Μερική παράλυση στα πίσω άκρα

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
Jojoka
Puppy
Όνομα: Γεωργία
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από Jojoka » 18 Νοέμ 2017, 14:10

Καλησπέρα παιδιά και γιατρέ,

Έχω μια σκυλίτσα 8 ετών που εδώ και μια εβδομάδα ξεκίνησε να μην πατάει καλά το δεξί πίσω πόδι της. Σαν να γυρνούσε ελαφρώς ο αστράγαλος. Μέρα με την ημέρα αυτό χειροτέρευε και ειδικά όταν κουραζόταν στη βόλτα το πέλμα γύριζε σαν να επρόκειτο να πατήσει με το πάνω μέρος. Έχουμε φτάσει να έχει μια εικόνα σαν να είναι ξεβιδωμένη η λεκάνη της και δεν μπορεί να κάνει μικρά άλματα όπως να ανέβει στο αυτοκίνητο. Εχθές την είδε ο κτηνίατρος ο οποίος είπε ότι μάλλον μιλάμε για καρκίνο, δεν άφησε πολλά περιθώρια, γιατί με μια εξέταση στα μπροστινά της πόδια είπε ότι θα παραλύσουν και αυτά. Παρολαυτά της έκανε μια ένεση κορτιζόνης και είπε να ξαναμιλήσουμε την Τρίτη. Το σκυλί αν εξαιρέσουμε αυτό το πρόβλημα είναι σε πολύ καλή διάθεση και θέλει βόλτες, φαγητό, νερό, μεσέδες.
Μήπως έχετε σχετικά περιστατικά ή θα μπορούσε ο γιατρός να πει μια γνώμη;
Ζούμε σε νησί και άμεση πρόσβαση σε κλινική δεν υπάρχει. Σχεδιάζουμε να πάμε στην Αθήνα από την Τρίτη και αναρωτιόμουν αν θα μπορούσατε να προτείνετε κάποια κλινική ή τη σειρά των εξετάσεων.
Ευχαριστώ πολύ, Γεωργία

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 18 Νοέμ 2017, 18:18

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Γεωργία!

Σύντομα θα διαβάσεις και την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του κ. Ηλία Κορσαββίδη, ο οποίος είναι και ο μόνος αρμόδιος για να σώσει μια γνώμη σχετικά με το πρόβλημα της σκυλίτσας σου, εγώ απλώς θα σου πω, ότι αφού θα την φέρεις στην Αθήνα, η γνώμη μου είναι να την πας να την δει ο κ. Στέργιος Βλαχόπουλος, ο οποίος εξειδικεύεται σε προβλήματα τέτοιου είδους, εννοώ σε ότι αφορά νευρολογικά και ορθοπεδικά θέματα και να ακολουθήσεις ότι σου προτείνει, επειδή από προσωπική πείρα σου λέω, ότι είναι μακράν ο καλύτερος σε αυτά τα θέματα.

Αν έχεις χρόνο και διαβάσεις σχετικά θέματα τα οποία έχουμε συζητήσει κατά καιρούς εδώ, θα διαπιστώσεις και μόνη σου ότι στα δικά μου τα σκυλιά έχει κάνει θαύματα... και γι΄αυτό και δεν τον αλλάζω με κανέναν.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jojoka
Puppy

Δημοσίευση από Jojoka » 19 Νοέμ 2017, 08:35

Σε ευχαριστώ πολύ!
Θα του τηλεφωνήσω αύριο κιόλας μια και ελπίζουμε σε ένα θαύμα. Είναι πολύ σκληρή εικόνα η παράλυση του ζώου σου. Ελπίζω να μας βοηθήσει.
Σε ευχαριστώ πολύ ξανά.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Νοέμ 2017, 14:10

Αχ... Γεωργία μου, νάξερες τι έχω αντιμετωπίσει...

Η μια περίπτωση είναι ο Αλήτης μου, ένας αδέσποτος σκυλάκος που χτυπήθηκε από αυτοκίνητο και έμεινε παραπληγικός από την μέση και κάτω..., του οποίου την ιστορία θα την γράψω καμιά φορά που θα έχω ιδιαίτερη διάθεση για γράψιμο, επειδή είναι πολύ πολύ μεγάλη... και φυσικά άλλο τόσο μεγάλη είναι και η ταλαιπωρία που πέρασε αυτό το σκυλάκι!
Ας όψεται ο υπεύθυνος..., εκείνος δηλαδή που το εγκατέλειψε κουταβάκι ούτε ενός έτους, προφανώς επειδή δεν έκανε για κυνήγι, γιατί είναι ένα καθαρόαιμο κυνηγόσκυλο και βρέθηκε σε ένα ορεινό χωριό της Πελοποννήσου, το οποίο είναι κυνηγότοπος...

Και η δεύτερη περίπτωση είναι η περίπτωση της μικρής μου Ραλλούς, την οποία μπορείς να διαβάσεις εδώ : http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=28&t=41505

Είχα ανέκαθεν μια ευαισθησία με τα ανάπηρα ζωάκια, καταλαβαίνεις λοιπόν τώρα που έχω αντιμετωπίσει και τα παραπάνω...
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jojoka
Puppy

Δημοσίευση από Jojoka » 19 Νοέμ 2017, 16:37

Καταλαβαίνω απόλυτα. Διάβασα την ιστορία της Ραλούς. Εϊσαι τυχερή πολύ που όλα πήγαν καλά.
Ήθελα τη γνώμη του Ηλία, παίρνω το θάρρος και για τον ενικό, για την ευκολία του κτηνιάτρου να μας πει ότι μιλάμε για καρκίνο.
'Ισως και να μπορεί κανείς να το καταλάβει τόσο εύκολα και εγώ απλά να ψάχνω κάπου να στηριχτώ. Φοβάμαι και αυτά που έρχονται. Πριν από ένα μήνα πέρασα παρόμοια κατάσταση με τον γάτο μου, 9 ετών και ο πόνος της απουσίας του αλλά κυρίως οι εικόνες της ανημποριάς του ακόμα με δυσκολεύουν.
Μακάρι να γίνει κάτι διαφορετικό!

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 19 Νοέμ 2017, 19:37

Γεωργία μου σύντομα θα διαβάσεις και του Ηλία μας την άποψη, θα ήθελα όμως να μας γράψεις πως ο κτηνίατρος που είδε το σκυλάκι σου έβγαλε αυτό το συμπέρασμα? Κάνατε εξετάσεις και αν κάνατε, τι εξετάσεις ακριβώς κάνατε?

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jojoka
Puppy

Δημοσίευση από Jojoka » 20 Νοέμ 2017, 09:15

Καλημέρα,

Όχι καμία εξέταση. Είδε τα πόδια της, ψιλάφησε τη σπονδυλική της στήλη και τη λεκάνη της και της έκανε ένα τεστ για να δει αν τα μπροστινά της πόδια έχουν ταχύτερη αντίδραση επαναφοράς στο πέλμα. Είχαν πιο άμεση επαναφορά αλλά όχι ικανοποιητική κατά τη γνώμη του, οπότε είπε ότι θα ακολουθήσει πρόβλημα και στα μπροστινά της πόδια.
Κατέληξε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι είναι κάτι νευρολογικό και ότι 99% μιλάμε για όγκο. Καλοήθη ή κακοήθη, θα δείξουν περαιτέρω εξετάσεις. Μίλησε για μαγνητική και μυελογραφία. Επίσης είπε ότι δε βλέπει κανένα λόγο για εξετάσεις αίματος και ότι θα ήταν κοροϊδία να κάνουμε. Εξέτασε επίσης αν τα πόδια της έχουν αίσθηση πόνου με την ένεση που της έκανε και όντως κλαψούρισε.
Η ένεση κορτιζόνης που έκανε είναι διάρκειας 8-10 ημερών για να προσφέρει μια μικρή ανακούφιση και να δούμε αν θα δείξει κάποιο σημάδι βελτίωσης μέχρι την Τρίτη, 4 ημέρες μετά δηλαδή.
Αυτά. Το σκυλάκι είναι στην ίδια κατάσταση δλδ σαν να τρεκλίζουν τα πίσω της πόδια. Η διάθεσή της έχει αρχίσει να αλλάζει σιγά σιγά μια και καταλαβαίνει πλέον ότι πολλά πράγματα δεν μπορεί να τα κάνει όπως τα έκανε.
Σημειώνω οτι είναι σκυλί που της αρέσουν πολύ οι βόλτες, το τρέξιμο και τα άλματα. Είναι σκυλί που έχουμε πάρει απο καταφύγιο και μοιάζει με μίνι ασπρόμαυρο τσοπανόσκυλο, περίπου 12-15 κιλά.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team

Δημοσίευση από Morgan_A » 20 Νοέμ 2017, 10:44

Καλημέρα Γεωργία μου! (bs)

Βάση των όσων μου λες και χωρίς φυσικά να είμαι γιατρός, δεν βλέπω τον λόγο να απελπίζεσαι..., γιατί η διάγνωση του εν λόγω κτηνιάτρου, βασίζεται περισσότερο στην υπόθεση και λιγότερο σε αντικειμενικά ευρήματα... anw:

Πιστεύω ότι θα πρέπει να της κάνετε οπωσδήποτε μια μαγνητική ή αξονική τομογραφία και φυσικά και ότι άλλο θα σας πει ο κ. Βλαχόπουλος, ώστε τουλάχιστον να έχετε σαφή εικόνα της κατάστασης του ζώου και μετά θα σου πει και ποια θα είναι η πορεία, ή τι άλλο χρειάζεται...

Τα σκυλάκια που έχουν ζήσει στο δρόμο ή σε καταφύγια, πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα, επειδή καταλαβαίνουν την διαφορά... και δεν ξεχνούν ποτέ να σου εκδηλώνουν την μεγάλη τους ευγνωμοσύνη για αυτό που έκανες γι΄αυτά...

Συγχαρητήρια και από μένα για την επιλογή σου... :hi

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 22 Νοέμ 2017, 11:57

Καλημέρα Γιωργία!
Εύχομαι να πάνε όλα καλά για την σκυλίτσα σου sm:)

Νομίζω πως ήταν πολύ πρόωρη η διάγνωση για καρκίνο μόνο με κλινική εξέταση χωρίς περαιτέρω εξετάσεις... και νομίζω επίσης ότι οι εξετάσεις αίματος για διάφορα που προκαλούν παραλύσεις (π.χ. τοξοπλάσμωση) δεν είναι περιττές... (κτηνίατρος δεν είμαι βέβαια, δεν ξέρω, από εμπειρία μιλάω...).
Αναμένουμε με αγωνία τα νέα σας, αν πήγατε στον Βλαχόπουλο (ή σε άλλον) τι σας είπε, τι εξετάσεις κάνατε κλπ. και κυρίως πώς πάει η σκυλίτσα (πες μας αν θες και το όνομά της) sm:)
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

Topic author
Jojoka
Puppy

Δημοσίευση από Jojoka » 22 Νοέμ 2017, 13:11

Καλησπέρα Μυρτώ,

Πήγαμε χθες στον Βλαχόπουλο ο οποίος έκανε έξι ακτινογραφίες αλλά δεν μπόρεσε να δει κάτι. Παρέπεμψε λοιπόν σε αξονική. Κατά τη γνώμη του το πρόβλημα είναι ορθοπεδικό. Σήμερα το βράδυ θα έχουμε τα αποτελέσματα των αιματολογικών και της αξονικής και αύριο την πρόταση του για το πως συνεχίζουμε.
Η Σέχτα, όπως είναι το όνομα της σκυλίτσας μου, είναι σε σταθερή κατάσταση. Θα σας πω τα νέα μας αύριο. Σας ευχαριστώ πολύ για την υποστήριξη και τη βοήθειά σας.

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”