Χίλια συγνώμη αλλά αντιμετωπίσαμε πρόβλημα στο site με την ελληνική γλώσσα. Μέχρι να εγκαταστήσουμε καινούργιο πακέτο κάντε λίγη εξάσκηση στα αγγλικά σας. :)

Επιληψια?

Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη - Θεραπείες. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη.
Forum rules
Η υγεία των σκύλων μας. Ασθένειες - Πρόληψη – Θεραπεία. Συμβουλές από τον κτηνίατρο του Forum μας κ. Ηλία Κορσαββίδη. ilias-korsavidis@ourdogs.gr Image 6977 340840 Παρακαλούμε όσοι δεν έχουν κτηνιατρικές γνώσεις να μην απαντούν σε κρίσιμα ερωτήματα.
AVOURTSI
Beagle
Beagle

Re: ΕΠΙΛΗΨΙΑ.... ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ?

Postby AVOURTSI » 16 Oct 2008, 15:26

Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

Υπάρχει κάποιος που είχε ή εχει αντίστοιχη περίπτωση ?
Αν και το καλύτερο θα ήταν να μας πει την γνώμη του κάποιος γιατρός...

Ευχαριστω :lov

man30
Retired
Retired

Postby man30 » 16 Oct 2008, 15:31

Απ ότι έμαθα ο γιατρός του Forum θα έρθει από το Σαββάτο και σίγουρα θα έχεις την γνώμη του!!! th: Λίγη υπομονή... th: Αν κάποιος άλλος είχε παρόμια περίπτωση θα σου απαντήσει! th:

alinaki
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤

Postby alinaki » 16 Oct 2008, 16:07

AVOURTSI wrote:Eυχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον

Υπάρχει κάποιος που είχε ή εχει αντίστοιχη περίπτωση ?
Αν και το καλύτερο θα ήταν να μας πει την γνώμη του κάποιος γιατρός...

Ευχαριστω :lov

~wv ~wv Γεια σου ειχα μια αντιστοιχη περιπτωση.Ειχα ενα σκυλακι μικροσωμο και οταν επαθε την πρωτη του κριση ηταν 1 χρονου περιπου.Ηταν βραδυ και δυστηχως εκεινη την νυχτα ειχε δηλητηριαστει η γατουλα μου απο καποιο λιπασμα και το συνδιασα οτι ειχε φαει και το σκυλακι μου τοτε γιατι ειχαν πεσει κατω και τα δυο και σπαρταρουσαν το σκυλακι μετα απο 1 λεπτο περιπου σηκωθηκε και παραπατουσε.Δεν περασε καθολου απ το μυαλο μου οτι μπορει να εχει επιληψια.Βασικα τοτε δεν γνωριζα καθολου οτι τα σκυλια μπορουν να εχουν επιληψια νομιζα οτι ηταν καθαρα και μονο ασθενεια του ανθρωπου.Το σκυλακι μου παθαινε σχεδον καθε βραδυ κριση ακριβως την ιδια ωρα.Το πηγα στο κτηνιατρο και μου ειπε οτι πασχει απο επιληψια και απο τοτε του αρχισα αγωγη.Καθημερινα το σκυλακι επαιρνε χαπια ειχα αλλαξει πολλα φαρμακα αλλα τιποτα.Το μονο που εκαναν ηταν να μην παθαινει τοσο συχνα κρισεις..Ο γιατρος μου ειπε οτι συνηθως απο επιληψια πασχουν τα μικροσωμα σκυλακια και οι κρισεις συνηθως το ζωο το πιανουν τις βραδυνες ωρες που ηρεμει το ζωο.Ακομα μου ειπε οτι ειναι πολυ πιθανον να μην αντεξει η καρδουλα του και να παθει ανακοπη...οπως και εγινε :cry: :cry: Η Jessy μου δεν αντεξε ενα βραδυ που την επιασε παλι αυτη η κριση ετσι οπως χτυπιοταν το σωματακι της εξεπνευσε :cry: Τουλαχιστον δεν πονεσε γιατι απ οσο ξερω εκεινη τη στιγμη δεν νιωθουν τιποτα.Παντως η φιλη σου θα πρεπει να δειχνει ιδιαιτερη προσοχη καθως οταν το σκυλακι παθει κριση αφοτου σταματησει για λιγα δευτερολεπτα δεν καταλαβαινει που βρισκεται καθως το σοκ ειναι πολυ μεγαλο..Εμενα με δαγκωσε μια φορα γιατι πηγα να την παρω αγκαλια αφθορμητα καθως δεν μπορουσανα την βλεπω ειχε παθει κριση δαγκωσε την γλωσσα της και ηταν μες τα αιματα.Να της πεις να προσεχει γιατι ειναι και μεγαλο το σκυλακι να μην κανει αποτομες κινησεις και να μην παει να το πιασει αμεσως..
Αγαπήστε τα ζώα για μια ζωή όπως κάνουν και αυτά μην τα πετάτε όταν τα βαρεθείτε έχουν ψυχή και συναισθήματα το μόνο που δεν έχουν είναι μιλιά
_______________________________________________________________________________________________________________
Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρω μας δεν είναι το μίσος,αλλά η αδιαφορία προς αυτά.Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς!!

AVOURTSI
Beagle
Beagle

Postby AVOURTSI » 16 Oct 2008, 17:03

... Μου έκανες την καρδιά περιβόλι ...!
:pl: :pl: :pl: :pl:
αλλά κι εγώ .. δεν περίμενα και πολλά ..
Το γνωρίζω αυτο που μου λες .. γιατί και η φίλη μου αυτό μου περιγράφει οτι "δεν την αναγνωρίζει" αμεσως μετα την κρίση ...και είναι βάρβαρη η όλη κατάσταση .... δεν συνηθίζεται με τίποτα ... και αυτό είναι και μεγαλόσωμο σκυλάκι ...
Πόσο καιρό... κράτησε αυτή η ιστορία με το σκυλάκι σου ... ??
Πάντως φοβερό σκηνικό αυτό ... που περιγράφεις στην αρχή .. με γατούλα κ σκυλο ... σε τέτοια κατάσταση .... χαρά στο κουράγιο σου ...!
Ευχομαι να μην ξανασυμβει σε κανεναν τέτοιο πραγμα ..

Ευχαριστώ ... :lov

Γεράσιμος
Webmaster
Webmaster
Όνομα: Μάκης
Φύλο: Άρρεν

Postby Γεράσιμος » 16 Oct 2008, 18:02

Έχει χιλιο-ειπωθεί να χρησιμοποιούμε το search (αναζήτηση) ΔΕΣ ΕΔΩ >>> viewtopic.php?f=28&t=3629&st=0&sk=t&sd=a&hilit=%CE%B5%CF%80%CE%B9%CE%BB%CE%B7%CF%88%CE%AF%CE%B1
είναι δύσκολο να γράψουμε την λέξει π.χ. επιληψία και να πατήσουμε enter? scr:
«AVOURTSI» μη το πάρεις προσωπικά, αλλά μαζί με τους νέους μαθαίνουν κι παλιότεροι.. :lol:

alinaki
Dog Star ¤¤
Dog Star ¤¤

Postby alinaki » 17 Oct 2008, 14:37

AVOURTSI wrote:
Πόσο καιρό... κράτησε αυτή η ιστορία με το σκυλάκι σου ... ??
Πάντως φοβερό σκηνικό αυτό ... που περιγράφεις στην αρχή .. με γατούλα κ σκυλο ... σε τέτοια κατάσταση .... χαρά στο κουράγιο σου ...!
Ευχομαι να μην ξανασυμβει σε κανεναν τέτοιο πραγμα ..

Ευχαριστώ ... :lov

Δεν κρατησε πολυ καιρο αφοτου επαθε την πρωτη κριση περιπου 6 μηνες :pl: Το ξερω ειναι θλιβερο αλλα δεν γινεται κατι αλλο να κανει κουραγιο να του χορηγει τα φαρμακα και ευχεται να μην υπαρξει αλλη κριση..Ναι εκεινη η μερα ηταν η χειροτερη της ζωης μου,να μην ξερεις ποιο να πρωτοβοηθησεις ημουν και μονη μου..Ασε ασε!!Να πεις στη φιλη σου να κανει υπομονη και μπορει το σκυλακι να ζησει αλλα 5 χρονια ποτε δεν ξερεις! ~wv
Αγαπήστε τα ζώα για μια ζωή όπως κάνουν και αυτά μην τα πετάτε όταν τα βαρεθείτε έχουν ψυχή και συναισθήματα το μόνο που δεν έχουν είναι μιλιά
_______________________________________________________________________________________________________________
Το χειρότερο αμάρτημα απέναντι στα άλλα πλάσματα γύρω μας δεν είναι το μίσος,αλλά η αδιαφορία προς αυτά.Αυτή είναι η ουσία της απανθρωπιάς!!

ΗΛΙΑΣ
Κτηνίατρος
Κτηνίατρος

Postby ΗΛΙΑΣ » 18 Oct 2008, 18:40

Αν διάβασες το link του Γεράσιμου και έχεις ακόμη απορίες, ρώτησέ τες για να το συζητήσουμε.
Image Ολύνθου 46 - Τούμπα Θεσσαλονίκη
Image ΤΗΛ. 2310 950700 Image 6977 340840

Onelove
Dog Star ¤
Dog Star ¤

Re: Επιληψια?

Postby Onelove » 18 Oct 2008, 20:36

Εχω πολυ καιρο να σας ενημερωσω...
Τελικα ο Ροξ ειναι επιληπτικος...Κανει κατα καιρους καποιες κρισεις,πολυ δυνατες αλλα λιγες πια...
Το φαρμακο το εχουμε κοψει..
Ειχε πολυ καιρο να κανει...
Πριν 3 βδομαδες εκανε 5 πολυ δυνατες κρισεις σε 2 μερες...και αυτην τη φορα ουρλιαζε...σαν λυκος πολυυ δυνατα,κατα την διαρκεια της κρισης...
Παλι...περναει ενα διαστημα 2-3 ημερων για να συνελθει τελειως...αυτες τις 2-3 μερες ειναι ανυσηχος...δεν ακουει πολλα...
Αλλα νομιζω οτι ειμαστε καλα...Το παλευει το αλανι μου... sm:) :cool
Νικος
RoX - viewtopic.php?f=76&t=3630&hilit= RoX always with me! (R.I.P. 10/1/09)
...see what you can see with eyes unclouded by hate...
Image
One Love , One Heart , Let's get together and feel all right !!!!!!

Onelove
Dog Star ¤
Dog Star ¤

Postby Onelove » 25 Oct 2008, 20:34

ΕΙναι μυστηρια αυτη η κατασταση...
Εκανε 4 η 5 κρισεις σε διαστημα μιας ωρας...
Η κριση παλι μεγαλη δυνατη...
Πανω στην κριση ουρλιαζει πολυυυ δυνατα...σαν πονος δυνατος...στην αρχη εκεινη η λεπτη τσιριδα...και μετα οσο παει βαθαινει ο ηχος...και ειναι πολυ δυνατο ολο αυτο......κατουραει κιολας...κατω,πανω του... :oops: :pl:
Αφου ηρεμησει παιζει αλλο προβλημα...δεν βλεπει που παει...
Εχουμε ξεκινησει την φαρμακευτικη αγωγη παλι...Ελπιζω να μην κανει αλλη ο φιλαρακος μου...οχι συντομα...
Νικος
RoX - viewtopic.php?f=76&t=3630&hilit= RoX always with me! (R.I.P. 10/1/09)
...see what you can see with eyes unclouded by hate...
Image
One Love , One Heart , Let's get together and feel all right !!!!!!

DLina
Global Moderator
Global Moderator
Όνομα: Λίνα
Φύλο: Θήλυ

Postby DLina » 25 Oct 2008, 20:36

:sad: Πολύ στεναχωριέμαι βρε Νίκο, εύχομαι ολόψυχα περαστικά στο Ροξάκο
Image
Woofis Gomaroskilo Adopt! Don't shop!

Return to “ΥΓΕΙΑ (Ιατρικά θέματα)”