ΠΡΗΣΜΕΝΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
aeiaeiaei
Puppy
Όνομα: evelyn

Δημοσίευση από aeiaeiaei » 10 Νοέμ 2017, 14:17

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΓΙΝΑ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΜΟΙΡΑΣΤΩ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΑ ΣΚΥΛΙΑ.
ΕΧΩ ΜΙΑ ΣΚΥΛΙΤΣΑ 7 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΤΗΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕ Η ΠΕΡΙΟΔΟ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΜΕΤΑ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΠΡΗΣΤΕΙ ΤΑ ΣΤΗΘΗ ΤΗΣ ΓΥΡΩ ΓΥΡΩ ΑΠΟ ΤΗ ΘΗΛΗ ΟΧΙ ΠΟΛΥ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΚΛΕΙΣΕΙ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΚΤΗΝΙΑΤΡΟ ΝΑ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΕΙ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΩ ΕΧΩ ΑΝΗΣΥΧΗΣΕΙ ΠΟΛΥ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟ ΜΕΛΟΣ ΑΠΟ ΕΔΩ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ ΣΤΗ ΣΚΥΛΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΕ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Νοέμ 2017, 18:59

Καλώς όρισες στην συντροφιά μας Έβελιν! (bs)

Δεν νομίζω ότι πρέπει να ανησυχείς κορίτσι μου, δεν είναι κάτι σπάνιο αυτό που μας περιγράφεις... :nop:
Καλά έκανες όμως και έκλεισες ραντεβού στον κτηνίατρό σου, επειδή μάλλον πρόκειται για ανεμογκάστρι και ίσως χρειάζεται να της δώσεις κάποιο φαρμακάκι, ώστε να την βοηθήσεις να το ξεπεράσει όσο πιο γρήγορα και ανώδυνα γίνεται...

Εγώ βέβαια, σου απαντώ εντελώς εμπειρικά, δεν είμαι κτηνίατρος! :nop:
Σύντομα θα διαβάσεις την άποψη του καλού μας φίλου και κτηνιάτρου του κ. Ηλία Κορσαββίδη, που είναι και ο πλέον αρμόδιος για να απαντήσει στο ερώτημά σου, απλά κάνε λίγο υπομονή, επειδή λόγω φορτωμένου προγράμματος δεν έχει την δυνατότητα να απαντά αμέσως σε κάθε ερώτημά μας.

Αν και δεν πιστεύω λοιπόν, ότι έχει κάποιο πρόβλημα εύχομαι περαστικά της... γρήγορα! (bs)
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Topic author
aeiaeiaei
Puppy
Όνομα: evelyn

Δημοσίευση από aeiaeiaei » 10 Νοέμ 2017, 19:07

Καλώς σας βρήκα . Ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον . Αν και οχι ειδικος οπως ειπες με καθυσηχασες πολυ . Χαιρομαι που εγινα μελος .

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
support team
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 237 times
Been thanked: 379 times

Δημοσίευση από Morgan_A » 10 Νοέμ 2017, 22:04

Έβελίν μου το καλοκαίρι κλείσαμε 10 ολόκληρα χρόνια λειτουργίας και χάρη σε όλα τα μέλη μας, που μας έχουν τιμήσει και συνεχίζουν να μας τιμούν με την συμμετοχή και την εμπιστοσύνη τους όλο αυτό το διάστημα, έχουμε πιστεύω δημιουργήσει πλέον μια διαδικτυακή γωνιά με πολλά χρήσιμα και ενδιαφέροντα θέματα γύρω από τα πολυαγαπημένα μας αυτά πλάσματα...

Είναι και για μας μεγάλη χαρά, να συνεχίζουν να έρχονται στην συντροφιά μας, όλο και περισσότερα άτομα που αγαπούν πραγματικά τα σκυλιά και ακόμα μεγαλύτερη χαρά, να μπορούμε από την αγάπη και την εμπειρία μας, να βοηθάμε έστω και λίγο σε οποιαδήποτε απορία ή πρόβλημα μπορεί να παρουσιαστεί σε σχέση με αυτά... Γι΄αυτό και μην διστάζεις να ρωτήσεις οτιδήποτε έχει σχέση με τα σκυλοπαιδάκια μας.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Δημοσίευση από Frau » 16 Δεκ 2017, 23:59

Εβελιν γεια σ ...καλως ηρθες στην παρεα...Πραγματικα ειμαστε μια.πολυ ομορφη παρεα εδω...Θελω να σ πω οτι ειχα παρομοιο θεμα με το σκυλακι μου....μετα την περιοδο λιγο πρηστηκαν οι θηλες της...δεν ηταν κατι την πηγαμε και εμεις στο γιατρο...ομως δεν ξεπρηστηκαν ιδιαιτερα μετα...μπορει δηλαδη να ξεπρηστουν λιγακι και να ειναι ετσι....

Άβαταρ μέλους

Valena
Puppy
Όνομα: Ελένη

Δημοσίευση από Valena » 24 Ιαν 2018, 22:24

Καλησπέρα σας! Κ εμένα ακριβώς το ίδιο έχει συμβεί στην αγαπημένη μου Μπελα. Μην ανησυχείτε είναι φυσιολογικό μετά την περίοδο.😘🐕

Άβαταρ μέλους

Μυρτώ
Club Member
Όνομα: Παρασκευή
Has thanked: 386 times
Been thanked: 161 times

Δημοσίευση από Μυρτώ » 25 Ιαν 2018, 12:13

Πράγματι το πρήξιμο στο στήθος είναι κάτι συχνό στα θηλυκά σκυλάκια μετά την περίοδο. Το λένε ''ανεμογκάστρι'' ή ψευδοκύηση και μάλιστα συχνά παράγουν και γάλα. Επειδή είναι συχνό όμως δεν σημαίνει ότι είναι και ''φυσιολογικό'', γιατί το γάλα (αφού δεν θηλάζεται) μπορεί να πετρώσει και να δημιουργήσει περαιτέρω προβλήματα. Η δικιά μου το πάθαινε σχεδόν κάθε φορά μετά την περίοδο και ο κτηνίατρος μου είχε πει να της δώσω galastop (την δοσολογία βέβαια πρέπει πάντα να την καθορίζει ο κτηνίατρος). Επίσης, αφού είχε κάνει 3 ψευδοκυήσεις, ο κτηνίατρος μου είχε πει τότε ότι πρέπει οπωσδήποτε να την στειρώσω για προληπτικούς λόγους, για να αποφύγουμε μελλοντικά προβλήματα, δεν θυμάμαι τι ακριβώς προβλήματα, αλλά νομίζω ότι οι ψευδοκυήσεις αυξάνουν ακόμα περισσότερο τις ήδη μεγάλες πιθανότητες εκδήλωσης καρκίνου στα θηλυκά σκυλάκια.
Ας μας διαφωτίσει ως προς αυτό ο κ. Ηλίας (bs)

Εγώ πάντως μετά απ' αυτά που μου είχε πει την στείρωσα αμέσως και ησυχάσαμε δια παντός απ' αυτό το θέμα.
''...τό νοῦ σας : ἀπό μᾶς ἡ ἄνοιξη ἐξαρτᾶται.
Νά ξαναδώσουμε στά πόδια μας τό χῶμα. Τό πράσινο στό πράσινο τόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ στόν ἄνθρωπο τοῦ Νεάντερταλ. Δέν ὠφελοῦν πιά οἱ μυῶνες
θέλει ἀγάπη θηριώδη
θέλει πήδημα τίγρισσας μές στίς ἰδέες...''

Άβαταρ μέλους

petp
Club Member
Όνομα: petros
Has thanked: 56 times
Been thanked: 24 times

Δημοσίευση από petp » 25 Ιαν 2018, 19:18

καλησπέρα θα συμφωνήσω απόλυτα με την μυρτώ...
αν δεν έχεις μιλήσει με κτηνίατρο μίλησε άμεσα..
αν έχουν φουσκώσει επειδή έχει γάλα...
είναι επικίνδυνο αλλά επίσης κι ενοχλητικό για την κουτάβα...
ακριβώς επειδή την δοσολογία δεν την θυμάμαι αυτο που σου προτείνω αν δεν έχεις πάει σε κτηνίατρο και δεν προβλέπεται να πας άμεσα
να κάνεις δίαιτα στη κουτάβα...
δηλ... μειώνεις δραστικά το φαγητό... αυξάνεις στο διπλάσιο την καθημερινή της άσκηση...
αφήνεις νηστική μία ημέρα ανά τρεις ημέρες φαγητού ....
έτσι ο οργανισμός θα απορροφήσει από μόνος του το παραγόμενο γάλα για να ανταπεξέλθει στις υψηλές απαιτήσεις χωρίς να δημιουργήσει νέο...
σε κάθε περίπτωση θα ήθελα να μας κρατάς ενήμερους για τον τρόπο που το αντιμετώπισες και την εξέλιξη του θέματος...

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 18 times
Been thanked: 37 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 28 Ιαν 2018, 20:41

Μετά την εμφάνιση της πρώτης περιόδου είναι λογικό να αλλάξει το μέγεθος των γεννητικών οργάνων. Το μέγεθος αυτό αν και θα υποχωρήσει, θα ξεπρηστεί δηλαδή, δεν θα επανέλθει ποτέ στο πολύ μικρό νηπιακό μέγεθος. Και αυτό είναι ανεξάρτητο από την ψευδοκύηση.
Η τελευταία ευθύνεται για την ενεργοποίηση των μαστών και φυσικά την αύξηση του μεγέθους τους στο τέλος του διοίστρου, δύο μήνες περίπου από το τέλος του οίστρου, και η οποία συνήθως συνοδεύται και από γαλακτόρροια.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”