sos!!!εχινοκοκκος!

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

zizi22
Dog Star ¤¤¤

Re: sos!!!εχινοκοκκος!

Δημοσίευση από zizi22 » 05 Δεκ 2008, 17:15

εγω drontal τους δινω καθε 3 μηνες...
πιστευω οτι ειμαι καλυμενη..
Γεννιομαστε γυμνοι,βρεγμενοι και πεινασμενοι....
Μετα τα πραγματα απλως χειροτερευουν....

Άβαταρ μέλους

zoumpikos
Saint Bernard
Όνομα: Έλλη

Δημοσίευση από zoumpikos » 14 Απρ 2011, 21:37

θα ηθελα την γνωμη σου Ηλια...πριν απο λιγες μερες ο Τσαρλι εκανε διαρροια... και πριν καμια βδομαδα ειχε κανει παλι .. μονο μια μερα και τις 2 φορες....
Σημερα του εδωσα το milbemax που ηταν να παρει και τελικα ο Τσαρλι ειχε σκουλικακια και γι αυτο εκανε διαρροια!!Αλλα δν ειχε απο αυτα τα συνηθισμενα τα ασπρουλια.. εκανε στα κακα του μια σκουλικαντερα παχια και ρηγε!!ο κτηνιατρος μου ειπε οτι ειναι ΤΑΙΝΙΑ και θα κανουμε θεραπεια με droncit για να τα σκοτωσουμε... το θεμα ειναι οτι η ταινια μεταδιδεται και στον ανθρωπο μεσα απο τα αυγα της... ρωτησα και τον κτηνιατρο εκει που πηρα τα χαπια αν πρεπει να κανω κατι,αν κυνδινευουμε κι εμεις και μου ειπε αν τα κακα του τα κανει στην βολτα οτι ειμαστε οκ! Τοσο καιρο ομως που ειχαμε διαρροιες εκανε και στο σπιτι 2 φορες!!Καθαρισα καλα, αλλα τον ειχα βρει ωρες μετα , αφου δουλευα και ποιος ξερει ποσες ωρες ειχαν περασει απο οταν τα εκανε! Εχω φοβηθει μηπως υπαρχουν πουθενα αυγα.. και πως ακριβως περνανε στον ανθρωπο !!:((
Μονο για τον εχινοκοκκο πρεπει να ανησυχω απο ολα τα ειδη ταινιας?? Αντε και βλεπω τι ειδος ηταν..πως ξερω ποσο καιρο το ειχε??αφου ντρονταλ παιρνει καθε 3μηνο!! παντα τον πλενω αμεσως μετα την βολτα, αλλα τις φορες που εκανε διαρροια μεσα? και που καθεται σε καναπεδες και παντου??λιγο καπου απο ολες αυτες τις τριχες να ηταν αυγο και να μην καθαριστικε καλα...πως περναει σε εμας???? αν ειναι να εχει κατι, το εχουμε ηδη κολλησει... γιατι και οι 2 κτηνιατροι μου ειπαν οτι ειναι οκ?και δν μ ειπαν τι να κανω με το σπιτι?
HELP :beg
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 14 Απρ 2011, 23:09

Απ'οσο ξερω ο ανθρωπος μολυνεται αμεσα απο την καταποση αυγων της ταινιας κ απο την καταποση τροφων μολυσμενων απο τα αυγα οπως λαχανικα που δεν εχουν πλυθει καλα.Εχω την εντυπωση οτι μπορει να μολυνθει κ απο χωμα το οποιο εχει ερθει σε επαφη με τα αυγα εξαιτιας ακαθαρσιων σκυλου.Αρα στην περιπτωση σας σχολαστικη καθαριοτητα του χωρου κ των χεριων ειναι το μονο που μπορειτε να κανετε νομιζω.
Τωρα για το ποιο ειδος ταινιας ηταν κ αν οντως κολλαει ο εχινοκοκκος απο αυτο θα σας τα πει ο Ηλιας κ ο γιατρος σας.

Edit:Τωρα μολις διαβασα οτι ο σκυλος για να εχει το παρασιτο στο εντερο του,και κατα συνεπεια να μολυνει το περιβαλλον με αυγα,θα πρεπει να εχει φαει ωμα εντοσθια χορτοφαγων ζωων (προβατο,αγελαδα κλπ).

Άβαταρ μέλους

zoumpikos
Saint Bernard

Δημοσίευση από zoumpikos » 14 Απρ 2011, 23:21

Ο κτηνιατρος μου ειπε η εφαγε μολισμενα χορτα η εφαγε κακα απο αλλο ζωο μολισμενο.. το δευτερο αποκλυεται, αλλα στις βολτες μας παντα ματσουλαει χορτα!!! Πως ειμαι σιγουρη οτι εκει δν εχει κανει κακα καποιο μολισμενο σκυλι?? :(((((((((
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Jamsies
Old Member
Όνομα: Εύη.

Δημοσίευση από Jamsies » 14 Απρ 2011, 23:29

Αυτο δεν το ξερω,δεν εχω ακουσει για σκυλο που μολυνεται απο χορτα αλλα καλυτερα να περιμενουμε τον Ηλια κ να μην κανουμε εικασιες κ πανικοβαλεσαι κι εσυ αδικα.
ΗΛΙΑΣ έγραψε:Τα σκυλιά μολύνονται καταναλώνοντας σπλάχνα ζώων που έχουν κύστεις εχινόκοκκου. Δεν μολύνονται από τις κουτσουλιές ή με κάποιον άλλο τρόπο.
Ο άνθρωπος μολύνεται καταναλώνοντας είτε λαχανικά που δεν έχουν πλυθεί καλά και φέρουν αυγά του εχινόκοκκου είτε τρίχες σκύλου πάνω στις οποίες έχουν προσκολληθεί τα αυγά.

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 15 Απρ 2011, 22:21

Για να πάρει το πάράσιτο ο σκύλος θα πρέπει να φάει ωμά σπλάχνα παραγωγικών ζώων στα οποία υπάρχουν κύστεις εχινόκοκκού.
Δεν μπορεί αλλιώς, οπότε και αν δε συμβαίνει αυτό, δε θα πρέπει να μιλάμε για εχινόκοκκό. Ο σκύλος είναι ενδιάμεσος ξενιστής και δε μολύνεται από τα χόρτα.
Ο ανθρωπος για να μολυνθεί από εχινόκοκκο θα πρέπει να φάει είτε ωμά ή μη καλά βρασμένα λαχανικά στα οποία υπάρχουν αυγά του παρασίτου (το πιο συχνό), είτε τρίχες μολυσμένου σκύλου, οι οποίες έχουν λερωθεί από τα κόπρανά του.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Άβαταρ μέλους

zoumpikos
Saint Bernard

Δημοσίευση από zoumpikos » 15 Απρ 2011, 23:30

Ωραια!! Υπαρχει καποιο αλλο ειδος ταινιας που να ειναι το ιδιο επικυνδινο για τον ανθρωπο??Ευχαριστω!!
Εικόνα

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 10 times
Been thanked: 33 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 16 Απρ 2011, 12:20

Όχι...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση