καναμε μερικες εξετασεις

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
MAROYLAKI
Akita

καναμε μερικες εξετασεις

Δημοσίευση από MAROYLAKI » 24 Ιούλ 2008, 16:54

καναμε καλλειεργεια(αρνητικη) και πηραμε τριχες τις ειδαμε στο μικροσκοπιο αλλα δεν εδειξε τιποτα γιατι χανει τριχες και ξυνετε.Οσο παει πιστευει οτι ειναι ατοπια η τροφικη αλλεργια.τον ρωτησα για το elisa και μου ειπε οτι ειναι απαγορευμενο εδω.Ισχυει κατι τετοιο?Στο λαιμο του χανει και ξυνετε μηπως ειναι malessia.Αν ναι δεν θα επρεπε να το δειξει η καλλειεργια? Ας σημειωθει οτι οταν καναμε την εξεταση δεν πηρε τριχα απο το λαιμο.Τι να κανω για το σταφυλοκοκκο που εχει κανει στο μουτρακι του?Του βαζω panolog περιεχει και κορτιζονι.

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Re: καναμε μερικες εξετασεις

Δημοσίευση από monte » 24 Ιούλ 2008, 17:20

Κτηνίατρος δεν είμαι, αλλά εσύ μάλλον πρέπει να αλλάξεις κτηνίατρο αν κρίνω από τα post σου.
Το σίγουρο είναι πως ο σταφυλόκοκος θέλει αντιβίωση, στο λέω με βεβαιότητα γιατί εμείς μόλις αναρώσαμε από σταφυλόκοκο.
If there is no God for thee
Then there is no God for me.

Άβαταρ μέλους

Topic author
MAROYLAKI
Akita

Δημοσίευση από MAROYLAKI » 24 Ιούλ 2008, 17:29

ο σκυλος σου μου ειπες οτι εχει ατοπια.Ο σταφυλοκοκκος κανει σπυρακια με πιο μιλαμε σε ελαφρια κατασταση και στο μουτρακι του ειχε πληγες προφανως μολυνθηκε εκανε ενα μεγαλο κακκαδο και αφησε μαυρο το σημειο αυτο δεν ειναι σταφυλοκοκκος?Κατι τετοιο εκανε ο σκυλος σου? Εχει χασει τριχωμα ?

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Δημοσίευση από monte » 24 Ιούλ 2008, 17:39

Εμένα έχει ο σκύλος μου διάφορα δερματικά προβλήματα. Ο σταφυλόκοκος είναι μια "παρενέργεια" της ατοπίας ή της αλλεργίας.
Όταν το σκυλί σου ξύνεται λόγω ατοπίας ή αλλεργίας μολύνει από μόνος του το δέρμα του με το σταφυλόκοκο. Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω πιο απλά. Ο σταφυλόκοκος βρέθηκε σε κάποια από τις εξετάσεις που του έκανε? Μόνο έτσι μπορεί να είναι σίγουρος. Αν βρήκε σταφυλόκοκο θα έπρεπε να σου δώσει αντιβίωση. Αυτό που του βάζεις με την κορτιζόνη, τον βοηθάει να μη ξύνεται και χειροτερεύει την κατάσταση, αλλά δεν θεραπεύει το σταφυλόκοκο.

Άβαταρ μέλους

Topic author
MAROYLAKI
Akita

Δημοσίευση από MAROYLAKI » 24 Ιούλ 2008, 17:46

εχεις δικιο σε αυτο.Αφου ο ιδιος μου ειπε οτι ειναι σταφυλοκοκκος επρεπε να μου δωσει αντιβιωση.Εχει χασει τριχα το σκυλακι σου?

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Δημοσίευση από monte » 24 Ιούλ 2008, 17:58

Όχι ευτυχώς. Βέβαια 2 φορές που έπαθε σταφυλόκοκο από το ξύσιμο, τα σπυράκια ήταν σε σημεία που δεν έχει τρίχες (στην κοιλιά, δίπλα στα γεννητικά όργανα και στις μασχάλες). Μην απελπίζεσαι, είναι κουραστικά τα δερματικά προβλήματα και στοιχίζουν αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις αντιμετωπίζονται. Καταλαβαίνω πως νιώθεις αλλά τελικά το παίρνεις απόφαση και ζεις με αυτό.
Αυτό που πρέπει να κάνεις είναι να βρεις ένα κτηνίατρο να σου τα εξηγεί. Ζήτα μέσα από το site να σου πουν τη γνώμη τους τα παιδιά που ζουν στο Ηράκλειο. Εγώ στη θέση σου, και μόνο που ανέφερε την ευθανασία για λόγους εμφάνισης owo:: owo:: θα τον άλλαζα αμέσως. Ήθελα να ξέρω αν έμενε το παιδί του καραφλό λόγω ασθένειας τι θα έκανε? θα το έκρυβε στο υπόγειο? Για να μην πω και χειρότερα :dv1 :dv1 :dv1

Άβαταρ μέλους

Topic author
MAROYLAKI
Akita

Δημοσίευση από MAROYLAKI » 24 Ιούλ 2008, 18:06

εμενα πρωτα εχασε τριχα στο ποδι στην κοιλια πανω απο το ματι στο μπουτακι του το οποιο και ξυνετε.Ξυνετε και σε αλλα σημεια αλλα δεν εχει βγαλει την τριχα.Στο προσωπο εκανε το κακκαδο που ειπα και αφησε μαυρο και σε ενα δυο σημεια τα σπυρακια.να ητανε 2 -3 σπυρια.Πως καταλαβατε οτι ηταν ατοπια?Τι εξετασεις εκανε?

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Δημοσίευση από monte » 24 Ιούλ 2008, 18:16

Ακόμη δεν έχει διαπιστωθεί που ανήκει η αλλεργία του Murphy. Δεν ξέρουμε δηλαδή αν είναι ατοπία ή τροφική αλλεργία κλπ. Σίγουρα δεν είναι αλλεργία στους ψύλλους γιατί δεν είχε ποτέ.
H μέθοδος των περισσότερων κτηνιάτρων είναι πρώτα να ελέγχουν για τροφική αλλεργία και αν αυτή αποκλειστεί τότε προχωρούν σε περαιτέρω εξετάσεις. Ο Murphy όμως αρνείται να φάει την υποαλλεγική κροκέτα και αυτή τη στιγμή τρώμε μαγειρευτό και παίρνουμε βιταμίνες. Θα κάνουμε μάλλον κάποιες εξετάσεις το Σεπτέμβριο στην Κτηνιατρική σχολή μήπως ανακαλύψουμε κάτι παραπάνω.
Από όσο ξέρω, δυστηχώς όλα τα είδη αλλεργίας στο σκύλο έχουν λίγο πολύ τα ίδια συμπτώματα. Οπότε προχωρούν με τη μέθοδο του αποκλεισμού. Στα τυφλά με λίγα λόγια... Καλό θα ήταν να το κάνεις συχνά μπάνιο με κάποιο υποαλλεγικό σαμπουάν καθώς με το μπάνιο απομακρύνονται τα αλλεργιογόνα και έτσι θα έχει λιγότερη φαγούρα.
Να θυμάσαι οτι ακόμη και στους ανθρώπους που μπορούμε να παρατηρήσουμε καλύτερα την κατάσταση είναι δύσκολο να ελεγχθούν και κυρίως να αντιμετωπιστούν οι αλλεργίες. Στις περισσότερες των περιπτώσεων ανακουφίζουμε τα συμπτώματα αλλά όχι την ίδια την αλλεργία.

Άβαταρ μέλους

monte
Dog Star ¤

Δημοσίευση από monte » 24 Ιούλ 2008, 18:18

MAROYLAKI έγραψε:εμενα πρωτα εχασε τριχα στο ποδι στην κοιλια πανω απο το ματι στο μπουτακι του το οποιο και ξυνετε.Ξυνετε και σε αλλα σημεια αλλα δεν εχει βγαλει την τριχα.Στο προσωπο εκανε το κακκαδο που ειπα και αφησε μαυρο και σε ενα δυο σημεια τα σπυρακια.να ητανε 2 -3 σπυρια.Πως καταλαβατε οτι ηταν ατοπια?Τι εξετασεις εκανε?
Το μόνο που βρήκαμε στις εξετάσεις (11 ξέσματα) ήταν ο σταφυλόκοκος

Άβαταρ μέλους

petsakas
Dog Star ¤¤¤¤

Δημοσίευση από petsakas » 24 Ιούλ 2008, 18:20

Απλά το αναφέρω ότι το σκυλί ενός φίλου είχε αλλεργία στο πλαστικό.Μόλις του μάζεψαν όλα τα πλαστικά παιχνίδια και άλλαξαν και τα πιάτα σταμάτησε αμέσως. ~wv
Το ξύλο δεν βγήκε από τον παράδεισο,αλλά από την άγνοια και την ανικανότητα επικοινωνίας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”