Γαστροσκοπηση

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff
Όνομα: Διονυσια Μακρη
Been thanked: 1 time

Γαστροσκοπηση

Δημοσίευση από dionysia makri » 07 Μάιος 2016, 12:22

Καλημερα!εχω αναφερθει ξανα στο ιδιο θεμα παλαιοτερα..εχω μια σκυλιτσα 8 ετων περιπου η οποια τους τελευταιους μηνες εχει θεμα με το στομαχι της..αρχικα ξεκινησε πιο ηπια αλλα τις τελευταιες βδομαδες εχει χειροτερεψει..τα πρωινα οταν ξυπναει εχει παρα πολυ εντονους θορυβους στο στομαχακι της κ τις περισσοτερες φορες κανει εμετο κυριως κιτρινα γαστρικα υγρα..η διατροφη της τον τελευταιο χρονο περιλαμβανει μονο ξηρα τροφη light χωρις μεζεδακια κ το τελευταιο γευμα ειναι γυρω στις 7 το απογευμα κατοπιν προτροπης του γιατρου..πριν εναμιση μηνα της χορηγησαμε σιροπι peptonorm για δεκα μερες διοτι βρηκαμε καποια παχυνση στομαχου μεσω υπερηχου..τα συμπωματα μειωθηκαν αρκετα καθως κ η συχνοτητα τους χωρις βεβαια να εξαφανιστουν εντελως κ πριν την Μεγαλη Εβδομαδα καναμε επανεξεταση κ το στομαχακι ηταν πολυ καλυτερα..Δυστυχως ομως τις τελευταιες δεκα μερες παλι επιδεινωθηκε η κατασταση..σχεδον μερα παρα μερα κανει εμετους αλλα μονο πρωινες ωρες -αυτο μου κανει κ εντυπωση-καποιες φορες εχει ορεξη να φαει επιτοπου αλλες φορες μετα απο μερικες ωρες..ο γιατρος μας εδωσε παλι το σιροπι για καμια βδομαδα κατοπιν εξετασης με υπερηχο..επισης της ξεκινησα κ σιγα σιγα την sensitivity control ..ωστοσο μας ειπε εαν δεν δουμε κ παλι βελτιωση να προχωρησουμε σε γαστροσκοπηση..εχω αγχωθει πολυ..παλια δεν ειχε τετοια ευαισθησια με το στομαχι ετρωγε κ μεζεδακια..εχει χασει και καποια γραμμαρια..σκεφτομαι μηπως ειναι απο τους συχνους εμετους..αν μπορει καποιος να με διαφωτισει..φοβαμαι μην ειναι τιποτε κακο.. :/ :(

Άβαταρ μέλους

iris_aka_kika
Club Member
Όνομα: Φρύνη
Been thanked: 7 times
Re: Γαστροσκοπηση

Δημοσίευση από iris_aka_kika » 09 Μάιος 2016, 13:51

Διονυσια καλησπερα.
Εγκυρη απαντηση και καθοδηγηση θα παρεις μονο απο τον κτηνιατρο της παρεα μας, τον κυριο Ηλια.
Οι υπολοιποι σου προσφερουμε την αμεριστη συμπαρασταση μας.Ευχομαι περαστικα και γρηγορα να βρεθει λυση για το προβλημα που αντιμετωπιζετε.
Qui me amat, amet et canem meum

Άβαταρ μέλους

Topic author
dionysia makri
Bullmastiff
Όνομα: Διονυσια Μακρη
Been thanked: 1 time

Δημοσίευση από dionysia makri » 14 Μάιος 2016, 08:18

Σ'ευχαριστω παρα πολυ!να σαι καλα!! :) μηπως θα μπορουσα να εχω κ μια συμβουλη απο τον γιατρο;

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 16 Μάιος 2016, 14:17

Νομίζω οτι η κλινική δίαιτα που ταιριάζει στο πρόβλημά σας είναι η intestinal και όχι η sensitivity, καθώς η γνώμη μου είναι οτι δεν πρόκειται για τροφική αλλεργία, αλλά για ευαίσθητο πεπτικό.
Επίσης, θα μπορούσατε να τη συνδυάσετε με φαρμακευτική αγωγή που να περιλαμβάνει τόσο το peptonorm όσο και αντιεμετικά και αντιόξινα φάρμακα.
Αν δε δείτε βελτίωση με αυτό τον τρόπο, τότε θα πρεπει να προχωρήσετε σε πιο εξειδικευμένες εξετάσεις...

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”