Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Κανόνες Δ. Συζήτησης
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. [email protected] Εικόνα 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
Απάντηση
Άβαταρ μέλους

Topic author
victoras21
Beagle
Όνομα: victoras

Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από victoras21 » 16 Μαρ 2015, 21:03

Καλησπέρα σας παιδιά θέλω να μάθω τι είναι καλύτερο (η Αμπούλα , το χάπι , το κολάρο). Εγώ μέχρι στιγμής του έχω βάλει μια αμπούλα (EFFIPRO Virdac M 134mg) στης 18/2/2015. Τι μου προτείνεται να βάλω τώρα ? Να πάρω αμπούλα-κολάρο-χάπι. Αν μπορείτε απαντήστε μου λίγο γρήγορα γιατί πρέπει να το πάρω γιατί τελειώνει η δράσει τις αμπούλας. Ευχάριστο εκ τον προτέρων.

Ο τίτλος της δημοσίευσης σας άλλαξε!
Δείτε γιατί :arrow: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=26&t=20681

Άβαταρ μέλους

Bogbol
Club Member
Όνομα: Βασίλης
Has thanked: 3 times
Been thanked: 10 times
Re: Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από Bogbol » 16 Μαρ 2015, 21:21

Μιας και το θέλεις γρήγορα πάρτα όλα :wshl
για πιο γρήγορα διάβασε ΕΔΩ :arrow: http://ourdogs.gr/ad/viewtopic.php?f=28&t=2150
Μεγάλο ποσοστό των σκυλιών που εισάγουν τα Petshops από puppy mills παρουσιάζουν σοβαρές ασθένειες!!
Πολλά από αυτά δυστυχώς πεθαίνουν.

Άβαταρ μέλους

Frau
Beagle
Όνομα: Aρετη
Been thanked: 8 times

Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από Frau » 14 Σεπ 2017, 16:18

Victora 31 γεια σου!εγω πιστευω οτι μπορεις να δωσεις χαπι bravecto που για 3 μηνες καλυπτει το σκυλι απο ψυλλους τσιμπουρια και αυγα ψυλλων και αν θες για τη σκνιπα παρε μια αμπουλα....η ενα κολαρο....ελπιζω να σε βοηθησα...

Άβαταρ μέλους

Morgan_A
Site Administrator
Όνομα: Ισιδώρα
Has thanked: 256 times
Been thanked: 396 times

Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από Morgan_A » 14 Σεπ 2017, 20:42

'Η σιτρονέλα αλλά θα πρέπει να τον ψεκάζεις κάθε απόγευμα πριν την δύση του Ηλίου.
Τα ζώα δεν πρέπει να συγκρίνονται με τον άνθρωπο, γιατί ανήκουν σε άλλες σφαίρες ζωής...
Oφείλουμε να τα σεβόμαστε σαν συνοδοιπόρους, με τους οποίους βρεθήκαμε από κοινού πιασμένοι στο δίχτυ της αιώνιας δημιουργίας...

Εικόνα

Άβαταρ μέλους

konstspathis
Puppy
Όνομα: kostas

Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από konstspathis » 01 Αύγ 2019, 14:31

Frau έγραψε:
14 Σεπ 2017, 16:18
Victora 31 γεια σου!εγω πιστευω οτι μπορεις να δωσεις χαπι bravecto που για 3 μηνες καλυπτει το σκυλι απο ψυλλους τσιμπουρια και αυγα ψυλλων και αν θες για τη σκνιπα παρε μια αμπουλα....η ενα κολαρο....ελπιζω να σε βοηθησα...
Εγώ που έδωσα bravecto είδα τσιμπούρια πάνω στο σκύλο μετά από 2 μήνες. Διάβασα μετά το φυλλάδιο και τα τσιμπούρια τα πιανει για 2 μηνες τελικα, όχι 3

Άβαταρ μέλους

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Has thanked: 19 times
Been thanked: 38 times

Αμπούλα,κολάρο ή χάπι;

Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ » 24 Αύγ 2019, 23:10

Ότι αντιπαρασιτικό και να χρησιμοποιήσετε, ο ψύλλος και το τσιμπούρι Θα ανέβουν στο σκύλο, καθώς δε δημιουργείται κάποια ασπίδα απώθησης γύρω από το σκύλο. Ίσα ίσα που για να γίνει θανάτωση του τσιμπούριού, θα πρέπει αυτό να καρφωθεί στο ζώο και να πάρει το φάρμακο το οποίο κυκλοφορεί στο αίμα του σκύλου. Άρα το να βρείτε τσιμπούρι δε είναι απίθανο, ιδίως αν αυτόανέβηκε προσφάτως. Tο κακό θα ήταν το τσιμπούρι να παραμένει ζωντανό, ώρες αφότου ανεβεί στο ζωο.

Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Εικόνα ΤΗΛ. 2310 950700 Εικόνα 6977 340840 http://www.facebook.com/kuniatreio

Απάντηση

Επιστροφή στο “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”