλντα

Re: Δηλητηριάσεις

Δημοσίευση από mgm » 09 Ιούλ 2011, 12:39

Σ' ευχαριστώ και πάλι Ηλία!
Όλα καλά για την ώρα...
αφουγκράσου-δες-άγγιξε-μύρισε ένα ζώο... και θα σου δείξει το δρόμο

Άβαταρ μέλους

ΜWDH
Puppy
Όνομα: Λευτέρης

Δημοσίευση από ΜWDH » 13 Ιαν 2012, 01:03

Γεια σας και από μένα και καλή χρονιά!

Πριν μια βδομάδα ακριβώς (θεοφάνεια) η σκυλίτσα μου έφαγε ποντικοφάρμακο. Ευτυχώς το αντιλήφθηκα άμεσα. Δυστυχώς, πέρασε γύρω στην μία ώρα μέχρι να καταφέρω να της προκαλέσω εμετό, ωστόσο το ποντικοφάρμακο φαινότανε σχεδόν αναλλοίωτο μέσα στον εμετό. Μέχρι να βρω φαρμακείο όπου να υπάρχει βιταμίνη κ και να της την χορηγήσω, πέρασαν 5-6 ώρες. Επίσης, της το χορήγησα από το στόμα, διότι ήμουν μόνος και ήταν αδύνατο να την συγκρατώ, σε αναλογία 1ml για κάθε 5 κιλά του βάρους της, έπειτα από επικοινωνία με τον κτηνίατρο μου. Την Τρίτη, επισκεφτήκαμε το κτηνιατρείο και μας είπε πως λογικά δεν έχει τίποτα και απλά να της χορηγήσω με ένεση άλλη μία δόση βιταμίνη κ. Κάτι το οποίο κατάφερα με βοήθεια. Έπειτα, το ίδιο απόγευμα την πήγα και σε ένα άλλο κτηνιατρείο στη γειτονιά, όπου ο κτηνίατρος μου δήλωσε πως όλα είναι καλά και δε διατρέχει κάποιο κίνδυνο.

Να σημειώσω πως από τη στιγμή που αντιλήφθηκα ότι έφαγε ποντικοφάρμακο και της προκάλεσα εμετό μέχρι σήμερα (ακριβώς μια βδομάδα μετά) δεν έχει εμφανίσει κάποιο από τα συμπτώματα, είναι ζωηρή και έχει διάθεση για φαγητό και παιχνίδι, πέρα από το ότι τα ούλα της μου φαίνονται λίγο πιο άσπρα. Και οι 2 κτηνίατροι μου είπαν πως αν ήταν να εμφανίσει κάποιο από τα συμπτώματα θα το είχε κάνει ήδη και όταν τους ζήτησα να τσεκάρουν τα ούλα της, μου δήλωσαν πως είναι οκ.

Ξέρω, ίσως φαίνομαι λίγο υστερικός ;ρ
αλλά έχω διαβάσει μεταξύ άλλων ότι μπορεί το ποντικοφάρμακο να έχει πολύ αργή δράση και να εμφανιστεί κάτι ακόμη και 2 βδομάδες αργότερα.

Αυτό που θέλω να σας ρωτήσω είναι το τι πρέπει να ελέγχω για να δω αν όλα πάνε καλά και πώς θα είμαι σίγουρος ότι είναι εκτός κινδύνου.

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Άβαταρ μέλους

Topic author
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 13 Ιαν 2012, 16:00

Θα ψάξετε το ζώο για αιματωματα, όπως επίσης και για την παρουσία αίματος τόσο στα κόπρανα, όσο και στους εμετούς αν κάνει.
Σε συνδυασμό φυσικά με αλλαγές στη συμπεριφορα, τη διαθεση και την όρεξη του ζώου.
Πάντως αν μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιάσει κάτι το ζώο, τότε δεν διατρεχετε κάποιο κίνδυνο, και κακώς ανησυχείτε...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

ΜWDH
Puppy
Όνομα: Λευτέρης

Δημοσίευση από ΜWDH » 13 Ιαν 2012, 17:22

Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει τίποτα από τα παραπάνω. Μόνο πριν 2 μέρες έκανε εμετό που προκάλεσε από μόνη της τρώγοντας χόρτα, αλλά είναι κάτι που το κάνει μια φορά το μήνα πάνω-κάτω. Κατά τα άλλα και όρεξη και διάθεση, όλα καλά όπως γράφω παραπάνω.

Ευχαριστώ για την απάντηση σας! Να'στε καλά! =)

Άβαταρ μέλους

Hara-Jackie
Bullmastiff
Όνομα: Hara

Δημοσίευση από Hara-Jackie » 27 Μαρ 2013, 16:16

Ξανανοίγω το θέμα για να ρωτήσω κάτι σχετικα με το ποντικοφάρμακο. Δυστυχώς στο παρκάκι που πηγαίνω την μικρή μου βόλτα ακούστηκε ότι έχουν ρίξει ποντικοφάρμακο ( γιατι ήθελαν να ξεπαστρέψουν τις γάτες της γειτονιάς οι καλοί μας γειτόνες) . Υπάρχει περίπτωση να το ραντίζουν απλα στο χώμα και απο το μύρισμα που κάνουν οι σκύλοι να πάθουν κάτι? Υπάρχει τρόπος να το αναγνωρίσεις? Φυσικά την έχω στο νού μου να μην τρώει τίποτα απλά αναρωτιέμαι μήπως και το πέρασμα που κάνει ειναι βλαβερο?
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

tequila
Akita

Δημοσίευση από tequila » 27 Μαρ 2013, 23:44

Κ εγώ έχω αυτή την ανησυχία Hara-Jackie... Επειδή είναι κυνηγόσκυλο δεν ξεκολλάει τη μύτη από το έδαφος... κ αυτή την εποχή τα χόρτα είναι ψηλά... Αναγκάζομαι κ σκύβω μαζί της όταν επιμένει να μυρίζει κάπου για να δω αν θα βγάλει τη γλώσσα της να γλύψει κάτι... Έχω κοψομεσιαστεί... χαχα!
Επίσης κάτι άκουσα για λίπος με δηλητήριο... Τι ισχύει τελικά προκειμένου να μην "πηγαινει η καρδιά μας την κούλουρη?"
Θα 'θελα να γίνω τόσο καλός άνθρωπος, όσο θεωρεί ο σκύλος μου ότι είμαι...

Άβαταρ μέλους

Topic author
ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 29 Μαρ 2013, 11:07

Το ποντικοφάρμακο δεν μπορούν να το ψεκάσουν.
Τα ποντοκοφάρμακα είναι συνήθως σε στερεές ουσίες.
Τα φυτοφάρμακα πάλι μπορούν να ψεκαστούν και να προκαλέσουν δηλητηρίαση, όχι μόνο μέσω της κατάποσης, αλλά και μα απορρόφηση από την επιδερμίδα, αν το ζώο κυλιστεί πάνω σε αυτά.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

Hara-Jackie
Bullmastiff
Όνομα: Hara

Δημοσίευση από Hara-Jackie » 29 Μαρ 2013, 13:45

Ευχαριστώ πολύ Ηλία!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

tequila
Akita

Δημοσίευση από tequila » 01 Απρ 2013, 16:45

Κ εγώ ευχαριστώ πολύ με τη σειρά μου!
Θα 'θελα να γίνω τόσο καλός άνθρωπος, όσο θεωρεί ο σκύλος μου ότι είμαι...

Άβαταρ μέλους

Βάνα12
Puppy
Όνομα: Βάνα Τσουκαλα

Δημοσίευση από Βάνα12 » 21 Νοέμ 2014, 12:50

Καλησπέρα σας! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση... Έχω εναν σκύλο.. Πριν δυο μέρες έφαγε φολα!!! Επειδή έλειπαν ο πατέρας μου του προκάλεσε εμετό αφού έτρεμε και έκανε διαρεια στα ξαφνικα... Στον εμετό του βγήκε ενα κομματι κρέας που προφανώς ηταν το διλιτηριασμενο... Μετα ο σκύλος ηρέμησε αφού έκανε αρκετό εμετό. Το επόμενο πρωι αφού επέστρεψα τον πήρα τον σκύλο (φαινόταν αδύνατος και αδύναμος) και τον Πηγά στον γιατρό. Μας είπε οτι καλώς έκανε εμετούς... Σώθηκε κτλ... Μας έδωσε μόνο μια κρέμα συμπλήρωμα διατροφής για ενδυνάμωση μονο χωρίς να Ρον εξετάσει καν... Ο σκύλος μου είναι αδύναμος ακόμα... Δεν τρώει, μονο πίνει νερό και βγαίνει βόλτα με το λουρί του... Δεν έχει όρεξη.. Μονο περπατάει και θέλει να κοιμάται....
Ήθελα λοιπον να ρωτησω αν είναι Νορμάλ η συμπεριφορά του μετα απο αυτό που πέρασε!!!!!!!! Ή θα πρεπει να τον πάω σε άλλον γιατρό? (Που θα ρον παω εννοειται) Παρακαλώ απαντηστε μου Εστω εμπειρικά...

Καλώς ήρθατε mar: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=43&t=26884 :)

Εικόνα Posted via Mobile

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”